Sign in to follow this  
Followers 0
Virgil

Real Madrid - Steaua 1 - 0 (0 - 0)

147 posts in this topic

Nu stiu cum sunteti voi, dar eu am ramas inmarmurita.

Parca suntem blestemati: cand jucam si noi bine, cu demnitate (vorba comentatorului), suntem exacti in aparare -nota 11 acesteia!-, avem portar, avem posesie, primim gol chiar de la unul de-al nostru. :cry: Puteam sa plecam cu cel putin 1 punct de la Madrid...nu ne-au batut astia, ne-am batut singuri.

E pentru prima oara cand il critic pe Oli, dar trebuie s-o fac: a gandit foarte bine meciul, i-a montat pe baieti cum trebuie, insa a facut unele greseli mari. In loc sa-l bage pe Bostina, a jucat tot meciul cu Oprita, care a fost mana moarta. Se vedea ca atacul nu merge, si totusi l-a bagat pe Cyril in ultimele 10 minute. Cred in Oli in continuare, dar mai are multe de invatat, in special in ceea ce priveste schimbarile.

Nici nu mai stiu ce-ar fi de zis...ca Stancu a fost cu mult peste Saban si l-a tinut la respect pe Robynho, ca Ovidiu Petre a fost peste Lovin, prestatia lui Cernea, a lui Petre Marin, Ghionea si Goe ma fac cu atat mai mult sa-mi para rau pentru rezultatul final. Steaua merita mai mult :cry:

Mandra ca sunt stelista!

Parerea mea.... meciul a fost bine gandit tactic de Olaroiu...ideea era sa optinem cel putin 1 pct....si cu noroc puteam sa il optinem sau chiar mai mult.

Sunt un for junior al Stelei akuma nu mai joc, cu sufletul voi ramane mereu la Steaua dar eu am invatat ceva si in toate cluburile din lume se invanta asa de la juniori de 5 ani...pana la "The end"...nu se invata cum sa dai o pasa cu latul ci ti se spune : NICIODATA NU AI VOIE SA JOCI CU CAPUL IN PAMANT daca esti fotbalist...daca esti ogar poti alege atletism din partea mea atat :!: 8O :? :x :arrow: :idea: :arrow: :idea:

Da am jucat fotbal asa cum ar fi trebuia sa jucam si pe Ghencea,cu daruire cu ambitie dar cand va aud ca spuneti ca am avut ghinion imi vine sa rad.Am avut noroc,ca nu ne-a dat realu mai multe ca dak judecam dupa ocaziile avute cam ar fi trebuit sa fie scorul ca la Bucuresti.Trebuie sa recunoastem valoare superioara a realului chiar dak astazi Steaua a jucat de la egal la egal cu real dar atat,sa fim fericiti cu acest 1-0 pt real.

Cel mai frumos meci al Stelei decand a venit Olaroiu....pacat ca se incapataneaza sa fak schimbarile astea tarziu......au jucat formidabil si fara cuv.Parca a renascut Steaua azi,nu o mai recunoste-am parca nu a fost Steaua care a jucat la Bucuresti contra lu real.......Le-a facut un upgrade Olaroiu:)Pacat ca a fost umbrita de o greseala copilareasca...dar putea sa i-se intample oricui...Asta e un meci mare,o echipa mare:D...FORZA Steaua....PT EI TRAIM,PT EI MURIM......Steaua

Steaua a facut un meci excelent asa cum foarte ,foarte putini se asteptau chiar dak am pierdut.Cu ce a gresit Oli?NU l-a bagat pe francez??[intr-adevar ar fi fost o alta varianta de joc poate la fel de buna...poate mai buna... dar asta nu inseamna ca ce a "jucat" Oli a fost o greseala].Oare Steaua a jucat prost fara el ???NU cred ......Am facut un meci mare chiar dak am luat bataie....Nu il mai criticatzi atat pe Oli...."DRAGILOR" NU SUNTETZI IN MASURA

.................................................................Banel NOI tot te iubim.................

Am jucat de la egal la egal cu ei, fara complexe, pe un stadion Santiago Bernabeu invadat de suporteri ai Stelei care pe alocuri au dominat fondul sonor.

Chiar daca am pierdut, am facut-o cu demnitate. Am avut si noroc si ghinion. Pacat de acel autogol al lui Banel. I se poate intampla oricui. Acum trebuie sa il incurajam. Are nevoie de sprijinul nostru moral. Capul sus Banel! Capul sus baieti! Suntem mandri de voi!

Cat sa tina si Dumnezeu cu noi????Nu imi vine sa cred ce meci am vazut astazi.Am vazut o stea sigura pe ea si care isi dorea victoria.Nicolita a jucat excelent.Asa ar trebui sa joace in fiecare meci dar bag de seama ca joaca foarte bine cand este supusa la presiunea publicului.Sper sa joace la fel si cu Kiev-ul si cu Lyon-ul.Stancu si Cernea au fost eroii meciului.

Phire zicea ca Stancu a fost peste Saban. Pe Draq !!! A fost cu 5 clase peste el. M-am uitat cel mia atent tot meciu la el. Nici nam cuvinte despre cat de bine a jucat. Omul meciului ! O singura data a trecut robinho de el dar na iesit nimic din faza aia. Robinho e cel mai in forma jucator de la Real momentam dar azi datorita lui Stancu nici nu sa auzit de el. Asa de bine la strans, nici nu apuca sa ia mingea ca era bruscat si deposedat de Stancu. Eu ias da nota de peste 10 pt ce a facut Stancu in meciul asta, sa numai vorbim ca e primu lui meci in CHl si ditamai pe Santiago Bernabeu si el joaca asa.

Sa numai aud de nici un Saban, tipu asta e fenomal.

Apoi si Cernea, noi l-am ignorat in tot acest timp si uite ce portar avem. A fost asa de sigur tot meciu. Pot sa afirm sincer ca e prima data in 2 ani cand Steaua joaca in cupele europen si eu ma uit la meci fara sa tremur sau sa am emotii. A dat o siguranta formidabila apararii.

Despre aparare ce sa mai zic, avea dreptate comentatoru, in loc de Chivu si inca unul mai bine joaca la national Ghionea si Goian. Sunt cel mai bun cuplu de fundasi romani.Forta lor nu e una individuala ci se completeaza unul pe celalalt. Asta e o mare calitate si de asta avem nevoie. Chivu poate juca si ca fundas drepta, dar acesti oameni exemplari trebuie neaprat sa fie titulari la Steaua.

Petre Marin de asemean a jucat incredibil. Eu radeam cand il comparau astia de la Pro TV cu Roberto Carlos. Azi pot sa zic cu mandrie ca el a fost adevaratul R.Carlos pe teren. Sa alergi in asemenea hal la 33 de ani e peste putinta mea de intelegere(Numai Cafu mai face asa ceva). Si in defensiva sa descurcat foarte bine si a blocat flancul sau aproape perfect.

Mijlocul mi-a placut dar se putea si mia bine. Totusi se vede de ce a dat Steaua 1mil$ pe Ov.Petre. NU stiu ce mai cauta Lovin titular. Ovidiu e cu mult peste el. S-a vazut si astazi. E foarte bine ca Oli sa decis in sfarsit sa joace cu el si cu Stancu. Foarte bune achizitii pt Steaua.

Paraschiv nu sa prea vazut, dar eu zic ca asa e cel mai bine fiindca a fost foarte eficient la mijloc si el a facut majoritatea muncii acolo. L-am vazut de atatea ori venind din spate si recuperand mingea prin alunecari minunate, iar apoi declansand contraatacul foarte bine. In plus sa vazut de ce e capitan, dupa felul in care i-a determinat pe restu sa se implice la fel ca el. Consider ca a facut un meci mai mult decat bun la fel ca si Ov Petre.

De Oprita totusi nu sunt foarte multumit. A muncit el insa i-a lipsit asa de mult creativitatea. Pur si simplu cand se vedea fata in fata cu un madrilean desi eram pe contraatac in loc sa il dribleze(pt ca si ei sunt oameni ce naiba e asa de greu sa dai un calcai cand te tine si sa treci pe langa el) el se tot intorcea inapoi si strica toata faza. Nu cred ca si-a meritat locul in echipa.

Nici de Dica nu pot spune ca a rupt gura targului, dar nici rau nu a fost, desi se putea mai mult. Parca si la el i-a lipsit creativitatea si s-a cam blocat in fata portii. El era omul de la care se atepta "miracolul", un sut sau o pasa de gol macar. Dar overall zic ca a facut un meci de calitate medie.

Insa ce nu a reusit Dica a reusit Badea, care a jucat ca si la Bucuresti cu Realul si anume fara frica. Sa zvarcolit acolo in careu si a creat oportunitati. Plus am observat ca se demarca bine si suteaza precis. Pe langa cred ca a fost singurul din atacul Stelei care a stiut sa dribleze si sa bage putina spaima in fundasii realului.

Iar acum despre Nicolita...va rog sa nu il denigrati dupa acea faza deoarece se poate intampla absolut oricui. Va dati seama ce a simtit saracul om dupa ce a facut, am vazut ca era mai mai sa planga acolo. Si sa remarcam neaparat colectivul Stelei care au sarit foarte frumos la el si l-au imbarbatat dupa aceea. El nu facuse un meci rau pana atunci, jucand ca si Petre Marin bine pe flanc dar parca a clacat la acea faza. Nu s-a concetrat destul. E pacat dar nu trebuie sa ne uitam in trecut ci sa traim in prezent. Fiindca sa fim cinstiti Realu oricum trebuia sa inscrie, ati vazut cum au ratat V.Nistellroy,Robinho si mai ales Helguera cu poarta goala sau cu aportul lui Cernea(care a facut minuni la acea faza din finalul primei reprize). Eu zic ca acum trebuie sa fim cu Banel si sa-l incurajam cat mai bine deoarece e tanar si astfel de moemente te pot ruina si iti pot pune capat carierei. Sa speram ca isi va reveni mental.

Cat despre Oli, nu inteleg de ce sunteti suparati pe el. A aranjat excelent jucatorii in teren si a pregatit meciul foarte bine. Felicitari lui. Sa vazut ce bine a facut cand i-a introdus pe Ov Petre si mai ales Stancu, dar si ce bine a organizat apararea si a stiut cum sa faca mijocul sa inchida acolo cum trebuie. Voi ati vazut ca Steaua facea presing pe Santiago Bernabeu si Realu nu putea iesi din aparare deorece mijlocul recpera un-doi? Excelenta tactica si asezare.

Singura lui greseala a fost Oprita care desi da ceva satisfactie in campionat nu are deloc talentul jucatorilor cum ar fi Dica,Badea sau Thereau. Si nu cred ca putea sa-l introduca pe Thereau in locul lui Oprita fiindca Thereau e varf pur, el nu poate juca ca un fel de mijlocas cum a fost Oprita azi. Si Dica "trebuie" sa fie titular, astefel ca ramanea doar varianta inlocurii lui Badea cu Thereau, insa eu ii consider de aceasi valoare pe amandoi si cred ca la fel era si cu Thereau.

Ceea ce a lipsit azi Stelei a fost creativitatea si mai ales finalizarea. Desi Steaua a facut un meci extraordinar nu stiut cum sa se descurce in careul advers si parca nu reausea sa aduca mai mult decat 3-4 oameni si cand atacam pozitional. Aici mai avem de lucrat.

In rest am facut un meci absolut minunat si trebuie sa le multumim acestor baieti minunati pt ce au facut astazi. Am aratat ca suntem o echipa de Chl si azi m-ma simtit mai mandru ca niciodata ca sunt stelist. Multumesc din suflet Steaua !!!!!!!

Reactii:

" Real Madrid qualify for the Last 16 stage of the Champions League

Good enough. The Whites go through to the next stage thanks to a hard fought victory over a feisty Steaua Bucharest and the victory of Olympique Lyonnais over Dynamo Kyiv. The Merengues has the best opportunities, although the match was tough and there was uncertainty until the very end. Nicolita scored an own goal, the only one of the night. Olympique await in two weeks for the final group outcome.

The atmosphere far surpassed any typical group stage encounter, spiced up by the thousands of Romanians in the stands who came to see their country's top team and who did not stop shouting and supporting one single minute. The match was Real Madrid's first chance to mathematically go through to the Last 16 stage. They had to win and wait for Olympique Lyonnais to do likewise in their home match against Dynamo. It wasn't going to be an easy chore, as Capello and Guti had already warned on the eve. It was plain to see that they were absolutely right, with the game completely tied up in midfield as the match unfolded.

From the initial whistle, the Romanians positioned themselves comfortably on the pitch, denoting their know-how and good tactical sense: they waited for their rival, with two very compact lines in front of their box... crouching down, waiting to break away quickly and kill their prey in counterattack. And so, they waited. They controlled in defense and did not renounce any attacking possibility. The first chance was theirs, in minute 10, with an incursion down the wing. But the cross found no strikers to kick the ball in.

Real Madrid lined up the same eleven that thrashed the Eastern European team two weeks ago. But the home team was thick tonight, finding it hard to bring their ideas to fruition. The battle was being fought in midfield, where Diarra, Emerson and Guti were unable to deploy the fast-paced and direct game that's so much to the liking of Capello. As has happened in the last games, only Robinho tried anything different down the left wing. He and Roberto Carlos were the first ones to shoot on goal. It was from outside the box, but none of the shots brought any danger for Steaua.

Raúl moved throughout the width and length of the field of play, trying to find free spaces and looking to surprise the defense, but the Romanians responded with solid defending and fast breaks. Eighteen minutes into the game, the referee had refrained from calling anything in two controversial plays, one in either box. The second immediately gave way to the first counterattack of the Madridistas. Raul quickly put the ball in play after a foul. Guti opened up the game to Robinho, near the sideline, but the winger was unable to connect with Van Nistelrooy, who was waiting all alone in front of the goal. This marked a turning point in the first half: the Romanian team shaped up, kept control of the ball, and denied Madrid any chance as they built up their opportunities. None of them were truly dangerous, until Badea forced Iker Casillas to perform a superb diving save after 38 minutes.

The best chances

The first half ended on a good note, with the best chance of the match for Real Madrid. Diarra crossed from the right and Van Nistelrooy headed the ball. The Romanian keeper saved the header with his hand and the subsequent kick of the Dutch striker with his foot. The third and final try was kicked out by Cannavaro. The Madrid-Steaua comparative stats were revealing at halftime: 7 for 8 shots, only 3 of which were on target for both sides.

The second half started just like the first. This time, it was Helguera who missed the clearest of chances. He shot wide a cross by Ramos with his whole body practically inside the opponent's goal. The Romanians were still alive and kicking, but their pace had decreased somewhat. The ball was now entirely in the feet of the Spanish side, with Guti in command.

The best was yet to come. The match was about to go crazy with the first goal, an unfortunate play by Nicolita who passed back to the keeper with the bad luck of scoring an own goal. What hadn't materialised in head-on opportunities came after a misfortune, with the ball tamely trotting its way into the back of the net. Things started looking up and Real Madrid suddenly got very ambitious, first with a header by Ramos after a free-kick by Beckham, who had come in for Diarra, followed by a penalty called on Van Nistelrooy. But, incredibly once again, the Dutchman sent his penalty shot wide, all the way to the second stand. Although it was already planned, Ronaldo came in for Ruud Van Nistelrooy right after the missed penalty. Madrid continued to dominate, with chances trickling down to the very last second, and with a very active Ronaldo on the left wing. Both the number '9' and Guti could have signed the second of the night already in injury time, but it was not to be and the match remained a single goal win. "

Sursa: realmadrid.com

Ce meci .... pacat :( am avut atatea contraatacuri irosite de oprita ..prea lent paaaaaaaaaaaaaacat :(((((((((((((((((((

Sincer nu sunt trist,nici suparat pe Banel,doar sa-i dea de gandit putin lui si sa incerce sa-si revina...Despre Oli(domnul 0-0),asta n-are bile,ce mama naibii nu-l baga pe Thereau si s-a incapatanat sa-l tot bage pe asa zis portar Carlos,pe cand saracu Cernea statea si nu juca...s-a vazut portar adevarat,ala e un clovn...Cernea a iesit pe centrari,a avut reflexe,degajare buna,si sa zicem ca aproape a aparat un 11 m,iar despre Carlos am atatea sa-i reprosez ca mai bine ar pleca,nimeni nu-l mai vrea...Stancu super fundas,daca ar mai pune ceva masa musculara si Nesu ar fi de clasa...

Pt MM,te-ai tampit bre,avem destule talente in tara,nu mai aduce jucatori second-hand,singurul care merita e Thereau si nu il baga titular marele antrenor...cred ca i-ar s-a blocat ca si cu Boro...e un antrenor care nu stie sa iasa din crize,doar jocurile linistite ii plac

Cei de la GSP i-au dat lui Banel nota 3 pentru evolutia de aseara. Mi-au demonstrat inca o data ca nu stiu nota jucatorii. Cei de la Real au declarat dupa meci ca autogolul a venit din partea jucatorului care a pus permanent in pericol poarta madrilenilor.

Rusine celor de la GSP.

Banel, toata suflarea stelista este alaturi de tine!

Nu uitati ca fara Oprita, Stancu ar fi avut probleme mai mari de la Robinho si ca pana la greselile cu schimbarile Olaroiu a fost cel ce a gandit acest meci.

Sunt MANDRU!

Fiti MANDRI! Fiti DEMNI!

Ati ratat, ati luat un gol de kkt, ati dezamagit la final;

M

Am jucat bine, dar am pierdut. Mare smecherie... Suntem oricum singura echipa din tara care joaca fotbal. In primavara, in UEFA, vom fi mai buni, iar la anul in ChL vom fi si mai buni!

PS

Banel, capul sus!

Lasand deoparte meciul astaseara s-a vazut inca o data ca Steaua poate fi transformata intr-un super brand. Avem suporteri care e cel mai important, ce nu avem este infrastructura: stadion (50000 locuri) si dependintele de rigoare(bar, restaurant, toalete,etc) de nivelul occidentalilor dar si marketingul! Magazine in marile orase ale tarii! Abonamente pt meciurile din campionat si Europa la preturi decente. Si mai sunt...

Si in ultimul rand ne mai trebuie echipa de CL!!!

Cu Oprita, Lovin, O.Petre, Coman o sa tot vedem primavara europeana de Champions League la TV. :(

PS: unde e tabela aia jmechera promisa de conducere?

Sincer nu sunt trist,nici suparat pe Banel,doar sa-i dea de gandit putin lui si sa incerce sa-si revina...Despre Oli(domnul 0-0),asta n-are bile,ce mama naibii nu-l baga pe Thereau si s-a incapatanat sa-l tot bage pe asa zis portar Carlos,pe cand saracu Cernea statea si nu juca...s-a vazut portar adevarat,ala e un clovn...Cernea a iesit pe centrari,a avut reflexe,degajare buna,si sa zicem ca aproape a aparat un 11 m,iar despre Carlos am atatea sa-i reprosez ca mai bine ar pleca,nimeni nu-l mai vrea...Stancu super fundas,daca ar mai pune ceva masa musculara si Nesu ar fi de clasa...

Da, concurenta e buna. A fost buna pentru Dinamo.

E buna si pentru Steaua noastra.

Bravo Cernea, Stancu si Thereau.

E cazul sa joace mai mult.

Capul sus Banele!

Drept pedeapsa sa bagi un gol lui Dinamo Kiev.

BRAVO Steaua!!!!!!!!!!

Chiar o infringere poate fii o victorie.Echipa s-a autodepasit si a dat tot ce poate la acest moment.sunt mindru de voi!

Gresala lui Banel este o gresala tipica pt un atacant venit in aparare.Sa nu uitam insa ca majoritatea atacantilor nu vin in aparare frecind manganul pe la mijloc. Capul sus Banel!

Meci bun pentru Stancu si Petre Marin. Hamburg a pierdut 4 meciuri din 4, etc. E greu fara experienta si fara bani. Sa vedem ce va urma. Realul e o echipa batrana, ar fi trebuit scos macar un punct din astea 2 meciuri.

A fost cel mai bun joc al nostru de la meciul cu Kievul. Daca jucau asa si acasa...si cu Real si cu Lyon, ne calificam de pe locul doi sigur.

Cel mai mult mi-au placut Cernea -care m-a intristat cand, la finalul meciului la un interviu pe Pro TV a spus ca nu mai are mult de stat pe la Steaua- si Stancu-un fundas foarte bun care l-a facut pe Robinho sa fie mai temperat cu driblingurile lui.

Banel, NU TE DESCURAJA, AI 22 DE ANI, INCA 15 ANI DE FOTBAL, SPERAM CA ACEASTA GRESEALA SA NU TE AFECTEZE MAI DEPARTE steagcruce2

Pt ce a facut Oli in meciul asta eu nu il iert in veci. Thereau omul meciului 3 partide la rand si DEMENTUL de Oli a considerat ca nu e demn de primul 11. RUSINE Oli! Tu esti veriga slaba. Nu jucatorii. Pacat. Mare pacat!

Nu poti sa il faci dement pe Olaroiu, care totusi este antrenorul ce ne-a dus in grupe dupa 10 ani si cu el pe banca Steaua a jucat Semifinala UEFA. E adevarat ca are mici defecte, dar parerea mea este ca esti cam dur cu el, la urma urmei nu e vina lui ca Banel a trimis nefericit spre poarta, asa cum nu e vina nici macar a lui Nicolita.

Banel, SuNtEm AlAtUrI De TiNe !!!!! steagcruce2

Am si eu o intrebare: ce cauta Cernea acolo? Se lega la sireturi? Ca parca nu era in picioare...

Pt ce a facut Oli in meciul asta eu nu il iert in veci. Thereau omul meciului 3 partide la rand si DEMENTUL de Oli a considerat ca nu e demn de primul 11. RUSINE Oli! Tu esti veriga slaba. Nu jucatorii. Pacat. Mare pacat!

Cine esti tu sa contestezi un antrenor sau un jucator??? Esti prea mic pentru a face acest lucru.In rest, cred ca tu n'ai nicio treaba cu fotbalul.

Am si eu o intrebare: ce cauta Cernea acolo? Se lega la sireturi? Ca parca nu era in picioare...

Exact ...am crezut ca e o pasa la portar....cand am avut cum a tipat comentatorul :cry:,Cernea pur si simplu a crezut ca numai ajunge mingea si s-a pus in genunchi :(

Sign in to follow this  
Followers 0