Sign in to follow this  
Followers 0
Guest Tiberiu Florea

#3 - "Toamna 2006. + sau - ?"

53 posts in this topic

Am inteles ideea. Daca te uiti putin mai sus, si eu am votat "-". Cu toate acestea, am folosit un alt ton, la asta ma refeream. E o diferenta intre a critica echipa pe care-o iubesti tinand cont de acest lucru (nu ma intelege gresit, nu ma refer la a-ti manifesta dragostea pentru Steaua musamalizandu-i sau minimalizandu-i greselile, ci recunoscandu-le ca atare), si a o arunca in terci, care e cu totul altceva (ma refer la expresii de genul "pupati in cur din toate directiile in cel mai pur stil dinamovist"). Eu de exemplu n-as putea sa compar Steaua cu acea echipa nici daca ar ajunge in Liga a 4-a. Daca tu poti, atunci da, chiar avem sisteme diferite de valori...

hai sa glumim un pic! e evident ca valorile difera, atata timp cat doar unul dintre noi stie sa citeze corect! :lol:

nu te supara, dar ce ai pus tu intre ghilimele e aberant si este cu totul altceva decat ceea ce am postat eu! reciteste si imi vei da dreptate!

cand spun "pupati in cur" ma refer la atitudinea libidinoasa a reprezentantilor unei mass-medii mai mult decat jalnica!

iar comparatia cu Dinamo tine tocmai pentru ca nu vreau sa ajungem ca ei. nu are legatura nici cu Liga a 4-a, nici cu Liga Campionilor! pur si simplu, ei reprezinta exemplul negativ care sa ne faca pe noi sa fim domni, sa ne dezicem de obiceiurile tipice pentru personajele care bantuie prin clubul ministerului de interne!

cand erai mic mama iti spunea sa nu ajungi ca golanii care fluiera dupa fete pe strada, ca betivii scarbosi care ies din cate-o "bomba", ca infractori pe care-i vedeai la stiri samd. crezi ca din rautate iti dadea aceste exemple? acum intelegi de ce i-am comparat pe ai nostri cu everestienii care de ani de zile doar "se pregatesc"? si o vor face in continuare daca da Dumnezeu sa castige Liga ccampionilor cine trebuie ...

Inchipuieste-ti, de pilda, ca ai castiga 5 mil euro la loterie. Ai ramane acelasi om chibzuit, lucid? Ti-ai face in continuare datoria la locul de munca, cu aceeasi constiinciozitate? Hmm.....

categoric nu!!! as fi si mai chibzuit, si mai lucid, si mai constiinciosca inainte! si stii de ce? foarte simplu: nobless oblige! iar datoria mea e sa sa demonstrez ca merit norocul avut si ca stiu sa gestionez situatia!

Ideea era daca ai puterea sa continui munca fara sa fii influentat de cele 5 mil castigate la loterie. Mie unul mi-ar fi putintel greu sa ma scol in fiecare zi dimineata, sa stau de la 9 la 5 la serv cand stiu ca am contul plin :). Intr-adevar, nobless oblige, dar numai un caracter deosebit poate ramane cu picioarele pe pamant in astfel de situatie - si, din pacate, astfel de oameni sunt destul de rari.

Cam asta cred ca se intampla si cu baietii nostri, desi nu ar trebui. Au castigat o multime de bani din participarea in Liga, au avut parte de faima - Dica chiar a ajuns pe prima pagina a site-ul UEFA. Probabil ca multora le e de ajuns si nu se uita ca altii, mult mai mari ca ei, joaca fotbal pe bune indiferent de sumele astronomice cu care sunt platiti. Exemplul cu roberto Carlos e cel mai elocvent: chiar daca are mil de euro in cont, alearga de parca ieri s-ar fi transferat la Real Madrid. Asta inseamna sa ai respect pentru cel care te plateste si, in primul rand, respect fata de tine. Cu ce sunt diferiti ai nostri? Putem sa dam vina pe mentalitatea romanului, care cum se vede cu sacii in caruta nu-si mai da interesul - in momentul de fata au bani si glorie, ce altceva le mai trebuie?

Consider ca antrenorul & conducerea trebuie sa mentina o atmosfera de continua "nemultumire" in ceea ce priveste performanta echipei. Sa incercam sa devenim perfectionisti, atat pe teren cat mai ales in gandire. Dupa fiecare meci castigat, fiecare sa analizeze ce a gresit si ce putea face mai bine, in loc sa mearga sa petreaca la golden-blitz. Sa nu ne multumim cu un campionat sau cu o participare in UCL, sa indraznim sa privim mai sus - asa vor veni si rezultatele.

Cum s-ar putea face asta? Sincer, nu stiu. Poate se impune aducerea de fotbalisti straini, pentru care Steaua nu e decat o rampa de lansare. Desi nu-mi plac "mercenarii", nu pot sa nu-l remarc pe Thereau si atitudinea diferita pe care o are in timpul jocului. Baiatul asta alearga ca un nebun indiferent de partida, constient ca numai daca joaca bine va fi remarcat si se va transfera la o echipa mare. A declarat ca isi doreste sa joace la Lyon si nu-i port pica pentru asta - prin comparatie, Vali Badea a spus ca visul lui a fost sa ajunga la Steaua. Uite ca a ajuns, putem deci sa tragem concluzia ca,profesional vorbind, Vali e un fotbalist implinit. Si nu prea mai are rost sa se agite ca inainte.

Tin minte un interviu haios cu Jon Bon Jovi (parca el era). Intrebat care este visul lui, acesta a raspuns: "Sa-mi cumpar un ferarri testarosa". Reporterul zice mirat: "Pai bine, la banii pe care ii ai sunt sigur ca ai putea cumpara masina asta si maine".La care Bon Jovi ii raspunde franc "Sigur ca da, numai ca pe urma nu as mai avea nici un vis" . Morala e ca trebuie sa-ti stabilesti noi teluri, indiferent de cat de sus ai ajuns - numai asa putem progresa

hai sa glumim un pic! e evident ca valorile difera, atata timp cat doar unul dintre noi stie sa citeze corect!  

Okay, greseala mea a fost probabil ca n-am inchis ghilimelele intre cele doua parti, si daca ma uit mai bine, am mai gresit ca nu te-am citat ad-literam (eu am ales sa scriu "directile" cu 2 de "i")...oricum, ideea ar fi ca "pupatul in cur" nu era chiar din toate directiile, sunt chiar o gramada care dau in noi la cea mai mica ocazie. Eu unul nu stiu sa li se fi cantat in struna alor nostri in afara momentelor in care chiar au atins un punct culminant (lucru care s-ar fi intamplat si cu FC Prabusirea din Deal, si cu orice alta echipa, in conditiile realizarii unor asemenea performante), spre deosebire de alte cluburi sau conducatorii lor (in special din zona unor anumitor poduri). De ce n-au ajuns si aia "everestieni"?

Iar comparatia cu specia canina n-am s-o accept niciodata, indiferent de conditii. Steaua reprezinta un sistem de valori consolidat de-a lungul istoriei, un exemplu de devotament si daruire (evident, nu lua cazuri singulare ca n-are niciun rost), lucru pe care in alte parti nu-l vei gasi. E literalmente "simbolul calitatii", si nu pot fi de acord cu cineva care-l terfeleste in noroiul in care se balacesc cainii. Pur si simplu nu pot.

Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  
Followers 0