Sign in to follow this  
Followers 0
Guest Tiberiu Florea

#1 - "Support your local team"

78 posts in this topic

Despre sustinerea echipelor locale s-au scris multe (poate prea multe) randuri pe forumurile din toata lumea. Din punct de vedere al campionatului dintr-o tara, nivelul ar creste mult daca in fiecare oras ar exista cate o comunitate puternica in spatele echipei locale, care sa starneasca interesul investitorilor. De asemenea, competitia este mai interesanta atunci cand echipele nu se impart in 3 "granzi" si 15 "outsideri"; ce sa mai spunem legat de spectacolul din tribune ?

Pe de alta parte, cine suntem noi pentru a spune cuiva cu cine sa tina ? Constituie faptul ca ne-am nascut in Bucuresti un merit, sau reprezinta el doar un motiv de "suferinta" inutila ? Si, nu in ultimul rand, ce ii face pe bucuresteni sa creada ca daca s-ar fi nascut in alta parte nu ar fi fost tot stelisti ?

Nu in ultimul rand, vorba unui clasic in viata, nu trebuie sa uitam ca "Steaua este echipa locala pentru orice roman". Asociatia Sportiva "Armata" nu si-a propus niciodata sa ii reprezinte numai pe bucuresteni...

Asadar, sa dezbatem !

Eu sunt din Targu-Mures si chiar nu am cu ce echipa sa tin din orasul local. In urma cu cativa ani cand ASA juca in Divizia B mergeam la meciuri. Insa acum prefer sa ies in curtea scolii la un fotbal decat sa ma duc la un meci din Liga a III-a sau a IV-a. Am mai fost in galerie la o formatie de futsal Transilvania Targu-Mures dar aceasta s-a desfintat.

Oricum eu sunt stelist de cand ma stiu si chiar daca ASA-ul ar promova acolo unde ii este locul in Liga I tot cu Steaua as tine

Sunt de asteptat opiniile celor din tara,care stiu exact de ce tin mai mult cu Steaua si mai putin sau de loc cu echipa locala,chiar în cazul unei întâlniri directe.

Pe de alta parte asa cum gusturile nu se disputa,nici dragostea pentru o echipa sau alta nu ar trebui disputata.Pur si simplu.

Asa cum ai un idol sau un model în viata,tot asa ai si o iubire speciala pentru o mare echipa de fotbal,pe are ai pus ochii de mic si pe care nu o poti însela cu nimeni.

Nu poti impune nimanui cu cine sa tina,asa ca "inventia asta" cu "sa sustinem echipa locala/nu pe cele din capitala",mi se pare o utopie izvorâta din egoismul,invidia unora.

Atât pentru moment.

Este deranjanta si dezamagitoare atitudinea celor care doresc ca Steaua sa fie huiduita in deplasare. nu exista logica, sens... nu exista nimic in aceasta idee. Ok, deci daca majoritatea bucurestenilor poarta cravata rosie, trebuie sa port si eu. Acum cativa ani s-a jucat Ceahlaul-Juventus la Piatra Neamt. Eram in vacanta acolo, mi-am luat un tricou cu Steaua si... la meci. m-am intalnit cu cativa baieti din Neamt si ei cu tricouri ros albastre. Am stat de vb tot meciul. Baietii astia bateau tara etapa de etapa dupa echipa. In Bucuresti sau deplasare. Va dati seama de costuri? Acum, as vrea sa vad pe unul dintre cei care sustin sus si tare sa sustinem echipele locale cum se duce la baietii astia si le spune Sustineti Ceahlaul. E dezamagitor ca unii suporteri fac eforturi mult mai mari decat cei din Bucuresti... iar noi in loc sa le multumim le spunem sa nu mai tina cu Steaua. Pacat.

Eu sunt din Bistrita. Mai pe larg: m-am nascut aici dar primi 6 ani din viata i-am trait in Bucuresti. Imi aduc aminte cum tatal meu ma ducea la stadion sa vad Echipa Armatei. Asta de intampla de pe la varsta pe 4 ani. Pot sa spun ca sunt stelist de mic copil, desi nu stiam prea multe despre lumea asta. M-am mutat la Bistrita in `88 si aici aveam nevoie de fotbal, atat eu cat si tatal meu. Singurul loc unde gaseam fotbal era la stadionul municipal unde activa Gloria. Tin si acum minte cand a intrat Gloria in A (92/93) si eu m-am bucurat stiind ca in A e Steaua, si o sa vina la Bistrita. Pana am mai crescut, sa-mi pot permite deplasari Bistrita-Bucuresti pentru meciurile echipei favorite, trebuia sa astept Steaua la Bistrita de 2 ori pe sezon.

Nu pot sa spun ca nu m-am bucurat cand Gloria a batut CFR-ul in etapa trecuta, chiar vorbeam cu Florin Dan de la CFR (pe care-l cunosc de cand jucam la juniori) care era tare suparat ca au luat-o cu 3-2. Eu il tachinam politicos pe saracul om. Momentele in care Gloria joaca cu Steaua, ca e acasa sau in deplasare, echipa mea de suflet ramane cea ROS-ALBASTRA.

Cel putin mie nu-mi poate impune nimeni sa tin cu Gloria si nu cu Steaua atata timp cat am crescut STELIST.

Parerea mea este ca acest subiect nici macar nu trebuie discutat, deoarece aceasta dezbatere o sa deranjeze o foarte mare parte a suporterilor stelisti din provincie.

Nu cred ca initiativa baietilor de la “Stil Ostil” este de condamnat, dar trebuie explicat tuturor ca este doar parerera unui anumit grup si nu a intregii mase de suporteri stelisti din Bucuresti.

Chair daca pentru a avea un campionat puternic este necesar ca echipele din provincie sa fie sustinute de o masa mare de suporteri, noi nu trebuie sa incurajam acest lucru.

Supravietuirea unei echipe la un nivel superior este conditionata de masa de suporteri pe care aceasta echipa o are la nivel national, lucru care se vede si in prezent dar care o sa fie si mai elocvent in viitor cand puterea de cumparare a romanului va fi mai ridicata. Chiar daca marea majoritate a acestor suporteri nu vin la stadion ( sau decat foarte rar ), ei contribuie indirect la bunastarea echipei ridicand ratingul televiziunilor atunci cand transmit meciurile Stelei si cumparand materiale cu insemnele echipei, ziare, reviste, etc.

Stiu ca prezenta acestor oameni in numar foarte la anumite meciuri ingreuneaza modul de exprimare al galeriei, dar acest lucru trebuie trecut la sectiunea: “pierderi acceptabile”.

Prezenta acestor oameni in numar mare la meciurile din Liga a fost incurajat in mod surprinzator tot de baietii cu state vechi in galerie prin procurarea de bilete catre rude, prieteni, cunostinte si prin vanzarea biletelor proprii la preturi mult mai mari decat cele de achizitie.

Totodata trebuie luat in seama ca acesti oameni au sentimente si prin acest mesaj au fost oarecum jigniti. Multi dintre ei bat tara in lung si in lat pentru Steaua, inteleg fenomenul, stiu cantecele, si sunt mult mai “baieti” decat o gramada de tarani “de” Bucuresti.

Cel putin doua perspective trebuie delimitate de la bun inceput: prima, perspectiva spectacolului fotbalistic, a doua, aceea a suporterului. Mai exact, teoretic, generic, si propriu-zis, practic.

Prima perspectiva isi gaseste explicatia destul de usor, zic eu, in gradul de dezvoltare a comunitatii orasenesti in genere, nu numai privind aspectul fotbalistic; orasele mari (dezvoltate) au mai multe sanse sa castige individualitate si "autonomie" fata de capitala, pe cand cele mici sunt absorbite de fascinatia (fireasca) fata de ceva ce nu gasesc in propria comunitate (organizare, apartenenta, putere de decizie, putere economica, nivel de trai etc.). In cazul fotbalului cred ca situatia este virtual similara.

Asadar, in primul caz, e adevarat ca spectacolul ar creste realmente daca echipele din provincie ar avea suporteri (nu mai vorbesc de jucatori valorosi), dar este ca si cum ai spune ca ar fi bine ca intr-o tara sa nu existe provincie, numai capitale, pentru ca nivelul de trai sa fie foarte bun. Dar asta nu se poate. (cazul Spaniei si Cataluniei este relevant, vezi Barca si Madrid)

A doua perspectiva, a suporterului,dezvaluie foarte multe aspecte dintre care as putea doar sa numesc cateva orientativ: influenta institutiilor care au patronat echipele de fotbal bucurestene,performantele care au atras atasamentul, traditia de familie si "selectia naturala" in functie de cartier s.a. Pentru ca ar insemna sa scriu prea mult ca sa discut toate aceste aspecte, ma opresc doar la a le mentiona ca sa sustina dezbaterea. Dar peste toate, ramane inviolabil dreptul de a fi suporter al oricarei echipe indiferent de motive. Va salut!

Motivul pentru care cei de la Stil au afisat mesajul de la Targu Jiu este poate greu de inteles pentru suporterii normali ai Stelei si cu atat mai greu de inteles pentru cei din afara orasului. Este o chestiune de mandrie ultra`, o peluza creste, se dezvolta atunci cand are adversari pe masura. Spectacolul din peluze la fel, mentalitatea se cizeleaza pe aceleasi baze. Toti ne dorim atmosfera ca in Italia cand venim pe stadion, dar uitam ca in Italia echipe de divizia C au 15000 de suporteri prezenti la fiecare meci, uitam ca la promovarea unor echipe in divizia B, tot orasul iese la sarbatoare. Poate mi-e mai usor sa vorbesc din moment ce am avut norocul sa ma nasc in Bucuresti dar nu cred ca as putea sa ma asociez cu niste oameni cu care nu am aproape nimic in comun. Trebuie sa intelegeti, vrem calitate nu cantitate. Mai bine 200 buni in deplasari decat 1000 care n-au pic de mentalitate. De asemenea nu sunt de acord cu cei care acasa stau la t2, t1 si totusi vin in deplasari si stau cu restul brigazilor, fara sa cante. Tineti minte: echipa orasului vostru se poate ridica doar cu ajutorul publicului, incercati sa va infrumusetati si sa va colorati peluzele, sa fiti mai buni ca noi, satisfactia va veni in fiecare etapa nu doar o data pe an!!!!!!!!

Eu am locuit in Pitesti pana sa vin la facultate in Bucuresti. Mereu am tinut cu Steaua chiar daca FC Arges joaca in prima divizie. De ce? Pentru ca nu ma regaseam in echipa mea locala. Sau mai bine spus ma regaseam mai mult in Steaua. De ce trebuie sa sustii o echipa doar pentru ca joaca in orasul in care te-ai nascut? Nu e mai corect sa sustii o echipa care iti place, care te face sa sari in sus de bucurie sau sa plangi? Sustineti echipa locala e cea mai mare idiotenie care am vazut-o pe un stadion. NU sustineti o echipa doar pentru locuiti in orasul respectiv. Sustineti ce echipa e mai aproape de voi.

M-am molipsit de Steaua inainte sa pricep prea bine cu ce se mananca fotbalul... Nu stiam eu pe vremea aceea de Cupe, Campionate sau Cupa Campionilor Europeni. Ce sa mai zic de offside sau hent. Dar imi placea atmosfera din casa cand juca Steaua, eram fascinata de ce pasiuni poate trezi o echipa de fotbal in randul "adultilor" din jurul meu. Nu a existat momentul in care sa zic: de azi tin cu Steaua. Pur si simplu urmarind-o, mi-a intrat in suflet.

Nu ma consider inferioara altor stelisti doar pentru ca nu sunt din Bucuresti, in schimb am toata admiratia pentru voi, cei care creati spectacolul pe Ghencea si nu numai.

Uneori ma amuz cand privesc la cei din jurul meu care nu pot sa inteleaga cum o echipa de fotbal imi poate trezi asemenea pasiuni :)

Aceasta chestiune se cam aplica doar in cazul nostru,al Stelei.

Cand una din rivalele noastre joaca in afara capitalei este injurata si huiduita cam pe majoritatea stadioanelor,dar cand Steaua ajunge la Targu-Jiu,Petrosani,Buzau,etc este sustinuta la maxim de toata lumea.

Probabil o sa sune ca o aberatie,dar din punctul meu de vedere,Steaua este atat de iubita pentru ca este singura care aduce atata bucurie romanilor,singura care scoate oamenii in strada iar acestia o considera, cum spunea acel cantec "echipa nationala".

Inca ceva, noname_fu vorbea de Italia. Si acolo Juve, Milan si Inter (chiar si Roma) au sustinatori in alte orase. Orase cu echipe mari, de traditie. Si in Anglia se intampla lucrul asta. Poate si faptul ca in Romania sunt putine echipe de traditie face ca suporterii sa se intrepte catre echipele mari. Si e normal. Cei care aproba ideea de a sustine echipele locale intrebati-va asta: Daca ati locui in Bistrita ati sustine echipa locala?

@noname_fu

Sa presupunem prin absurd ca te-ai fi nascut in alt oras, la Urziceni de ex, ai fi sustinut echipa locala?

Nu imi plac stelistii care apar dupa victoriile mari ca ciupercile dupa ploaie. Dar nu inteleg ce vina ar avea cei crescuti in spiritul stelist... In afara de "vina" de a se fi nascut in afara Bucurestiului.

Din punctul de vedere al fenomenului ultra' iti dau dreptate. Dar nu poti sa ii ceri cuiva sa isi scoata Steaua din suflet doar pentru ca nu e din Bucuresti...

Nu stiu cine este 'mai suporter'. Cel care tine cu Steaua, Dinamo sau Rapid din cauza ca locuieste in Ghencea, Stefan cel Mare, Giulesti, sau cel care s-a indragostit de echipa cu ani in urma, si i-a ramas fidel.

Eu tin cu Steaua de aprox. 10 ani. Eram pe clasa a 8-a, si in timpul saptamanii locuiam in internatul scolii. Steaua juca in Champions League, si toti stelistii din internat se adunau sa urmareasca meciurile, seara, in sala de mese. M-am dus si eu, desi nu obisnuiam sa ma uit la fotbal, cu exceptia partidelor jucate de echipa nationala. Acolo, influentat de entuziasmul prietenilor mei si de propriul patriotism (jucam cu echipe din alte tari), am ajuns sa ma bucur, si sa sufar pt aceasta echipa, Steaua. Cine stie, daca in locul lor ar fi fost Dinamo sau Rapid, poate as fi ajuns sa tin cu ei. Nu pretind ca m-am nascut cu gena Stelei. Dar m-au castigat prin momentele frumoase pe care mi le-au daruit in acele seri, si in multe altele care au urmat. Asa m-am indragostit de fotbal, si asa m-am indragostit de Steaua. Abia dupa aceea am inceput sa merg la meciurile ASA-ului, dar deja eram stelist, si nimic nu se mai putea schimba.

Mie nu mi se pare nimic condamnabil in faptul ca unii au devenit stelisti in urma meciului cu Valencia, sau cel cu Betis, sau cel cu Dinamo Kiev (bine, nu ma refer la cei care inainte se dadeau rapidisti sau dinamovisti, si si-au schimbat preferintele din mers). E normal, atata vreme cat dupa un meci de cosmar (Middlesbrough :cry: ), nu arzi fularul cu Steaua in centru. In schimb mi se pare de condamnat atitudinea celor care sustin ca singurii care au voie sa se bucure de rezultatele Stelei sunt cei care locuiesc in vecinatatea stadionului.

@Shabalala

Poate m-am exprimat gresit, dar si eu ma refeream la cei care devin stelisti dupa un rezultat mare al Stelei si apoi o batjocoresc la primul esec.

Nu am de unde sa stiu asta. Insa stiu ca imi place sa construiesc, ca nu imi place sa ma alatur unei gloate si ca imi place competitia. Asta e meteahna romanului... de ce sa construiesti ceva frumos cand poti sa aderi la ceva deja construit dar care nu-ti atinge exact idealurile? Nu cred ca cei din afara Bucurestiului se identifica cu suporterii pe care-i vad cand Steaua ajunge in orasul lor... in alte imprejurari i-ar huli doar pt "vina" de-a fi bucuresteni. Nu poti acum sa schimbi generatii de stelisti din afara Bucurestiului, dar poti sugera tinerilor bucuria resimtita cand echipa ta castiga si tu esti acolo, tinand un steag sau cantand un cantec, simtind ca ai ajutat-o cu ceva , simtind ca faci parte din ceva mai mare ca tine si ca ai langa tine macar 100, daca nu 1000 de baieti cu care ai in comun, pe langa faptul ca tineti cu aceeasi echipa si o ideologie, mandria de-a nu fi bucurestean, mandria de a-ti sustine echipa in pofida aparentului monopol al echipelor din capitala... timisorenii cum au putut? eh iata ca am incercat sa fiu putin empatic si sa ma pun in pielea unui tanar din alt oras.

Am uitat sa mentionez ca sunt din Tg. Mures. Ma rog, m-am nascut la Cluj. Si acum locuiesc in Detroit. Poate imi spun cei de la Stil Ostil cu cine ar trebui sa tin. 'U', CFR, ASA, Gaz Metan, Siletina, Detroit Ignition?

@noname_fu

Desi nu treceti prea des prin orasul meu (adica, in ultimii ani deloc), sunt mandra de bucurestenii care merg in tara (si in afara ei) sa o sustina pe Steaua. Nu ma dezic de ei, pentru ca stiu ca fac totul din pasiune pentru culori.

Trebuie sa intelegi ca nu toti din provincie au ceva cu bucurestenii.

Si in ciuda sfatului tau :), eu nu le voi interzice copiilor mei sa tina cu Steaua. La fel de sigur este ca nici nu le voi impune sa devina stelisti.

Foarte intelept ce zici forever_steaua. Daca ii vei creste intr-un spirit latin, te asigur ca nu vor fi stelisti :P.

Eu sunt din Targu Jiu si pana acum cativa ani Pandurii era in B si nici sanse sa promoveze. In ultimele 2 sezoane insa echipa locala a orasului a promovat, si printr-o conjunctura favorabila a ramas in prima Liga. Sunt stelist de cand ma stiu si nu aveam cum sa-mi schimb simpatia fata de echipa ros-albastra odata cu aceasta promovare.

In primul rand ma intereseaza situatia, rezultatele si jocul Stelei, iar apoi e normal sa tin si cu echipa orasului unde locuiesc. Fiecare din noi ar face asa ceva. E mai greu sa tii cu o echipa din Bucuresti cand te afli in Timisoara sau Craiova, dar si aici exista destui baieti simpatizanti ai Stelei.

Mi se pare o prostie sa se incerce o indepartare a fanilor stelisti din provincie, si oricum acest lucru e imposibil de realizat.

Mesajul celor de la OSTIL nu s-a dorit a fi unu` obraznic. E normal ca galerie care face o deplasare sa aiba cu cine sa se dueleze in corzi vocale. Unii au inteles mesajul asa cum l-au scos ei din oala, nefiert. Eu unu` laud intentia celor de la OSTIL pentru ca provoaca "la lupta" galeriile. A se intelege lupta decenta dintre 2 galerii, nu-i nevoie de contact fizic, ala ni-l aplica jandarmii cu placerea specifica. Cred ca mesajul era indreptat catre galeriile locale cu scopul ca acestea sa inceapa recrutarea de personal, upgrade-uri la nivel de steaguri, fulare s.a.m.d. Ei vor sa fie Fair Play si in tribuna, probabil. Nimic rau in asta. Cine e stelist si locuieste in provincie nu are ce cauta in galeria echipei respective la un meci al Stelei. Mi se pare aiurea ca STELIST sa stai in galeria echipei adverse, oricat de prieteni, frati, sau alte rude ti-ar fi unele persoane. STELISMUL e o religie. N-a fost nimeni fortuit sa iubeasca Steaua, fiecare a ales drumul.

"Ros-albastru sunt culori frumoase,

Ros-albastru in inimile noastre"

Intrebarea e : daca echipa locala (care sa presupunem ca se afla in Liga a II-a momentan) ar promova la anul, apoi ar cuceri titlul si ar participa in Liga Campionilor, in timp ce Steaua ar retrograda, care ar fi pe primul loc in inimile voastre, Steaua (o echipa de Liga secunda) sau echipa locala (pe care o puteti vedea in fiecare saptamana, de la ora 21:45 pe Pro TV sau de pe stadion, infruntand marile echipe ale continentului)?

Mie mesajul celor de la S.O. mi s-a parut o prostie de la inceput, poate de aceea am avut si o replica putin sarcastica la articolul respectiv. Sa le luam pe rand:

Comentariul din articol "un mesaj elocvent, care ar trebui sa dea de gandit multor suporteri de ocazie ai Stelei", arata destul de clar ca mesajul nu se adresa galeriei de la Tg. Jiu, cum zicea AndyQ, ci exact stelistilor din Tg. Jiu, care, dupa o logica pe care - cu toata bunavointa - nu reusesc sa o inteleg, nu ar mai trebui sa tina cu Steaua pentru ca au avut "ghinionul" sa se nasca in Tg. Jiu.

Cu alte cuvinte, au "voie" sa tina cu Steaua doar cei din Bucuresti. Aici iar apar neclaritati [inceput sarcasm] - nascuti in Bucuresti, veniti in Bucuresti, din Bucuresti, cu sau fara viza de flotant, etc - autorul articolului ne lasa intr-o penumbra cetoasa. Iar suporteri, stimabilii mei, sunt cei care merg in deplasari; adica aia 200, sau 300 [incheiat sarcasm].

Sa nu fiu inteles gresit. Tot respectul pentru ei, si pentru eforturile depuse. Asta nu inseamna ca sunt "mai suporteri", sau ca sunt un grup "de elita".

Mai departe, nu inteleg de ce nu ar fi OK ca Steaua sa fie sustinuta local, ca suporterii (locali) sa astepte echipa, sa o astepte la hotel, sa urasca culorile alb-rosii/visinii cand apar pe aici. De ce ar fi mai bine ca Steaua sa fie huiduita cand ajunge in Cluj/Tg.Jiu/Iasi/etc. Pentru ca asa ar parea ei "mai suporteri" ? Daca duc lipsa de sloganul "singuri impotriva tuturor", poate au gresit galeria.

Cat despre imbunatatirea spectacolului din tribune, eu prefer ca intreg spectacolul sa fie facut de un stadion intreg care tine cu Steaua. Indiferent daca stadionul ala e in Bucuresti, Iasi sau Constanta.

Concluzia mea : Steaua castiga din faptul ca e iubita si sustinuta peste tot. Atat material (suporterii aia cumpara si o sa cumpere fulare, tricouri, etc), moral (cand sunt intampinati de suporteri peste tot), ca si imagine, ca si sustinere, ca si echipa. Steaua are la fel de mare nevoie de TOTI suporterii, nu doar de cei din tribuna si nici doar de cei din fata televizorului.

vanfootball, de multe ori si eu cred in minuni. :twisted:

Sincer? eu tot cu Steaua as tine. Crezi ca suporterii lui Juventus au renegat echipa dupa cele intamplate? Poate cativa. Din partea mea, echipa mea locala poate sa fie cea mai buna. Cand au jucat cu Fiorentina, acum 10 ani, parca, nici nu m-am dus la meci. Poate e coincidenta dar in aceiasi zi cu meciul mi-am cumparat o preafumoasa bluza a Fiorentinei, de la un Second Hand. :)

Eu unul nu sunt de acord cu mesajul de la S.O., insa nu pot sa le reprosez nimic celor care l-au conceput. Si acum sa explic de ce.

Nu pot sa fiu de acord deoarece inca din prima zi a existentei sale, AS Armata Bucuresti a fost o echipa nationala. Spre deosebire de Rapid, sa spunem, nu a fost o echipa de cartier, spre deosebire de Universitatea Craiova nu a fost o echipa de oras, si asa mai departe. A fost echipa care a reprezentat cu onoare si mandrie Armata Romana, institutia in care romanii au avut mereu cea mai mare incredere, dupa Biserica Ortodoxa. Chiar si din modul de functionare al Armatei, se intelege ca Steaua nu ar fi putut sa fie o echipa locala... in Armata erau chemati tinerii din toata tara pentru a-si servi patria si pentru a deveni barbati.

Nu poti sa ii interzici nimanui sa tina cu Steaua, asta e clar. Sa nu uitam ca Steaua nu este iubita in tara doar pentru ca a avut cele mai bune rezultate pe plan intern si international... Steaua a fost tot timpul simbolul anumitor valori: onoarea, daruirea, sportivitatea, iar jucatorii de la Steaua au depasit in nenumarate cazuri limitele terenului de joc si s-au impus ca modele demne de urmat pentru tinerii romani. Asa a ajuns clubul nostru drag sa fie iubit... de la Nistru pan' la Tisa.

Nu pot sa ii condamn pe cei care au afisat acest mesaj (si nu cred ca este indicat sa discutam despre ei ca grup sau ca persoane, din moment ce nu sunt aici si nu au ocazia sa ne dea o replica), deoarece inteleg la ce se gandesc ei. Ei isi doresc, ca multi altii, ca toate echipele sa fie iubite. Ca fiecare meci sa fie o provocare si din punct de vedere al suporterilor. Imi aduc aminte de o dupa-amiaza de primavara in care am auzit comentariul lui Gabi Safta la radio legat de un banal meci de Serie C: Napoli reusea sa stranga la stadion nu mai putin de 60.000 de spectatori; va spun sincer ca am ramas fara cuvinte atunci. Am vazut, mai tarziu, la televizor, cum West Ham United juca in divizia a doua engleza in fata a 90.000 de spectatori... E greu, avand asemenea exemple, sa iti explici de ce in Romania exista foarte putine echipe iubite.

Fara sa jignesc pe nimeni, parerea mea e ca modul in care stau lucrurile e intim legat de structura actuala a societatii romanesti. Romanii simt nevoia sa-si lege sperantele de o echipa de campioni, o echipa castigatoare, si sa se identifice cu ea. Poate pentru ca nu au ocazia sa fie mereu castigatori in viata de zi cu zi, sau poate pentru ca la noi nu exista inca acea cultura fotbalistica de zeci de generatii prezenta in Anglia. Sunt frumoase povestile tuturor legate de modul in care au inceput sa tina cu Steaua si trebuie sa recunosc, sunt destul de sigur ca si eu am fost atras (pe langa influenta cartierului) de o echipa frumoasa a Stelei. Insa simt, in interiorul meu, ca nu asa ar trebui sa functioneze lucrurile. Nu vreau ca copiii mei sa tina cu Dinamo doar pentru ca vor prinde vreo perioada de glorie a acestui club... vreau sa-i invat sa tina cu Steaua, chiar daca noi vom juca la ora 10 pe maidanele Diviziei D, pentru ca semnificatia acestui club este mult mai importanta decat orice trofeu din lume...

La fel, recunosc ca daca am avea cultura fotbalistica de care vorbeam, eu unul nu as fi ajuns sa tin cu Steaua ! Toti cei care m-ar fi putut influenta in copilaria mea simpatizau cu alte echipe si, din fericire, nu au incercat sa ma influenteze. Insa am convingerea ca generatia noastra nu va mai fi atat de ingaduitoare cu copiii de maine. :)

Asadar, sper ca ultrasii sa nu mai fie chiar atat de vehementi in ceea ce priveste sustinerea echipei locale. Nu de alta, dar atunci cand e vorba de Steaua, conceptul de echipa locala isi pierde consistenta... Sper ca, in aceeasi masura, suporterii din provincie, pe care ii apreciez la fel de mult ca pe orice suporter bucurestean, sa nu se simta chiar atat de lezati de ceea ce au vrut sa comunice acesti baieti. Fiecare, prin prisma modului in care intelege sa-si sustina echipa, vede intr-un alt mod lucrurile...

Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  
Followers 0