Sign in to follow this  
Followers 0
Guest Tiberiu Florea

#1 - "Support your local team"

78 posts in this topic

In speranta ca poate contribui, trag si eu propriile concluzii, dupa ce am citit toate parerile din aceasta dezbatere.

Am inteles mesajul celor de la SO dar NU pentru ca l-am citit ca atare ci pentru ca mi l-am explicat, asadar am "colaborat" cu mesajul. Din nefericire, cred ca cei carora li se adreseaza mesajul (fie ei cetateni sau "tarani" sau oricum ar fi ei) nu o sa gandeasca in profunzime mesajul, nu o sa citeasca dezbaterea ca sa afle explicatia si deci nu vor fi afectati. Acest mesaj NU isi are finalitatea si rostul pentru ca spune "stingeti lumina!" unor oameni care sunt orbi. Ceea ce nu inseamna ca e de condamnat, sau ca trebuie incadrat la sectiunea "gafe". Deloc. Faptul ca nimic nu se va schimba propriu-zis pe stadioane nu anuleaza aceasta dezbatere cu tot ce a avut ea foarte bun, asa cum poate nu anuleaza nici alte dezbateri sau discutii care au mai fost nascute de mesajul in cauza.

Dar cred ca e clar pentru toata lumea, acel mesaj nu a fost perceput corect de nimeni dintre cei vizati si nu a afectat pe nimeni in adevaratul sens al cuvantului. Practic este un apel la constiinta unor oameni care nu isi bat capul cu asa ceva. Lumina pentru orbi.

In ultima instanta, cred ca acelui segment de public i-ar trebui interzis accesul in peluze in primul rand la noi in Templu si apoi daca se poate sa se treaca la o educare a celor din provincie. Dar pentru asta trebuie un plan, cu statistici si propuneri pentru conducere. Se discuta la un moment dat pe site de marirea preturilor biletelor din peluza si eliminarea celor fara abonament din acea zona. Vrei peluza, ia-ti abonament. Oarecum multumit de fabulatia mea de solutie, visez la o peluza de fanatici ca voi!

Eu cred ca noi cei din provincie care tinem cu Steaua, o facem, la fel ca si bucurestenii, dintr-un motiv teribil de irational: DRAGOSTEA. Asa cum nimeni nu poate explica de ce iubeste o anumita femeie, un anumit loc, o anumita pictura etc., la fel in cazul Stelei: o iubim fiindca o iubim! Si de aceea suntem convinsi ca e cea mai tare, cea mai mare si cea mai glorioasa echipa de fotbal din tara asta...

Pe de alta parte, noi - taranii - locuim in orase mult mai mici decat Bucurestiul, in care toate necazurile si murdariile din conducerea echipelor locale sunt binecunoscute tuturor; cu siguranta ca Steaua, prin blazonul sau, prin oamenii pe care i-am vazut pe viu sau la televizor de-a lungul anilor ca si conducatori ai sai, ne-au impresionat pozitiv, sadind in mintea noastra (poate uneori fara motiv real!) ca ei nu procedeaza ca in mocirla din provincie. Si asta a avut darul de a ne face sa privim Steaua ca pe un ideal, ca pe ceva net superior echipelor noastre locale...

Ar mai fi multe de spus; am incercat sa sintetizez doua dintre cele mai importante idei...

FORZA Steaua!

Daca ar fi sa extrapolez acest indemn, as spune "Iubeste-ti tara!". Ori astfel de indemnuri, chiar bine intentionate, pleaca de la o premisa gresita din start: nu poti impune sentimente cuiva. Poti in schimb sa-l manipulezi. Intotdeauna periferiile au tins catre valorile centrului, chiar daca acesta s-a numit Paris sau mai tarziu New York sau oricare altul. Si nu vreau sa fiu inteles gresit. Nu inseamna neaparat ca periferiile nu au dispus de valori proprii. Din pacate, Romania a cunoscut perioada de modernizare destul de tarziu, mai precis astazi, si neuniform, pe intreg teritoriul tarii, pe cand statele occidentale au trecut peste aceasta etapa de evolutie si uniform si ca o consecinta, iata ca pot avea 80000 de spectatori pe un stadion, atat la Napoli, in serie B sau la Paris sau la Newcastle. Daca va uitati pe harta discrepantelor regionale in Romania, o sa vedeti de ce Bucurestiul e perceput ca fiind centrul si nu neaparat pentru ca e capitala tarii. Si nu neaparat pentru diferentele economice, cat mai ales de mentalitate. Asa ca lasati mai bine oamenii sa se bucure si sa aiba o tinta. Mai bine ca ea e Steaua si nu alta. Dar asta e alta discutie si o las pe altadata. Cred ca legat de atasamentul fata de Steaua e mai mult decat performanta acestui club, e vorba si de o imagine, o simbolistica: Steaua e calauzitoare, e Divina! Unii se intreaba de ce nu are Dinamo suporteri. Pai uite d'aia...

Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  
Followers 0