Sign in to follow this  
Followers 0
I.N.Money

Ilie "Balamuc" Barbulescu

9 posts in this topic

Ilie Barbulescu s-a nascut pe 24 iunie 1957,in Pitesti,incepand fotbalul la FC Arges.

A evoluat la : FC Arges(in 1971 si 1982),Olt Scornicesti(1982-1983),Petrolul Ploiesti(1984),Steaua(1984-1987),Dacia Pitesti(1988-1989),Callatis Mangalia(1990-1991).

"La revenirea in tara toata lumea m-a intrebat de ce nu m-am dus si eu sa il imbratisez pe Duckadam dupa ultimul penalty aparat si m-am napustit la masa pe care se afla trofeul.

Televiziunea surprinsese bine imaginea aceea.Am ramas mut.Pai ce,eu mersesem la Sevilla sa-l iau pe Duckadam sau sa iau cupa?"

Ilie a cucerit Cupa Campionilor si Supercupa Europei cu Steaua.A castigat 3 campionate si 2 cupe ale Romaniei toate cu echipa noastra de suflet,si un titlu cu FC Arges.A evoluat de 5 ori la nationala ,o data la nationala B si de 9 ori la Olimpici,pentru care a marcat 2 goluri si de 17 ori la tineret,unde a inscris o data.

In prezent se ocupa,impreuna cu Mihai Ianovschi de echipa de tineret a lui FC Arges.

Balamuc a fost considerat unul dintre cei mai buni sutori din perioada anilor 80,marcand nenumarate goluri de senzatie de la mare distanta de poarta adversa.

Sursa: Cartea SuperSteaua,anul 2001,autor Andrei Vochin(gsp)

Ramas în memoria tuturor ca primul fotbalist al Stelei care a sarutat trofeul Cupei Campionilor Europeni pe „Ramon Sanchez Pizjuan”, când înca Duckadam mai tinea mingea în brate dupa cel de-al patrulea penalty al catalanilor, Ilie Barbulescu spune ca „razboaiele” cu Dinamo reprezinta un capitol aparte din viata sa. Nu doar cele din perioada cât a îmbracat tricoul ros-albastru. Ilie Barbulescu a fost în echipa Argeșului care, pe 24 iunie 1979, a învins Dinamo în Stefan cel Mare cu 4-3 si i-a furat trupei ministerului de interne titlul în ultima etapa. Cel poreclit „Balamuc” compara stresul derby-urilor comuniste cu cel al derby-urilor post-decembriste si spune ca pe un Dinamo - Steaua nu se poate paria la sigur.

Reporter: Este adevarat ca dupa meciurile cu Dinamo mergeati la o bere cu cei cu care va luptaserati timp de 90 de minute?

Ilie Bãrbulescu: Da! asa este. Se termina meciul, lasam totul la vestiar si mergeam sa sarbatorim sau pur si simplu sa stam de vorba. Noi ne respectam între noi, ca fotbalisti, chiar daca, uneori, în teren se mai întâmpla sa iasa cu scântei! Tot din dorinta de a te impune iesea câte un meci mai urât.

Reporter: Ce au însemnat pentru Ilie Barbulescu derby-urile Steaua - Dinamo?

Barbulescu: Jocuri foarte tari,miza imensa si ambitii extreme.

Reporter: Din partea cui?

Barbulescu: Din partea tuturor. Conducatorii doreau sa bata, noi vroiam același lucru. Ce iesea? Stie toata lumea care, daca nu a vazut, macar a auzit de acea perioada.

Reporter: Exista presiunea care este acum?

Barbulescu: Pai acum presiunea o pun patronii. Înainte o puneau tovarasii! La Dinamo erau generalii, la noi Ilie si Valentin Ceausescu.Toti aveau ambitiile lor, dar pe cele mai adevarate tot noi, jucatorii, le aveam.

Reporter: Contau banii?

Barbulescu: Categoric nu. La asemenea meciuri nu contau banii. mai mult decât miza materiala era cea sportiva. Un meci Dinamo - Steaua nu stiai niciodata cu ce rezultat se va termina.Nu conta pe ce loc erai sau ce performante reuseai pe plan extern.Noi, dupa ce am cucerit Cupa Campionilor Europeni la Sevilla, am venit acasa si am încasat-o cu 2-1, un meci în care Majearu a ratat un penalty. Apoi i-am bãtut cu 3-0 în Ghencea de n-au miscat, într-o perioada foarte buna pentru Dinamo, cu Mircea Lucescu antrenor.

Reporter: Care a fost adversarul cel mai de temut din derby-urile Dinamo - Steaua pentru Ilie Bãrbulescu?

Bãrbulescu: Dinamo avea fotbalisti buni în acea perioada. L-am avut pe partea mea pe Talnar. Dar pe teren ma întâlneam cu toti. Cu Augustin, cu Orac, chiar si cu Andone, care urca mereu în careul advers. Era sa-l uit pe Vaetus, un atacant incomod si puternic.

Sursa : http://www.kickeronline.ro/index.php?news=...1&Vote=Vote

Pacat ca nu prea s-au mai auzit multe despre el. Daca imi amintesc bine, anul trecut a avut cateva probleme cu legea, oricum Barbulescu a fost un sutor extraordinar, il puteam compara fara exagerare cu Roberto Carlos de acum cativa ani. Ne amintim acel gol inscris cu Honved, cand aproape il baga pe portarul maghiar cu tot cu manusi in poarta sau golul sau in poarta lui Silviu Lung de la vreo 35 de metri.

Din pacate nu se mai aude nimic despre unii jucatori ai Stelei '86. Ar fi meritat cel putin o functie onorifica in cadrul Stelei de azi.

Ma aflam în Peluza Nord, în spatele portii la care Barbulescu a marcat acel gol fabulos. Sutul a venit din coltul careului de 16 metri, în diagonala ,iar Ambrus, portarul maghiar, a fost transformat în simplu spectator. O, tempora! O, mores!

Ilie Barbulescu, debut cu dreptul la FC Argeș II

Noul cuplu de antrenori al FC Argeș II, Ilie Bărbulescu - principal, Mihai Ariciu - secund, a debutat cu dreptul in acest retur, alb-violeții mici câștigand cu 2-1, in deplasarea de la Minerul Mătăsari.

Golurile victoriei au fost marcate de Mihai Vintilă, in minutele 33 și 75, in timp ce oaspeții au redus din handicap, in minutul 82. "Am mers la victorie și am jucat deschis. Echipa este pe un drum bun ca pregătire și moral. S-a cunoscut, insă, și aportul jucătorilor de la echipa mare - Coca, Cotigă, Panait și Răuță", spunea principalul Ilie Bărbulescu.

În acest meci n-a putut fi folosit și Doman, care este trimis la echipa a doua, insă a fost suspendat pentru cumul de cartonașe galbene. "Etapa viitoare, cu Caracalul, va juca și el. Noi și cu antrenorii de la prima echipă ne consultăm tot timpul, pentru a avea la dispoziție cei mai buni jucători", mai spunea Ilie Bărbulescu.

În acest meci, FC Argeș II a jucat in următoarea formulă: Coca - Ghiță, Cotigă, Avramescu, Stoica - Zaharia, Panait, Răuță, Briceag - Mihai Vintilă, Marian Vintilă (86 Predoiu).

Supărat pe Inter

Antrenorul Ilie Bărbulescu are și o supărare, după acest week-end, nelegată de echipa lui. Fosta glorie alb-violetă ne-a povestit: "Am venit sambătă la stadion, la meciul Interului cu Dinamo, și, cand am văzut că au acoperit istoria lui FC Argeș, mi-a lăsat un gust amar și am plecat de la meci. Nu știu cu ce deranjează istoria Argeșului. FC Argeș a fost campioană, n-am fost niște lăutari, ci fotbaliști de performanță. A fost un gest urat! Am plecat supărat de la stadion. Poate că și pe cei de la Dinamo, cand vedeau pozele alea, cand au pierdut titlul cu noi, ii treceau fiorii".

ProSport

ma bucur ca mai auzim cate ceva despre Barbulescu, un mare fotbalist... numai respect!

O fotografie mai actula cu fostul mare "treiar":

foto_01.jpg

debutul lui a contat mult pt cariera sa si + a castigat un UCL cu Steaua ... dar pacat ca acum... nu prea se mai aude despre el

Din pacate, Balamuc a fost un fotbalist luat cu japca, si fortat sa joace pentru Steaua. El fiind de altfel, un fotbalist curtat de marile puteri ale Europei, precum Real Madrid, Bayern Munchen, si FC Liverpool.

Lasand ironia deoparte, Ilie Barbulescu pentru Steaua, a fost extrem de eficient, si de util...