Sign in to follow this  
Followers 0
Virgil

Transferuri Iarna 2006/2007

1,195 posts in this topic

E evidenta diferentza de ambitzie si determinare intre jucatorii lui Dinamo si cei ai Stelei. Ce-au gandit stelishtii ?! "Suntem campioni de doua ori la rand, am ajuns in Liga dupa 2 tururi preliminare, nu e bai daca pierdem titlul, putem ajunge din nou in Liga, daca terminam pe locul 2 si trecem de tururile preliminare; doar suntem capi de serie".

De cealalta parte insa, baietzii lui Borcea au conshtientizat urmatoarele : "daca vrem in Liga asta pentru care se tot pregateshte shefu', tre' sa luam campionatul, ca altfel e de rau; nu avem experientza europeana si nici nu suntem capi de serie, asa ca e greu de crezut ca ne vom califica in Liga dupa tururi preliminare, mai ales ca am inghitzit rushini de la Polonia Varshovia sau FC Bruges. asa ca hai sa dam tot ce avem pentru titlu, restul vine in plan secund".

Cine poarta vina ?! Conducerea clubului, care inca de la startul sezonului tot anuntza ca pierderea titlului e o catastrofa, ca oricum noi vrem sa jucam in Liga si o putem face si de pe locul 2. Jucatorii , inconshtient, au intzeles mesajul : "nu e bai mah Jardele daca nu luam titlu', este ?!".....

Posibile veniri: Vojislav Vranjkoviæ -Bosnia- (mijlocaș, Pandurii Târgu-Jiu)

Au plecat: Carlos Alberto Fernandes -Portugalia- (portar, i s-a reziliat contractul)

Posibile plecãri: Klemi Saban -Israel- (fundaș, Israel), Nicolae Dicã (atacant, Olympique Lyon)

RomanianSoccer.ro

Vranjkovic figureaza ca posibila venire la Dinamo si Timisoara.

Daca Steaua il vrea cu adevarat probabil ca el va ajunge la noi.

Cred ca prietenia dintre Becali si Condescu isi va spune cuvantul.

La prima vedere, e de bine: e tanar (23 de ani), si statura il recomanda. Daca transferul se va realiza, sa speram ca nu va dezamagi, si ca se va acomoda repede la Steaua.

Am mai citit si despre zvonul revenirii lui Tudor. Asta ar fi inca un '+', dar, la cat a negat MM ca nu va transfera nici un jucator din campionat... :?

Mi-e frica in aceasta perioada.

Nu vrea sa ma trezesc sa-l vad pe Dica imbracand tricoul altei echipei.

La fel s-a intamplat si cu Ogararu...m-am trezit dimineata am accesat pagina www.gsp.ro si il vad pe Ogararu cum tinea tricoul de la Ajax in mana!

Totusi as vrea sa ma trezesc sa vad transferuri la noi 8)

Raman stupefiat cand citesc aceste pagini si vad cum majoritatea mesajelor sunt indreptate impotriva lui Oli... Bai fratilor mi se pare mie sau anul 2006(cu Oli antrenor) a fost anul in care am strigat cel mai mult "Suntem mandrii de voi!", cel mai bun an de deupa revolutie? Voi chiar vreti sa fim si noi precum frustatii din groapa?

Singura problema de pana acum o reprezinta meciurile din campionat de dupa un meci de CL; in rest sa-mi zica si mie cineva daca echipa n-a jucat. anul trecut, in tur(cu Protasov) aveam acelasi nr. de puncte asa ca tot nu vad unde e problema! Eu v-as sfatui sa mai terminati odata cu criticile astea destructive si sa fim mandrii de echipa noastra.

Ma uitam aseara la TV Sport la MM si imi dadeam seama cata dreptate are: ce suporteri suntem noi daca pe Saban il fluiera un stadion intreg pentru ca l-a facut robinho, pe oprita(care intr-adevar e iesit din forma) care ne-a bagat supercupa in vitrina il injuram la fiecare meci...

Eu va sfatuiesc sa va uitati si voi prin alte campionate sa vedeti cum stau treburile p-acolo si pe urma sa va dati cu parerea; unul dintre putinii dintre noi care stie sa faca cu adevarat o critica constructiva si argumentata este Il Soldatino! Inrest ar fi bine sa va mai abtineti, nu de alta dar daunati Stelei!!!

Korect zipper........ai dreptate frate,nu cred ca Saban merita injurat ca la usa cortului pt simplul fapt ca a fost depasit de robinho.....scuzati-ma dar robinho nu-i orice simplu jucator....eu sper sa nu-l puna pe Saban pe lista de transferuri si sa ramana.....de asemenea ma rog din suflet ca Dica sa ramana,desi merita sa joace la o echipa precum O Lyon dar ma doare exact cum a fost atunci cand Mirel era sa plece la Porstmouth parca....acelasi sentiment ma incearca si acum in legatura cu Dicanu......de plecat e bine ca,Carlos a plecat si sper sa ii dea flit si lui Gigel Coman cai praf...i varza omu asta nu-i capabil sa joace pe nici un post......in rest ce sa zic astept transferurile cu mare rabdare si cu speranta......salutare tuturor STELISTILOR din toata lumea....FORTZZA Steaua!!! MEREU SUPERIORI!!!

Asa il cheama pe portarul brazilian pe care vrea sa-l aduca MM.Am vazut si eu o inregistrare cu el si e un portar de reflex dar nu stie sa iasa pe centrari , asa mi s-a parut. Oricum, cred ca Cernea e mai bun...asteptam si noi un mijlocas ofensiv ca nu putem sa jucam cu ov Petre si Coman la constructie :)

Oricum, cred ca Cernea e mai bun...

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

ce mafalde avem pe aici pe forum , incredibil

conform Prosport,Becali s-ar fi inteles cu Marian Condescu in privinta lui Vrankovic pt 1,5 milioane de euro+un jucator la schimb(probabil Panait).

Si Martin Tudor ar fi aproape de Steaua.

Sper ca Dinamo sa piarda unul dintre cei mai bun jucatori din acest retur;Sorin Corpodean

AFACERE Presedintele Pandurilor, Marin Condescu, s-a înteles aseara cu Gigi Becali în privinta transferului mijlocasului bosniac în curtea campioanei

Unul dintre jucatorii-surpriza ai Ligii I, bosniacul Vojislav Vranjkovic, este ca si transferat de la Pandurii Târgu-Jiu, în urma ofertelor venite pe adresa gruparii din orasul lui Brâncusi.

Aseara târziu, surse din clubul gorjean au confirmat ca Gigi Becali a batut deja palma cu Marin Condescu si, dupa ce se vor mai pune la punct unele detalii, Vranjkovic va ajunge în Ghencea. Pe lânga cele trei mari echipe din Capitala, “Voika” a fost curtat si de Poli Timisoara si CFR Cluj.

Marin Condescu a afirmat ieri la prânz ca Steaua, Dinamo si Rapid ofera în jurul sumei de 1,5 milioane de euro, numai ca, spre deosebire de campioana en-titre, gruparile din “Stefan cel Mare”, respectiv Giulesti dau si un jucator la schimb. “Avem deja mai multe oferte pentru Vranjkovic, ultima venind chiar de la Steaua, care ne da un milion si jumatate de euro, dar noi îl vom vinde doar la echipa care vine cu cea mai buna oferta”, a declarat ieri presedintele Consiliului de Administratie al Pandurilor, Marin Condescu.

Foarte bun prieten cu Gigi Becali, oficialul Pandurilor l-a convins aseara pe latifundiarul din Pipera sa ofere si un jucator la schimb, pe lânga cele 1,5 milioane de euro. Cel mai probabil la Târgu Jiu va ajunge fundasul Panait, care a evoluat foarte putin de când a venit la Steaua. Bosniacul Vranjkovic, în vârsta de 23 de ani, a marcat patru goluri în cele 15 etape jucate în tricoul echipei gorjene, fiind desemnat cel mai bun fotbalist din trupa lui Eugen Neagoe.

Am discutat cu Gigi Becali despre Vranjkovic însa nu va pot spune deocamdata ce decizie am luat

Marin Condescu, presedinte Pandurii

Nu ne intereseaza niciun jucator din campionatul României. Tintele noastre sunt altele

Mihai Stoica, manager general Steaua

Articolul complet din ProSport.

Nu este nimic sigur in legatura cu acest transfer, Voika fiind transferat in dese randuri la Dinamo, Rapid (conform GSP-ului), Poli, si chiar AEK Atena.

Personal, m-as bucura daca transferul s-ar realiza, dar consider pretul exagerat : 1,5 mil euro + jucator la schimb.

eu il vreau pe acest brazilian numai ca rezerva lui Cernea am vazut ceva inregistrari si este in genul lui Carlos.

domnule Becali, Stoica, Olaroiu.

am cateva cuvinte de spus. Ne trebuie un mijlocaj central ofensiv care sa fie foarte tehnic( gen: aliuta, cernat).Eu consider ca daca sar aduce jucatori noi si sar vinde altii lotul echipei nu ar mai fii asa omogen. Steaua cu acest lot cred ca in primavara face fata campionatului si cupei UEFA. Cred ca avem jucatori ca: Ochirosii, Panait care inca nu au demonstrat de ce sunt in stare.

forzza Steaua.

eu il vreau pe acest brazilian numai ca rezerva lui Cernea am vazut ceva inregistrari si este in genul lui Carlos.

Se vehiculeaza suma de 500 000 $ ce urmeaza a fi platita pentru el. Cam asta a fost si suma platita pentru Carlos si ar fi de asteptat sa i se dea si un salariu apropiat de cel al lui Carlos(120 000$).

Explica-mi te rog pentru ce ne trebuie un portar ca rezerva care sa primeasca salariu dublu fata de titular? Daca e sa aducem portar de afara atunci sa fie ieftin tinar si talentat(putin probabil) sau sa fie titular incontestabil.

Si eu cred ca unii jucatorii s-au blazat, au castigat mult in acest sezon si nu mai "trag" ca altadata.  

Faptul ca avem inflatie de jucatori pe unele posturi(4 mijlocasi de inchidere, 3 mijlocasi dreapta) dar nu avem nici un jucator de constructie, arat ca acela care face politica de transferuri(indiferent ca este Oli, MM, Gigi sau orice combinatie a astora) este un carpaci. Vorba aia

"mai bine carpim, mai bine ciordim".

Plecarea lui Ogararu a destabilizat flancurile, cred ca tot flancul drept ar tebui remaniat sau macar imbunatatit. Clar ne trebuie portar.  

Oli nu va pleca ca doar este prietenul lui Gigi, ma rog, dar mi-ar placea coabitarea cu un director tehnic, de ce nu chiar Zenga cu care a mai colaborat odata in trecut. Si mai sunt si prieteni, ca din pacate asta conteaza mult la echipa noastra.

Mijlocasul la constructie nu trebuie sa joace neaparat in centru. Se poate construi si cu un mijlocas de banda(vezi Ronaldinho). Problema e ca pe partea stinga Cristocea nu si-a revenit dupa accidentare iar pe dreapta Nicolita nu joaca nimic.

Bostina e iesit din forma iar Oprita nu este jucator de constructie.

1-1641167774c26eb2ab1ea_212_155_.jpg

Managerul Stelei, Mihai Stoica, a confirmat cã Andrey Nazaro Afonso este noul portar al Stelei. Acesta a evoluat la echipa de prima ligã Gremio Figueirense, care a terminat campionatul recent încheiat pe locul 7 din 20 de echipe. Ultima partidã în care el a jucat a fost cea de pe teren propriu cu Vasco da Gama, disputatã pe 3 decembrie si încheiatã la egalitate, 0-0. Mihai Stoica l-a urmãrit pe Andrey în vizita pe care a fãcut-o la începutul lunii noiembrie în Brazilia, atunci negociind cu el si transferul la Steaua, singura conditie pusã de sud-american fiind sã termine sezonul la echipa sa. Nazario Afonso are 23 de ani, pe care i-a împlinit pe 9 noiembrie si a fost împrumutat la Figueirense pe 11 ianuarie 2006 de clubul Atletico Paranaense, cu care Steaua a si tratat. Interesant este cã drepturile federative ale portarului sînt detinute în proportie de nu mai putin de 80 la sutã chiar de goalkeeper-ul brazilian si restul de 20 la sutã de clubul Paranaense. Cel mai probabil, MM va pleca zilele care urmeazã din nou în Brazilia pentru a definitiva transferul lui Andrey Nazario, care o va costa pe Steaua în jurul de 500.000 de euro

- s-a nãscut pe 9 noiembrie 1983, la Porto Alegre

- are 1,95 metri, 90 de kilograme si poartã 43 de picior

- a jucat în 35 dintre cele 38 de etape ale actualului campionat

- a încasat 42 de goluri, a avut 56 de interventii bune si a primit 4 cartonase galbene

- are o medie a notelor oferite de "globesporte" de 6,4

- idolul sãu este Rogerio Ceni

- între 2002 si 2004 a jucat la Gremio Porto Alegre, apoi în 2005, la Paranaense

- mai are contract cu Atletico Paranasense pînã la 1 martie 2008

[site din caracatita Gazetei Sporturilor]

Se pare ca de data asta MM nu s-a mai inselat !

Mijlocasul la constructie nu trebuie sa joace neaparat in centru. Se poate construi si cu un mijlocas de banda(vezi Ronaldinho). Problema e ca pe partea stinga Cristocea nu si-a revenit dupa accidentare iar pe dreapta Nicolita nu joaca nimic.

Bostina e iesit din forma iar Oprita nu este jucator de constructie.

Jocul Barcelonei nu-l face Ronaldinho.Brazilianul este jucatorul care cu actiunile sale poate destabiliza apararea adversa, insa nu este prezent constant in joc. Cei care conduc jocul la Barcelona sunt Xavi si Deco;dupa mine ei sunt jucatorii esentiali si ei il pun pe Dintos in valoare.

sunt circumspect in ceea ce-l priveste pe Andrey. In inregistrarile de pe gsp a luat o caruta de goluri pe coltul sau. Poate scoate totusi Iordache un portar de clasa mondiala din el, desi mi s-a parut ca-i lipseste curajul.

Cred totusi ca lui Panait trebuie sa i se acorde o sansa. Si Goian a stat mult pe tusa pana sa aiba o sansa, pe care a fructificat-o. Nici Saban nu-i jucator rau, nu trebuie sa plece.

Acum asteptam mijlocasi brazilieni si pe Vranjicovici.

Nu vreau sa ma grabesc, dar nu imi place cum suna:

- a jucat în 35 dintre cele 38 de etape ale actualului campionat  

- a încasat 42 de goluri, a avut 56 de interventii bune si a primit 4 cartonase galbene  

Andrey Nazaro Afonso

Data Nasterii : 09/11/1983

Locul Nasterii :Porto Alegre/RS

Inaltime : 1,95 m

Greutate : 90 kg

gera_imagem_reduzida.php?sessao_arquivo=atletas&cod_proprietario=1&max_width=200&max_height=200

din ce am vazut pe stelisti.ro e vorba din pacate de un Carlos 2. daca Meme a batut drumul pana in brazil ca sa-l aduca pe asta, nu stiu ce sa zic...

nu cred ca vranjkovic jjoaca la inchidere,. cred ca venirea lui i-ar putea crea concurentza lui Dica cand Oli vrea sa joace 4-3-3... si cum asta s-a intamplat destul de rar...

altminteri si o veste buna dar offtopic: Meme a zis ca Steaua va lua campionatul daca se intampla o nenorocire la Dinamo... sa ne bucuram fratilor, nenorocirea (pentru ei) e pe cale sa devina realitate: se intoarce zicu la schimb cu Ganea!!!

Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  
Followers 0