Sign in to follow this  
Followers 0
Guest Tiberiu Florea

#3 - "Toamna 2006. + sau - ?"

53 posts in this topic

Acum ca s-au terminat si ultimele jocuri din acest an, sunteti invitati sa va spuneti parerea despre activitatea echipei Steaua din aceasta toamna, incluzand aici SuperCupa, Liga I, Cupa Romaniei si Liga Campionilor.

De asemenea, v-as ruga sa votati "+" daca ati fost, per ansamblu, multumiti de jocul prestat sau "-" daca ati fost nemultumiti. Chiar daca unii vor fi intre cele doua extreme, sunt sigur ca fiecare inclina macar un pic spre "+" sau spre "-".

Dezbatere placuta !

Per total a fost ++

Adica mai bine ca niciodata pe plan material.

Pe plan sportiv,am adus la Bucuresti doua mari cluburi europene de fotbal si una relativ de nivelul nostru.Estica si geografic si dpv al fotbalului practicat.

Ne-am luat o revansa binemerita impotriva Dinamoului din Kiev,dupa acel meci pierdut de noi in fata lor,in preliminariile C.L. de acum cativa ani.

Am ajuns pentru al treilea an consecutiv in primavara europeana.

Suntem pe locul 2 la sfarsitul turului de campionat,avand sanse reale de a termina campionatul pe 2 si de a ataca pentru a III-a oara in ultimii trei ani,grupele Ligii Campionilor.

Dica a câstigat trofeul pentru cel mai bun fotbalist din Tara.Cosmin Olaroiu a fost declarat cel mai bun antrenor roman al anului.

Atat deocamdata.Voi reveni.

Si pentru mine a fost tot un ++

Am ajuns in semifinala cupei UEFA. Acum 3 ani nici nu visam primavara europeana. Deci ce putem sa mai spunem.

Am castigat titlul 23 si am reusit sa intram in grupele CL dupa 10 ani unde nu ne-am facut de ras reusid o a treia calificare consecutiva in primavara europeana. Am acumulat 5 puncte in grupe si clubul a castigat o suma impresionanata de bani. cel mai mare castig din istoria sa.

Am castigat supercupa avandu-l pe Ochirosii titular la numai 17 ani. Am reusit sa ajungem in sferturile Cupei Romaniei dupa o perioada destul de lunga. Practic luptam si pe acest front in continuare.

Singurul gust amar a fost acela ca nu am reusit sa mentinem ritmul inceput la startul sezonului, dar este oarecum normal. Nu avem un lot valoros, avem poate o echipa valoroasa care mai oboseste din cand in cand. Sa speram ca aceasta pauza va fi pe deplin folosita atat pentru o refacere fizica cat, zic eu, psihica mai ales.

Ca rezultate, bineinteles ca performantele Stelei merita notate cu un mare + : e foarte important ca ne-am calificat in CL dupa 10 ani si am ajuns si in primavara europeana. Daca in campionat lucrurile nu se inrautatesc, la anul vom juca din nou in CL si cu experienta de anul acesta vom avea rezultate mai bune. E bine ca nu am mai fost eliminati din Cupa Romaniei inca din saisprezecimi si avem sanse sa mai castigam un trofeu. In campionat insa lucrurile stau ceva mai prost, as zice eu un - . In ritmul asta e deja fffffffff greu sa mai luam titlul, asta daca se mai gandeste cineva la asta.

Cred ca un minus ar trebui trecut si la capitolul jocul echipei, care in multe meciuri a lasat de dorit si a diferit f mult de ceea ce Steaua ne-a obisnuit.

Asadar, votez cu + . FORZA Steaua!

Steaua a inceput sezonul cu un + , castigand Supercupa in fata rapidului cu un gol marcat de Oprita ( multa sanatate ).

A continuat cu un MARE + si o califcare dupa 10 ani in Liga Campionilor unde ne-am prezentat mai mult decat onorabil, mergand in primavara europeana dintr-o grupa foarte grea.

Fata de alte sezoane, inca suntem in Cupa Romaniei, ceea ce reprezinta un +. Singurul trofeu la care mai putem spera ( Cupa UEFA e destul de greu de castigat ) si care ne-ar asigura si un loc in UEFA anul viitor.

In campionat am facut-o de oaie, practic sansele la titlu sunt 0! Deci - ...

Per total insa am terminat pe +.

Bravo baieti! Sarbatori fericite!

Turul acestui an a fost peste cel de anul trecut,facut de Steaua.

Am adunat cam atatea puncte cate am adunat si in precedenta editie din campionat,dar jocul corect-incorect practicat de Dinamo,ne-a facut sa fim mult mai drastici la meciurile slabe ale echipei noastre.

Intr-un fel retraim sezonul 2003-2004,dar cum spune si Meme devenim din ce in ce mai respectati afara.

In Cupa Romaniei,parcursul a fost logic pentru istoria Stelei,dar oarecum surprinzator fata de precedentele editii.

Cat despre Cupele Europene,cum am obisnuit mereu,am jucat de la egal la egal cu marile forte ale Europei si zic eu ca nu ne-am facut de ras.

Din punctul meu de vedere a fost un sezon bun,dar se putea si mai bine,insa sper ca anul viitor sa aduca mai multa liniste si un joc mult mai bun din partea noastra.

Chiar daca evolutiile din toamna asta au fost in mare majoritate penibile, numai prezenta in Liga Campionilor si meciul de la Kiev, care ne-a calificat in UEFA, ne duce pe plus.

Daca gandim in termen de meciuri:

Meciurile cele mai bune: Kiev, Standard Liege (acasa)

Madrid (prima repriza).

Nu-mi amintesc sa fi facut in campionat vreo partida foarte buna, poate doar la Arad.

Meciurile cele mai jenante: cei trei de 0-0 cu Craiova,Tg.Jiu,Ceahlaul care ne-au pierdut 6 puncte si ne-au dus la exasperare cu jocul prestat.

Pacat de minutul 94 din meciul cu Dinamo, care a decis in opinia mea titlul. Nu matematic, ci psihologic mai mult. De la acel meci, in care au luptat eroic si au pierdut nemeritat, jucatorii nostri n-au mai putut face fatza campionatului.

Am putea face o analiza si pe jucatori:

+++ Dica

++ Thereau, P.Marin

+ Badea, Cernea, Ghionea

normal Paraschiv,Goian,Nesu,Baciu

- Cristocea,Saban,Ov.Petre,Oprita

-- Bostina,Lovin

--- Nicolita,Stancu

---- Carlos

-------------------------------------------------------------------------------- G.Coman :)

Eu inclin spre +...Sa ma explic

SuperCupa: un +, nu neaparat prin trofeul in sine, ci pentru ca a fost obtinut in fata rapidului, echipa cu care ne batusem in sezonul precedent pe 2 planuri: campionat si Cupa UEFA, invingand-o in amandoua

Cupa Romaniei: un + cu indulgenta, consider ca am trecut greu de Apulum, in stilul Oli...

Champions League: "+", de asemenea. Acest capitol merita explicatii suplimentare, defalcate:

- Dinamo Kiev - Steaua "+", nu mai avem ce discuta

- Steaua - Lyon "-" , nu prin prisma rezultatului, ci al "respectului" aluia nenorocit pe care l-am aratat francezilor care au venit la Bucuresti sa se distreze cu "fetite"

- Steaua - Real "-", din acelasi motiv, al "respectului" care a culminat cu celebrul episod al cerutului de tricouri la vestiare...

- Real - Steaua "-", pentru ca, desi a disparut "respectul", a aparut un autogol al lui Banel...si oricat l-am aprecia si incuraja noi pe Banel, un autogol este un autogol

- Steaua - Dinamo Kiev "+" - pentru ca a fost randul nostru sa exclamam: "Obiectiv Indeplinit"

- Lyon - Steaua "+" pentru ca am redevenit echipa din meciul inaugural al Grupei E, cand am zdrobit cu 4-1 echipa ucraineana

Daca adunam plusurile cu minusurile iese un 0,ceea ce in contextul asta inseamna neutru, nu nul, dar balanta se inclina spre "+" pentru ca prin aceste rezultate am reusit sa ne caliicam pentru a treia oara consecutiv in primavara europeana. Si nici nu trebuie sa uitam de dubla cu Standard, care a fost si ea tot in cadrul UCL.

Campionat: e, aici este mai complicat, daca ar fi sa analizam fiecare meci in parte cred ca am ajunge la acelasi rezultat, si anume un mare "-", pentru ca este de neacceptat sa nu castigi de 3 luni in deplasare si sa fii din aceasta cauza pe locul 2, mai ales in spatele groparilor.....motivele pentru aceasta cadere a noastra sunt multe, dar nu asta e discutia aici.

In concluzie, rezultatul final este "+", per ansamblu, dar unul acordat cu indulgenta, unul umbrit de distanta la care ne aflam de gropari si de ideea ca ne luptam pentru locul 2, sustinuta atat de Becali, cat si de MM, dar ce-i mai grav, si de Mirel Radoi.

Am incheiat anul fotbalistic 2006 - strict prin prisma rezultatelor, 2006 este de departe cel mai bun an al echipei de ceva timp incoace. Semifinala UEFA, campionatul, supercupa, cupa Romaniei (in grafic), calificare in UCL, calificare pentru a treia oara consecutiv in primavara europeana dintr-o grupa foarte grea. Deci, votez "+".

Daca ar fi sa ma uit in urma si sa aleg ce m-a impresionat (sau ce mi-a placut) la echipa in acest an 2006, cred ca as alege modul in care am castigat campionatul. Incrancenarea si daruirea cu care a luptat echipa (si conducerea) pentru ca titlul 23 sa fie posibil. Imi aduc aminte de starea de spirit existenta la echipa dupa returul din semifinala UEFA sau dupa victoria tiganilor din campionat. Cred ca acolo s-a vazut mai mult decat oriunde forta colectiva si ambitia Stelei. Tin minte cum toate zdrentele de ziaristi dadeau in noi si prezentau pe rapid ca echipa momentului. Tin minte blatul ordinar de la Cluj si furia lui Mirel de la Bistrita, cand a spart geamul cu pumnul. Tot Mirel a inventat jocul de fotbal "intr-un picior", datorita durerilor pe care le avea la genunchiul drept - nu s-a plans, a strans din dinti si a jucat in continuare.A fost o lupta fara garda, o lupta uriasa, din care noi am iesit invingatori. Acord un mare plus spiritului de echipa aratat de Steaua in acest an.

La minusuri s-ar incadra jocul din ultima vreme (in special in deplasari) si inconstanta de care dam dovada in plan psihic (lipsa de motivare). Faptul ca nu abordam fiecare partida cu aceeasi concentrare si eficacitate ne scoate din sfera profesionistilor, lasand impresia de echipa bunicica, fara mari pretentii.

Per total insa, anul 2006 se dovedeste a fi un an de referinta in istoria stelista. Sper sa fie doar inceputul unui sir de succese si, de ce nu, in cativa ani sa jucam o semifinala sau finala UCL :)

"Dare to dream and work to win"

Ma voi referi strict la toamna lui 2006 - pentru ca despre primavara s-a cam spus la timpul potrivit tot ce era de spus.

Turul acestui campionat mi-a lasat impresii foarte diferite. De la un inceput bun, calificare in CL si victorii pe linie in campionat, am terminat cu un egal la Craiova, echipa slaba rau. Si macar de-ar fi fost singurul ! Asa ca impresia mea per total ar fi un +-- .

Sa enumeram lucrurile bune :

- ne-am calificat dupa 10 ani in grupele CL ;

- am avut in general o prestatie multumitoare in grupe, minus cele doua jocuri de pe teren propriu cu Real si OL ;

- vom primi in jur de 9 milioane de euro (minus circa 3 milioane cheltuieli, dar contrar tuturor aiuritilor din presa, banii din CL vin de-abia in primavara daca nu ma insel).

- am castigat 2 atacanti buni : Thereau si Badea.

Din pacate, ajungem si la partile proaste :

- am ramas la 13 puncte in spatele lui Dinamo. Asta e un esec major, indiferent ce ecran de fum incearca marele manager Stoica sa ne arunce in fata, sau ce scuze jalnice mai nascoceste Oli, gen "toti sunt de vina in afara de noi" ;

- strategia gandita pentru sezonul de toamna a fost gresita si ne-a costat rau de tot in campionat. S-a pus atat de mult accentul pe intrarea in grupele CL, incat dupa ce s-a reusit acest lucru, unii din jucatori au dat impresia ca si-au indeplinit obiectivul din toamna asta. Au intrat in urmatoarele etape din campionat fara sa se concentreze suficient, ceea ce s-a vazut. In loc sa ne concentram pe imbunatatirea jocului si a lotului, toata lumea a inceput sa numere de zor $$$ ce urma sa-i primim, de parca numai asta conta.

-politica de transferuri a fost haotica si/sau gandita la mica plesneala. Nu se poate sa ai pretentii de CL si sa faci transferuri in ultima zi posibila, aducand 2 jucatori refuzati de altii : Stancu (bunicel de altfel) si Ov. Petre. Faptul ca s-a asteptat pana dupa ce ne-am calificat, da de gandit. Daca ratam calificarea, mai venea cineva ?

- domnul Olaroiu si-a aratat limitele. Oricat va incerca el sa pretinda contrariul, este un antrenor defensiv. Asta in sine n-ar fi cine stie ce tragedie. Insa pe langa faptul ca nu-i place atacul ci nu stiu ce mare tactica, Oli este un antrenor mediocru. Asta s-a vazut, o data si inca o data, in toate meciurile din deplasare in care echipa nu juca nimic, iar Oli n-a reusit sa faca nimic pentru a schimba situatia. Si mai rau e faptul ca a adus 2 jucatori de la Poli Timisoara pe sume uriase pentru campionatul nostru (1.2 milioane euro pentru Ov. Petre ??? 700.000, sau Cristea + 200.000 euro pentru Coman), pe posturi unde nu se prea simtea lipsa. Asta ca sa nu spunem direct ca respectivii au fost adusi ... pe "pile", pe post de jucarii preferate ale marelui antrenor. Dovada de profesionism indiscutabil.

- jucatori care erau in mod evident total iesiti din forma sau pur si simplu nu aveau valoarea necesara au jucat meci de meci sau mult prea multe meciuri : da, ma refer la Nicolita (imi pare rau sa o spun, nu e vorba de autogol ci de tot sezonul de toamna) care a mers din slab in jalnic, Carlos (pana l-a dat Gigi afara), Lovin (e la maximumul posibilitatilor sale), Coman (nu mai e nimic de zis, toti suntem de acord aici cred), Oprita (ne rugam de el de vreo 2 ani sa-si revina, eu zic ca ajunge). Daca nu existau alte optiuni, e vina marelui manager Stoica. A avut luni de zile la dispozitie pentru a remedia situatia. Dinamo a adus 2 jucatori buni cu bani extrem de putini : Kalanga si Ganea. Asa ca lipsa banilor nu e o scuza.

- in campionat ne-am scufundat iarasi in scandaluri, certuri, injurii, etc. Toate astea prin gurile mult prea slobode ale lui Gigi si Stoica, care se pare ca-si inchipuie ca a rezolvat toate problemele din ograda proprie si nu i-a ramas altceva de facut decat sa se certe cu toata lumea, sub pretextul stupid ca "apara echipa". Aiurea, echipa in realitate a suferit din cauza aceasta, fiind luati la tinta din toate partile.Din pacate si Radoi a cazut in aceeasi greseala, vorbind prea mult prin ziare in loc sa vorbeasca pe teren.

Pacat ca lista aceasta cu partile negative e asa de lunga ... depinde de onor. conducere, si poate si de suporteri sa o scurteze cat mai repede.

Ma voi referi strict la toamna lui 2006 - pentru ca despre primavara s-a cam spus la timpul potrivit tot ce era de spus.

@streza, dpdv al rezultatelor care "toamna" ti se pare mai reusita? Cea de acum sau cea de anul trecut?

Observatiile tale sunt in mare parte pertinente si de bun simt. Legat de "esecul major" pe care il vezi tu in distanta ce ne desparte de caini, majoritatea au observat ca acelasi numar de puncte aveam si anul trecut dupa tot atatea etape. Pana si golaverajul este aproape identic, papa ioanitoaia are un articol pe aceasta tema. Sigur, asta nu e o scuza. Eu personal nu-mi doresc an de an sa repetam performantele anilor trecuti, vreau sa le depasim. Nu pot insa sa nu ma intreb de ce Oleg (plecand de la premiza ca este un antrenor net superior lui Olaroiu) nu a reusit sa adune mai multe puncte anul trecut. Asta in cazul in care scapase de "grija" cupei Romaniei, supercupei si a calificarii in UCL.

Exista oare posibilitatea ca meciurile de UCL sa fie intr-adevar foarte epuizante si sa te solicite la un nivel mult mai ridicat decat meciurile de UEFA? Pentru ca eu singura diferenta pe care o vad intre turul campionatului trecut si turul asta de campionat este ca am participat in doua competitii diferite - UEFA, respectiv UCL anul asta. Bilantul la sfarsitul turului, dpdv al punctelor adunate, este acelasi. Diferenta consta in valoarea diferita a celor doua competitii europene.

Parcursul ireprosabil al cainilor nu justifica insa meciurile penibile facute de noi in deplasare. Nici faptul ca Meme si Oli au "dat-o in bara" cu transferurile in vara. Eu le acord circumstante atenuante din cauza ca nu au avut idee de ce inseamna UCL. Nu au stiut la ce sa se astepte si au crezut ca merge cu o echipa "carpita" si cu transferuri facute dupa ureche. Uite ca n-a prea mers. Au datoria sa remedieze acest lucru in iarna. Eu iti spun sincer, si am mai spus-o de cateva ori: in iarna asta se va vedea daca Meme si Oli au invatat ceva din participarea in Champions League. Se va vedea daca se doreste intr-adevar performanta la Steaua sau ne apucam iarasi sa-i inventam fundasi laterali pe Banel si Gigel si jucam dupa cum bate vantul.

Tu consideri ca era absolut necesar ca Meme si Oli sa aiba o strategie bine pusa la punct pentru toamna asta, atat dpdv al transferurilor cat si al abordarii campionatului + UCL. Ai avea perfecta dreptate in cazul in care Oli si Meme s-ar confrunta an de an cu astfel de situatii si ar stii ce-i asteapta. Ar stii de exemplu ca Banel nu e jucator de Champions League sau ca in fata lui Lyon si real ne tremura chilotii. Dar, din pacate, asta e primul an in care scoatem capul in lumea buna. Primul an in care simtim pe propria piele ce inseamna Champions League si ce fel de echipe joaca acolo. Sincer, dupa ce am vazut ca se joaca in UCL, UEFA pare tare departe.

Stiu ca toti vrem niste conducatori cu mintea limpede, siguri pe ei si cu mentalitate de invingatori. Treaba e ca astia deja consacrati (ma refer la manageri + antrenor) costa. De bine de rau, eu cred ca Steaua nu s-a facut de ras in UCL la prima participare dupa atata timp. Am strans 5 puncte intr-o grupa greu accesibila. E foarte probabil ca efortul cerut de meciurile din UCL (diferit, inca o data spun, de ce se joaca in UEFA) sa-si fi pus amprenta asupra evolutiei noastre din campionat. Asa cum tot la fel de adevarat poate fi faptul ca o parte din jucatori se considera "prea mari" sau "prea buni" pentru meciurile din Liga 1.

Pentru Steaua a fost un an greu - am jucat tot anul la un nivel ridicat. Ganditi-va numai la faptul ca am jucat o semifinala UEFA, am castigat campionatul, am jucat in UCL, am reusit iarasi sa ne calificam in primavara europeana. Daca mi-ar fi spus cineva acum cativa ani ca o sa ajungem aici,as fi ras ca de o gluma buna. Ne-am obisnuit cu performanta si am devenit mult mai exigenti, ceea ce nu este rau, dar trebuie sa cladim cu grija. Nu putem avea si performante in UCL, in campionat, in cupa Romaniei, toate deodata si cu acelasi lot de jucatori. Meme si Oli au facut greseala in vara sa trateze cu superficialitate transferurile - trebuie sa rezolve chestia asta in iarna.

Eu cel putin astept la primavara o altfel de mentalitate in abordarea partidelor din campionat. Jucatorilor trebuie sa li se spuna foarte clar ca prioritatea este campionatul, nu UEFA. Fara castigarea campionatului (sau minim locul 2) nu mai pupam UCL la anul'. Asa ca Oli si Meme, la treaba

La fel cum toata lumea de aici s-a uitat la aceiasi Steaua, aceleasi meciuri, tin sa felicit si eu performanta Stelei cu un +.

E adevarat, puteam face mult mai multe pe plan intern, in campionat. Spunea cineva ca avantul lui Dinamo ne-a facut sa dramatizam totul. Nici nu se poate mai adevarat. Daca Dinamo avea un parcurs mai putin bun si pierdeau 2-3 partie, statea in curul lor la 3-4 puncte, nimeni nu era asa de suparat. Distanta asta de 13 puncte ridica parul pe spate pisicilor si cheful de a scuipa pe unii sau pe altii.

Vrem nu vrem Oli a fost votat antrenorul anului, eu zic ca meritat pentru ca performanta vorbeste, nu romantismul sau idealismul altora. Stateam si ma uitam cum dupa meciul lui Craiova e urma articolului au aparut recalcitrantii care nu-l mai suporta pe Oli. Daca pe unu` de la TV nu-l mai suporti... doamne fereste de-o intalnire face to face.

Jucatori remarcati pozitiv: Dica, Thereau, Badea, Cernea, Petre Marin.

Jucatori remarcati negativ: Saban, Coman, Oprita, Nicolita.

Dupa cum vedeti nu l-am bagat pe Carlos. La fel cum un scouter nu ia un jucator dupa ce l-a vazut in 2-3 meciuri, eu nu pot sa-l critic dupa 2-3 meciuri proaste.

Cu tot gustul amar cauzat de ultimele deplasari in care baietii au pierdut puncte vitale in lupta pentru titlu, eu as caracteriza toamna lui 2006 prin mai multe plusuri. Sa le luam pe rand:

+ O calificare in grupele Ligii dupa 10 ani de nereusite si o confirmare in plus ca Steaua isi respecta blazonul de echipa europeana. Mi-e greu sa cred ca o alta echipa din estul Europei ar fi castigat 5 puncte dintr-o asemenea grupa.

+ Parcursul din Cupa: dupa ce in ultimii ani am fost eliminati inca din primele tururi de echipe anonime, de data asta putem spera la un nou trofeu care sa ne intregeasca palmaresul.

+ Castigarea Supercupei: deasemenea un trofeu pe care nu-l mai castigasem de cam multisor...

Cat priveste jocul in sine, am asistat atat la meciuri frumoase, la meciuri sterse cat si la veritabile catastrofe care nu ne fac cinste (zero ocazii, zero spectacol, zero fotbal) si sper sa nu se mai repete niciodata.

Plusurile le-au amintit toti. Supercupa, calificarea in CL si apoi in primavara. Sa amintim si minusurile, care in opinia mea sunt mai multe:

- suntem la 13 puncte de Dinamo. De mult nu a fost o diferenta asa de mare. Mai exact din timpul lui Piti

- nu am castigat decat 2 meciuri in deplasare. Situatie ce ma face sa ma gandeasc din nou la Piti.

- transferurile noastre au fost mai mult nereusite decat reusite. Thereau, Badea si Ov. Petre sunt transferurile reusite. Panait, Saban, Stancu si Coman nereusite. Asta cand a plecat si Ogararu.

- jucam din ce in ce mai previzibil. Pase lungi pe varfuri iar cand echipa adversa sa aparara avansat sau Dica nu reuseste sa marcheze avem mari probleme.

- au aparut din nou bisericute la Steaua. Unii jucatori sunt titulari oricat de prost ar juca (Nicolita) iar altii sunt tinuti rezerve cand joaca bine (Paraschiv).

- am ajuns sa dam iar vina pe oboseala, autobaza, mentalul jucatorilor (oare cine ar trebui sa se ocupe de asta?) dar niciodata vinovatii nu se afla pe banca sau in birourile din Ghencea.

Fata de turul anului trecut stam mai bine in Europa (am reusit sa ne calificam in CL) dar mai prost in campionat. Si, mai important, jucam mai prost.

@papillon

Cu riscul de a enerva pe unii, parerea mea e ca toamna trecuta a fost mai buna.

Stiu, stiu ca am ratat atunci calificarea in CL iar acum am reusit-o. Dar sa stam un pic stramb si sa judecam drept. Cum am pierdut-o cu Rosenborg ? Ghinion, se va zice. Pai Standard n-ar putea spune acelasi lucru ? Si ei au pierdut calificarea in deplasare, dupa ce au avut o ocazie uriasa de 2-0. Din punctul meu de vedere, diferenta intre meciurile alea a stat in slabiciunea inexplicabila lui Radoi anul trecut fata de inspiratia lui Badea anul asta.

In al doilea rand, ceea ce urmaresc eu e jocul echipei. Cum merg pasele, cat de des se ajunge cu mingea in fata portii, cat de bine se inteleg jucatorii. Si sa avem iertare, dar la capitolul asta e o diferenta colosala fata de "era Protasov". Da, mai erau si partide slabe, cand echipa nu mergea. Eram departe de a fi perfecti, bineinteles. Insa meciurile slabe erau exceptii, fata de a doua jumatate a sezonului acesta, cand au ajuns regula.. Si, asa cum s-a mai spus, jocul Stelei incepe sa semene din ce in ce mai mult cu cel de pe vremea lui 'nea Piti'. Adica lent, lipsit de imaginatie, previzibil, etc. Sa fim seriosi, stim schema de atac a Stelei cu totii pe de rost : minge bubuita in fata de Goian/Ghionea pe care Thereau/Dica/Iacob trebuie sa o controleze, de obicei cu adversar in spate si sa o paseze unui coechipier. Rar se mai incearca ceva combinatii cu Dica, in rol de conducator de joc. Si uite asa am ajuns dependenti de Dica ... daca prinde un moment de inspiratie si o pasa buna merge treaba ... daca nu ne chinuim. Nu stiu cum facea Oleg, dar anul trecut pe vremea asta nu era asa o tragedie daca lipsea Dica sau nu prindea o zi buna. Jocul colectiv suplinea de obicei absentele.

Nota bene : lotul pe care il are Oli este mai valoros decat cel pe care il avea Oleg, cu o singura exceptie (Ogararu, evident).

In ceea ce priveste diferenta de puncte, tragedia nu consta in faptul ca in proportie de 99.9% javrele sunt campioni. Am castigat de 2 ori la rand, nu ma asteptam sa castigam la infinit. Rau este ca aceasta diferente nu vine pe fondul unui joc cine stie ce grozav al lor, ci din cauza unor evolutii extrem de slabe in deplasare ale noastre. Ideea pe care vreau sa o subliniez e ca anul asta jocul echipei a involuat din pacate spre final din mediocru spre slab.

Iar scuza cu faptul ca Stoica/Oli nu stiau "cum e prin CL" o gasesc inacceptabila. De cate sezoane au nevoie ca sa invete ? 1,2,3 ? Sa ne comunice si noua macar termenul aproximativ ... Se considera mari profesionisti amandoi, nu ? La treaba atunci ... ca de vorbe si promisiuni (mai tineti minte de cate ori am fost amenintati cu conducatorul ala de joc de 5 milioane de euro ?) stim ca e plina onor. conducere, ca doar alea sunt gratis :cry: :evil:

E destul de complicat sa faci o evaluare a parcursului Stelei pe acest an in conditiile in care oamenii care participa la aceste discutii sunt exclusiv suporteri infocati, care nu pot fi extrem de obiectivi. In aceasta idee ma voi abtine de la a credita si eu cu + performanta acestui an.

Acest sezon competitional pare a fi inceputul "curbei de productie" care apare la orice companie in dezvoltare. Nu ar trebui sa ne speriem de faptul ca performanta echipei noastre este in scadere pentru ca trebuie sa ne gandim si ca nu am mai vazut niciodata atat de multe meciuri intr-o perioada atat de scurta. Nu ar trebui sa ne sperie faptul ca am transferat trompete, nu sunt primele pe care le vedem si, stim cu totii, chiar si echipele cu zeci de scouti fac astfel de transferuri.

Ceea ce cred ca ar trebui sa ne sperie este faptul ca nu parem a fi inteles mare lucru din cresterea noastra. Ne incapatanam sa pastram o medie a salariilor pe undeva pe la 100-120 de mii pe sezon desi, cu banii astia foarte greu o sa mai ajungem macar la un jucator gen Cyrril. Cand oferim contracte mai mari le oferim unor jucatori de aceeasi valoare cu ce am putea gasi si la noi - vezi Klemi. Ati vazut, probabil, cu totii echipa lui Bayer Leverkusen cu Dinamo, credeti ca acei jucatori merita salarii de la 800.000 in sus ?

Alta greseala este faptul ca am renuntat la un jucator de 22 de ani pentru un jucator de 28-29 si am mai dat si bani pentru asta.

Inca o greseala este faptul ca nu intelegem noi suporterii, si nici conducatorii de altfel, ca o echipa se contruieste de jos in sus, de la aparare spre atac. Avem, in acest moment, mai multi atacanti decat stoperi - Panait nu intra la socoteala. Avem mai multi inchizatori decat aripi. WHAT THE HELL IS GOING ON ?

Este o situatie paradoxala. Logica mi-ar spune ca acest an a fost unul ¨pozitiv, privit prin prisma unei calificari in semi-finala UEFA si prezenta dupa 10 ani in grupele CH League.

Din pacate jocul penibil al echipei din campionat si imobilismul tactic promovat de Olaroiu ma fac sa acord un minus entuziast cel putin pentru ispravile gen piatra neamt sau targul Jiu.

Hazliu este ca nimeni nu se considera vinovat. Olaroiu da vina pe jucatori si pe jocul foarte bun al lui Dinamo(penibil!!!!). MM este mult prea indragostit de managerul Stoica si de compatibilitatea ideilor sale despre tactica cu ale lui Olaroiu pentru a il mai preocupa marunta problema a calitatii jocului Stelei.

Din pacate Olaroiu nu imi ofera sperante pentru viitor deoarece este un antrenor fricos incapabil sa joace fara doi inchizatori indiferent ca se confrunta cu Lyon sau Forex. Este imposibil sa ai ocazii cand mijlocasii centrali nu striu sa pasezeze vertical iar cei laterali gresesc 60% din centrari.

Craciun Fericit tuturor!!!!

Cosmin Olaroiu a fost declarat cel mai bun antrenor roman al anului.

Atat deocamdata.Voi reveni.

Crezi tu ca meritat?? Meritul pentru satisfactiile pe care le-am avut nu sunt ale lui Olaroiu, care a distrus o echipa frumoasa ca cea a Stelei de pe vremea lui Protasov, ci ale jucatorilor care au avut momente cand si-au dat sufletul pe teren. Iti spun eu care sunt meritele lui Olaroiu...

1. Ratarea finalei in fata lui M'borough prin practicarea unui joc extrem de neplacut vizual si mai ales extrem de defensiv si conservator.

2. Locul 2 din campionatul de acum, si sa recunoastem si anul trecut a fost cu mari emotii.

3. Jocul timid si fricos practicat cu Lyon si Real Madrid acasa.

4. Per total, stilul acesta de joc impus de Olaroiu a omorat pofta de joc a jucatorilor.

Din punctul meu de vedere, desi am ajuns in grupele Cl si acum suntem intr-o primavara europeana, e un mare - in echipa de acum.Noi trebuie sa luam in calcul constanta atat din campionat cat si din cupele europene, care a lipsit cu desavarsire. Si, desi in felul acesta o sa-mi atrag multe antipatii, spun ca si anul ce va veni va fi unul in care Olaroiu va continua cu aceeasi tactica defensiva si plictisitoare, care nu va putea sa lase un Dica sa faca ce stie el mai bine, un Thereau sa zburde pe teren, un Radoi sa dea cele mai precise pase si un Badea care sa alerge pentru fiecare mingie.

Cu toate astea a avut de-a lungul anului,cele mai bune rezultate între antrenori.

Aceasta este regula dupa care se acorda clasarea intr-o astfel de competitie.

@streza

Situatia se prezinta exact cum ai spus tu - cu singura diferenta ca eu inca le acord acel vot de incredere "ca n-au stiut cu ce se mananca UCL". Este primul an in care Steaua participa in UCL si vreau sa cred ca "duritatea" competitiei si-a pus amprenta asupra jocului din campionat (asta in cazul in care suntem de acord ca nivelul Champions League este mai ridicat decat UEFA). Eu nu-l sustin neconditionat pe Olaroiu (si implicit Meme). Vreau sa vad ca se invata din greseli, ca se incearca formarea unui lot competitiv la Steaua care sa obtina performanta chiar si in cazul in care sunt angrenati in mai multe competitii.

Pe site-ul fcsteaua.ro a fost preluat un articol din gsp.ro in care se anunta "restructurari mari" la echipa. Astept cu interes aceste restructurari care sper sa nu fie un "foc de paie". Nu am pretentii de jucatori de 5 mil de euro (Gigi ar trebui sa se potoleasca cu declaratiile astea) dar inca 2-3 transferuri marca Thereau ar aduce un are proaspat in jocul echipei.

Despre Oli acum.....cred ca omul e bine intentionat, devotat 100% meseriei si bun cunoscator (teoretic) al jocului de fotbal. Este catalogat drept antrenor defensiv, si cuvantul asta suna ca o ocara de cate ori este pronuntat. Oli este un antrenor defensiv, de acord, dar la fel sunt si capello si mourinho. Nu-i compar in nici un fel pe acestia cu Olaroiu, compar doar filozofiile pe care le au despre fotbal. Franta, vice-campioana mondiala a jucat intr-un sistem de 4-2-3-1 cu doi inchizatori. Liverpool in 2005, cand au castigat UCL, au folosit un 4-5-1 cu gerrard coordonator de joc (acelasi sistem folosit si de mourinho la Chelsea cu ceva timp in urma). Capello joaca orice meci (indiferent campionat sau UCL) cu doi inchizatori. Ce vreau sa spun este ca aceste sisteme, daca sunt bine implementate, dau rezultate. Indiferent daca sunt considerate "defensive". Consider ca Olaroiu incearca sa imprime Stelei un stil care a dat si da rezultate concrete, dar ii lipseste (deocamdata) materia prima. Cu alte cuvinte, nu are jucatori care sa poata "duce" un sistem cu 2 inchizatori (in 4-2-3-1 extremele trebuie sa fie foarte tehnice si rapide, gen robinho, reyes - noi il avem pe Nicolita si Cristocea; Vasilica ar fi bun tehnic dar viteza lasa de dorit). "Vina" lui Olaroiu o vad in faptul ca nu a incercat sa "se plieze" pe conceptia de joc a Stelei (mai apropiata de ce joaca Barcelona decat ce joaca Chelsea) si doreste sa impuna propriul stil de joc. Asta e o sabie cu doua taisuri: in sensul ca pe termen lung si cu jucatorii potriviti poate aduce rezultate frumoase. Dar poate da si gres daca nu avem o politica de transferuri bine pusa la punct.

Spre deosebire de Oli, Protasov a stiut exact ce sa ceara de la jucatorii actuali ai Stelei. Sistemul lui ofensiv de joc s-a potrivit ca o manusa echipei, care a reusit jocuri spectaculoase anul trecut.

Se bat aici doua conceptii de joc diferite, ambele avand argumente pro si contra. Pe de o parte avem sistemul olandez superofensiv 4-3-3, de cealalta parte "catenaccio" italienesc 4-2-3-1. Anul trecut Barcelona a defilat prin UCL, anul asta se pare ca e randul lui Chelsea. Stilul olandez superagresiv merge perfect in cazul in care ai jucatori buni pe toate posturile, tehnici,cu o disponibilitate mare la efort. Sincer, nu cred ca aveam vreo sansa cu Lyon sau real jucand stilul ofensiv al lui Oleg - nu ca am fi facut mare branza acum, dar eu tin minte ca pana la gafa lui Carlos Lyon n-a avut nici o ocazie la poarta noastra, aproape o repriza.

Tin minte o declaratie a lui Olaroiu de la campionatul mondial, imediat dupa faza grupelor. Intrebat ce echipa l-a impresionat, a raspuns "Franta, ati vazut ce aparare au si ce bine sunt asezati pe teren?". Aceasta declaratie venea imediat dupa reprezentatia penibila a echipei frantei in grupe.

Cred ca Olaroiu incearca sa construiasca o echipa valoroasa la Steaua. Treaba este sa si reuseasca, pentru ca nimeni nu-si mai doreste un nou "piti". Si prietenia lui cu Gigi n-o sa faca nici cat o ceapa degerata in cazul in care nu ne calificam si la anul' in Champions League. Nimeni nu-si mai permite o intoarcere in mediocritate iar Gigi ( ca viitor presedinte, hehe) si mai putin. Olaroiu si Meme

sunt obligati sa aiba rezultate cu Steaua, altfel isi cauta de lucru la alta echipa

As minti daca as spune ca dupa doua campionate castigate consecutiv vedeam viitorul in culori deschise (sau ca ar fi sunat bine, vorba reclamei)....Realist vorbind, campionatele in cauza le-am castigat cu pastilele de inima in buzunar iar in editia 2005-2006 scandalurile de la "caini " ne-au ajutat fara dubii...A compara linia de clasament a turului din acest an cu cea de anul trecut, cand era Protasov pe banca si a spune ca nu mergem mai slab decat atunci , inseamna ori a-ti fura caciula singur , ori a-ti etala o naivitate vecina cu ...De ce? Simplu , zic eu: Protasov abia incepuse sa construiasca la Steaua o echipa, Olaroiu are deja un an la activ...In plus , a avut posibilitatea in vara de a intari lotul...Trist dar adevarat, constatam ca suntem aproape la fel de "subtiri " pe posturi ca si in anii precedenti...

Deci o toamna cam la 35% din ce ne-am fi dorit...Sau o toamna "bacoviana"...

Deci o toamna cam la 35% din ce ne-am fi dorit...Sau o toamna "bacoviana"...

Ca tot folosea el epitete cromatice simbolizand stari de spirit, prestatia Stelei m-a ingalbenit.

Exista si plusuri si minusuri care trebuiesc luate in evidenta.Nu ne putem mandri 100% cu performantele pe plan sportiv din ultimul timp, mai ales daca ne gandim la prestatia arbitrilor din penultimul meci din L.C. cu Dinamo Kiev.Putem pune asta in balanta cu meciurile in care am fost dezavantajati de arbitri.Ultima etapa a campionatului trecut ne-a adus titlul cu numarul 23 Gigi Becali declarand atunci: "Nu aveam cum sa pierd titlul la Vaslui".Cine poate..., intelege ce a vrut sa spuna finantatorul Stelei.Trebuie apreciata munca acestor fotbalisti si banii investiti la Steaua dar dupa cum spune o vorba veche: "Din 10 pasi primii 9 sunt abia jumatatea drumului".Intr-un singur meci puteam pierde un an intreg de munca.

Am ajuns in Liga Campionilor dupa 10 ani de asteptare, am umplut buzunarele clubului, am adus la Bucuresti marile echipe ale europei,am facut alta imagine Romaniei in Europa, am descoperit un jucator de super-valoare Cyril Thereau, l-am redescoperit pe Dica, ne-am pastrat jucatorii de valoare , si l-am trimis inapoi in Portugalia pe Carlos, care desi ne-a ajutat enorm in calificarea in Liga Campionilor a gresit in unele meciuri unde nu trebuia sa o faca.

Puteam termina turul de campionat daca nu pe locul 1 macar la un numar mai mic de puncte fata de Dinamo lucru care ne-ar fi permis in retur sa mai speram la inca un titlu de campioni.Am gresit mult la meciurile din deplasare unde nu am reusit sa marcam si asta s-a vazut in clasament.Speram sa facem iar performanta in Cupa UEFA, unde de ce sa nu speram la o finala, iar la anul sa reusim mai mult in Liga Campionilor.

Meritam asta.

@Papillon

Din cite imi amintesc pe vreme lui Protasov jucam tot

4-2-3-1. De ce zici de 4-3-3?

Echipa tip de atunci:

--------------Hamutovschi----------------

Ogararu-----Goian------Gionea--------Nesu

------Paraschiv------------Radoi---------

Nicolita---------------------------Bostina

----------------Dica----------------------

----------------Iacob---------------------

Asezate e aceiasi,s-au scimbat schemele de joc. Atunci se pasa scurt si in viteza, iar acum se prefera pase lungi direct pe virfuri.

@papilon

Nu stiu daca Franta e un bun contraexemplu la sistemul de joc cu 2 inchizatori cum spui tu. De altfel, cat timp respectivii erau Vieira si Makelele sau Essien, nici nu prea sunt de acord cu termenul de "inchizator", care pentru noi se traduce "jucator ce alearga mult si recupereaza baloane, fara mare pretentii in faza de atac". Astfel de oameni sunt mijlocasi completi, care nu pot fi incadrati in vreo categorie precisa, fiindca alearga sa recupereze mingea, insa nu se sperie de ea cand o au la picior.

Din mijlocasii nostri centrali, imi pare rau sa o spun, dar nici unul nu intra in categoria asta. Ei stiu sa alerge dupa minge, sa se aseze bine in teren si cam atat. Da, unele echipe se descurca si asa, insa numai fiindca au jucatori excelenti pe flancuri. Steaua nu are.

Nu pretind ca vreunul din sisteme ar fi substantial mai bun decat celalalt - probabil cel cu 2 inchizatori e mai usor de implementat, astfel de jucatori fiind mai multi si mai ieftini. Insa pentru Steaua, care in majoritatea partidelor trebuie sa atace si sa marcheze, sistemul se potriveste ca nuca in perete. Merge in cupele europene, unde de obicei adversarul vine peste noi, dar cu Ceahlaul, Argesul, Iasiul, etc, nu tine.

Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  
Followers 0