Guest Tiberiu Florea

Propunere - cantec / imn neoficial al suporterilor

610 posts in this topic

Pot fi mai multe eu propun asa depine si de voi :

- Alez Blat & Chuco & Bogdan Dima: Sare Ghencea in aer

- Chicanos: Forza Steaua

- Mircea Vintila: Trup si Suflet(cred ca asta ar merge si s`ar potrivi)

- o iubire rosu - albastra

- Pachulo & Bogdan Dima: Un nume de toti strigat

- Ultras si Steaua

- Iris: Steaua mea

Altele nu cred ca ar mai fi doar sa compunem noi... :!:

Si tu vezi piesa "sare Ghencea in aer" cantata pe stadion? daca iei random 20 persoane..jumate din peluza jumate din tribuna..si le pui si versuri in bratze, am curaj sa fac pariu cu tine ca nu vor tine ritmul! :lol:

Pot fi mai multe eu propun asa depine si de voi :

- allez Blat & Chuco & Bogdan Dima: Sare Ghencea in aer

- Chicanos: FORZA Steaua

- Mircea Vintila: Trup si Suflet(cred ca asta ar merge si s`ar potrivi)

- o iubire rosu - albastra

- Pachulo & Bogdan Dima: Un nume de toti strigat

- Ultras si Steaua

- Iris: Steaua mea

Altele nu cred ca ar mai fi doar sa compunem noi... :!:

Cantecul propus pe acest topic are un mare dezavantaj. Nu e compus pentru Steaua.

Restul nu sunt muzica, sunt dejectii, sincer acum.

Dar pt cine e compus ?

Este interzisa citarea în întregime

a postului anterior.Pentru detalii citeste

regulamentul.Ultima atentionare.

Moderatorii

:wink: ..Mircea..este o piesa compusa pt un album semnat Iris..in nici un caz ceva cu dedicatie!

Eu cred ca piesa Steaua mea se potriveste perfect.. bine, nu toata, dar....

Hai sa facem altfel: Fiecare sa propuna cate un "imn" moderatorilor, si la sfarsit de luna sa se afiseze link-urile cu melodiile respective. Apoi sa le votam, si gata treaba.. ca in ritmul asta incepe returul si tot nu o sa avem un imn..

Corect? Ce ziceti?

Eu sunt de parere ca graba strica treaba si nu ar tb sa facem orice doar ca sa avem un imn in returul campionatului..daca tot se doreste ceva, cel mai indicat ar fi ca noul imn sa fie promovat din campionatul urmator!

[email protected] parerea mea e ca esti destul de naiva. :) Fara suparare acum, dar ce fel de imn crezi tu ca ar aprecia conducerea noastra ? Singurul pe care il stiu eu pe placul lor e cu "si sa sarbatorim sa ne cante lautarii - Steaua lu` Gigi Becali"...

Chiar nu ne dam seama ca actuala conducere nu constientizeaza importanta pe care o are un imn ? Ca ei nu realizeaza ca propunand experimente grosolane si stridente ca cele de pana acum pot influenta urias imaginea suporterului stelist ? Poate ca multora nu le place muzica buna, poate ca nivelul de trai si de cultura din Romania ii impiedica pe unii sa ia in considerare muzica adevarata, aia in care ai instrumente, note muzicale. Insa daca le-o livrezi pe intelesul lor, ajung sa o aprecieze...

Un exemplu concret: cine crede ca s-ar fi ascultat in Ghiulesti negativul imnului Rapedului ? Eu unul sunt sigur ca e genul de muzica detestata la ei, chiar am citit uneori pe site-urile lor chestii de genul "hai frate cu muzica asta, dati-i drumu de aici ca la Rapid se asculta manele" (asta cand cei de la Ultras Unione anuntau ca logo-ul lor este legat de formatia Amon Amarth).

Insa imnul lor nu e o manea. E un cantec foarte bun si inteligent. Nu ii reprezinta - asta e partea a doua, insa din punct de vedere al imaginii au avut urias de castigat cu acest imn, si cu siguranta mai putin totusi decat am avut noi de pierdut din trasul de sireturi cu ultimele taraturi maneliste.

Conducerea... da, conducerea. Aia care spune ca Steaua "lu Gigi Becali" nu are legatura cu vechea Steaua. De la conducerea asta sa tot asteptam...

Nu m-am referit ca as astepta ceva de la conducere, pur si simplu comentam graba lui cody de a prinde returul cu un imn nou!

Baza nu e in conducere..tot in noi este si atata vreme cat ne punem de acord sa promovam o chestie care va prinde, conducerea nu va putea face nimic sa ne opreasca sa cantam imnul neoficial ales. De cand a fost inceputa aceasta discutie, nici o clipa nu m-am gandit daca ar fi apreciata piesa de conducere sau nu..ei ar fi fost ultimii la care m-as fi gandit.

A nu se confunda naivitatea cu sperantza de a se face ceva pentru echipa iubita de noi!

Eu nu sunt de acord cu faptul ca Steaua e a lui Jiji..este a noastra..a suporterilor, a celor ce credem in ea!

Auzi fata, campionatu' inca se mai joaca, totusi nu stim ce schimbari de jucatori "bomba" se pot face la Dinamo, incat sa le strice jocul, sau ce jucatori teoretic vorbind or sa vina la Steaua, incat sa reusim sa relansam campionatu'. Steaua ar putea sa piarda (nu ca mi-as dori) in fata celor de la sevilia, si atunci sa se concentreze numai asupra campionatului, sau Dinamo ar mege mai departe si neobisnuita fiind cu presiunea din UEFA, ar putea claca, de ce nu... De asta spun ca virgula cu imnul asta, am putea incuraja echipa, nu?..

Daca tot ziceai ca imnul ar putea "intra in vigoare" campionatul viitor, atunci ce tot atata chestie cu melodiile astea, ca mai avem vreo 9 luni, ce dreak'?

In spiritul Craciunului te sarut pe... cozoroc. Nu te supara... :mrgreen:

spre24

[email protected] are dreptate... in general nu e bine sa te grabesti si sa faci ceva de mantuiala. Pe de alta parte avand insa in vedere ca noi nu putem face nimic oficial, orice am face se va putea schimba in momentul in care se va gasi ceva mai bun... :D

"[email protected] are dreptate... in general nu e bine sa te grabesti si sa faci ceva de mantuiala. Pe de alta parte avand insa in vedere ca noi nu putem face nimic oficial, orice am face se va putea schimba in momentul in care se va gasi ceva mai bun... "

Dar de ce spuneti ca e graba, doar mai sunt doua luni, nu? mai e timp berechet.. Si de ce trebuie sa fie ceva oficial? ca asta nu am inteles.. Stabilim un imn, si cu asta basta.. Si eu nu cred ca pe oficiali o sa ii deranjeze cu ceva, din contra, poate o sa se implice si ei cu ceva atunci, sa ne ajute, nu?

Am vazut in revista Suporter Steaua nr 21 un interviu cu Lucian Viziru in care acesta a fost intrebat daca pregateste un imn pentru Steaua.El a raspuns ceva de genul ca un imn adevarat trebuie sa vina din suflet ros-albastru.Nustiu cat de potrivit e Viziru sa faca un imn dar cert este ca baiatul are voce,daca ar colabora cu inca vreo 2 artisti buni poate ar iesi ceva frumos :roll:

Am gasit o melodie pe net , nustiu daca e facuta de Viziru dar el canta refrenul , este o combinatie intre Scooter-Maria - Viziru si comentatorii de la tvr :lol: eu zic ca a iesit beton :wink:

http://rapidshare.com/files/8057076/Scoote...onilor.mp3.html

mie unul imi place melodia, dar... nu cred ca se potriveste... cum ar trebui sa o fredoneze suporterii?...

@cody

Ti-am explicat cate ceva..citesti cand ai timp

@maniacu

Asa bun ar fi fost daca in loc de tap tap tap ta ra rap tap tap ar fi fost altceva.. :roll:

Am putea face alte versuri pt refren si eu zic ca asta da..merge..si ar prinde!Dar..exista riscul ca in loc sa se invetze versurile de refren..lumea sa zica tot tap tap tap..etc..pt ca..deh..asa s-au obisnuit!

Tap tarap nu e muzica... e o rusine pentru noi faptul ca acel cantec e repetat obsesiv la meciuri. Indiferent daca se va gasi sau nu un imn, ar trebui ca cel care va fi crainic in retur sa renunte la acele zgomote inaintea meciului (pastrandu-le, eventual, doar dupa goluri).

Am vazut in revista Suporter Steaua nr 21 un interviu cu Lucian Viziru in care acesta a fost intrebat daca pregateste un imn pentru Steaua.El a raspuns ceva de genul ca un imn adevarat trebuie sa vina din suflet ros-albastru.Nustiu cat de potrivit e Viziru sa faca un imn dar cert este ca baiatul are voce,daca ar colabora cu inca vreo 2 artisti buni poate ar iesi ceva frumos  :roll:  

Am gasit o melodie pe net , nustiu daca e facuta de Viziru dar el canta refrenul , este o combinatie intre Scooter-Maria - Viziru si comentatorii de la tvr  :lol: eu zic ca a iesit beton  :wink:  http://rapidshare.com/files/8057076/Scooter_vs._Viziru_-_Steaua_Imnul_Campionilor.mp3.html

Mie mi se pare draguta melodia, oricum este mai interesanta decat varianta originala Scooter.

Consider combinatia interesanta.

Cred ca este mai usor sa impui un imn derivat dintr-o melodie cunoscuta suporterilor, decat sa te apuci sa promovezi o noua melodie, un nou ritm.

Eu unul cand ascult Scooter ma duc cu gandul la performantele Stelei, la nebunia de pe strazi, ma face sa ma simt privilegiat si mandru ca sunt stelist.

Deci, este o melodie tocmai buna pentru a-ti ridica moralul cand iti este mai greu.

:wink:

Tap tarap nu e muzica... e o rusine pentru noi faptul ca acel cantec e repetat obsesiv la meciuri. Indiferent daca se va gasi sau nu un imn, ar trebui ca cel care va fi crainic in retur sa renunte la acele zgomote inaintea meciului (pastrandu-le, eventual, doar dupa goluri).

Imi pare rau, dar tin sa te contrazic.

Scooter e o trupa de calitate cu o muzica cel putin interesanta.

Faptul ca melodia asta a fost adoptata si repetata obsesiv peste tot prin tara, nu inseamna ca nu e o melodie buna, pur si simplu ne-am plictisit noi de ea...

OK.

Poate nu este cea mai potrivita pt noi, tinand cont ca suntem romani, dar in absenta unui imn adevarat, trebuie sa ne multumim si cu asta.

Scooter in sine nu e neaparat muzica proasta, si dupa cum spuneam, merge pusa partea aia dupa un gol. Dar in conditiile in care repeti la nesfarsit aceeasi bucata stridenta, fara versuri, fara semnificatie...

Mie imi place foarte mult piesa cantata de Iris. Faptul ca Minculescu tine cu Craiova nu ar trebui sa conteze foarte mult, atata vreme cat versurile sunt minunate si pot fi privite ca avand legatura cu echipa Steaua. O asemenea melodie nu e greu de cantat pe stadion si ar da foarte bine. Imaginati-va aceasta piesa din 25000 de piepturi in Ghencea...

Propun sa adaptam "Imnul Golanilor".

Poate ce ne doream era chiar langa noi.

E un cantec super care ar tuna in peluze.

Mie se pare excelenta linia melodica..este foarte dinamica, daca punem cuvintele potrivite..avem imn 8)

Mai bine CANTAM pana ragushim/In Templul Rosh Albastru Steaua te iubim

Si cuvintele astea cu caps tzipate (mai mult de tribune..ceva in genul Steaua-victorie-Steaua-victorie)

Ok, dar sa facem si strofa.

Uite o rima posibila:

In Ghencea adversarii se reintorc naluci

Sperand sa nu mai fie macelul de atunci

Ok, dar sa facem si strofa.

Uite o rima posibila:

In Ghencea adversarii se reintorc naluci

Sperand sa nu mai fie macelul de atunci

Ai spus "naluci" si deja juma' de stadion se gandeste la...nuci. :P

Sa incercam sa gasim cuvinte pe intelesul tuturor pt ca unii din bravii nostri spectatori nu stiu sa faca acordul intre subiect si predicat, vezi faimosul "cine sare ros-albastrii"

Oricum, ideea in sine mi se pare ok.

Doar ca mai trebuie lucrat la versuri.

Bine lucrat, bine gandit !