Sign in to follow this  
Followers 0
Guest Tiberiu Florea

#1 - "Support your local team"

78 posts in this topic

Mai, ce naiba spuneti voi aici? Balast si alte d'astea... In viitorul apropiat numai peluzele vor fi ultra, restul stadionului va fi exact asa cum este in Italia, Germania sau oriunde in alta parte. Prima bariera pusa in calea hooligansilor a fost pretul biletelor. De-abia a doua masurile coercitive.

Nu exista suporteri de ocazie, exista suporteri mai putin patimasi sau pur si simplu iubitori de fotbal care simpatizeaza cu Steaua sau cu alta echipa. Si nu va mai umflati muschii impotriva celor ce nu inteleg, nu vor sau nu le sta in personalitate sa se comporte ca voi. Va mandriti cu ceea ce sunteti? Foarte bine dar asta nu inseamna ca toata lumea trebuie sa inteleaga fenomenul asa cum il intelegeti voi. De ce este mai bun un suporter bucurestean decat unul din Husi? Ala din Husi face trei zile dus-intors si cheltuieste o gramada de bani ca sa vada Steaua. Aveti partea voastra de stadion in care sa va manifestati, faceti-o! Dar si cel din Husi si-a platit biletul, si cel din Husi e stelist, si cel din Husi are dreptul sa se manifeste asa cum crede el, sa haleasca seminte daca vrea, de ce nu?

Oare cel din Husi este mai putin stelist pentru ca nu stie cantecele galeriei, pentru ca nu-i place sa le cante chiar daca le stie, pentru ca nu face parte dintr-un grup, pentru ca nu se bate cu dusmanii, pentru ca... Nu, este la fel de stelist ca si ceilalti, comportamentul lui pe stadion difera si chiar daca nu ne place cum o face trebuie sa-l respectam. Va veni ziua in care nu se vor mai putea face "interventii", va veni ziua in care pedepsele celor prinsi in altercatii vor fi foarte mari, nu va indoiti de asta, va veni ziua in care oricine va putea merge linistit cu insemnele echipei sale pe oriunde in Bucuresti. Ce se va intampla atunci? Va spun eu, veti regreta alaturi de mine momentele de glorie ale galeriilor bucurestene.

Sa punctez si eu cateva aspecte.

Referitor la mine. Sunt din Oradea si tin cu Steaua de cand ma stiu. Nu imi amintesc sa fi fost ceva de genul: gata, de azi inainte tin cu Steaua. Interesul meu pentru tot ceea ce a insemnat Steaua a crescut treptat, odata cu trecerea anilor(si nu vorbesc de ultimii 3-4 ani, ci de mai bine de 14-15 ani, la o varsta la care incepeam sa pricep cu ce se mananca acest sport). Echipa locala este, normal, FC Bihor. In ciuda acestui fapt, pe primul plan este de departe, Steaua. In meciurile directe tin cu Steaua fara sa clipesc si am primit multe reprosuri de acest gen de la unii prieteni oradeni. Ca si mine sunt multi(numai eu cunosc o gramada - cu o parte din ei vin la meciurile Stelei).

Pentru un oradean este mult mai simplu sa tina cu echipa locala. Are stadionul aproape, poate merge la absolut orice meci. Totusi, prefer sa bat cateva sute de kilometri pentru a vedea Steaua. Nu vreau sa fac din suporterul provincial o victima, dar consider ca in ciuda handicapului distantei, pasiunea pentru o echipa e aceeasi. Nu cred ca mesajul celor de la Stil Ostil viza aceasta categorie de suporteri, deci nu putem generaliza la nivelul tuturor suporterilor din provincie. Nu exista nici o implicatie de genul "diferend capitala-provincie". Steaua poate fi considerata o echipa a intregii tari, iar faptul ca esti bucurestean nu iti ofera privilegii morale in plus. Nimeni nu iti poate interzice sa sustii o echipa. Una este simpatia pentru Steaua si alta este pasiunea pentru acest club. Simpatia ti-o manifesti prin vorbe, gandire. Pasiunea ti-o manifesti prin fapte: participari la meciuri, cantece, atmosfera, etc. Desi ne-ar place sa avem cat mai multi pasionati, sa fim o mare de suporteri care canta meci de meci, din pacate trebuie sa acceptam ca sunt si suporteri care nu se manifesta(unii datorita temperamentului, altii pentru ca, intr-adevar, nu simt patima pentru Steaua si vin la meci ca la spectacol). Referitor la suporterii de conjunctura: timpul ii va separa de suporterii adevarati, nu va faceti griji.

Acum am sa va ofer si un alt profil de suporter, care din pacate exista, eu avand chiar doua exemple concrete in acest sens. Am sa ma opresc asupra unui astfel de personaj. Este oradean ca si mine si amandoi suntem la facultate in Timisoara. Are aceeasi varsta, adica 23 de ani. Respectivul este "mare" suporter al echipei Poli Timisoara. La inceput am zis...ok...o fi avand omul pasiunea asta pentru Poli. Si am purtat un dialog cu el. Il redau aproximativ.

Eu: De cand tii cu Poli?

El: De vreo doi ani.

Eu: Pai cum asa? Dintr-o data?

El: Da, pai de cand a inceput sa bage Iancu bani si face echipa imi place din ce in ce mai mult Poli.

Eu: Si inainte cu cine tineai?

El: Cu FC Bihor, dar ce rost are sa tin cu ei daca sunt in Divizia B., daca sunt varza.....

Eu: Si ti se pare normal sa tii cu o echipa asa dintr-o data?

El: Pai sunt la facultate in Timisoara si mi se pare normal sa tin cu Poli...in plus, acum au echipa.

Eu: Daca te orientezi geografic, nu ti se pare normal sa tii cu FC Bihor? Doar esti oradean...

El: Ei sunt in B iar Poli e in A. Acum stau mai mult in Timisoara, deci tin cu Poli.

Eu: Si daca pleaca Iancu si isi ia cu el jucariile, iar Poli va reveni in B, vei mai tine cu ei?

El: Nu stiu, probabil ca nu.

Respectivul tine cu Poli. Dar inchipuiti-va ca sunt multi ca si el, care tin cu Steaua. Ei bine, astfel de suporteri sunt vizati de cei de la SO si consider ca au dreptate 100% in privinta lor. Exemplul mi se pare cat se poate de concludent si chiar nu este fictiv.

Sigur ca au dreptate,dar crezi ca mesajul lor va schimba ceva ? Tare m-as mira sa miste ceva in constiinta celor carora li se adreseaza.

Probabil ca vor repeta mesajul în toate localitatile care au mai ramas de vizitat pâna la sfârsitul campionatului.

Care credeti ca va fi rezultatul ?

Cred ca doar multumirea lor ca si-au facut datoria fata de crezul propriu,ca au luptat pentru el.

E si asta o satisfactie...

@Bogdan4Steaua

In legatura cu prietenul si colegul tau. Exact din acest motiv am dat acel exemplu utopic in care ehipa locala ar ajunge in cupele europene si Steaua ar retrograda, pentru ca sunt multi simpatizanti care penduleaza intre echipa locala si echipele de top ale campionatului. Acestia isi rezerva dreptul de a tine atat cu echipa locala, cat si cu una dintre fruntasele clasamanetului, dupa cum bate vantul. Sunt convins ca acel coleg al tau, in cazul in care Bihorul va promova, si-ar declara "vesnicul" atasament pentru acest club, prezentand si argumente solide: "Sunt nascut in Bihor, e normal sa fie echipa mea de suflet".

Daca ajungi sa simti pasiune pentru o anumita echipa de fotbal esti acaparat total si nu mai poti fenta sentimentele. M-as bucura sa ajunga si FC Bihor intr-o cupa europeana, dar bucuria nu s-ar compara cu cea simtita pentru Steaua, chiar si la un banal meci de campionat.

Vad ca mai multi spun ca mesajul S.O. se refera doar la 'suporterii de conjunctura', sau cum s-or fi numind. Eu unul nu prea cred ca este asa. 'Sustineti echipele locale, vrem sa simtim ca jucam in deplasare'. Baietii nu vor sa imparta succesele echipei cu altii. Echipa e a lor. Ei sunt bucuresteni; taranii din provincie sa-si vada de ale lor. Tot in bannerul asta se poate citi frustrarea pricinuita de lipsa unor adversari cu care sa-si poata masura fortele. Bati atata drum, pregatesti atatea slogane, si cand ajungi acolo constati ca esti primit cu bratele deschise? Nu tu bataie, nu tu injuraturi? Pai ce e asta, intalnirea adventistilor?

Sper sa intre macar unul din membrii gruparii respective sa ne lamureasca si pe noi cum sta problema.

Pentru Shabalala: Tu chiar nu intelegi? Credeam ca aici se gasesc doar oameni comprehensivi, vad ca nu este asa. Nu mai intoarceti mesajul pe toate partile, s-au dat niste explicatii mai mult decat bune, incercati sa le cititi si poate o sa va schimbati parerea despre mesaj si despre Stil.

Pentru no name

Toata lumea a inteles ce au gandit initiatorii mesajului.Problema e ca prin modul in care s-au exprimat au jignit suporterii Stelei din orasul respectiv si,indirect, din toata tara.A fost ca si cum li s-ar nega dreptul de a-si sutine echipa iubita doar din considerente geografice.Fa un exercitiu de empatie.Inanite de meciul cu Pandurii un stelist are o cearta cu 2 prieteni de-ai lui fiindca alege sa vina la meci cu fularul Stelei. Cand ajunge cu acestia in stadion ce vede? Suporterii echipei sale favorite practic dau dreptate amicilor sai, iar el va fi nevoit sa suporte ironiile acestora.

E un exemplu fictiv dar care probabil isi are corespondentul in realitate.

Nu cred ca ti-ai dori sa aflii parerea mea in legatura cu suporterii din alte orase :)). Astfel, nu pot fi empatic in aceste circumstante. Hai sa fim sinceri: mai toti suporterii bucuresteni nu suporta "taranii" ( ma refer la cei din galerie ). Motivul nu conteaza... cauza in acest caz e neglijabila... conteaza efectul, care s-a transpus in acest mesaj al stil-ului

Stii cum se spune: daca recunosti ca ai o problema este un prim pas spre vindecare :lol: . Nu doresc sa intru intr-o polemica cu tine referitor la termenul de taran.Am stat un an in Bucuresti iar oamenii sunt la fel ca peste tot: unii mai reusiti, altii mai putin.Sa pretinzi o oarecare superioritate doar prin faptul ca petreci mai mult timp in trafic decat restul tarii :lol: mi se pare o greseala.

Ti -as recomanda un sejur intr-un oras frumos de provincie, de ce nu Iasi, unde ai putea sa-ti cizelezi anumite idei preconcepute.

Nu stiu ce n-ai inteles :(. Repet: "tarani" atentie la ghilimele!!!!! N-am nici o idee preconceputa, numai convingeri bazate pe experienta! SPer ca altii care citesc acel post sa-i inteleaga subtilitatea :(.

Am inteles perfect mesajul tau.M-am referit la parerea ta despre suporterii Stelei din alte orase.Am ales cuvantul taran in profida ghilimelelor deoarece sunt convins ca se potrivea cu parerea ta despre acestia. Ne omoara subtilitatea asta :D

Vad ca incepe deja sa se depaseasca masura.

- Nu mai jigniti, voalat sau mai putin voalat, parternerii de discutie. Fiecare are dreptul sa-si spuna parerea. Si, intr-adevar, ambele parti au exagerat: cei care au conceput mesajul nu au avut grija sa transmita exact ceea ce trebuia inteles, iar cei care sunt din provincie s-au considerati jigniti chiar daca l-au perceput la un nivel superficial.

- Nu transformati dezbaterea intr-un dialog sau intr-o cearta. Mai exista puncte de vedere noi in legatura cu acest subiect, sau se poate inchide topicul ?

Pai vad ca nu se poate ajunge la un consens, decat partial. Asta pt ca ori nu prea citeste nimeni posturile anterioare, ori fiecare intelege ce vrea... Nu se cearta nimeni, e normal sa apara neintelegeri la orice dezbatere... jignirile voalate sunt un deliciu, n-ar trebui interzise :).

Banuiesc ca în conceptia voastra ar fi consens atunci când suporterii Stelei din tara ar admite teza pe care o propuneti.

Eu cred ca trebuie sa o revizuiti din temelii.Sunteti o mâna de oameni împotriva a milioane de Stelisti.Ar trebui sa tineti cont de acest amanunt.

Cred ca Bogdan4Steaua a sintetizat pe de-a-ntregul ceea ce eu insumi am incercat sa spun. Suporterii adevarati ai Stelei din provincie ar trebui sa primeasca acest mesaj fara niciun fel de complexe. Sunt bineveniti oricand in peluza, in masura in care inteleg si respecta regulile peluzei.

Virgil, cred ca faci un partizanat destul de pagubos in acest topic. In plus, acea "mana de oameni" are calitatea sa faca astfel de mesaje, macar si pentru faptul ca este aceeasi "mana" si la Targu Jiu, si la Piatra Neamt, si la Galati, si-n Ghencea sau pe Lia pe ploaie...oriunde, cu alte cuvinte.

Trebuie sa mai precizez ca nu sunt membru al Stil Ostil, dar fac parte dintr-un grup sudist si cunosc in general cum gandeste lumea la Sud. Evident, in masura in care vreun membru SO vrea sa ma contrazica, este binevenit - de dragul adevarului accept orice :)

Si da!, cred ca s-au spus destule si e cazul sa tragem niste concluzii si sa incheiem aceasta dezbatere.

SSK

Si eu sunt de parere ca aceasta discutie si-a atins macar partial scopul.Pentru final am de facut doar doua precizari:1)nu cred ca este vorba de un complex al celor din provincie ci doar de un apel la respect si fata de cei care nu s-au nascut in capitala 2)Nimeni nu Neaga meritele acestor grupari dar aceste merite nu justifica astfel de mesaje arogante.

Sper ca nu am jignit pe nimeni(nici macar voalat :lol: ) prin aceste concluzii.

Hai Steaua!!!

SSK

Apreciez ce fac baietii,dar cred ca mesajul lor nu a fost înteles corect,din lipsa de explicatii care sa îl justifice clar.Pentru ca nu-i asa,un simplu mesaj de 4 cuvinte scris pe un banner,poate fi interpretat de fiecare,asa cum îi permite propria întelegere.

Daca ar fi fost o explicatie oficiala a grupului,ar fi fost altceva.

Ca sa concluzionez,a fost un bun subiect de dezbatere,care a încins spiritele,dar în care exprimarile au fost civilizate,de bun simt.

Propunerea S.O.-ului mi se pare irealizabila.Cel putin pentu moment.Salut însa spiritul lor de initiativa,generat,sunt sigur,de motivatii precise.

Apreciez interventiile celor din tara care si-au aparat iubirea pentru Steaua,prin cuvinte alese si fraze bine mestesugite,perfect inteligibile.

Rezultatul acestei dezbateri : totul ramane ca si

pâna acum,cu precizarea ca mesajul S.O.,desi nu s-a vrut,daca ar fi fost dezbatut la un nivel mai mare(ma gandesc la participarea mass-mediei)putea sa produca o scindare între suporteri.

Atentie la neatentie !

Dupa toata aceasta dezbatere mi-as dori ca cei din provincie sa incerce sa fie mai receptivi la dorintele si de ce nu la mentalitatea majoritatii galeriei, adica a celor din Bucuresti... Nu zic ca la Bucuresti am gasit perfectiunea dar e clar ca suntem mai avizati din acest punct de vedere sau daca vreti , la curent cu tendintele...

Am stat putin deoparte si am intarziat sa-mi dau cu parerea la aceasta dezbatere printre altele si datorita faptului ca-mi doream sa vad tendinta generala a suporterilor din provincie care-si argumenteaza pasiunea pentru Steaua. Bine, era evident ca aceia care tin cu echipa de pe primul loc, oricare-ar fi aia, vor fi mai resemnati in a-si da cu parerea, insa sincer ma asteptam la putin mai mult curaj din partea lor. Nu sa-i condamn, e dreptul fiecaruia sa tina cu cine vrea, cat vrea...insa ideea era ca vroiam sa-i inteleg ce-i in capu' lor, o argumentatie solida si fondata pentru care isi schimba favoritii dupa "trend". Pe aceasta cale imi permit chiar sa rog astfel de suporteri sa-si expuna parerile.

Si eu sunt din provincie, si chiar daca majoritatea oraselor cu echipe de prima Liga sunt la distante considerabile de Oradea mea de bastina, nici macar o data nu mi-am reprosat ca am facut un drum din dragoste pentru Steaua. Nici macar cand la Vaslui n-am fost lasat sa intru pe stadion. Nu, trebuia sa fiu pur si simplu ACOLO. Nu sa am cu ce ma lauda apoi, nu sa le spun altor suporteri ca sunt din Oradea si sa fiu compatimit pentru sutele de kilometri facuti. Pentru a fi pur si simplu ACOLO. A mai sesizat cineva gestul lui Ghionea la autogolul lui Banel de pe Bernabeu? I-a aratat ceva, acolo sus...o stea, mai mult ca sigur...dati-mi voie sa va spun ca imi dau lacrimile oridecateori rememorez episodul! De ce? Pentru ca, prin insusi numele sau, echipa noastra e sfanta. Pronunti Steaua si esti tentat sa te uiti in sus, spre cer...si nu putea fi nicio alta echipa care sa fie mai demna de acest nume! O echipa care iti transmite daruirea, dorinta de victorie si iti tine sufletul la gura indiferent de scor. Dupa meciul de la Targu Jiu de sambata trecuta, in drum spre gara, ii spuneam cuiva: "Vezi? De-asta iubesc eu Steaua!"...surprinzator? Nu si pentru mine, Steaua ataca in valuri in ultimele 10 minute si doar nesansa ne-a facut sa plecam cu un singur punct din Oltenia! "Da, dar tot n-a castigat", intuiesc ca a gandit persoana cu care vorbeam. Asa, si? Repet, surprinzator? In continuare nici pe departe pentru mine. Nu pentru realistul care mi se cere zi de zi sa fiu, ci pur si simplu pentru stelistul din mine...pentru ca singurul lucru din lumea asta care m-a determinat vreodata sa plang de bucurie e Steaua. Ii datorez intreg devotamentul, increderea, rabdarea mea pentru asta.

De-asta iubesc eu Steaua!

La indemnul unui bun prieten bucurestean (membru activ la Nord cat si pe acest forum) am decis sa postez 2 mesaje (prv) primite imediat dupa ce am scris despre meciul Pandurii - Steaua, unde baietii de la Stil au afisat acel banner mult comentat.

Aceasta este reactia unui anume "ultras_i_andrei" :

mah schimbati dreaq location in plm,sa nu apara nimik ,sa nu mai apara tg-Jiu,ne faci de ras,trebuia u mare ultras sa comentezi aici de bennerul lui stil.

bai baiatule esti un taran infect.faci de ras orasu in plm de prostu p****.sunt multi stelisti in tg-Jiu mah,care se stiu cu noi din buc din brigazi,si ii faci de ras,in p*** mea.nu trebuia sa te bagi ,sau macar sa fi schimbat location,pentru ca am priteni la tg-Jiu stelisti,sau de la sadu,se stiu pana si cu Bogdan punkeru.schimba locatia si vb frumos,ca nu vrei sa fi batut la tine in oras

Nu vreau sa fac caz din pricina acestor cuvinte, dar comportamentul unora care se cred fani ai Stelei lasa de dorit si se pare ca acest baiat nu a auzit de 'libertatea de exprimare'.

Ce vrei, sunt si multi tarani de Bucuresti... Fii mandru ca esti din Tg.Jiu si incurajaza-ti echipa cum trebuie, nimeni nu-ti va reprosa nimic daca ai atitudine si spui ceea ce gandesti!

In primul rand as dori sa va spun ca sunt destul departe de casa, de Bucuresti, de echipa, insa cu toate acestea am reusit sa vad pe viu in acest an 15 meciuri ale Stelei, am cheltuit o gramada de bani, satisfactia? peste masura...Sunt o groaza de suporteri in aceeasi situatie ca mine...

Pe mine unul ma bucura mesajul celor de la Stil Ostil, cunosc destule persoane care vin la Stadion o data pe an, doar atunci cand vine Steaua, persoane care nu au nici o treaba cu fotbalul, nu stiu ce inseamna offside, nici ce inseamna o intrare prin alunecare, si totusi ei vin la meci, de ce? Simplu, e la moda sa tii cu Steaua...acestia sunt suporterii vizati de mesajul baietilor de la Stil...Eu unul nu ma simt deloc vizat, si cei care ma cunosc stiu de ce spun asta...

Noname, toţi încercăm să ne susţinem părerile legate de acest subiect, sa ne contraargumentăm. Dar cînd avem două tabere separate de o problema, ce ar fi logic să căutăm, nu cumva o soluţie?

Eu nu-mi voi exprima părerea asupra subiectului, pentru că ar însemna să fac o mică sinteză lipsită de rost a părerilor de pînă acum. În schimb vă provoc să propuneţi soluţii practice, morale şi nu etice, în rezolvarea acestui caz.

Eu unul sunt de părere că o infrăţire între suporterii echipei de provincie cu pricina şi suporterii Stelişti bucureşteni este o soluţie cel puţin interesantă. O rivalitate amicală... Provincialii îşi susţin echipa locală, noi pe a noastră, însă într-un spirit amical (nota bene! NU amical-european-pacifist, în nici un caz! Să nu cumva să ma înţelegeţi greşit :P ).

Nu consider că soluţia propusă de mine este cea mai bună, în nici un caz, însă vă provoc să oferiţi şi voi rezolvări practice, indiferent de ce parte a taberei vă aflaţi.

Poate reuşim totuşi astfel să ajungem la o părere comună, doar suntem o familie, nu? Ce dracu...

O solutie de dorit, pentru suporterii mai tineri, ar fi sa se alipeasca grupurilor existente de la Nord si Sud.

Sa fii suporter si in deplasare este greu si-acum si va fi din ce in ce mai greu, presimt. Iar pentru a va putea sustine echipa in deplasari (dar de multe ori si acasa, unde se gasesc mai greu bilete si trebuie sa apelati la bucuresteni), UN CADRU ORGANIZAT este cel mai indicat. Romanii parca au oroare sa se organizeze, sa se implice formal. Ei bine, parerea mea personala este ca, vazand cum evolueaza lucrurile, aceasta va fi singura cale. Altfel, exista riscul din ce in ce mai ridicat sa ramaneti pe dinafara la anumite meciuri.

Aceasta ar fi o solutie practica pentru cei care chiar incearca sa sustina echipa in mai toate meciurile. Pentru ceilalti (probabil si de o anumita varsta), aceasta dezbatere are oricum o insemnatate mai mult teoretica, ei nelovindu-se la tot pasul de aceasta "falie" Bucuresti - provincie. Lor - numai bine !

Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  
Followers 0