Sign in to follow this  
Followers 0
Guest Tiberiu Florea

#1 - "Support your local team"

78 posts in this topic

Intrucat ma simt vizat de andyro, in calitate de autor al articolului despre deplasarea la Targu Jiu, trebuie sa fac niste precizari.

In mod evident, mesajul Stil Ostil era adresat unora dintre stelistii din provincie. Ar fi aberant sa ii indemni pe suporterii echipei Pandurii sa-si sustina echipa locala, cand ei o fac deja! Deci, evident, mesajul ii viza pe UNII dintre stelisti.

Ca si la problema dezbaterilor (si ca in cazul multor alte probleme) nu stiu de ce uneori unii "se simt" cand nu sunt vizati de anumite probleme. Daca vorbim de "samantari" si cativa dintre voi nu sunt genul acela de "suporter", nu stiu de ce ar trebui sa va simtiti vizati.

Spun asta pentru a va face constienti ca mesajul le era adresat acelor oameni care "tin cu cine e mai bun", "tin cu cine e pe primul loc" sau (mai grav) "tin cu ai lu' Becali". Toti acesti suporteri de conjunctura (iar Steaua are cei mai multi) nu merita din punctul meu de vedere niciun pic de respect. Ei sunt niste trestii care se dau dupa cum bate vantul. Daca va castiga Dinamo 2 titluri la rand, vor tine cu Dinamo, daca se va muta Becali la Craiova, vor tine cu "ai lu' Becali".

Fiti constienti ca astfel de suporteri exista! Ei sunt cei vizati! Ei, cei care tin cu Steaua pentru ca e de bonton si care vin la meciuri si asteapta pomana de pe Maybach. Nu i-am inventat noi, ii putem vedea la multe meciuri ale Stelei (acasa si-n deplasare). Si ne streseaza, asta e adevarul! Noi batem uneori sute de kilometri, strangem bani cum putem pentru cate-o deplasare, mancam sandvisuri toata ziua, ajungem inapoi la ore matinale dupa care plecam la serviciu sau cursuri. Si nu ne place sa vedem oameni care nu stiu echipa Stelei, dar vin in peluza si stiu pe de rost ultimele emisiuni ale lui Dan Diaconescu.

Desi nu am facut Armata, si probabil ca nici nu o sa o mai fac, asta m-a atras la Steaua, inca din frageda pruncie...ca este echipa ARMATEI.

Echipa din groapa era (si inca este) a Militiei, echipa de sub pod era a "oamenilor muncii", dupa cum l-am auzit odata, cand aveam vreo 5 ani, pe un sofer de troleibuz...Militia si "oamenii muncii" comunisti erau cele mai injurate institutii la mine in casa, asa ca le-am urat si eu. Am apreciat insa intotdeauna Armata ca institutie (desi, repet nu am facut-o si nici nu imi doresc sa o fac), mai ales ca bunicul meu era colonel de Geniu, si aceasta admiratie m-a facut sa tin cu Steaua. Apoi, pe masura ce am crescut, performantele acestei echipe m-au facut sa ajung cum sunt acum: un om care se gandeste zi de zi la echipa Steaua...cand sunt blocat in trafic, situatie in care unii se gandesc la colegele de serviciu, eu ma gandesc la Steaua, in timpul zilei, la munca, cand am un moment liber, ma gandesc la Steaua, acasa ma gandesc la Steaua de multe ori...cred ca si nevasta-mea si-a dat seama de asta si nu se supara pe mine cand, in ziua cand este un meci al Stelei, nu mai exista nimic pt mine, pur si simplu nu se mai poate vorbi cu mine...de altfel, e un mare adevar in ce-i spune ea fetitei noastre de 4 luni: "stii, tati mai are o iubita, in afara de noi doua, e Steluta lui"

V-am plictisit cu toate aceste detalii pentru ca, sunt sigur, ca mine sunt multi....si unii nu stau in Bucuresti!

In primul rand cei care vin la stadion sau pe strada sau oricunde sa ii ceara bani lui Becali nu sunt suporteri ai Stelei. Cei care reneaga clubul a 2 a zi dupa un meci slab nu sunt suporteri. Ei pot fi catalagoti cel mult ca simpatizanti. Si asta ar fi prea mult. Corect, nu avem nevoie de astfel de simpatizanti dar ii vom avea mereu tocmai pentru ca suntem o echipa puternica care castiga in general. Mesajul respectiv insa era prea dur si nu suficient de explicit.

@gone

Alaturarea din avatarul pe care-l folosesti nu numai ca este inoportuna si creeaza disconfort stelistilor mai batrani, dar contrazice din start ideea primordiala a acestui topic.

Altfel, mie mi-ar fi greu sa-mi spun parerea. Dar consider ca fiecare individ ar trebui sa aiba O SINGURA echipa de suflet, fara a conta apartenenta la o zona geografica. "Support your local team" este un slogan cretin. Si este menit a induce in eroare naivii, facandu-i sa creada intr-o confuzie indusa in mod marsav: national vs. local.

Vecinul meu de la etajul 1 mi-este o copie aproape fidela. Are o suta de kile ca si mine, trei copii ca si mine, este stelist ca si mine, este pescar pasionat ca si mine.

In urma cu vreo trei ani de zile eram la pescuit pe o balta din apropierea Bucurestiului. Ei bine, vecinu asta al meu, sa-mi traiasca!, a avut o zi groaznica. A scapat trei crapi imensi in niste circumstante penibile, unul s-a agatat intr-o creanga care fusese adusa cine stie cum de apa in fata lui taman atunci, la unul i s-a blocat minunatie de multineta iar la ultimul s-a rupt plasa de la minciog, a cazut pestele prin el dar cu acul agatat de un ochi al plasei, s-a zbatut si si-a rupt buza, dus a fost!

Ei bine, Viorel, ca asa il cheama, a inceput sa-si rupa si sa-si arunce sculele in apa, blestemand si injurand de am ramas perplecsi vreo douazeci de pescari cati eram pe acolo. Le-a facut praf pe toate, si-a luat o bere si s-a intins la soare. "Gata! Imi bag picioarele in el de pescuit, nu mai vin in viata mea pe balta".

Ce credeti ca facea Viorel al meu peste cateva zile? Lua 50 de milioane de la BCR sa-si cumpere scule noi!!!

Morala? Sunt momente in viata fiecaruia dintre noi in care ne vine sa ne luam lumea in cap, sa ne aruncam sculele de pescuit, fularul cu echipa iubita, nevasta sau orice altceva.

Sa vin la cestiune. Eu cred ca este o tampenie sa judeci pasiunea unui om. Cand te atasezi de o echipa de fotbal (multi dintre noi n-avem habar de ce am inceput sa sustinem Steaua, eu, de exemplu), nu tii cont de chestiuni colaterale. Nicaieri in lume nu se intampla altfel si nu are nicio legatura cu educatia sau cultura persoanei. MU are 9 milioane de suporteri in insula din care 1 milion nu-s englezi, in Portugalia mai mult de jumatate din microbisti sunt cu Benfica si exemplele pot continua cu Bayern cu Juve sau cu Ajax. Chiar daca in Spania sunt multe si mari rivalitati regionale Realul este adorat de 7 milioane de suporteri din care doar 1 milion traiesc la Madrid.

Aveam 10 ani cand mi-am facut, pe ascuns, din banutii pe care-i primeam de la taica-miu, 3 lei pe zi, primul stegulet. Eram foarte mandru de el, avea trei dungi orizontale, rosu-albastru-rosu si o stea galbena in centru, Steluta la care muncisem enorm de mult pentru ca nu-mi iesea bine. Am reusit sa merg cu el pe stadion de-abia peste vreo doi ani si numai dupa indelungi insistente si munci de lamurire. In fine, ce vreau sa spun, vreau sa spun ca eram stelist intr-o perioada in care Steaua nu castiga nimic. Aveam stadionul plin meci de meci, o galerie frumoasa dar nu castigam nimic! De-abia in 1976, cand eu aveam 12 ani am avut bucuria sa iesim campioni. Ei, si? Ce-o vrea asta sa zica cu asta, va intrebati, pesemne... Fratilor, nu va lasati aiuriti de o presa mincinoasa si de suporterii adversi, Steaua era cea mai iubita echipa din Romania cu mult inainte de a castiga Cupa Campionilor. Cu mult inainte de a fi echipa cu cele mai multe titluri castigate. Astia de astazi habar n-au, sau nu vor sa spuna, cat ne luptam si ce sacrificii faceam pe timpul ala ca sa putem intra la jocurile Stelei. Nu mai vorbesc de anii de glorie cand ramaneau pe-afara mii de oameni...

Asa ca nu va mirati de ceea ce vedeti astazi!

Eu cred ca mesajul baietilor de la SO este un mesaj razboinic, este o provocare, un fel de "beyyy am venit sa ne batem nu sa ne aplaudam!!!" Eu cred ca e firesc ca suporterii din afara Bucurestiului sa fie mai putin fanatici decat cei din Bucuresti. Pentru ca ei nu resimt atat de acut rivalitatea cu D&R. Desi ati observat cu totii ce se intampla in toata Romania atunci cand aceasta rivalitate este gresit si tendentios redata de mass-media. Cand se simt jigniti, ca stelisti, oamenii reactioneaza. Si se intampla ce s-a intamplat la Vaslui sau la Petrosani la sfarsitul campionatului trecut. Dar nu va lasati amagiti, intotdeauna primeaza patriotismul local si chiar cei de pe situl nostru pot avea surprize nebanuite, ca in cazul in care echipa locala le va intalni echipa de suflet, Steaua, sa le tremure inimioara... dar asta nu-i va face mai putin stelisti decat sunt acum. Este acesta un paradox? Eu nu cred.

Hai, ca destul v-am facut capul mare.

Joke:

Eu cred ca sa-ti arunci sculele de pescuit sau fularul cu ecipa iubita e mai greu de realizat decat sa-ti arunci nevasta...

:D:D

Motivul pentru care cei de la Stil au afisat mesajul de la Targu Jiu este poate greu de inteles pentru suporterii normali ai Stelei si cu atat mai greu de inteles pentru cei din afara orasului. Este o chestiune de mandrie ultra`, o peluza creste, se dezvolta atunci cand are adversari pe masura. Spectacolul din peluze la fel, mentalitatea se cizeleaza pe aceleasi baze.

............................................................................

................................................................................

.

.

Tineti minte: echipa orasului vostru se poate ridica doar cu ajutorul publicului, incercati sa va infrumusetati si sa va colorati peluzele, sa fiti mai buni ca noi, satisfactia va veni in fiecare etapa nu doar o data pe an!!!!!!!!

Postul lui noname_fu are darul sa lamureasca pe deplin.Cei de la S.O. nu cer celor din tara sa renunte la dragostea lor pentru Steaua,ci ca atunci când echipa locala întâlneste Steaua,localnicii nestelisti sa-si încurajeze propria echipa,sa faca spectacol înfrumusetând si colorând peluza,pentru ca impreuna cu ultrasii Stelei sa creeze,sa dezvolte un adevarat spectacol al peluzelor.

Sunt perfect de acord,dar stiu ca multe echipe din Liga 1 au popriile galerii puternice,care fac cam ce face si galeria Stelei.Cânta,agita steaguri,pun bannere,fac coregrafii.Timisoara,Clujul,Craiova,Arad,ca sa dau doar 4 exemple,isi sustin echipa în acest mod.

Sunt mai buni ca noi cand jucam pe stadioanele lor,pentru ca sunt mai multi.Sunt si foarte ostili.

Asta sa ne dorim ? Sa întalnim galerii care fac spectacol dar sunt si extrem de ostile?Atat de ostile incat în multe rânduri au agresat fizic suporteri nostri ? Fara discernamant.Fara a fi provocati,fara a tine cont ca bat fete,copii.Doar pentru ca sunt Stelisti.

Mi se pare ca e o falsa problema.

Dragi Stelisti din tara si de oriunde,stati linistiti si iubiti-va in continuare,cu putere,echipa de suflet.Totul e ca inainte.Nu vi se pregateste nimic rau.Nici nu ar fi posibil ca Stelistii sa fie contra Stelistilor.

In primul rand vreau sa remarc calitatea posturilor de la aceasta rubrica care in multe locuri sunt peste media forumului. Au disparut reply-urile de gen ":)" si au aparut posturile mai lungi care chiar merita sa fie citite integral.

Am observat ca in ultimul timp acest fenomen "Suport your local team" a luat amploare si vreau sa dau ca exemplu orase ca : Vaslui, Cluj, Constanta, Timisoara, Galati, unde din ce in ce mai multi suporteri se identifica cu echipele locale. Pe de alta parte situatia materiala a zonelor geografice se reflecta si in fotbal. Sustinerea unei echipe prin deplasari coregrafii etc. implica bani. La Cluj s-a investit in fotbal si echipa are suporteri si acasa si-n deplasare la Timisoara la fel. In alte zone ca Tg-JiuEu nu sunt din Bucuresti si merg in limita posibilitatilor si la meciurile din Ghencea ale echipei cat si in deplasari.Cand eram mai mic mergeam la meciurile echipei locale si chiar si acum simpatizez aceasta echipa dar nu ma identific cu ea Steaua fiind pe primul loc pentru mine.Sunt unele zone in tara unde vrei nu vrei trebuie sa tii mai mult sau mai putin cu echipa locala:"Timisoara" "Craiova" etc.S-a vazut de-atatea ori ca stelistii de-acolo au vrut sa iasa pe strada pentru a se bucura de succesele Stelei dar nu au fost lasati. Desigur ca sustinerea echipelor locale ar crea o competitie mai aparte cu stadioane mai pline.Asa cum sunt multi care isi sustin echipele locale pentru ca au trait langa stadionul echipei sau in orasul respectiv si s-au dus de mici la meciuri, asa sunt si altii care nu au simtit nimic pentru echipa locala si s-au indreptat spre alta echipa de obicei din Bucuresti poate si din cauza performantelor.Nu sunt de acord cu cei care devin suporteri peste noapte doar pentru ca echipa a obtinut un rezultat mare.Fiecare e liber sa tina cu cine vrea si sa o faca cum vrea.

Din capatul locului, nu vreau sa supar pe nimeni, imi expun doar un umil punct de vedere.

Mesajul respectiv este, in mare masura, exagerat. In mare masura pentru ca, fara suporterii ei din toata tara - si nu numai - Steaua nu ar insemna ceea ce inseamna ea astazi. Steaua n-ar strange 20.000 de oameni pe Bernabeu, Steaua n-ar fi aplaudata in deplasari, Steaua n-ar crea isterie la Braila pe viscol sau la Buzau la un amarat amical. E vorba de oameni care iubesc culorile, si nu vad meciurile drept prilej ideal pentru vreo incaierare. Revenind, prin comparatie, o vizita a rapidului la Moreni, acum doua saptamani, abia daca a strans 150 de pusti. Din care 20 rude de'ale lui nae Constantin..

Spunea cineva mai sus un lucru mare. De multe ori prudenti - ca sa nu spun altfel - stelistii din provincie, multi dintre ei traind o data pe an bucuria de a-si vedea pe viu favoritii - se simt jigniti. Se intampla acum vreo luna, la Targoviste. Juca Galati cu Corvinul - saisprezecimile cupei, imediat dupa ce moldovenii ne batusera in campionat. Au intrat pe stadion injurand Steaua. Traditionalul ****. Moment in care 2.000 de oameni au inceput sa-i fluiere si sa strige "Steaua, Steaua". Un amanunt poate nesemnificativ pentru unii, important insa pentru altii.

Fiind din Targoviste, am crescut cu Steaua, avand si posibilitatea sa ajung pe stadion de mic. Abia imi scosesem buletinul cand m-am pus prima data in tren, de unul singur, si am fost la un Steaua - Dinamo. Cu fularul la gat, tin minte si acum, unul gros, dublu, cu Forza Steaua si stema veche. Pe vremea cand existau fulare cu Armata si esarfe cu Gruppo Apparte ..Ajuns in Gara de Nord, primul lucru pe care l-am sesizat au fost privirile rautacioase. Multe. Pana am ascuns fularul, la indicatia unui om trecut bine de 40 ani. "De unde esti, pustiule? Din Targoviste". "Pai si tu stii unde e stadionul?" .."Nu.."

Au trecut ani, am dat trenul p'un matiz sau un tico -nu de alta dar consuma putin - dar pasiunea s-a amplificat..

Si, sa nu uit. Am vazut prima data Steaua pe viu intr-un amical chiar la Targoviste. Prima data cand mergeam la un meci.. Prin '95-96, inainte de ultima promovare in A. Vreau sa'i vad din nou pe targovistenii mei acolo, sus. Sa aduca Steaua, Dinamo, rapid, sa le batem pe ultimele doua, sa-i fugarim pe ploiesteni, ca pe vremuri. E o dragoste mai mult platonica pentru ca, in majoritatea oraselor de serie B, fenomenul e demult decedat si ingropat. Prin prisma meseriei, am avut sansa, macar in ultimii ani, sa vad 90% din stadioanele de B. Dezamagitor. Echipele locale nu sunt iubite. Sau nu mai sunt, au fost si ele odata, demult..

Foarte interesante opiniile tuturor. Ma bucur ca majoritatea considera actiunea celor de la Stil Ostil nu foarte normala. Chiar daca voi fi blamat nu pot sa nu spun ce cred. Inteleg ce au vrut cei de la Stil Ostil dar maniera in care au spus-o imi starneste sentimente nu prea bune. La deschiderea acestui topic primul instinct pe care l-am avut a fost sa imi cer scuze fata de suporterii nostri din provincie. De prea multe ori am vazut inainte de meciuri microbuze pline de la Galați, Constanta, Ploiesti, Iasi etc. Adica oamenii astia bat atata drum din dragoste pentru echipa, cheltuie atatia bani, pierd atata timp... pentru ce? Ca sa faca unu un banner in care sa le spuna tineti cu echipele locale pentru ca noi suntem bucuresteni si doar noi avem voie sa tinem cu Steaua? poate la aceste meciuri cei de la Stil ostil puteau sa faca un banner : "Multumim stelistilor adevarati din toata tara". Asta nu am vazut. Si eu sunt bucurestean dar nu impart mentalitatea ingamfata si agresiva a acelui mesaj. Poti iubi o femeie din provincie, poti tine cu o echipa din provincie. Am trecut de perioada comunista. Este democratie. Dragostea pentru echipa nu tine de cateva sute de km. Eu as vrea sa le multumesc stelistilor din provincie care fac eforturi pentru echipa. Sunt mandru de numarul de suporteri stelisti din afara bucurestiului si de modul lor de manifestare. Va multumesc.

Imi pare rau, dar nu am reusit sa citesc chiar toate posturile, pentru ca sunt multe si unele maricele bine. Mie imi pare ca ideea generala nu e sa nu mai tineti cu Steaua, sa nu va mai bucurati de succese, ci sa va concentrati un pic asupra echipelor locale, indiferent de seria a,b. De exemplu Constanta, unde sunt atat de multi stelisti totusi reusesc sa fie prezenti si la meciurile Farului, si inca cu mult timp inainte de era Grigoras.

Desigur pare un pic aberant daca ne gandim la seria b, dar toate au un inceput. Presupun ca stadioanele din Vaslui si Iasi nu erau tocmai goale cu ceva timp in urma. Vorbeati mai sus de Italia; pot sa zic doar ca e exagerata rau comparatia, stiti bine de ce (vezi youtube).

Nu fac parte din S.O.; nici macar nu ii cunosc. Dar e normal ca interesul unui oras pentru echipa locala sa atraga si orarece sponsori, si unde sunt bani intervine si ceva performana (fie ea si promovare in divizia superioara).

Inainte de a incepe mesajul meu propriu-zis vreau sa va spun ca sunt provincial, din Buzau mai exact, iar calitatea mea de stelist o am de la varsta primelor cuvinte. Am fost crescut in spiritul Stelei de catre un mare stelist prieten de familie, destul de important pentru istoria clubului. Al treilea cuvant rostit de mine a fost Lacatus iar la scurt timp dupa aceea am rostit si Steaua. Asta e una dintre povestile cu care mama ma lauda in fata prietenei mele.

O problema asemanatoare celei prezentate in acest topic, recte bannerul celor de la Stil Ostil, apare in poate cel mai important tratat de hermeneutica(nu va speriati de termen) al fanatismului omului de tribuna. Cartea se numeste "Fever Pitch" si este scrisa de Nick Hornby. Celor care au posibilitatea sa o procure le'o recomand cu toata caldura. Este in mod cert o carte care va va ajuta sa intelegeti de ce unii oameni nu va inteleg dragostea pentru fotbal si pentru un club(voi detalia mai jos de ce consider ca aceasta e ordinea) dar voi va simtiti in continuare cat se poate de legitimati. Exista si o ecranizare a cartii, nu la fel de buna insa.

Motivul pentru care Romania nu se poate compara cu tarile pe care le'ati pomenit mai sus, anume Anglia, sau Italia este cultura fotbalistica ce exista in Romania. Privitul de fotbal este un domeniu epurat dar inca foarte spectaculos in Anglia, in Italia este pe cale sa devina la fel. Cauzele majore ale acestui fenomen de epurare(cred ca toti cei care se considera ultrasi stiu foarte bine la ce ma refer) sunt rigorile cerute de ceea ce este numit generic "fotbalul modern". Fotbalul modern cu zeci si tu sute de camere ce filmeaza mai mult ceea ce este in afara meciurilor propriu-zise, biletele la meciuri din ce in ce mai scumpe, hotarari sau postulari despre cum ar trebui sa se comporte spectatorii(cum au fost si la noi cele despre bannere pe stadioane), sau alte si alte magarii care ucid frumusetea unui sport. In aceste tari exista o miscare foarte bine organizata, chiar daca nu extrem de vizibila, de rezistenta la acest fotbal modern. La noi au aparut in schimb doar forme fara fond care atenteaza si mai violent la frumusetea sportului. Jandarmi batausi, jurnalisti revarsarzi si instigatori, conducatori de cluburi lipsiti de diplomatie sau de un higher understanding asupra a ceea ce pot face. Dl. Becali are impresia ca daca in Romania sunt aproximativ 6 milioane de stelisti acestia nu pot fi instigati? Chiar are impresia acest personaj ca cel mai idiot lucru pe care il pot face acesti oameni este sa'l voteze pe el? Chiar nu ii spune Dan Pavel ca oameni cati a strans Steaua in centrele oraselor din Romania dupa marile victorii aproape ca egaleaza numarul oamenilor care au iesit in strada la revolutie? Paranteza inchisa.

Parerea mea, cu un oarecare insight la situatie, este ca oamenii la care se refereau baietii de la Stil Ostil sunt "cetatenii" cum li se spune in peluze. Cetatenii din alte orase, precum cei din Bucuresti, vin la meciuri si aplauda la goluri, injura si hulesc la ratari si se duc acasa ferm convinsi sa nu mai vina la stadion pana cand echipa lor va reincepe sa castige. Steaua este pe val(nu va speriati, ma refer la nivel general) de vreo 3 ani. Acesti cetateni vor fi mereu atrasi de aceste meciuri, mai ales daca sunt jucate in orasele lor. Adevaratii suporteri din provincie si chiar si din Bucuresti sunt cei care ar trebui sa salute primii o astfel de initiativa, pentru ca numai astfel am putea avea parte de un nucleu de oameni care nu se duc la stadion pentru motivele de mai sus. Eu ma mandresc cu faptul ca sunt prezent meci de meci in peluza si vad aceiasi oameni pe langa mine. Cantam aceleasi cantece cu aceeasi convingere. Noua e intotdeauna placerea cu care facem aceste lucruri.

Am vazut ca Gica ne spune despre ce se intampla inainte de 1986 insa paralele de acest gen nu fac decat sa sublinieze faptul ca societatea civila a fotbalului daca vreti si chiar publicul stadionului Ghencea se degradeaza. Cati dintre voi au fost scarbiti sa vada bisnitari cu fulare cu Steaua, unele chiar de factiune, care manevrau cu abilitate ditamai teancul de bilete la meciul cu Kiev? La orice meci jucat cu casa plina de Steaua de fapt. Astia sunt oamenii pe care ii consideram crema sustinatorilor Stelei? Fotbalul o sa se schimbe in rau, in directia modernitatii mult hulite daca il vom lasa. Vrem sa facem asta ?

P.S. un alta notificare a prostituarii fotbalului in Romania. Mai e cineva scarbit de preturile practicate de echipele care joaca acasa cu noi? Vezi Otelul, UTA, Ceahlaul, etc.

Pot sa va spun ca pana m-am mutat in Bucuresti tineam bineinteles si eu cu echipa orasului unde locuiam atunci. Nu este prea importanta echipa si nici orasul pentru ca e vorba de o echipa care juca la un nivel mai mic. Dar au avut loc si niste amicale chiar in compania cainilor si la un moment dat un joc de Cupa Romaniei tot in compania rivalilor de-o viata. Aveam prieteni si colegi de clasa in acel moment care au uitat complet ca juca echipa locala desi mergeam impreuna la matineu sa o sustinem in alte dati. Au scandat pro Dinamo... Eu, stelist fiind, bineinteles ca am ramas in tabara echipei locale... A fost un sentiment ciudat la acea varsta. Dintr-o data simteama cum vroiam sa ii rup dintii poate celui mai bun prieten... oare e normal? Poate ma lamureste cineva.

Eu nu am fost la meciul cu Real Madrid din cauza unei conjuncturi nefavorabile(bunica mea a facut un atac cerebral si am fost nevoit sa raman acasa). Dar stiu pe cineva care a fost si primul lucru pe care mi l-a spus a fost urmatorul: "mah pe teren "suporterii" din **** ***** nu mai scoteau niciun jucator". Ei bine si el ca si mine a fost dezamagit de aceasta atitudine. Nu se poate sa fi suporter stelist si sa vi ca sa il vezi pe Beckham, Juninho, Fred sau Raul. In Ghencea vi in primul rand pentru a incuraja Steaua si abia apoi pentru a vedea advrsarul indiferent ca se numeste Pandurii Tg. Jiu sau Real Madrid. Spre exemplu la meciul de acum 2 ani din Ghencea cu Valencia a fost o atmosfera cu adevarat incredibila. Cred ca din aceasta cauza au ratat DiVaio si Baraja. Atunci s-au vazut adevaratii suporteri stelisti. Cei adevarati, care incurajeaza echipa si nu cei care vin doar pentru a-l vedea pe X sau Y

@sorin_777

Nu, nu e normal, din mai multe motive. Unul ar fi faptul ca fiecare isi alege echipa cu care tine, si daca cineva simte ca echipa X il reprezinta mai mult decat echipa Y, este dreptul lui sa tina cu ea. Asta e ca si cum un om care locuieste in Stefan cel Mare este obligat sa tina cu Dinamo. Un al doilea motiv tine de faptul ca fotbalul e un sport, si ideal ar fi ca rivalitatile sa nu degenereze in violente verbale sau fizice.

bun postul d4n1. Ar trebui deschis al thread "Contra il calcio moderno". Pe ala l-as umple singur :D. La meciul cu Real toti ne simteam de parca n-am fi pe Ghencea. Motivul? Am ajuns cam devreme, nu venise nimeni in peluza in afara de cetateni(imi cer scuze pentru termeni nu am cum sa-i definesc altfel). Cateva fete pe la vreo 16 ani, imbracate in alb tipau extaziate, uite-l pe X, uite-l pe y AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA! Daca nu mai cantam se auzea sunetul de seminte sparte... din spate, din laterale, peste tot seminte!!! Nu vreau sa mai traiesc vreodata o asemenea experienta, nemaivorbind de cetatenii care urlau sa lasam steagurile. Aia sunt suporterii carora le era adresat mesajul Stil-ului. Cei care tipau la 1-0 ca au dat banii degeaba pe bilet, macar sa faca Realul spectacol. Nu va vrea nimeni in peluza, credeti-ne!

sunt bucurestean si am crescut cu Steaua. Nu exista alta echipa pentru mine si nu stiu cum e sa fii suporter al Stelei dincolo de "granita" Bucurestiului. Dar vad ca exista o parere generala ca nimeni nu trebuie sa fie condamnat pentru ca tine cu Steaua. Si asa e si normal sa fie: e ca si cum te-ar obliga cineva sa te insori cu o fata din orasul tau - un mod de gandire arhaic.

@papillon

Nu vezi butonul de edit pentru ca nu exista... Cred ca asta ne va face sa fim mai atenti la discutie si mai atenti la ceea ce vom scrie...

@ Shabalala

Merci mult pentru raspuns. Probabil ai dreptate si totusi se ajunge inevitabil la violente. Nu ai ce sa faci. Cateodata se curma si vieti din pacate: suporterul francez ucis de un jandarm chiar in aceasta saptamana. Nu stiu cine e vinovat in acest caz, nu are legatura cu discutia noastra dar e un rezultat.

Parerea mea este ca trebuie sa respectam mai mult provincia si suporterii ei. Dar e greu cateodata sa respecti un suporter de la Poli cand stii ca el te-a cotonogit probabil pe malurile Begai..

Se vede treaba ca unii dintre voi nu vor sa inteleaga ca nu vorbim aici despre toti provincialii care tin cu Steaua, ci doar despre unii dintre ei. Concluzii precum "oricine are dreptul sa tina cu ce echipa vrea" (evident ca are, ce, i-am interzis noi?) sau "trebuie sa-i respectam mai mult pe provinciali" nu isi au rostul, pentru ca nu fac obiectul discutiei.

Obiectul discutiei il fac pseudosuporterii stelisti (din provincie, dar SI din Bucuresti...cei care asteapta exatziati in spatele oficialei sa-l vada pe Gigi dupa fiecare meci sunt la fel de penibili de oriunde ar fi ei). Steaua are cel mai bogat palmares din Romania si - slava Domnului - si-l mareste de la an la an. Da, evident ca ea atrage ca un magnet acea categorie de oameni care, cum ziceam si mai sus, "tin cu cel mai bun". Acei oameni, daca ar judeca ceva mai mult, ar putea sa-si vada de treaba lor si sa lase fotbalul pe seama cunoscatorilor SAU...macar sa tina cu echipa locala, dintr-un sentiment de apartenenta care ar trebui sa se creeze la nivelul unei comunitati.

Evident, de-aici putem sa intram in dezbateri mai complexe, din care sa recunoastem ca multi romani din provincie sunt foarte putin mandri de orasele in care locuiesc, ca toti tinerii isi doresc s-ajunga in Bucuresti sau in vreun oras mai reprezentativ al regiunii din care provin, ca multor provinciali li se pare nedemn sa tina cu echipa locala, care - nu-i asa? - n-are performante si poate chiar sa retrogradeze la un moment dat. Atasamentul acesta "no matter what" se cultiva greu, iar cei care nu-l au ingroasa randurile stelistilor de pomana, intrucat vor parasi primii corabia.

Si ca s-o spun pe sleau, acest mesaj al SO poate sa vizeze toti pseudosuporterii Stelei, nu doar pe cei din provincie. El s-a adresat celor din provincie pentru ca acela era contextul. Fata de cei pe care peiorativ ii numim "tarani de Bucuresti" sentimentul este acelasi. Si au existat mesaje si pentru acestia de-a lungul timpului (unul chiar anul trecut, insa nu retin bine textul, ceva de genul "invatati echipa mereu s-o incurajati, nu doar la goluri s-aplaudati").

Daca ati fi fost mai clari in exprimare de la inceput,sunt sigur ca nu ar fi existat confuzii.Iar aceasta aroganta a ultrasilor fata de restul suporterilor,o consider jignitoare si de gust indoielnic.Un fel de,invata oul gaina.

Prin atitudinea voastra deranjati pe multi si creati confuzii.Manifestate din plin in posturile de pana acum.

Buna seara tuturor!

Sunt foarte bucuros ca prima mea postare este legata de un subiect atat de interesant.

Eu sunt din Iasi iar de la o varsta frageda tatal meu mi-a inoculat dragostea fata de aceste culori.Astfel am devenit insensibil la alte echipe de fotbal, inclusiv cea din orasul meu.Pana in urma cu cativa ani aceasta nu a reprezentat o problema.Mai nou, odata cu infuzia de capital de la Timisoara se incearca dezvoltarea unui fals patriotism local in randul suporterilor din provincie.Initiativa baietilor de la SO, desi motivata de un orgoiu usor de inteles neindreptateste multi tineri si tinere care aleg sa fie credinciosi primei iubiri, Steaua!

In concluzie, cu tot respectul fata de sacrificiile pe care suporterii din Bucuresti le fac pentru a fi alaturi de echipa lor, nu pot sa le dau dreptate.

Un alt lucru care poate deranja este faptul ca acestia, de multe ori in timpul meciului, jignesc orasul gazda si locuitorii acestuia indiferent de primirea pe care a avut-o echipa.Acest lucru s-a intamplat deseori la Iasi, unde numele Stelei a fost scandat in multe dati la meciurile lui Poli.

Iubirea pentru Steaua este ceva care transcede antipatiile legate de anumiti recenti imbogatiti sau antrenori mai mult sau mai putini inspirati.In plus eu consider ca orasul meu este cel mai frumos din tara dar asta nu ma va impiedica sa fac deplasari la meciurile Stelei(cand voi reveni in tara) sau sa afisez cu mandrie culorile noastre la meciurile lui Poli.

Parerea mea este ca cei de la Stil Ostil vor sa ii curete din galerie pe acei suporteri care la meciurile dintre orasul in care locuiesc si Steaua vin in galeria Stelei si strica atmosfera : nu stiu cantecele, vor sa stea pe scaun, tipa "lasa ba steagul jos" etc.

Sa vina doar cei care au treaba cu fenomenul, restul mai bine sa stea acasa daca nu vor in alta zona a stadionului.

Este bine ca atunci cand echipa ajunge intr-un oras de provincie sa fie asaltata de fani si astfel sa aratam pentru a nu stiu câta oara ca suntem cei mai iubiti din tara! Cei din brigazi vor sa arate ca avem si cea mai frumoasa galerie si de aceea au inceput aceasta actiune!

Nu cred ca s-au referit la faptul ca daca esti din Tg.Jiu trebuie sa tii cu Pandurii, etc. si doar cei din Bucuresti sa tina cu Steaua. Sunt multi stelisti adevarati si in provincie. Am citit ca s-a infiintat o brigada din Timisoara care va sustine echipa in deplasare. Sa presupunem ca ne calificam in finala Cupei care se disputa la Timisoara. Datorita acestori stelisti adevarati galeria Stelei va fi mai numeroasa si mai galagioasa!

Observ ca se incearca explicarea mesajului afisat de catre "Stil Ostil" la Tg. Jiu si nu inteleg cateva lucruri. In primul rand vreau sa ii intreb pe cei care incearca sa explice acest mesaj daca fac parte din acest grup? ( doar in cazul asta ar fi indreptatiti sa ne explice tuturor catre cine era indreptat mesajul ),…. sau este doar modul lor de a intelege acest mesaj?

Daca presupunem ca fac parte din grup si au contribuit la “crearea” acestui mesaj imi pun o intrebare simpla:

Cum au crezut ei ca acest mesaj o sa fie inteles de catre niste oameni care nu au nimic in comun cu fenomenul?

Respect acest grup pentru tot ce a facut bun in interiorul peluzei , iar acesti baieti au fara doar si poate dreptul sa afiseze orice mesaj care este reprezentativ pentru ei, dar acest mesaj este dupa parerea mea o “gafa”

pentru SSK:

parca era "fiti suporteri adevarati, nu numai la goluri aplaudati". Eu mai sus le'am spus cetateni si am incercat sa explic putin termenul.

Pentru Mihai:

Cel mai elocvent moment de genul celor despre care povestesti tu cred ca s'a intamplat anul asta la Galati(am auzit ca a fost la fel si la Timisoara dar acolo n'am ajuns eu). Am intrat pe stadion cu ceva intarziere si independent de grupuri si am platit biletul cu o usoara strambatura de nas. Banuiesc ca nu ar avea rost sa aduc aminte ca biletele au fost 30 de ron la galati in conditiile in care in aceeasi saptamana vazusem Lyon la Bucuresti cu 50. Deh, modern football, calcio moderne sau cum vreti voi sa'i spuneti. Sa lasam asta pe alt thread totusi.

Am intrat pe stadion si am fost mai mult decat surprins sa vad peluza opusa celei ocupate de noi plina ochi de oameni bine echipati(steaguri, fulare, etc) si foarte galagiosi. Meciul a fost cum stim cu totii...nu mai are rost sa discutam despre asta. Cert este ca galeria Otelului nu s'a oprit in nici un moment din cantat, in multe momente emuland si tribunele. Alt amanunt interesant - nu cred ca am vazut fulare cu Steaua in alta parte decat in bucata noastra de peluza. Partea care te'ar interesa pe tine Mihai ar fi probabil faptul ca nu au fost multe contre intre galerii pana in momentul in care suporterii galateni au inceput sa strige impotriva lu' Dinamo. Raspunsul nostru a fost unul de simpatie of course. Scandarea imediat urmatoare a fost impotriva Stelei si a...Bucurestiului. Imagineaza'ti ca au cantat in stilul asta pana la sfarsitul meciului. Deci nu incepe cu ce afirmatii acide impotriva suporterilor bucuresteni daca doar pe acestia i'ai vazut la treaba. Noi toti aici vorbim si facem apologia legitimitatii suporterilor Stelei din provincie si suntem cu totii de acord ca sunt mai mult decat bineveniti cei care sunt cu adevarat suporteri stelisti.

As prefera oricand sa merg la stadion si sa vad doar 5-8000 de oameni pe stadion care fac aceeasi atmosfera cu cei 15000 care au fost la mai multe meciuri sezonul asta. Acesti cetateni, pseudosuporteri cum le spune SSK, sunt dovada adeziunii romanilor la importurile de notiuni precum trendy sau fashionable. Acesti oameni sunt o forma de balast, de redundanta cronica a suflului tribunei. Nu'i lasati sa ne sufoce.

Pt d4n1

Daca am dat impresia ca generalizez-mea culpa.As comite aceeasi eroare ca baietii de la SO.Totusi, exemplul oferit de tine este mai degraba un caz izolat.De multe ori am auzit scandari obscene din partea unei parti a galeriei, fata de suporterii echipei locale fara vreo provocare prealabila.

In rest sunt de acord ca exista multi turisti prin tribune fascinati de maibach si OTV.Fotbalul este totusi un fenomen al maselor, realitate ce presupune si riscul unor prezente nedorite si inoportune in tribune.

Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  
Followers 0