Sign in to follow this  
Followers 0
Virgil

Steaua Bucuresti - Olympique Lyon 0-3(0-1)

Pronostic...   136 members have voted

1. 1.

• Victorie Steaua
      80
    • Egal
      38
    • Victorie Lyon
      18

Please sign in or register to vote in this poll.

233 posts in this topic

Marti 26 septembrie 2006,de la ora 21:45,în Templul Fotbalului Românesc,Steaua va întâlni în al doilea meci pe care îl va sustine în grupa E a Champions League,pe campioana Frantei Olympique Lyon.

Clubul din Lyon este fondat în 1950,are culorile rosu si albastru,meciurile de acasa le disputa pe stadionul Gerland care are 42.000 locuri.

Site web : OLWEB.fr

Olympique e o echipa foarte puternica,nu neaparat privita prin prisma acelui 2 - 0 administrat Realului din Madrid,cât prin valoarea jucatorilor sai si a jocului absolut magnific pe care îl practica.

La O.L. joaca fotbalisti foarte cunoscuti pe toate meridianele lumii : portarul Gregory Coupet,aparatorii Claudio Cacapa,Sebastien Squillaci,mijlocasii F.Malouda,Alou Diarra,Pernambucano Juninho,atacantii

Sidney Govou,Sylvain Wiltord,John Carew.Antrenor nu e nimeni altul decât celebrul Gerard Houllier,fost la Liverpool pe vremea acelor meciuri de pomina între Steaua si Liverpool,terminate de noi cu 1 - 1 acasa si 0 - 1 deplasare.

In media occidentala se spune ca Ol.Lyon ar fi una dintre favoritele la câstigarea Ligii Campionilor în acest sezon.De aceea meciul din 26 septembrie trebuie pregatit cu foarte multa atentie si jucat la aceleasi cote înalte atinse la Kiev.

Mircea Lucescu crede ca ne sta în putinta sa batem si Lyon-ul,iar noi vom face tot ce e omeneste posibil pentru a obtine victoria.

Cu acest prilej se va face si inaugurarea noului gazon,cu care Gigi Becali vrea sa-i impresioneze pe francezi.Sunt sigur ca-i vom impresiona si noi spectatorii,care vom fi ca la atâtea meciuri mari,toti pentru unul si unul pentru toti.

Cu exceptia lui Radoi si Iacob,întregul lot al Stelei e valid.Asadar Oli va putea sa-si realizeze tactica,bazându-se pe cei mai potriviti jucatori.

Sper sa avem tribunele pline,vremea buna,sa vedem un meci frumos,iar la final sa plecam bucurosi acasa.

Pronostic : 1,x.

Steaua

P.S. Pachetele cu biletele pentru Liga,pentru cei care nu au abonamente,vor fi puse în vânzare de azi 17 septembrie,pâna la 20 septembrie.

O persoana poate cumpara doua pachete.

Preturi :

185 RON peluze

350 RON tribuna a II-a

550 RON tribuna a I-a

900 RON tribuna 0

1200 RON fotolii

nu o vad pe Lyon in Ghencea fara 2,3 goluri... cerd ca Badea, Dica vor face clasa cu fundasii francezi.... FORZA Steaua....

Pronostic: 2-1(Badea, Paraschiv / Juninho-din lov.libera)

Steaua-Lyon 0-0! Ne asteapta un meci greu...suporterilor treziti-va,nu mai credeti ca Lyon este un adversar usor.Pur si simplu,in prima etapa s-a jucat cu Realul.Trebuia sa fie vreo 5-0 pentru Lyon.

Trebuie sa avem mare grija.

Nu ma multumesc cu putin, dar trebuie sa recunoastem ca Lyon e o echipa de rangul Barcelonei. Si din acest motiv, ma gandesc doar asa: sa nu ne-o luam rau. Entuziasmul si optimismul aratat de la conducerea clubului pana la suporteri nu-i bun de fiecare data. Prea am luat aripi si nu-i a buna, dar sunt convins ca Oli o sa-si aduca elevii cu picioarele pe pamant.

Pe de alta parte, avand in vedere ca avem deja o victorie in deplasare, suntem mai mult decat in grafic, fiind "de acceptat" sa facem si un pas gresit pe teren propriu. Asadar, o infrangere cu Lyon e evident ca NU ne va scoate din carti. Si desi nu vreau sa zic Lyon bate Steaua ca pe o axioma, pun pronostic x2. Sa dea Dumnezeu sa n-am dreptate!

Cata rautate-n voi...De ce sa nu visam?N-avem dreptul asta?Eu visez ca Steaua bate Lyon-ul.Poate visul se transforma-n realitate... ;)

Lyon e Lyon,insa Steaua bate,sau scoate un egal(in cel mai rau caz) :D

Cu exceptia lui Radoi si Iacob,întregul lot al Stelei e valid.Asadar Oli va putea sa-si realizeze tactica,bazându-se pe cei mai potriviti jucatori.

Si e foarte important ca lotul sa ramina asa, mai ales dupa urmatoarele doua etape de Liga I.

dar trebuie sa recunoastem ca Lyon e o echipa de rangul Barcelonei.

Din punctul meu de vedere Barcelona e o echipa de rangul lui Lyon.

Mie mi se pare ca e mai corect sa spunem ca Lyon poate fi o echipa de rangul Barcelonei si nu invers.Cine a aparut mai întâi,oul sau gaina ?

Din intamplare azi am vazut pe Eurosport emisiunea Top24,cu cele mai bune echipe la ora actuala in Europa.

Lyon era prima,inaintea lui Chelsea sau Barcelona.

Meciul ce urmeaza sa il avem este cu mult peste cel cu Valencia,acum jucam cu o echipa care la fel ca noi joaca in aceasta formula de multi ani,pierzand foarte putini jucatori in pauzele dintre sezoane.

Din pacate,cred ca Lyon este una din putinele echipe care le-am vazut in ultimii ani si care nu au un punct slab !

Un mare atuu pentru noi este in continuare faptul ca suntem considerati cenusareasa grupei,iar prin asta putem sa ii lovim.

PS:Daca ar fi sa incepem sa calculam,nici Lyon nici Barcelona nu sunt de rangul Stelei,totusi,echipa noastra are 50 de trofee in doar 59 de ani de existenta,iar din pacate pentru ele cele doua echipe nu se pot lauda cu asa ceva.

Cine a aparut mai întâi,oul sau gaina ?

aceasta dilema ma macina si pe mine.Stii cumva raspunsul Virgile??

Din intamplare azi am vazut pe Eurosport emisiunea Top24,cu cele mai bune echipe la ora actuala in Europa.

Lyon era prima,inaintea lui Chelsea sau Barcelona.

Meciul ce urmeaza sa il avem este cu mult peste cel cu Valencia,acum jucam cu o echipa care la fel ca noi joaca in aceasta formula de multi ani,pierzand foarte putini jucatori in pauzele dintre sezoane.

Din pacate,cred ca Lyon este una din putinele echipe pe care le-am vazut in ultimii ani si care nu au un punct slab !

Un mare atuu pentru noi este in continuare faptul ca suntem considerati cenusareasa grupei,iar prin asta putem sa ii lovim.

PS:Daca ar fi sa incepem sa calculam,nici Lyon nici Barcelona nu sunt de rangul Stelei,totusi,echipa noastra are 50 de trofee in doar 59 de ani de existenta,iar din pacate pentru ele cele doua echipe nu se pot lauda cu asa ceva.

auzi Steaua era in topul acela ca anul trecut erau ekipe ca Zenit sau Basel care sunt mult sub Steaua

Sa moara Borcea in avion ca vom bate pe Lyon...sa moara Copos de la CRAPID ca vom bate pe MADRID. 8)

@Laca_7

Acel top se face cu echipele din cele mai puternice campionate,din pacate Liga 1 a noastra nu este considerata momentan atat de buna.

meci greu :)..sa speram ca vom castiga :)

Lyon este une dintre cele mai bune echipe din europa,multtt peste madrid sper doar sa nu mature cu noi pa jos...cum a facut Steaua cu Dinamo Kiev :lol: dar totusi daca prindem o zi buna putem bate cu 1-0 sau sa facem un 1-1 0-0...dar nu cred ca o sa le dam mai mult de 1 gol.

FORZA Steaua :D

Ar fi bun un X, tinand cont de valoarea exceptionala a lui OL...un 1 ar fi fantastic! Doamne, nici nu ma gandesc! Mi-e frica! :lol:

Avand in vedere ca meciul se va juca in Ghencea sunt sigur ca ii vom bate dar normal ca nu va fi usor. Cert este ca sunt linistit pentru ca stiu ca baietii vor da 150 % din ei, Oli isi va face temele pana la ultimul detaliu (Argaseala spunea ca Oli le-a spus baietilor si cati pasi fac ucrainienii cand bat loviturile libere), sper sa aratam din nou Europei cine este Steaua si ce poate face ea.

Inca un lucru de mentionat, Steaua a jucat bine cu Kiev pentru ca nu si-a lasat adversarul nici macar o clipa sa joace, dar nici Kiev-ul nu a refuzat jocul, lucru care se intampla des in campionat cu echipele cu care jucam, asa si cu Lyon, ei nu vor veni sa se baricadeze in propria jumatate, lucru care de cele mai multe ori ne-a convenit de minune.

tiam zis ca anul trecut era si basel care vine dintr-un campionat mai slab decat al nostru

Momentan erau cele din campionate puternice,cel grec fiind cel mai slab,poate pe parcurs vor aparea si alte echipe.

nu cred ca va fi un meci in care OL sa ne domine pt ca francezii au multi Brazilieni si Francezi in echipa... OL incearca sa joace ca nationala Braziliei iar stilul romanesc face 'sah-mat' pe cel Brazilian.... exemplu cel mai bune meciul cu Dynamo Kiev care are catziva brazilieni, alte ar fi meciul Rapidului cu Sahtar, Nacional... asa ca am mari sperante ca vom bate pe OL, si poate ca vom face iar scor cu ei... acum de ce nu zice nimeni ca Steaua e de rangul lui Chelsea sau Barca ca doar am umilit atatea echipe in ultimi 3 ani....

Eu am pus pariu cu multa lume ca Steaua nu ia gol in meciurile de acasa in c.l. Am zis mereu ca avem una din cele mai bune aparari.E timpul sa dovedeasca iar meciul cu Lyon este borna cea mai buna. Nu fault la mai putin 30m de poarta, nici un culoar, nici o bresa, marcaj la sange...

In conditiile in care batem ce(cine?) ne mai poate opri sa visam la castigarea trofeului?

tiam zis ca anul trecut era si basel care vine dintr-un campionat mai slab decat al nostru

Momentan erau cele din campionate puternice,cel grec fiind cel mai slab,poate pe parcurs vor aparea si alte echipe.

Exista anumite criterii de alcatuire a acelui top. Nu conteaza tara din care provine echipa ci numarul de puncte. Nu mai tin minte exact care erau punctajele(le am notate pe undeva), dar e ceva de genul:

3p pentru fiecare victorie in campionat

6p pentru fiecare victorie in Cupa UEFA

9p pentru fiecare victorie in UCL

Se acorda puncte si pentru rezultate de egalitate. Ideea este ca pentru a ajunge in acel top, trebuie sa ai destule victorii in UCL(conteaza cel mai mult) si sa mergi destul de bine in campionat.

Later edit:

Ultima etapa in campionatul Frantei:

Lorient - Lyon 1-3 (goluri Lyon - Tiago, Fred si Malouda).

Am uploadat rezumatul meciului pe youtube. Pentru a-l vizualiza apasati

Sign in to follow this  
Followers 0