ZdrE

CSA Steaua Baschet

1,676 posts in this topic

Am spus ca inteleg, nu neaparat ca sunt de acord. Cei care au fost in peluza au facut si ei ce au putut, iar faptul ca se pune mai mult accent pe incurajarea favoritilor, decat pe fluierarea sau injurarea adversarilor nu cred ca este o problema. Dar se putea mai bine si in stilul nostru, nu cum zici tu. 

Legat de boicotul de la fotbal... nu stiu ce sa zic... mie mi se pare ca insisti si din cauza asta te-am si intrebat.

1. Depinde ce-ti propui: sa ajuti echipa sa cistige un meci important sau sa intri in preselectie la "romanii au talent"

2. E un subiect pe care merita insistat; nu-mi aduc aminte, in cei 35 de ani de cind vietuiesc, ca un titlu sa fie pierdut din cauza suporterilor. Daca esti atent, vei observa ca tratez acest subiect intr-o cheie mai apropiata de haz decit de imprecatie; intrucit realitatea romaneasca e dincolo de orice scenariu de teatru absurd, tot ce-mi ramine e umorul amar.

Steaua CSM EXIM - U Mobitelco Cluj Napoca 68-66 (22-12, 11-22, 17-13, 18-19) in meciul decisiv din cadrul turneului final al juniorilor U 18. Meciul a fost castigat cu trei secunde inainte de sirena multumita aruncarii de trei puncte a lui Andrei Iliescu. 

Antrenorul Ionut Bascoveanu i-a utilizat in turneu pe urmatorii jucatori: Iliescu, Petrea, Vochin, Georgiev, Ionescu, Calenic, Diaconescu, Petrache, Darwiche, Berceanu, Ionita, Dobre. 

FELICITARI !

Mures- Steaua 88-70, 3-0 la general. Multumim baietilor pentru sezon ... 

Meci pierdut si azi si pot sa zic ca am facut un progres anul asta....am jucat semifinala......

Stii ce-am facut sezonul asta, nicule? ne-am dat singuri cu tesla-n koaie 

Am vazut un prim-plan cu o pocitanie din galeria nespalatilor de la tg Jiu care m-a facut sa borasc instantaneu. O uritanie cu ochelari din cauza careia am decartat o bunatate de gyros. Ma consolez cu gindul ca are o familie sau, Doamne fereste, un partener care-i vad fatza zi de zi.

Harald, caut-o pe domnisoara! E sansa ta sa ai o prietena care sa nu fie din propria-ti familie

Steaua - Tg.Jiu 75-95 (27-28, 20-21, 9-30, 17-16). Steaua a terminat combustibilul, finalul de sezon inseamna un chin greu de suportat, atat pentru sportivi, cat si pentru suporteri.

In mod normal, campionii (Ploiesti sau Mures) vor incerca sa joace in EuroCup, Timisoara (castigatoarea Cupei), invinsa din finala si gorjenii vor merge in FIBA Eurochallenge. Pentru stelisti ramane Cupa Balcanica ... Sa mai vedem ... 

Nu e nicio durere, clonele tind sa apara si sa dispara, mai ales la sporturi unde nu se pune asa mare patos in continuitate. Plus ca managementul CSA este impecabil ! :D

Tg.Jiu - Steaua 84-76, stelistii incheie sezonul pe locul al patrulea. Un sezon bun, in linii mari. Sa asteptam acum miscarile din intersezon ... 

In turneul final al Campionatului National U 16, Steaua CSM Exim a obtinut trei victorii, drept urmare a incheiat grupa de calificare pe primul loc. Dupa 95-41 cu CSS Bega Timisoara, 82-48 cu CS Muresul Targu Mures si 103-57 cu Athletic Constanta va urma semifinala de sambata, 23 mai, cu ACS Dan Dacian. Succes !

Steaua CSM Exim a castigat cu 83-53 semifinala cu ACS Dan Dacian si s-a calificat in finala Campionatului National U 16. 

Steaua a pierdut cu 71-75 finala Campionatului National U 16 in fata lui CS 4 Sport Agronomia, desi a condus in majoritatea timpului de joc. Adversarii au rasturnat situatia gratie unui partial de 26-12 in ultimul sfert.

Oricum, tinerii baschetbalisti stelisti merita apreciatio pentru argintul national. 

Conform www.totalbaschet.ro, Bill Amis isi va prelungi contractul cu Steaua. Americanul va fi pentru (cel putin) inca un sezon jucatorul team-ului manageriat de Virgil Stanescu. 

Hristu Sapera (ex-BCM U Pitesti) va fi noul antrenor principal al Stelei ?

Hristu Sapera (ex-BCM U Pitesti) va fi noul antrenor principal al Stelei ?

Da! Virgil Stanescu a confirmat stirea

Se pare c-am scapat de mizeria de Dragusin; conform unor surse din club, mascariciul se va transfera la crraiova

Levente este ungur si a cerut includerea expresa in contract a unei clauze privind excluderea lui din rindul celor care vor trebui sa paraseasca tara la momentul dorit de galeriile Stelei.De urmarit

:))

Conform www.totalbaschet.ro, Ionut Georgescu (ex-Asesoft) va fi noul manager al stelistilor.

Pe scurt, situatia in tabara Stelei CSMExim se prezenta astfel in data de 25 iunie (conform www.totalbaschet.ro):

(1). Hristu Sapera - noul antrenor principal;

(2). Ionut Georgescu - noul manager;

(3). Levente Szijarto - inregimentat pentru urmatoarele doua sezoane;

(4). Pankracije Barac - prelungire de contract;

(5). Bill Amis - prelungire de contract;

(6). Titus Nicoara - contract in derulare.

Pe langa cooptarea multiplului campion Szijarto (12 titluri, din care 10 cu Asesoft Ploiesti) se asteapta si alte transferuri care sa transforme Steaua in candidata la titlu. Sa mai vedem ... 

Pe scurt, situatia in tabara Stelei CSMExim se prezenta astfel in data de 25 iunie (conform www.totalbaschet.ro):

(1). Hristu Sapera - noul antrenor principal;

(2). Ionut Georgescu - noul manager;

(3). Levente Szijarto - inregimentat pentru urmatoarele doua sezoane;

(4). Pankracije Barac - prelungire de contract;

(5). Bill Amis - prelungire de contract;

(6). Titus Nicoara - contract in derulare.

Pe langa cooptarea multiplului campion Szijarto (12 titluri, din care 10 cu Asesoft Ploiesti) se asteapta si alte transferuri care sa transforme Steaua in candidata la titlu. Sa mai vedem ... 

Inca putin si punem de un cinci de baza.Sper sa ramina si Ikonic si mai sper ca impreuna cu Georgescu sa mai vina si alti jucatori de calitate de la Asesoft.

Edited by Adrians

Si vestile bune nu inceteaza sa vina pentru noi.Steaua a primit si ea alaturi de alte echipe europene un wild card ce ne da dreptul de a juca in urmatoarea editie a Eurocup.Probabil ca meciurile se vor disputa la sala Polivalenta intr-o atmosfera de zile mari!