ZdrE

CSA Steaua Baschet

1,676 posts in this topic

Pitesti - Steaua 77-84 OT, iar elevii lui Claudiu Fomestescu inseriaza al patrulea succes. Prezenta in grupa 1-6 este deja o certitudine.

Steaua - Targu Jiu 75-62, iar stelistii inregistreaza al cincilea succes consecutiv. Cu un bilant de 14 victorii si 7 infrangeri si cu un meci de disputat la Timisoara in ultima etapa a sezonului regulat, elevii lui Claudiu Fometescu ar trebui sa tinteasca pozitia a treia la finele primei parti a campionatului. 

Steaua - Mures 83-66, in primul meci din turneul locurilor 1-6. Bravo !

Cluj - Steaua 72-76, in al doilea meci din turneul locurilor 1-6. Echipa antrenata de Claudiu Fometescu a urcat pe pozitia a doua a clasamentului. Cu prilejul meciului de la Cluj a debutat Porter Troupe, recent achizitionat de la team-ul din Targu Jiu.

Oradea - Steaua 82-84 in OT, iar elevii lui Fometescu contorizeaza al 10-lea succes inseriat. Steaua este pe locul secund al ierarhiei, la un punct in spatele oradenilor. 

Sibiu - Steaua 106-79 in al cincilea meci al stelistilor din turneul locurilor 1-6. In ciuda infrangerii drastice, Steaua se mentine pe locul secund in clasament. 

Mures - Steaua 86-90 in al saselea joc din grupa 1-6. 

Victorie impotriva clujenilor (+18), infrangere la Craiova (-7), apoi succes la limita in fata oradenilor (+2), iar Steaua conduce ierarhia LNB cu o etapa inaintea incheierii grupei 1-6. Daca ii inving pe sibieni in meciul programat pe 6 aprilie, baschetbalistii antrenati de Cladiu Fometescu vor intra de pe primul loc in playoff. Acolo unde i-ar putea intalni pe dinamovisti, intr-o serie ce ar urma sa se dispute dupa sistemul "cel mai bun din cinci partide". 

Virgil Stănescu:

Dragi suporteri steliști,

De când am venit la Steaua, am luat in serios ideea de "FAMILIE". Am incercat să dărâmăm diferențele formate in alte proiecte, intre management, echipă și suporteri, având in vedere că prioritatea noastră, a tuturor, o reprezintă culorile și oamenii implicați! Cred că am demonstrat in nenumărate rânduri, in tot acest timp, că nu privim pe nimeni din această FAMILIE cu nici un fel de superioritate și nu am tras niciodată o linie intre oameni.

În lumina celor intâmplate la meciul de acasă cu Oradea, imi asum vina și ne cerem scuze pentru problemele apărute, care, in parte, sunt intr-adevăr vina noastră și pe care le vom redresa in cel mai scurt timp posibil.

Cei care au cumpărat bilet și nu au mai putut intra la meci, pot veni cu biletul la sală pentru a-și primi banii inapoi și o invitație gratuită la următorul joc sau pot veni direct cu acest bilet la următoarea partidă, il vor putea folosi pentru acces și vor primi de asemenea o invitație cu acces gratuit la un alt meci de acasă, din Polivalentă sau din Mihai Viteazul.

Vă asigur că depunem toate eforturile pentru a ne desfășura cât mai multe meciuri in sala Polivalentă, aceasta insă nefiind liberă pe cât de des ne-am dori. Pentru acest moment, suntem siguri că vom juca primele două partide din sferturile de finală, pe 17 și 19 aprilie, in cea mai mare arena din București. Sperăm ca adversarul să se numească Dinamo, și să rememorăm impreună, intr-o sală arhiplină, atmosfera derbyurilor de odinioară! În săptămâna care urmează vom incerca să ne rezervăm poziții de antrenamente și meciuri pentru intrega durata a play-off-ului și vă vom tine la curent cu rezultatul acestui demers.

Revenim la problema apărută sâmbătă! Având in vedere numărul scăzut al locurilor din sala Regimentului de Gardă Mihai Viteazul, invitații reprezintă o necunoscută care ne-a mai bulversat pe ici, pe colo. Acești invitați reprezintă familiile staff-ului echipei, ale jucatorilor, juniorii din programul nostru, centrul de excelență și partenerii echipei prin contracte. Aceste liste depășesc 250-300 de oameni iar capacitatea sălii este foarte mică.

Vom avea o altă abordare asupra gestionării acestora in următoarele meciuri, astfel incât să nu mai apară asemenea situații regretabile pe viitor.

Acestea fiind spuse, vă asigur că prioritatea noastră este să le oferim suporterilor TOTUL și ne așteptăm la același lucru din partea lor. Unitatea noastră, a tuturor!, nu este, din punctul meu de vedere, făcută pe interese de diferite grupuri, staff, poziții in organigramă sau alte criterii de acest gen, ci de oameni care depun eforturi zi de zi, pasiune și care ne sunt alături la meciuri pentru ca această echipă să-și indeplinească obiectivele! Nu mă interesează și nu mă vor interesa alte agende sau alte priorități care dezbină sau nu creează FAMILIA pe care ne-o dorim.

Voi sta alături de oricine imparte aceleași valori cu noi și am dovedit acest lucru. Nici eu nu am stat in sala dacă nici voi nu o puteați face și eram pregătit să mergem impreună pentru a vedea meciul din alt loc! Cred că incurajarea echipei nu are nicio legatură cu alte "priorități" și dacă obstacole atât de mici ii fac pe unii să renunțe, cred că ar trebui să vă regândiți prioritățile.

Avem nevoie de voi și de oricine vine alături de noi. Sunt sigur că vor exista tot timpul voci care să ne critice, care să ne comenteze fiecare greșeală sau care să iși dorească să dăm greș in ceea ce ne propunem! Vă asigur insă de faptul că, din punctul meu de vedere și al celor din FAMILIA noastră, vom da totul pentru a ne respecta valorile și pentru a ne transforma viziunile intr-o realitate de care să fim mândri!

Și eu vreau să fiu SUD, și eu vreau să fiu PATRON LA Steaua, și eu sunt SUPORTER. Tu cine ești?

Steaua Baschet

Duminica, 17 aprilie, va incepe seria de playoff (sferturi de finala) dintre Steaua si Dinamo. Disputa este programata dupa sistemul "cel mai bun din cinci partide". Succes !

Dinamo - Steaua 63-84, in mecul trei al seriei din primul tur al playoff-ului. Steaua conduce cu 2-1 la general si mai are nevoie de inca un succes pentru a se califica in semifinale. 

Steaua - BC Mures 71-90 in primul meci al seriei din semifinalele playoff-ului LNB. Altfel spus, baschet mai putin, marketing mai mult !

Steaua - Mures 0-2 in seria din semifinalele playoff-ului. Elevii lui Fometescu au pierdut ambele meciuri jucate in Polivalenta, iar calificarea in finala a devenit "un pod prea indepartat". 

Mures - Steaua 75-82, iar la general ardelenii conduc cu 2-1. Meciul patru e vineri, 13 mai. Succesul merita salutat, insa stelistilor le va fi greu sa il dubleze in partida urmatoare. 

Mures - Steaua 75-72 OT si, cu 3-1 la general, ardelenii s-au calificat in finala playoff-ului. Ca si in sezonul trecut, stelistii vor lupta pentru medaliile de bronz. 

Steaua - Cluj 82-75 in primul meci al finalei mici. Confruntarea e programata dupa sistemul "cel mai bun din trei partide", altfel ca elevii lui Fometescu mai au nevoie de un succes pentru a obtine medaliile de bronz. Si de a urca un loc in ierarhie, comparativ cu sezonul precedent. 

Cluj - Steaua 61-63, iar elevii lui Claudiu Fometescu inchid seria pentru locul al treilea in minimum de partide. Locul pe podium este un pas inainte fata de sezonul anterior. Dar ... 

acel dar se refera la management? intreb si eu de curiozitate, pentru ca la nivelul relatiei cu suporterii sunt foarte ok si s-ar putea sa le acord circumstante atenuante din cauza asta

altfel, dupa cat ma pricep eu, mi se pare ca ar trebui sa facem niste schimbari in lot... conducator de joc, pivot si chiar si antrenor, pentru ca nu prea inteleg deloc ce joaca echipa in momentele importante.

si cred ca pentru performate mai bune ar trebui rezolvata si problema salii, pentru ca mi-e destul de clar ca in polivalenta inca au probleme cu reperele. probabil ar trebui facute eforturi sa joace toate meciurile acolo, dar nu stiu cat este de rentabil pana nu vine constant lumea in numar mai mare

Edited by joseph

Nu neaparat, Joseph. M-am referit strict la obiectivul de performanta asumat inaintea sezonului (cucerirea titlului). Au fost prea multe fluctuatii in joc si intre jocuri, prea multe schimbari in componenta lotului pe parcursul sezonului si, poate, o incredere dusa mult prea departe in fortele proprii (ma refer la abordarea grupei din EuroCup). 

1 person likes this

In cadrul Cupei Steaua powered by Superbet, echipa pregatita de Claudiu Fometescu a trecut cu 93-92 de  Lukoil Academic Sofia. 

Steaua: M. Paul (4 p., 3 rec.); L. Szijarto (3 p.); B. Popa (2 p.); C. Baciu (9 p.), 5 rec; Malesevic (11 p., 4 assist-uri); M. Runkauskas [23 p.(4x3), 6 assist-uri]; D. Dudzinski (20 p., 10 rec); C. Long (7 p.,  2 assist-uri); N. Jektovic (18 p., 4 rec); Petrache; Vlad Negoițescu.

Steaua CSM EximBank - SCM U Craiova 80-74(18-17, 18-15, 19-22, 25-20), iar elevii lui Fometescu au caștigat Cupei Steaua powered by Superbet

Steaua: (L. Szijarto 5 p,, 4 assist-uri, 3 rec.); C. Baciu (10 p,, 6 rec.); Malesevic (12 p, 3 assist-uri); M. Runkauskas [11 pct (3x3), 4 assist-uri]; D. Dudzinski (13 p,, 8 rec.); C. Long (16 p,, 7 assist-uri); N. Jektovic (13 p.). Au mai jucat Petrache, Vlad Negoițescu.

Steaua - Sibiu 77-68, in etapa a doua a sezonului regulat. 

Steaua - Timisoara 85-71 in a treia partida disputata de elevii lui Claudiu Fometescu in prezentul sezon regulat al LNB. 

Dinamo - Steaua 73-96 intr-un meci jucat pe 12 noiembrie. Cei mai eficienti stelisti au fost Long (25 de puncte), Dudzinski (23) si Jevtovic (15).