Guest Tiberiu Florea

Propunere - cantec / imn neoficial al suporterilor

610 posts in this topic

Dupa cum se stie, Steaua nu are, in momentul de fata un imn. De asemenea, noi, suporterii, nu avem cum sa impunem un imn oficial - aceasta este indatorirea clubului. Putem insa sa incercam sa ne cautam o varianta de imn neoficial... Stelistii competenti si dispusi sa se implice sunt greu de gasit, studio-urile de inregistrari au preturi mari. In mod ideal, un imn este compus special pentru clubul la care se face referire, si sunt multe exemple in acest sens.

Insa, daca ne vom uita in Anglia - patria fotbalului - vom vedea ca multe melodii cunoscute au fost adoptate de catre suporterii anumitor echipe (chiar daca nu se facea in mod explicit referire la ei sau la clubul lor), acestea devenind ulterior imnuri neoficiale (cantate la stadion) sau chiar oficiale. Exemple extrem de concludente in acest sens sunt:

-> Liverpool: You'll never walk alone: http://www.youtube.com/watch?v=0nfFi-_Hb2A

-> West Ham: Forever blowing bubbles:

http://www.youtube.com/watch?v=KwAynmQA4Fk

Versurile celor doua cantece sunt:

When you walk through a storm

Hold your chin up high

And don't be afraid of the dark.

At the end of a storm

Is a golden sky

And the sweet, silver song of a lark.

Walk on, through the wind,

Walk on, through the rain,

Though your dreams be tossed and blown.

Walk on, walk on with hope in your heart,

And you'll never walk alone,

You'll never walk alone.

respectiv

I'm forever blowing bubbles

Pretty bubbles in the air

They fly so high

They nearly reach the sky

And like my dreams

They fade and die

Fortune's always hiding

I've looked everywhere

I'm forever blowing bubbles

Pretty bubbles in the air

Dupa cum usor se poate vedea, cele doua cantece nu au nici in clin nici in maneca cu Liverpool sau cu West Ham Utd, ele au mers in schimb la sufletul suporterilor, care le-au adoptat.

Avand in vedere ca am trecut prin destule experiente de genul "Bere gratis", "Gaz pe foc", esuate lamentabil, va propun urmatoarea alternativa care, chiar daca nu a fost scrisa pentru Steaua, nu numai ca e foarte frumoasa si poate fi cantata la stadion, contine si referiri involuntare la Steaua, care pot fi interpretate de catre noi intr-un alt mod decat acela gandit de autorii piesei.

Cantecul se numeste "Steaua mea" si este compus de formatia Iris. Da, se stie, cei de la Iris sunt suporteri ai Universitatii Craiova - eu unul nu vad nici o problema in acest lucru din moment ce cantecul oricum nu a fost compus pentru noi. Versurile sunt urmatoarele:

Singur voi afla, ce va fi cu viata mea de-acum

M-am obisnuit, fara intrebari la drum...

Poate ca odata, voi ajunge ca sa prind

Sensul anilor, visele de unde vin.

Cat de mult as vrea, sa alerg dupa o Stea acum

Iar zborul meu inalt, sa imi poarte gandul bun

Nu ma uit in urma, nu traiesc din amintiri

Chiar de-ar fi sa am lacrimi in priviri!

Da, am s-ajung la Steaua mea

Orice-ar fi, eu cred mereu in ea!

Si daca ar fi s-adun

Noptile ce s-au pierdut in mine

In marea de clestar

Le voi gasi mereu

Da, am s-ajung la Steaua mea

Orice-ar fi, eu cred mereu in ea!

Nu ma uit in urma, nu traiesc din amintiri

Chiar de-ar fi s-am lacrimi in priviri!

Singur voi afla, ce va fi cu viata mea de acum!

Inregistrarea se gaseste aici: http://www.rapidshare.ro/download.php?id=R...XTkY0U1toScy79L .

Asadar... incercand sa faceti abstractie de calitatea voastra de ultrasi / cetateni, suporteri de peluza / tribuna 1 sau 2, ce parere aveti despre acest cantec ? Ar merita el sa fie promovat de catre noi ?

Sigur, am ascultat melodia...este super!

Totusi..eu nu o vad ca un imn (fie el si neoficial) al Stelei.

Simt ca nu merge...pur si simplu nu se simte o vibratie specifica unei echipe cu traditie, nu cred ca iris este ceea ce lipsea; ca sa nu mai spun de ritm..care..este relativ lent si ushor de pierdut si pare destul de complex pentru a putea fi cantat de un intreg stadion.

In rest ca formatie..ok Iris..jos palaria, iar piesa..buna ca toate celelalte piese ale lor (la un concert iris in mod sigur o sa cant piesa cu ei ..cap coada.

Eventual..un picutz cosmetizata ar merge mai bine..un tempo mai alert..si pe ici pe colo versuri deja clasice din ceea ce se canta pe stadion.

Mie una imi este foarte greu sa cred ca o melodie iris va fi cantata pe stadion..pur si simplu..it's not the kind of..

Din cate stiu eu,imnul lui Liverpool nu a fost creat special pentru ei ci a facut parte din coloana sonora a unu film,e cantat de Gerry and the Pacemakers.

Celtic Glasgow are imnul facut de un mare fan al ei,Rod Stewart si aici cred ca este solutia si la noi,este nevoie de un adevarat stelist din muzica romaneasca care sa fie capabil sa compuna un cantec unui club de talia Stelei.

Nu se potriveste aceasta melodie ca imn al Stelei. E lenta, sunt pauze mari intre strofe, poate ca versurile sunt frumoase, dar nu sunt facute pentru a deveni imn.

Nu cred ca aici pe forum este solutia sa se gaseasca un imn neoficial, daca cei din conducere nu isi doresc asa ceva, atunci cei resposabili sa faca un imn ar fi oamenii importanti din peluze, daca bineinteles doresc un imn. Sunt destule cantece ritmate "Trup si suflet pentru culori", "Avem un sigur scop" cu versuri frumoase, care ar putea fi refrenul imnului, nu mai ramane decat facute 2 strofe.

Stiu... Usor de zis, greu de facut, dar daca nimeni din conducere sau galerie nu este preocupata de aceasta problema, inseamna ca nu se vrea crearea unui imn.

atunci cei resposabili sa faca un imn ar fi oamenii importanti din peluze

Nu sunt de acord cu acest punct de vedere. Avand in vedere ca in peluzele romanesti (si mai ales la Steaua) exista o adevarata aversiune impotriva suporterilor de tribuna, nu pot fi reprezentati toti stlelistii de catre ceva propus de ultrasi. Cantecele de galerie sunt una, imnul e alta...

Ma rog, topicul asta ramane momentan ceea ce a fost inca de la inceput. O propunere. Putem sa comentam si sa aducem ALTE propuneri, sau sa asteptam sa faca altii ceva. Credeti ca vor face ceva ? :)

Noi ca noi...dar restul suporterilor? Cu mentalitatea de la ora actuala din Romania, mai degraba ar alege Sorin Copilu de aur - forza Steaua decat trup si suflet pentru culori.. Par dur, dar asta e realitatea :?

@greco

Si atunci cei de la Liverpool sau West Ham cum au facut? Nu cred ca a venit un suporter cu versurile respective si a zis : "Baieti de azi cantam You'll never walk alone".

Daca se doreste un imn atunci cineva din conducere impreuna cu cativa membrii ai galeriei ar trebui sa se intalneasca sa discute despre aceasta problema. Apoi sa se ia legatura cu un artist stelist 100% care sa compuna din inima. Dar nu cred ca in viitorul apropiat vom avea un imn, fie el oficial sau neoficial.

Parerea mea ramane ca un cantec deja existent din galerie ar trebui combinat cu vreo 2-3 strofe + un ritm bun si ar iesi un imn reusit.

Un cantec trebuie sa fie mai mult decat ceva usor de cantat. Imnul Romaniei de exemplu este valoros si din punct de vedere muzical, nu e doar usor de cantat... Lalaielile de pe cd-ul "Forza Steaua" (ai carui autori vor fi dati in judecata de catre conducerea Stelei) sunt groaznice. Sunt facute probabil in e-jay sau in alte programe de genul asta... nu au legatura cu muzica.

Un exemplu dureros este imnul Rapidului care indeplineste aceasta calitate: poate fi apreciat ca compozitie muzicala chiar si fara versuri. Ceva strident si obsesiv nu se potriveste, zic eu cu scopurile noastre mai ales dupa ce s-a trecut prin experienta "Scooter - Maria" pe care chiar si unii simpatizanti ai Stelei o considera imn si pentru care suntem luati la misto constant (pe buna dreptate).

Acum, sa clarificam un lucru... noi (FCSTEAUA.RO) nu avem cum sa impunem un imn. Noi reprezentam doar un grup de suporteri pentru care Steaua conteaza foarte mult, si comunitatea activa creata in jurul site-ului nostru. Intrebarea a fost daca merita sa promovam noi, independent de club (nu avem niciun fel de legatura legala cu Clubul Steaua), acest cantec. Tocmai pentru a vedea daca ar prinde sau nu. Iar un prim pas in aceasta tentativa ar fi filtrarea prin intermediul opiniei utilizatorilor frecventi ai forumului. Doar daca le place si celor din micuta noastra comuntiate forumista, l-am putea promova pe site. Doar daca le-ar placea si altora in urma promovarii pe site, ar putea ajunge, vreodata, si la stadion.

Nu zice nimeni ca trebuie sa ajunga neaparat imn, poate fi doar un cantec de suflet al stelistilor. Sau nici atat, daca nu este potrivit.

Excelenta alegere greco . Sunt pe deplin de acord ca acesta sa fie imnul nostru.

Singura problema ar fi cu banii,pentru ca sunt sigur ca daca va fi difuzata pe stadion,folosita ca imn al Stelei,Iris va cere drepturi de autor.

Nu cred ca o sa ceara drepturi de autor, eu cred ca o sa fie bucuros sa stie ca melodia sa esta fredonata de vreo 20 - 30.000 de oameni odata... Eu cred ca va fi de acord. Nu stiu ce a fost in legatura cu SCOOTER, dar cred ca nu va fi probleme. Eu sunt de acord cu "imnul" asta.. Ganditi-va la un stadion plin "ochi", (la supermeciul cu Sevilia) care fredoneaza aceasta melodie... Eu cred ca le-am face si lor o surpriza, ii vom motiva.. Si le-am face o primire "calduroasa" noilor jucatori, pe care sigur nu o vor uita niciodata...

Spre Steaua noastra....

Problema este ca solistul de la Iris,Cristi Miculescu este fan infocat Universitatea Craiova si s-ar putea sa nu fie de acord.

Dar versurile si chiar melodia sunt senzationale,dar repet,nu cred ca vor fi de acord,bineinteles fara o suma de bani!

Cei din conducere trebuie sa gaseasca o solutie,asta daca nu cumva si ei considera "Scooter-Maria" un imn.Sunt sigur ca baietii de la Holograf(majoritate stelisti) abia asteapta un semn din partea celor din staffu-ul nostru.

I.N. Money, nu pot decat sa-ti impartasesc parerea... si eu mi-as dori un cantec compus de catre noi de catre stelisti. Dar GpF, BG si cantecele de pe CD-ul "Forza Steaua" ma cam fac sa cred ca va trece foarte multa vreme pana cand vom avea parte de asa ceva...

@Greco

Acele cantece nici nu trebuie bagate in seama,apreciem munca,dar ele nu pot fi considerate imnuri.

Ma asteptam mai mult din partea lui Mircea Vintila,dar prin melodia sa "Trup si suflet" consider ca a creat mari probleme galeriei Stelist din cauza acelei greseli cu "vrem sa fim invingatori",dar din pacate acest CD este ascultat si nu avem ce face.

Fara ajutor din partea lui Meme sau lui Argaseala nu ne putem pune in practica acest "vis" de a avea cu adevarat un imn de care sa fim mandri.

Mai degraba ne-ar trebui un magazin oficial mare, in care sa gasim toate produsele de pe site-ul oficial ( unde la jumatate scrie stoc epuizat ) decat un imn!

Nu sunt de acord. Si magazinul este foarte important (si o sa vezi ca in curand o sa existe pentru ca aici primeaza interesele comerciale ale conducerii), dar necesitatea unui imn este imperativa pentru a uni suporteri stelisti si pentru a crea o atmosfera deosebita la inceputul fiecarui meci. Practic, momentul in care la unele cluburi se intoneaza imnul este singura ocazie cu care tot stadionul canta la unison, iar adversarii inmarmuresc.

Noi nu avem asa ceva...

Nusthu de ce dar melodia "Un nume de toti strigat" se cam potriveste si poate ar avea sanse sa devina :) parerea mea

da la cati samantari sunt dabia striga si ei 2 cuvinte forta Steaua da pai sa cante un imn intreg plus de asta cred ca le-ar lua vreun an sa il invete =))

Ma nu stiu dak acest cantec este potrivit pentru Steaua ca ritm. Totusi avem nevoie de un imn. Oricum Iris este si va ramane o formatie exceptionala.

steagcruceinversjn0.gifsteagsteauaroke3.gifsteagcrucebi4.gif

Nu mai face reclama la site-urile infecte din caracatita Hazetei Sporturilor.

(moderatorii)

loooooool ma scuzati dar n`am stiut ca nu`i voie sa zic de site`u ala :)

E foarte frumoasa melodia dar nu se potriveste cu un imn. Dupa parerea mea un imn trebuie sa fie ceva dinamic , cu ritm care sa-ti insufle mandrie in tine... nustiu sa exprim in cuvinte cum ar trebui sa fie un imn al unei echipe de fotbal dar trebuie sa fie ceva asemanator cu imnul rapidului ( care trebuie sa recunoastem ca este de departe cel mai reusit din Romania ). Daca nu se implica clubul nu-i nici o sansa sa avem un imn , pacat de traditia si palmaresul nostru ... o echipa ca Steaua merita un imn frumos!

Faptul ca este un imn reusit....nu inseamna ca tb sa facem si noi la fel (cand spun la fel ma refer la linie melodica..ideea in sine ca ritm si lalaiala). De ce sa facem unul asemanator cand trebuie sa facem ceva al nostru ..reprezentativ?

Cand il asculti sa simti si sa spui da domne' asta e!