Bogdan4Steaua

Claudiu Raducanu

76 posts in this topic

Degeaba il criticati, dupa plecarea lui ce atacant bun a mai avut Steaua? Si sa nu uitam cateva bucurii ne-a adus acest jucator, goluri cu dinam0, cu Liverpool, etc.

Intr-adevar nu este el un om prea destept din punct de vedere intelectual dar ca fotbalist si-a facut treaba de fiecare data si merita respectul tuturor stelistilor pentru golurile date.

Claudiu Raducanu (34 de ani) spune că traieste linistit in Spania, acolo unde, de curand, s-a apucat să antreneze si o echipă de copii. "Frate, să stii că imi place să lucrez cu ăștia mici!", spune fostul golgheter din Ghencea. I se schimbă vocea doar cand vorbeste despre necazurile din viata personala din cauza carora a ajuns acum mult mai sarac decat si-ar fi imaginat vreodata Claudiu raspunde in romaneste la telefon, probabil recunoscand numarul de Romania, dar inexplicabil schimbă limba si vorbeste pentru cateva secunde in spaniola

Salut, Claudiu! De la ProSport te deranjez

Salut! Ia spune...

Am auzit ca..

Dime de nuevo quien eres. Mira que yo hablo solo español! (Spune-mi din nou cine esti. Vezi că eu vorbesc doar spaniola!)

¿Quieres que hablamos español? No hay problema! (Vrei să vorbim in spaniola Nicio problemă!)

(replica reporterului il surprinde pe fotbalist, care izbucneste in ras) Ha-ha! Nu, frate, hai să vorbim in romaneste, că-i mai bine! Glumeam si eu!

Cum e viata ta in Spania?

Mi-e bine aici, serios! Am vazut că m-ati facut curier prin tara "Hombre", pai eu stau aici cu fotbalisti, cu brazilieni, nu bag plicuri in cutia postala Oricum, să stii că nu mă deranjează că apar lucrurile astea cat timp eu stiu că nu sunt adevarate.

Dar cu ce te ocupi?

O să semnez in curand un contract cu o echipă si, in paralel, mai antrenez si o grupă de copii de la scoala pe care o are Hristo Stoicikov in Barcelona. Sunt pe locul doi in campionat cu ei! Am facut cunostință si cu Stoicikov, a venit intr-o zi la mine, mi-a intins mana si mi-a zis in romaneste: "Ce faci?". I-am zis si eu: "Bine!", tot in limba noastră! Ha-ha!

Apropo de copii, socrul tau sustine că nu prea iți faci timp de Armin, fiul tau

Cum să nu vreau să-mi vad copilul? Astea-s prostii spuse de un om care n-are habar de viata lui! Am sunat chiar zilele trecute să vorbesc cu el, dar n-au vrut să mi-l dea la telefon.

"Fosta sotie mi-a luat banii de la «U» Cluj!"

Se zvoneste că nu stai foarte bine cu banii, desi in cariera ta ai avut destule contracte avantajoase

Frate, stai să-ți povestesc ceva ca să-ți dai seama cum au stat lucrurile. Eu eram plecat in Azerbaidjan si mai aveam de luat niste bani de la "U" Cluj. Fosta sotie a semnat in locul meu si banii aia au intrat in contul ei! Și asta e doar un exemplu! Pai eu mi-am rupt picioarele toată cariera ca să ia ea banii munciti de mine?!

Te gandesti să te intorci in tara

Nu, in Romania am fost prea criticat! Pană la urma cu totii gresim, nu doar Claudiu Raducanu! S-au luat prea multi de mine si s-au spus multe minciuni.

"«Perlele» alea ale mele nu sunt adevarate, dar asa e la noi, se vorbeste prea mult despre anumite lucruri care n-au importanță"

Claudiu Raducanu, fotbalist

"Mă mai tin, frate, picioarele să joc fotbal! Eu n-am fost cu bautura, cu discotecile, poate si d-aia mă tin bine"

Claudiu Raducanu, fotbalist

2 selectii are Claudiu Raducanu la echipa nationala fiind convocat de Anghel Iordanescu la meciurile cu Lituania si Italia din 2003

Sursa: prosport

Edited by Daniel-Ionut

presa...nu mai aveau subiecte de discutii? sau cum au dat de el? sa stea acolo ca ii e mai bine ca in tara :)

l-ati vedea antrenor ? :D

l-ati vedea antrenor ? :D

Ar fi prea tare asta!

Tot respectul pentru Claudiu Raducanu - un atacant cum nu va mai avea Steaua in urmatorii 5 ani cel putin.

Poate Thereau se putea ridica la nivelul lor, era un jucator de executie, in genul lui Stancu. La Cl.Raducanu nu-mi aduc aminte prea multe goluri din executii de geniu.

Pentru mine, Thereau a fost un atacant mai bun si decat Bogdan Stancu. "Motanul" a dat satisfactie pentru ca a fost tot timpu' incurajat, introdus in echipa, s-a avut rabdare cu el, pe cand Cyril cat a stat la noi? Si a dat satisfactie aproape imediat.

De evolutia echipei in ultimii ani e mai vinovat antrenorul Lacatus decat 2gi, in opinia mea. A renuntat la niste jucatori buni de-a lungul timpului, nu a stiut sa-i ridice nici pe cei tineri (pana si Kapetanos a explodat in mandatul lui Dorinel...), nici pe cei iesiti din forma, ba chiar a scos din forma numerosi jucatori prin asezarea lor pe teren intr-un mod halucinant...

Cred ca nici cu un actionariat ca la Arsenal/Manchester nu dadea Lacatus satisfactie...

Am avut si noi un pipo inzaghi al nostru, cred ca e cea mai buna comparatie. Ma uit la clipurile alea si vad scoruri de 3-0 , 5-0 pentru Steaua , mi se pare ca a trecut o vesnicie.

Daca imi spunea cineva cu ceva timp in urma ca o sa ajung sa-l regret pe Raducanu,i-as fi zis ca e nebun...

baiatul asta...e cel mai bun marcator al nostru de dupa 90 !

Daca imi spunea cineva cu ceva timp in urma ca o sa ajung sa-l regret pe Raducanu,i-as fi zis ca e nebun...

Puteai spune asta, la un moment dat, de Surdu nu de Claudiu.

106 meciuri / 58 goluri ... medie un gol la 1,827 meciuri jucate. Cauta in toata istoria Stelei ( vorbind de jucatori care au macar 34 de meciuri sub tricoul Stelei) si vei vedea ca e in primii cinci la media golurilor marcate pe meci.

Puteai spune asta, la un moment dat, de Surdu nu de Claudiu.

106 meciuri / 58 goluri ... medie un gol la 1,827 meciuri jucate. Cauta in toata istoria Stelei ( vorbind de jucatori care au macar 34 de meciuri sub tricoul Stelei) si vei vedea ca e in primii cinci la media golurilor marcate pe meci.

Afirmatia mea s-a vrut sa fie una pozitiva la adresa lui Raducanu.Poate nu m-am exprimat prea clar.Tocmai,ca apreciez procentajul lui Claudiu,dar ma gandeam atunci ca echipa va continua sa evolueze in bine,ca vom avea in continuare jucatori si marcatori adevarati,etc.Ca vor veni atacanti si mai buni la Steaua...Dar,apoi a a venit era Gigi,cu o amagire la inceput,iar apoi stim toti ce-a urmat,ce e si in prezent...

De Surdu n-as putea sa spun asta,eventual daca ar fi vorba despre cum sa ratezi cu nonsalanta.

Si acum sunt jucatori cu IQ asemanator, exemplu ex-capitanul stelutei mogosOAIA d0del, dar el a fost fotbalist, unul destul de bun si devotat Stelei si lui Piturca. Daca ar fi toti la fel ca el pe teren alta ar fi soarta ligii 1.

RESPECT! E in istoria celui mai mare club de fotbal romanesc si a jucat intr-o perioada normala, chiar buna; nu ca tziganel banelita

Ii doresc numai sanatate si sa aiba parte doar de bucurii. Le merita.

Saracu', ce bucata i-a dat portarul ala si tot a alergat sa se bucure de gol. Daca tin bine minte a dat 3 in meciul ala cu Otelulul de la inceput, dupa ce avusese o serie lunga de meciuri fara gol. Ce pasa i-a dat si Lincar cu FC National. Ultimele vremuri cu adevarat frumoase...

Edited by ebonyc

Revazand golurile lui, imi sare in ochi faptul ca majoritatea sunt cu suturi din prima. Ce instinct de marcator avea... Pacat ca doar Piturca a stiut cum sa-l puna in evidenta ca jucator.

Claudiu stia sa se bucure de fotbal si de goluri. Juca de placere si iubea Steaua. Si inca o iubeste. Daca il vedeti cum vorbeste despre echipa asta, va dau lacrimile. Poate ca ar trebui sa caut niste videouri din astea, sa le pun aici, sa il vada si ingenuncheatii care au ales sa "ignore".

Imi pare rau ca Claudiu nu a avut norocul sa intalneasca oameni mai buni in anumite momente ale vietii. Merita asta.

Si cand vad jigodiile astea gesepiste cum mai scot o data la 3 luni cate un mini-articol de umplutura cu "perlele" lui Claudiu ma apuca dracii. O fi fost el incult, dar avea un suflet de aur, si inca il are. Acum se promoveaza numai basinosi si aroganti.

Respect, Claudiu Raducanu !!!