Mihai

Cu ce echipe tin stelistii

201 posts in this topic

ma uitam pe forum sa vad cu ce echipe straine mai simpatizeaza stelistii nostri. Nu vreau sa-mi pun suporterii in cap( din nou ) dar vad ca majoritatea tin cu echipe mari, castigatoare. Putini sunt aceeia care tin cu o echipa pentru admiratia pe care o poarta pentru suporterii echipei respective( aici intra fanii laziali ) si sunt infinit mai multi cei care tin cu echipele care castiga. Gasesc acest lucru dureros, pentru ca invariabil ma gandesc ca daca Steaua nu ar mai fi ce e( Doamne Fereste) nu stiu cati ar mai fi suporteri ros-albastri. Spre exemplu, as vrea sa fi vazut si eu topicuri cu nume ca : Genoa( cea mai veche echipa din Italia), Torino ( 100 de ani de legenda si drama), Napoli( 60 000 de spectatori in Serie C) , Atletico de Madrid, Tottenham, West Ham, Munchen 1860( cea mai iubita echipa a orasului), etc. Eu personal sunt fan Toro, o echipa cu o istorie incredibila si cu niste fani extraordinari.

P.S. Nu va mai certati din cauza simpatiilor din alte campionate. Aici suntem toti de-un sange, sange ros-albastru!

Probabil ca mai toti microbistii tin cu echipele castigatoare pentru sunt aduse in prim-plan de media : Barca, Real, Chelsea etc.

Cine sa mai stie de Torino de exemplu si de drama incredibila a acestei echipe ? Cati oare tineau cu Chelsea in perioada Zola, Petrescu, Di Matteo etc. si oare cati tin acum ?!

Pentru fanii locali pasiunea nu dispare niciodata, dar pentru mine, simpatizantul unei astfel de echipe mici in prezent, dar cu un trecut grandios precum Napoli, e mai dificil. Nu am acces la informatii despre echipa, nu pot sa urmaresc jocurile, nu stiu jucatorii, situatia clubului, iar aceste lucruri ma indeparteaza de respectiva formatie.

Daca peste 20 de ani dispare Abramovici de la Chelsea, si aceasta echipa redevine ce-a fost inainte de era lui, nr-ul fanilor va scadea considerabil. Sunt ferm convins.

nu majoritatea sunt tarani si se muta dupa cum bate vantu!stiu oameni care acu 2-3 ani erau mai fani inraitii Real Madrid acu s-au dat ba pe barca ba pe Chelsea. sunt foarte putini suporteri care sa tina cu o echipa la bine si la rau , ci multi sunt doar simpatizanti tarani pacat ... :roll:

Nu neaparat toti.Eu din strainatate,desi a retrogradat in Serie B, tin cu Juve.Dar adevarul e ca daca Doamne Fereste ar retrograda Steaua in divizia B nu cred ca am am avea nici jumate din actualii suporteri (parerea mea personala)

uite pentru informatii despre napoli uita-te aici:

http://www.calcionapoli1926.it/ si pentru imagini, da-i search pe youtube dupa fiecare etapa din Serie B si mai mult ca sigur ca gasesti imagini.

Incearca de asemenea si aici pentru mai multe info:

http://www.clubnapoli.it/

P.S. uitasem de www.goal.com/it

Eu tin cu Milan indiferent de situatia lor din campionat.

parca erai fan Manchester United , acu esti milanez? :oops: nu va inteleg fratilor ...asta nu e mentalitate :roll:

Milan este echipa mea de suflet,bineinteles dupa Steaua.Azi vom juca cu torino :D.Stiu de drama traita de torinezi atunci cand avionul care transporta echipa(mi se pare ca 10 erau titluari in nationala italiei) s-a prabusit si au murit toti:( era perioada de glorie a clubului care insa a trecut.Respect pentru tifosi torinezi care fac legea la torino.Cu toate ca juventus este un club mare, torino este granat.

Sunt fan Milan, grande squadra! Grande Curva!:P

Dupa cum stie toata lumea Milan a avut in istorie momente foarte grele cand a fost de 2 ori in serie b insa fanii au fost mereu alaturi de echipa. In prezent in campionat merge foarte foarte prost,asta si din motivul ca gandalf si ai sai au avut grija sa-si 'aranjeze' toti adversarii.Probabil ca cunoaste toata lumea ce a fost cu scandalul din it unde secunda squadra di milano a tras sforiile pentru a castiga un titlu la masa verde dupa 17 ani de neputinta

Ps: Din it mai simpatizez genoa care este a4a echipa din italia ca palmares.Are 9 titluri si are culoriile rosu si albastru;) In prezent joaca in serie b :( dar are stadionul plin meci de meci iar fanii sunt la inaltime(mi se pare ca galeria milanului cu cea a lui genoa au fost infratite.Nu stiu daca in prezent mai sunt)

Eu dupa Steaua simpatizezi HELLAS VERONA, si chiar dak (doamne fereste) anul asta cade in C1, tot cu ea voi tzine...Mai ales pentru ca multzi din dusmanii acestei echipe au culorile alb-roshu :twisted: (wcenza-mantova).si ea are o foarte frumoasa galerie, si chiar de kievo e in serie A, tot mai multzi sunt fani veronei.Imi plac suporterii mai ales pentru faptul ca sunt anticomunisti.

1903

@ AcMilan14

Cine e Gandalf?? :lol:

gandalf este moratti iar legolas este mancini :))))

da fanii lui helas sunt fascisti si f radicali... imi plac :D

Eu cu Manchester United, dar simpatizez si Barcelona... Fan adevarat nu sunt, deoarece nu am posibilitatea de a vedea toate meciurile LIVE, Steaua ramane singura echipa adevarata din inima mea...

eu din Romania tin cu Steaua :lol:

si dintre marile eschipe ale europei, tot cu Steaua ;)

poate un pic si cu FC Sevilla, stiti voi motivul...

ma uitam pe forum sa vad cu ce echipe straine mai simpatizeaza stelistii nostri. Nu vreau sa-mi pun suporterii in cap( din nou ) dar vad ca majoritatea tin cu echipe mari, castigatoare. Putini sunt aceeia care tin cu o echipa pentru admiratia pe care o poarta pentru suporterii echipei respective( aici intra fanii laziali ) si sunt infinit mai multi cei care tin cu echipele care castiga. Gasesc acest lucru dureros, pentru ca invariabil ma gandesc ca daca Steaua nu ar mai fi ce e( Doamne Fereste) nu stiu cati ar mai fi suporteri ros-albastri. Spre exemplu, as vrea sa fi vazut si eu topicuri cu nume ca : Genoa( cea mai veche echipa din Italia), Torino ( 100 de ani de legenda si drama), Napoli( 60 000 de spectatori in Serie C) , Atletico de Madrid, Tottenham, West Ham, Munchen 1860( cea mai iubita echipa a orasului), etc. Eu personal sunt fan Toro, o echipa cu o istorie incredibila si cu niste fani extraordinari.  

P.S. Nu va mai certati din cauza simpatiilor din alte campionate. Aici suntem toti de-un sange, sange ros-albastru!

Ti se par ca suporterii Milanului nu merita respectati? :D Apropo de echipe cu istorie frumoasa, uite o carte scrisa in 1921 8O despre istoria lui Totenham Hotspurs (echipa infiintata in 1882)

"A Romance of Football - The History of Tottenham Hotspurs FC"

http://spurshistory.com/pages/1.htm

Iata cum e descris primul derby impotriva celor de la Arsenal:

"The first match against the Royal Arsenal (now the Spurs' neighbours at Highbury) wan on November 19th of 1887. It took place at the Marshes. The Arsenal scored a "lucky goal within ten minutes. Then the visitors were pressed, and had it not been for the splendid defence of F. Bradsley, of Notts Forest, in goal, the score would have been larger. The game stoped 15 minutes before time owning to darkness. The Spurs were then leading by 2-1.""

Re all, eu nu tin mah decat cu Steaua, dak as zice ca tin cu alte echipe la fel ca si Steaua as fi 0 ca suporter stelist. Totusi simpatizez echipele din Marea Britanie: Celtic(super echipa), Arsenal(super echipa) si West Ham(super imn si super suporteri). Oricum nu cred ca mai gasim undeva suporteri infocati ca in Anglia, poate doar la Steaua.

Cu Barcelona pentru ca au acelasi culori si imi place stiulul lor de joc:) de suporteri nu am ce sa zic:P

Barcelona nuu are aceleasi culori ca Steaua...blau=albastru grana=visiniu...pe spaniola,rojo=rosu...mai uita-te bine la tricourile lui Barcelona..

Eu din strainatate tin cu Real si cu Chelsea. Stiu ca multi dintre voi vor spune ca tin cu ele numai pnetu ca sunt echipe mari si au bani. Nu este adevarat. Eu tineam cu Chelsea inaite sa vina Abramovici si Mourinho la club. La fel si cu Real. Mai simpatizez cu Inter(inca dinainte sa pice Juve in B) si OM. In rest imi plac echipele care joaca un fotbal frumos, Sevilla, Saint-Etiene etc.

Eu tin si cu VfB Stuttgart , club al carui membru sunt din 1989. VfB este infiintat inca din 1893 si a reusit pana in prezent sa cucereasca 4 titluri de campioana in Bundesliga si sa-si adjudece 3 cupe ale Germaniei ca si 1 supercupa. Este pe locul 4 in Germania in clasamentul all-time din Bundesliga intre timp si a participat la toate editiile de la infiintarea Bundesligii din 1963 incoace cu 1 singura intrerupere intre 1975-1977 cand a retrogradat. Pe plan international a reusit sa ajunga de 2 intr-o finala de cupa europeana respectiv in ... 1989 ca si S T E A U A, cedeand greu lui SSC Napoli, echipa de atunci a lui Maradona dupa 1-2 afara si 3-3 acasa. Apoi in 1998 a participat la penultima finala a cupei cupelor fiind infranta cu 0-1 de Chealsea la Stockholm. La Stuttgart s-au afirmat sau au activat multi jucatori mari cum ar fi : fratii Karl-Heinz si Bernd Foerster, Karl Allgoewer, Juergen Klinsmann, Guido Buchwald, Matthias Sammer, Fredi Bobic, Kevin Kuranyi, Didier Six, Asgeir Sigurvinsson, Carlos Dunga Krassimir Balakov sau Giovanne Elber si mai nou Jon-Dahl Tomasson. Dintre compatriotii nostri ai remarc pe fundasul Satmareanu si atacantul Raducioiu si mai nou Ganea care a reusit si cele mai bune performante.

Am scris asta deoarece VfB nu este asa de mediatizata...din serie A simpatizez cu S.S. Lazio :-)