Sign in to follow this  
Followers 0
Guest Tiberiu Florea

#3 - "Toamna 2006. + sau - ?"

53 posts in this topic

A compara linia de clasament a turului din acest an cu cea de anul trecut, cand era Protasov pe banca si a spune ca nu mergem mai slab decat atunci , inseamna ori a-ti fura caciula singur , ori a-ti etala o naivitate vecina cu ...De ce? Simplu , zic eu: Protasov abia incepuse sa construiasca la Steaua o echipa, Olaroiu are deja un an la activ

ma gandeam ca o sa spuna cineva asta :)

Dar ca sa fim 100% corecti sa mentionam si faptul ca Olaroiu nu i-a avut in echipa pe Mirel si Iacob, 2 jucatori extrem de importanti in angrenajul lotului. Lipsa lui Mirel s-a simtit cel mai tare, zic eu, si nu atat dpdv al jocului cat a motivarii extraordinare pe care Mirel o aduce la echipa. Tin minte asta-vara cand s-a pus problema plecarii lui Mirel ca ne intrebam toti ce o sa ne facem fara capitan. Majoritatea erau convinsi ca vom rata toate obiectivele - uite ca nu s-a intamplat asa, dar sa nu minimalizam importanta lui Mirel la echipa si faptul ca ne-a fost destul de greu (in special in plan mental) fara el.

Dau ca exemplu marea Barcelona: cand Ronaldinho "nu merge" cum trebuie, barca isi pierde din jocul frumos si spectaculos cu care ne-a invatat, dovada ca si la un asemenea nivel un singur om poate face diferenta

O sa incerc sa ma bag si eu in seama un pic, ca nu prea am destul timp in perioada asta.

Deci, daca e sa ne luam dupa cele 4 competitii si obiectivele implinite, este destul de simplu de judecat:

Liga I : a fost adjudecata in sezonul precedent

Supercupa: a fost adjudecata

Grupele CL: s-a patruns acolo si au fost rezultate chiar decente pentru o prima participare dupa 10 ani, in grupa cu Lyon, Real si Kiev.

Cupa Romaniei: inca suntem prezenti.

Dar.

1) Am pierdut spectacolul. Fotbalul este de-a dreptul chinuitor, iar ultimul meci, de la Craiova, a fost pur si simplu o TORTURA pentru cineva care iubeste fotbalul si echipa Steaua. Este ca si cum ai avut un copil atlet si in urma unui accident de masina, te uiti acum la el cum merge in carucior cu @@@@ROTILE ca sa zic asa. Pur si simplu, sa ajungi sa vezi echipa ta jucand ca in meciurile de la Piatra Neamt, Pitesti, Craiova, Tg Jiu, cu Jiul acasa, cu Rapid prima repriza, cu Dinamo, un sigur sut pe si spre poarta, Badea in min 72, etc etc ...

2) Este vorba de doua entitati la mijloc: ECHIPA FC Steaua si CLUBUL profesionist de fotbal FC Steaua. Echipa este compusa din jucatori, antrenor si staff tehnic, clubul este compus din tot ceea ce tine de management, organizare, etc. Daca echipa mai e cum mai si din punctul acesta de vedere nu stiu ce jucatori ar exista in Romania peste ce avem la Steaua, CLUBUL, adica echipa manageriala, lasa rau de tot de dorit. Pana la urma, cu event Cupa / Campionat suntem obisnuiti, deci nu e ceva deosebit ca mai luam si noi campionatul, Supercupa, cupa Romaniei ... Acum, am scos nasul in Europa in 3 primaveri consecutive. Daca participarea in Cupa UEFA insemna mai multe cheltuieli decat castiguri, acum CL a insemnat un castig enorm, care din pacate nu este exploatat.

Din pacate, linia bunicica de rezultate este umbrita de doua aspecte majore (trei defapt):

1) este judecata prin faptul ca 10 ani a fost seceta. Cand vezi o picatura de apa, acum te bucuri. Dar cand te gandesti ca acum 10 ani, 20 de ani aveai rauri si lacuri de apa ... deci depinde la ce performante ne raportam: la castigarea CCE sau la lipsa din Europa 10 ani !?

2) Jocul foarte urat, haotic de multe ori

3) Prestanta conducerii

Din pacate, de 3 ani traim cu declaratiile electorale ale lui Gigi. Cu 2 zile inainte de inceperea campaniei de transferuri, Gigi incepe sa declare ca lotul este valoros, omogen, ca facem fata si ne putem bate cu oricine din lume. La 2 zile dupa inchiderea perioadei de transferuri, acelasi Gigi remarca totusi ca stam subtire rau de tot cu lotul, ca titularii nu au concurenta pe posturi si ca "LA ANUL" face el transferuri ...

De 3 ani ne amagim cu aceleasi basme, aceiasi jucatori "mistici" de milioane de euro, argentinieni, columbieni, francezi si italieni care refuza Steaua in ultimul moment si al caror nume nu poate fi divulgat. In realitate, Gigi nu investeste serios in Steaua si pot dovedi inca odata, matematic, ca a castigat mai mult decat a bagat + ca a ajuns de la 0% la 12% in ochii electoratului.

Lipsa scouterilor, lipsa oragnizarii pe departamente, lipsa unei transparente, nimeni nu stie ce se face la club, lipsa unei scoate pe piata bursiera a clubului, imposibilitatea de a achizitiona actiuni, imposibilitatea de a te implica, lipsa ideilor unor turnee amicale in tarile din Europa cu multi Romani, gen Spania, de unde s-ar lua si bani si imagine ... toate aceste aspecte umbresc performantele obtinute.

In concluzie, tin sa dau un minus acestei activitati, caci nu este pe drumul bun si nu se are in vedere o performanta pe nivel mediu si lung.

Nu in ultimul rand, de la venirea lui Oli, nici un jucator nu a fost castigat pentru echipa sau adus pe linia de plutire. Mai mult decat atat, Dica a pierdut din stralucire, au aparut in prima echipa Gigel Coman si Oprita, Bostina si Carlos au fost pierduti ...

Nu stiu de ce, dar ma gandesc la faptul ca acelasi Bostina, cu cluburi sau fara, stralucea in vremea Protasov. Si nu stiu de ce, cred ca sub comanda lui Protasov, Carlos ar fi fost un portar cu mult mai bun si cu o alta atitudine in teren. Si nu stiu de ce cred ca stilul lui Protasov de a tine mingea departe de careul nostru ar fi adus mai putine ocazii la poarta noastra si mai multe la poarta adversa. Mai putine goluri luate de noi TOCMAI din fazele fixe, care ar trebui sa intre in competenta matematicianului Oli.

Una peste alta, ma astept la mult mai mult de la viitor. Dar nu stiu daca el se va indrepta vreodata pe drumul cel bun. Nu atata timp cat transferi un portar din Brazilia dupa ce l-ai vazut in doua jocuri si pe 3 casete. Greselile trecutului nu se indreapta, semn ca nu se vrea mai bine ...

Eu am sa ma rezum la o comparatie intre momentul decembrie 2005 si 2006. Altfel nu vad cum am putea iesi pe + sau pe -... fata de ce? :lol:

Asadar:

1. Performante

- 2005 - optimi UEFA, titlu, necalificare ChL, calificare primavara europeana UEFA, locul 2 in campionat pe perioada pauzei de iarna

- 2006 - semifinale UEFA, titlu, calificare ChL, calificare primavara europeana UEFA, locul 2 in campionat pe perioada pauzei de iarna

2005 - 2006 0-1

2. Rezultate

2005 > 2006, deci

2005 - 2006 1-1

3. Jocul echipei

2005 > 2006, deci

2005 - 2006 2-1

4. Lot

2005 > 2006, deci

2005 - 2006 3-1

5. Potential adversari

2005 < 2006, deci

2005 - 2006 3-2

6. Imagine

2005 > 2006, deci

2005 - 2006 4-2

Puteti veni cu criterii noi, eventual cu detalii. Deocamdata insa, eu asa vad lucrurile.

Cu un lot mai putin valoros, in fata unor adversari mai puternici, am avut rezultate mai slabe. Paradoxal, insa, am obtinut performante mai insemnate! Cum la capitolul imagine suntem in cadere libera, mai ales din cauza conducerii, ajung la urmatoarea concluzie:

Fratilor, suntem pe "-" fata de aceeasi perioada a anului precedent.

Unii au impresia ca prezentul topic e un concurs de povestiri si scriu cearsafuri întregi.

Va înselati oameni buni.Fiti scurti si la obiect si manifestati-va,dupa caz,multumirea sau nemultumirea.

Cu cât scrieti mai mult ,cu atât mai putin sunt citite posturile voastre.

In fotbal nu conteaza decat rezultatul, performanta.

Steaua a ajuns in Liga Campionilor in toamna asa. Cu alte cuvinte ar fi suficient numai acest lucru pentru ca aceasta toamna sa fi fost multumitoare.

Eu votez +

Nemultumiri:

1.Nu am reusit sa-i batem nici pe spurcati nici pe borati.

2.Jucatorii nostri s-au uitat la cei de la Lyon si de la Madrid ca la niste semizei nu ca la niste oameni. Este vina patronatului si a conducerii tehnice si administrative. Totusi, faptul ca jucatori ca Nicolita sau Badea au cazut pe spate/in genunchi in fata unor superjucatori nu denota altceva decat lipsa de educatie.

3.Incapacitatea constanta in care ne complacem de cativa ani de zile in a disloca aparari superaglomerate care joaca foarte dur.

4.Lotul submediocru de care beneficiem. Avem doi fotbalisti, Radoi si Dica (as putea sa-l adaug acum si pe Thereau), 7-8 jucatori de fotbal, P. Marin, Ghionea, Goian, Nesu, Paraschiv, Ov. Petre, Badea, Iacob, profesionisti, iar restul niste gloabe.

5.Olaroiu este tipul de antrenor schematic care are nevoie de jucatori inteligenti, capabili sa schimbe sistemul de joc din mers. Aceste sisteme de joc se bazeaza foarte mult pe executiile individuale ale jucatorilor din atac, cand ai gloabe care nu sunt in stare de o pasa scurta, ca sa nu mai vorbesc de pase lungi sau centrari, nu ar mai fi multe de spus. Din pacate, Olaroiu nu este ceea ce am crezut eu la inceput. Olaroiu nu stie regula de baza a antrenoratului, "trebuie sa-i pui pe jucatori acolo unde dau randamentul maxim, nu acolo unde iti dorestu tu".

6.Daca in echipa nu se va intampla o revolutie, nu stiu exact ce ar trebui sa insemna asta, premizele anului 2007 nu sunt tocmai bune.

Pentru mine toamna aceasta insemna un mare +. Calificarea in Champions League, in primavara europeana, campioni en-titre, castigatori ai SuperCupei Romaniei, semifinalisti UEFA, participarea in continuare in Cupa Romaniei.

Minusuri ar fi :distanta mare fata de Dinamo in campionat si mica fata de Rapid si Cluj si jocul oscilant al echipei

Daca ar fi sa ne luam dupa rezultate am ajunge la un mare +, numai ca fotbalul, mai ales in ochii suporterilor nu se rezuma doar la performane, de cele mai multe ori un suporter apreciaza mai mult o infrangere in care jucatorii si-au dat viata pe teren decat o victorie castigata doar cu aere de vedete...Avem de muncit foarte mult pentru a ne apropia de stilul de echipa pe care il doreste orice suporter, trebuie sa scapam de cativa jucatorii, sa aducem "carne proaspata" si conducerea tehnica si executiva sa inteleaga ca au de invatat multe lucruri noi, sa nu se bazeze doar pe ce stiu deocamdata, pana atunci, orice + al performantei va fi mereu umbrit de un -, din orice categoria ar face parte el...

Am vazut printre randuri ca s-a mentionat diferenta dintre acum si situatia din urma cu un an. Am sa fac si eu la fel, pentru ca sincer comparatia mi se pare cea mai concludenta in aceasta dezbatere.

In urma cu un an nu eram in Liga, dar ieseam dintr-o grupa grea din UEFA cu golaveraj 7 - 0. Acum, ne-am prezentat poate prea onorabil in doua din cele 6 meciuri, ne-am dat cu firma-n cap la unul dintre ele si in celelalte 3, ne-am chinuit literalmente. Asadar, desi as putea fi combatut prin sintagma "dupa 10 ani in Liga", comparativ cu anul trecut, eu la capitolul Europa votez minus.

In campionat, am inceput in forta in primavara, am luat un titlu foarte important cu putina sansa zic eu si am incheiat anul alergand la modul dramatic dupa un nenorocit de gol la Craiova. Minus si aici.

In Cupa, acum un an eram invinsi rusinos de echipa a doua a lui Rapid, dar noi aveam sub numele principal pe teren echipa a treia. Anul asta am trecut cu emotii de o divizionara B cu cel putin 9 sau 10 titulari in teren. Am ajuns mai departe, dar nu cred ca trebuie sa ma justific prea tare ca votez minus din nou.

In schimb, votez PLUS unde a mai ramas - Supercupa. Un plus timid, deoarece e vorba de un singur meci si e si un trofeu fara miza, la urma urmei. Dar am invins giulestenii, cei cu orgoliul mai ranit ca oricand dupa ce i-am depasit in UEFA si le-am suflat titlul de sub nas. Si nu oricum, ci cu o formatie intreaga de jucatori murdari pe fund pana la refuz de praful bancii de rezerve.

Am vorbit despre joc, dar din pacate trebuie sa mentionez si un aspect psihologic. Autogolul lui Nicolita, erorile in lant ale lui Dica din acel 0 - 0 care l-a facut erou pe Cernea intr-un meci care nu trebuia sa puna probleme, declaratiile prin care cei din fruntea echipei ar fi multumiti si cu locul 2, dar nu in ultimul rand, refuzul de a saluta publicul, o lipsa totala de respect din partea jucatorilor pentru cei care i-au urmat la Piatra Neamt strangand din dinti de frig, dar oameni pe care nimeni si nimic nu-i poate opri in lupta (da, LUPTA) lor pentru a sustine echipa.

Daca ar fi sa urmarim o tendinta in stilul de joc, in mentalitate, in...tot, as putea sintetiza acordandu-i lui Oleg Protasov 90% din meritul pentru toate realizarile din acest an.

Unii au impresia ca prezentul topic e un concurs de povestiri si scriu cearsafuri întregi.

Va înselati oameni buni.Fiti scurti si la obiect si manifestati-va,dupa caz,multumirea sau nemultumirea.

Cu cât scrieti mai mult ,cu atât mai putin sunt citite posturile voastre.

Eu pot sa spun ca de cand a aparut sectiunea asta si de cand s-a permis accesul in ea doar celor care se considera ca nu au probleme cu limba romana, au aparut aici si posturile mai lungi fara erori gramaticale s.a.m.d.! Mai bine sa vedem un post de 2 pagini corect scris decat unul de 2 randuri plin de greseli. Oricine de pe forum poate sa scrie 2 randuri la o dezbatere si sa puna punct.Nu cred ca asta e scopul dezbaterilor. :roll:

Nu am nimic impotriva.A fost doar o recomandare.Citeste linistit.Poti sa scrii si doua pagini,daca nu poti concentra doua sau trei fraze intr-una.Nu e interzis.

Virgile problema nu e ca ai facut o recomandare, dar ai facut-o mai grav... :D, scuze pentru off topic...

Avertisment pentru doua greseli de ortografie intr-un post foarte scurt.

Va înselati oameni buni.Fiti scurti si la obiect

+ cu mare indulgenta

E bine? Ce au inteles cei care mi-au citit postul, daca l-o fi citit careva, din comentariul asta?

Am sa votez 0. Nu plus, nu minus ci 0, pentru ca plusurile si minusurile se reduc.

Ca sa fiu cat de cat scurt:

+

1. Dica

2. Calificarea in Liga

3. Badea

4. Thereau

5. Calificarea-n primavara din nou.

(6. Cernea care a demonstrat ca putem conta pe el, chiar daca nu e un mare fotbalist)

-

1. Nicolita

2. Prestatia penibila de pe teren propiu cu Lyon si Real.

3. Prestatia mediocra din derbiuri

4. Jocul modest din deplasare

5. Politica manageriala indoielnica

6. 13 puncte.

0 (da, avem destule zerouri...)

1. G. Coman

2. Carlos

3. Jocul echipei per ansamblu

4. Reinvestirea fondurilor castigate din Liga

5. Forma slaba a unor jucatori care pe vremuri erau titulari.

Cele enumerate mai sus se cam reduc si dau dimensiunea unui sezon de toamna mai degraba cenusiu.

Poate exagerez, dar nu tebuie sa ne ascundem dupa calificarea in Liga - altfel o performanta semnificativa raportandu-ne la nivelul fotbalului autohton. Steaua NU joaca ceea ce trebuie si ceea ce vrem cu totii de la ea. Iar "politica manageriala" a clubului pare a se rezuma la "X e stelist, deci il iau la Steaua" si la plimbatul diversilor trepadusi prin toate colturile lumii cautand potcoavele cailor morti...

Cu Thereau tind sa cred ca a fost noroc. Insa ulciorul nu merge de multe ori la apa. Indiferent ca apa se cheama Dambovita, Rhône sau Amazon...

Jucatorul si antrenorul anului se aleg de la echipa cu cele mai bune rezultate pe parcursul unui an întreg.Acea echipa e indubitabil Steaua.

Nu pot sa cred ca unii sunt atât de orbi sau de subiectivi,încât sa noteze cu - activitatea de 12 luni Stelei.In conditiile în care prin performantele ei lasa în urma clar toate echipele românesti.E vorba precis de altceva.De lipsa de discernamânt sau de bunavointa sau de Stelism.

Tocmai, Virgile. Cu tot stelismul din lume, eu consider orbi si subiectivi pe cei care voteaza doar plusuri, pentru ca e la mintea cocosului ca echipa merge din ce in ce mai prost. Pe langa asta, am notat cu minus nu performantele echipei pe parcursul a celor 12 luni - indubitabil cele mai bune din ultimii foarte multi ani in Romania, ci tendinta descendenta in calitatea jocului si plafonarea intr-o mai mica sau mai mare masura a unor jucatori, alteori indispensabili. Asa cum am mai spus-o si o s-o spun mereu, voi fi mereu in aceeasi masura alaturi de Steaua pana la moarte si dupa, indiferent ca va juca cu Barcelona sau cu FC Lehliu-Gara. Dar sunt lucruri care, independent de cat as iubi echipa, se vad din avion ca nu merg. Si faptul ca le constat nu presupune nici pe departe ca la capitolul respectiv Steaua nu ma mai "incalzeste". Steaua e si va ramane mereu un superlativ, in orice conditii. Dar le constat tocmai pentru a nu fi subiectiv.

Cineva zicea ca, cu atat iubesti mai mult un om (ma rog, consider ca putem extrapola) cu cat ii accepti mai multe greseli. Nu de alta, dar trebuie sa stii exact ce sa ierti. Altfel, traiesti din trecut si ajungi sa iubesti o amintire. Nu, trebuie sa ne adaptam in permanenta la situatia prezenta, fie ea buna sau rea! Iti spun din proprie experienta, Virgile, ca am intalnit suporteri ceva mai in varsta, care ziceau in continuu ca echipa lor ar fi cea mai buna echipa din Romania daca i-ar mai avea pe X si Y, jucatori de-acum 25 de ani. Mai gandeste-te la aspectul asta.

Asa cum spunea si greco,autorul acestui topic :

Ideea era: + inseamna multumit, - inseamna nemultumit.

Ori asa,ori invers.Da sau nu.De ce atâtea desfasurari de momente cu plus si de momente cu minus,pentru ca în final...sa spui ori +,ori -.Dupa mine asta înseamna pretiozitate.Vezi Doamne,nu poti sa spui din capul locului daca per total e alba sau e neagra.Trebuie sa citim toate lamentarile,pentru ca în general,pe forum,lumea mai mult se plânge decât lauda.Meteahna românului.

Si apoi,vorba lunga saracia omului.

De cuvantul "argumentare" ai auzit?

Daca ziceam "+" sau "-" fara sa justific, iar nu era bine.

Parca prin regulament era ceva de genu':

"1.2 Nu sunt admise pe forum mesaje si cuvinte, linkuri sau imagini obscene, vulgare, cu orientare sexuala, instigatoare, amenintatoare, rasiste, discriminatoare sau de alta factura, care sa jigneasca sau sa umileasca membrii Forumului si sa contravina legilor nationale sau internationale."

Dar, ma rog...am uitat ca unii moderatori se joaca de-a Dumnezeu si jignesc userii "de rand" cum au o zi mai proasta.

Dar, in fine. Stelistii iarta. Craciun Fericit si tie si tuturor membrilor de pe forum. Forza Steaua!!!

Imi pare rau ca ai luat la modul personal recomandarea mea.Era impersonala.Retorica.Fara intentia sa jignesc.Doar sa orientez,pentru ca asta e menirea unui moderator.Si nu era obligatorie.

Te plângi de faptul ca ai fi fost jignit,sau,ma rog,atins tangential de îndrumarea mea,dar ma întrebi daca stiu ce înseamna argumentare.In fine.Multumesc.

Sarbatori Fericite si tie si La multi ani !

pentru mine toamna anului 2006 a fost un minus! am picat testul de echipa mare:

- ne-am imbatat dupa un 4-1 la kiew, crezand ca hegemonia se perpetueaza. credeam ca totul ne va pica mura-n gura, in loc sa fim constienti ca adversarii vor fi de trei ori mai motivati ca pana acum! asa am pierdut campionatul si suntem nevoiti sa luptam din greu pentru locul secund!

- am demonstrat ca suntem romani. adica loseri. ne-am rahat pe noi de frica in fata unor nume! ne-am taiat singuri craca in meciurile din Champions League. iar apoi fuga dupa tricouri, poze si autografe!

- s-a adeverit ca avem un lot slabut, departe de pretentii si de ceea ce se credea la club!

cel mai dezamagit sunt de atitudinea jucatorilor. au ajuns peste noapte sa se creada regi! s-au lasat amagiti de plecaciunile tuturor pupincuristilor. au uitat ce inseamna munca, daruirea, respectul fata de sine, fata de echipa si fata de adversar!

laude merita doar Cernea, Petre Marin, Radoi (cu toate ca a jucat putin), Thereau si Dica. desi am fost dezamagit in ultimele 1-2 luni de pitesteanul care se si credea pe lista lyonului sau a barcelonei, nu pot fi suparat pe cineva care de 3 ani de zile trage Steaua dupa el!

restul? vreo 8 ar trebui vanturati de la echipa, iar celorlalti dat un ultimatum ...

Scuza-ma, Norbinho, o simpla opinie personala imi permiti?

Sigur esti stelist?

Nu de alta, dar nu mi se pare deloc ca ai criticat Steaua dintr-o perspectiva obiectiva, nu vad sa fi admis existenta realizarilor incontestabile...pe mine unu' trebuia sa ma fi enervat destul de rau vreuna din rivale ca sa vorbesc asa despre respectiva echipa pe un forum unde se solicita decenta...

P.S.: La Multi Ani, Virgile! Ce parere ai despre ACEASTA postare? :)

Forza Steaua!!!

depinde ce intelegi prin decenta. eu nu vad nimic rau intr-un mesaj critic, dar imi repugna intrebari stupide de genul "tu sigur esti stelist?". probabil avem alte valori in viata, asa ca nu are rost sa continuam pe tema asta! sa revenim on topic ...

pentru mine toamna anului 2006 (caci despre ea este vorba) a fost o dezamagire tocmai prin prisma calificarii obtinute in Liga Campionilor! jucatorii au uitat ca in realitate au trecut cu greu de un adversar mediu si au sarbatorit atat de mult intrarea in Liga Campionilor, incat au uitat de valorile esentialte: seriozitate, munca, ambitie, disciplina! iar dupa victoria de la kiew nu-i mai putea clinti nimeni! sustinuti de parolele si declaratiile belicoase ale unor conducatori complet depasiti de situatie si efectiv rupti de realitate, jucatorii ajunsesera niste zei. in Romania erau pupati in cur din toate directile, iar ei chiar se credeau pe everest, in cel mai pur stil dinamovist ...

urmarea se stie. prin indolenta si aroganta am pierdut campionatul, prin penibilism ne-am facut de ras alergand dupa tricouri albe, prin lipsa concentrarii am scapat mingea la picioarele lui fred si ne-am invins la madrid, prin noroc am scos un nemeritat 1-1 cu Dinamo kiew, samd.

iar cand ne-am trezit din vis a fost deja prea tarziu pentru a redresa corabia. bine ca a venit pauza, iar odata cu ea sper sa le fi revenit atat picioarele pe pamant, cat si bunul simt ...

acum intelegi de ce "-" si nu "+"?

acum intelegi de ce "-" si nu "+"?

Nu, pentru ca tu ai notat atitudinea jucatorilor si nu rezultatele echipei. Peste 5 ani n-o sa-si mai aminteasca nimeni ca ne-am comportat ca niste vedete pe teren sau ca am mimat fotbalul. Singurul lucru care ramane este ca ne-am calificat dupa 10 ani in Champions League si am "prins" primavara europeana dintr-o grupa cu real, Lyon si dynamo Kiev. Scurt si cuprinzator.

In alta ordine de idei, sunt de acord cu absolut tot ce ai spus legat de atitudinea si (ne)profesionalismul jucatorilor. Dar aici scapi din vedere factorul uman. In sensul ca ai pretentia de la niste fotbalisti "necopti" cum sunt ai nostri sa ramana cu picioarele pe pamant si sa se comporte profesionist, in conditiile in care nici unul din ei nu este (inca) pregatit sa evolueze la acest nivel. Nicolita este intruchiparea perfecta a cenusaresei, plecat dintr-un bordei de lut a ajuns sa joace in UCL. Sau Vali Badea, abia scapat cu vasluiul de la retrogradare, luat sa dea goluri lui Real Madrid si Lyon. Saltul asta nu are cum sa nu te influenteze - iti trebuie o extraordinar de mare motivatie ca sa ramai cu picioarele pe pamant. Inchipuieste-ti, de pilda, ca ai castiga 5 mil euro la loterie. Ai ramane acelasi om chibzuit, lucid? Ti-ai face in continuare datoria la locul de munca, cu aceeasi constiinciozitate? Hmm.....

Intr-adevar, mirajul banilor si ofertelor din afara le-a luat mintile. Perioada urmatoare se anunta delicata pentru noi. In sensul ca trebuie vazut foarte clar cine vrea sa continue cu Steaua, pentru ca nu avem nevoie de jucatori care sa se gandeasca tot timpul la transferuri in strainatate.

Dica este unul din jucatorii mei preferati, dar declaratia pe care a dat-o pentru gsp, cum ca este "un fotbalist implinit", ridica intrebari. Bineinteles, poate sa fie o declaratie pur formala, pentru presa, dar daca el chiar crede asta atunci nu e bine. 2 campionate ale Romaniei si o participare in UCL nu te fac un fotbalist implinit. Ce-ar mai zice Ronaldinho atunci?

Daca vrea sa plece, trebuie lasat. Nu tinem pe nimeni cu forta, ca nu suntem in sclavagism. Sunt hilare declaratii de genul "Gigi nu-i da voie" - Gigi nu e stapanul lui, e doar patron. Si nu face bine daca tine pe oricare dintre ei impotriva vointei - pentru ca din cauza asta apar vedetismul si neprofesionalismul de care spui. Din cauza ca se cred mult prea buni sa mai joace pentru Steaua si considera ca "valoarea" lor se iroseste in meciuri cu Pandurii sau Ceahlaul.

Conducerea trebuie sa gaseasca solutii de "revigorare" mentala a lotului. Asta e principalul scop acum, mai important chiar decat transferurile. Degeaba aducem doi-trei fotbalisti de valoare daca jumatate din echipa viseaza sa plece la Real Madrid

Am inteles ideea. Daca te uiti putin mai sus, si eu am votat "-". Cu toate acestea, am folosit un alt ton, la asta ma refeream. E o diferenta intre a critica echipa pe care-o iubesti tinand cont de acest lucru (nu ma intelege gresit, nu ma refer la a-ti manifesta dragostea pentru Steaua musamalizandu-i sau minimalizandu-i greselile, ci recunoscandu-le ca atare), si a o arunca in terci, care e cu totul altceva (ma refer la expresii de genul "pupati in cur din toate directiile in cel mai pur stil dinamovist"). Eu de exemplu n-as putea sa compar Steaua cu acea echipa nici daca ar ajunge in Liga a 4-a. Daca tu poti, atunci da, chiar avem sisteme diferite de valori...

Nu, pentru ca tu ai notat atitudinea jucatorilor si nu rezultatele echipei. Peste 5 ani n-o sa-si mai aminteasca nimeni ca ne-am comportat ca niste vedete pe teren sau ca am mimat fotbalul. Singurul lucru care ramane este ca ne-am calificat dupa 10 ani in Champions League si am "prins" primavara europeana dintr-o grupa cu real, Lyon si dynamo Kiev. Scurt si cuprinzator.

topicul se referea la cum vede fiecare toamna recent incheiata. eu am ramas cu un gust amar din motivele insirate mai sus!

si nici rezultatele nu au fost cine stie ce ... in campionat suntem penibili la ce pretentii avem, iar in Liga Campionilor am facut act de prezenta si ne-am c...t pe noi de frica, fara vreo urma de demnitate. nu sunt idiot sa afirm ca trebuia sa trecem de grupe, dar senzatia e ca am incasat-o prea usor si am trecut si am trecut si mai usor peste aceste esecuri. ca doar era vorba de real si Lyon si nimeni nu putea avea pretentia sa-i batem, nu? ...

crezi ca ma incanta cu ceva calificarea in Cupa UEFA, calificare obtinuta intr-o conjunctura extrem de favorabila, avand in vedere ca Dinamo kiew e cu 3 clase peste noi?

In alta ordine de idei, sunt de acord cu absolut tot ce ai spus legat de atitudinea si (ne)profesionalismul jucatorilor. Dar aici scapi din vedere factorul uman. In sensul ca ai pretentia de la niste fotbalisti "necopti" cum sunt ai nostri sa ramana cu picioarele pe pamant si sa se comporte profesionist, in conditiile in care nici unul din ei nu este (inca) pregatit sa evolueze la acest nivel. Nicolita este intruchiparea perfecta a cenusaresei, plecat dintr-un bordei de lut a ajuns sa joace in UCL. Sau Vali Badea, abia scapat cu vasluiul de la retrogradare, luat sa dea goluri lui Real Madrid si Lyon. Saltul asta nu are cum sa nu te influenteze - iti trebuie o extraordinar de mare motivatie ca sa ramai cu picioarele pe pamant.

probabil ai si tu dreptate intr-un fel, desi mie nu imi plac povestile siropoase! esti fotbalist si tre sa pui osul. la urma urmei, si roberto Carlos si alte zeci de mii de fotbalisti tot din saracie au plecat ... insa ambitia lor a fost mai mare! ei nu s-au multumit sa ajunga mari si tari la ei acasa, sa se multumeasca cu 130.000 de dolari si sa arunce cu bani in lautari urland ce mari si tari is ei la Steaua. asta a facut diferenta! in iarba sunt toti egali, nu mai exista sarac-bogati, negri-albi, catolici-sectanti etc.

si ca ce chestie sa fie Beckham mai motivat decat Banel? pai cel din urma are datoria de-a demonstra ca nu a ajuns din intamplare in UCL. Nicolita trebuie sa confirme, sa demonstreze ca este "mai profesionist", mai fomist dupa victorii, nu sa se culce pe o ureche ca a ajuns in sa joace 6 meciuri intr-o Liga la care pana nu demult nici nu visa ... e ca in pilda cu greierele si furnica. culegi ce ai semanat!

Inchipuieste-ti, de pilda, ca ai castiga 5 mil euro la loterie. Ai ramane acelasi om chibzuit, lucid? Ti-ai face in continuare datoria la locul de munca, cu aceeasi constiinciozitate? Hmm.....

categoric nu!!! as fi si mai chibzuit, si mai lucid, si mai constiinciosca inainte! si stii de ce? foarte simplu: nobless oblige! iar datoria mea e sa sa demonstrez ca merit norocul avut si ca stiu sa gestionez situatia!

Intr-adevar, mirajul banilor si ofertelor din afara le-a luat mintile. Perioada urmatoare se anunta delicata pentru noi. In sensul ca trebuie vazut foarte clar cine vrea sa continue cu Steaua, pentru ca nu avem nevoie de jucatori care sa se gandeasca tot timpul la transferuri in strainatate.

Dica este unul din jucatorii mei preferati, dar declaratia pe care a dat-o pentru gsp, cum ca este "un fotbalist implinit", ridica intrebari. Bineinteles, poate sa fie o declaratie pur formala, pentru presa, dar daca el chiar crede asta atunci nu e bine. 2 campionate ale Romaniei si o participare in UCL nu te fac un fotbalist implinit. Ce-ar mai zice Ronaldinho atunci?  

Daca vrea sa plece, trebuie lasat. Nu tinem pe nimeni cu forta, ca nu suntem in sclavagism. Sunt hilare declaratii de genul "Gigi nu-i da voie" - Gigi nu e stapanul lui, e doar patron. Si nu face bine daca tine pe oricare dintre ei impotriva vointei - pentru ca din cauza asta apar vedetismul si neprofesionalismul de care spui. Din cauza ca se cred mult prea buni sa mai joace pentru Steaua si considera ca "valoarea" lor se iroseste in meciuri cu Pandurii sau Ceahlaul.

asa zic si eu! dar Dica nu este singurul. si Paraschiv se afla in aceeasi situatie! si mai sunt destui care nu realizeaza ca sunt departe de ceea ce pretind a fi!

Conducerea trebuie sa gaseasca solutii de "revigorare" mentala a lotului. Asta e principalul scop acum, mai important chiar decat transferurile. Degeaba aducem doi-trei fotbalisti  de valoare daca jumatate din echipa viseaza sa plece la Real Madrid

bun, eu sunt de parere ca si transferurile sunt la fel de importante, dar sunt de acord ca este nevoie de un soc la echipa! dar cine sa produca scanteia? din pacate m-au dezamagit si MM si Gigi si Oli! antrenorul nu a stiut sa-si motiveze jucatorii, patronul dadea niste declaratii de ti se facea mila si, totodata, sila, iar MM a ajuns sa pozeze in dadaca jucatorilor, alintandu-i si cantandu-le in struna! ei bine, that's the wrong way! s-a vazut in cazul Andrei Cristea. oare cum s-a simtit asta cand a cazut de la superstarul de 20 de milioane de parai la renegatul aruncat ca o masea stricata?

totusi, continui sa cred in oameni ca MM si Argaseala! sunt convins ca Mihai Stoica este atat de destept incat sa regrete hegemoniile si vorbele cu care ameninta europa si sunt sigur ca nu va mai repeta greselile din trecut!

imi pare rau daca supar pe careva, dar am fost, sunt si voi fi mereu mai exigent cand vine vorba de ai mei!

Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  
Followers 0