Virgil

Victor Piturca

73 posts in this topic

Victor Piturca vs. Marian Iancu

Încarcat de Nila179. - Discover the latest sports and extreme videos.

Antrenorul Universității Craiova si patronul Timisoarei si-au aruncat ieri vorbe grele, in stilul suburban specific fotbalului din Liga I.

Totul a plecat de la declaratiile lui Iancu, cel care, in urmă cu cateva zile, a spus despre "Satana" că nu stie să vorbească: "Piturcă nu se pricepe la vorbe, este aproape agramat". Piturcă i-a platit-o ieri patronului Timisoarei cu varf si indesat. "Iancu a aparut in fotbal nu stiu cum. A facut niste milioane de dolari, numai el stie cum, si a devenit patronul Timisoarei. Persoanele astea care apar la tot felul de emisiuni si discută despre orice echipă sunt niste curve ale presei. Iar el face parte din acest fenomen. Nu are nimic in comun cu traditia suporterilor timisoreni", a tunat tehnicianul juvetilor.

"Știti zicala: «Cand ajunge tiganul... puncte, puncte». Lui i se potriveste. L-am vazut in urmă cu cateva saptamani, ii dadea sfaturi lui Lacatuș cum să joace cu Dinamo. El se pricepe la toate. E si antrenor, si patron, si de toate. Nici nu stiu din ce clasă a intelectualilor face parte, a tiganilor sau a romanilor. Cand vorbeste, si pasarile il ascultă", a atacat Piturca Fostul selectioner a continuat cu o avalanșă de jigniri referitoare la aspectul fizic al lui Marian Iancu.

"Cred că este obsedat de cum arata Să se uite in oglindă să-și vadă fata. Nu stiu de ce m-a atacat. Scopul lui e să-l vadă lumea de fiecare data Mereu intră in dialoguri contradictorii. Atacă Dinamo, Craiova, Steaua, orice echipa Este unul din magraonii aparuti peste noapte si cu siguranță vor mai aparea si la altii. Nu trebuie să ne ridicam la nivelul acestor oameni. Eu nu-mi permit să jignesc clubul timisorean si imi cer scuze chiar si lui dacă s-a simtit jignit", a mai spus tehnicianul oltenilor.

Nici Iancu nu s-a lasat ieri mai prejos si a polemizat in stilui caracteristic. "M-a facut tigan, dar uite cine vorbeste: «Albă ca Zapada»! Nu e nicio diferență intre el si smoala Îi mai trebuie silicon in buze ca să arate bine. Craiova nu va juca in cupele europene, vă promit", a spus Iancu la Digi Sport.

Victor Piturcă nu este la primul atac de acest gen. Pe vremea cand era antrenor la Steaua, el a avut o dispută verbală si cu Cornel Dinu. După ce "Procurorul" pusese la indoială metodele de lucru ale lui Piturca acesta a replicat: "Dacă vrea să jignească pe cineva, să-l jignească pe taică-su, pe maică-sa, să aibă grijă de copiii lui, de familia lui, de petele lui de pe față, ascunse de barba aceea perversa jegoasă si murdara care il caracterizează".

O altă tintă preferată de Piturcă este Mihai Stoica. Recent, antrenorul a spus despre fostul manager general al Unirii Urziceni că "i se potriveste cel mai bine functia de... curvă".

EvZ

Steaua are un joc combinativ, de atac. Asa cum a fost pe vremea lui Iordanescu, Dumitru, Raducanu, al echipei din '86. Jocul Stelei nu trebuie niciodată să se schimbe. Chiar dacă a avut rezultate , dar asa e traditia. Asa e la marile cluburi. Eu vorbesc cum ar trebui să joace Steaua. Steaua lui Protasov imi placea, erau anumite scheme de atac, se marcau goluri. Asta era filosofia lui Protasov. La Craiova trebuie jucatori in viteza cu daruire maxima Asa este normal

Am auzit că Ciobanul a declarat că nu voi mai antrena in Liga 1...Gigi să-și vadă de treaba lui, că parcă vad că peste 1-2 luni mă va bombarda cu mesaje. O să vadă că o să antrenez in Romania. Eu trebuie să fiu antrenor, nu să fiu un mascarici condus de la TV. Prea au luat-o razna patronii. De-aia nu vin oamenii la stadion. Marele patron Ciobanul vine si ia bani din club, din diferite vanzari de jucatori, in loc să aducă bani la club

Fostul selectioner a umplut două din cele mai faimoase arene de la noi. Azi iese la bataie cu fruntea si pieptul sus

Recunosc, nu-mi place Victor Piturca Încă de cind, in primul sau mandat la echipa nationala ne punea să ne tirim pe sub portile de la Saftica, in incercarea noastră de ziaristi umili dornici să vadă antrenamentele lui Hagi ori Gică Popescu. Apropo de liderii Generatiei de Aur, nu l-am inteles atunci de ce a refuzat cu incapăținare, ok, asta e una dintre calitățile sale, un drum la Istanbul pentru a ingropa securea razboiului care l-a indepartat de pe banca tricolorilor. Între a merge la Euro 2000, unde calificase pe propriile puteri echipa, si a spune adio, a ales varianta din urma

De aici inainte va plati Mititelu

N-a fost de inteles nici astă-toamna cind a preluat Universitatea, alaturindu-se unui patron fanfaron, falit si fals din picioare pină deasupra ramei ochelarilor de soare pe care-i poartă cu mindrie de atita amar de ani. Nu doar că i s-a alaturat, a mai adus de acasa de bunavoie si nesilit de nimeni, si o caruță de euroi! Am facut-o pe pielea mea. Dar n-am iesit să mă vaicaresc ca din cauza asta, copiii mei vor avea de suferit. Oricum, am platit pentru greselile mele. De aici inainte va plati Adrian Mititelu. E doar una dintre declaratiile lui Victor Piturca O declaratie insă care te taie pe sira spinarii.

Piturca intre Maradona si Petrache Lupu

Ca orice personaj, Piturcă atrage. E omul care a umplut două stadioane rebegite, Ghencea si fostul Central, de parcă ar fi Maradona, Messi, Adrian Paunescu, Mick Jagger sau Petrache Lupu, minunea de la Maglavit, că tot vorbim de olteni. Are o echipă de tehnicieni si oameni de birou in jurul lui care ar putea juca in Cei 7 magnifici. Neagoe, Boldici, Florin Marin, Martin Tudor, Costesin, Cristescu si nu mai stiu care arată si tin de Piturcă de parcă ar fi o trupă de comando. Nu e putin lucru, nici de o parte, nici de alta.

Rezultatele de la Craiova, o perioadă scurtă si nervoasa nu cintau, vorba lui Hagi, cu Piturca Dar echipa juca fotbal. Vedeai in ea bucurie, emotie, placere, culoare. Parcă si Piti era altul. Ținea conferinte de presă saptaminale, preluate live si pentru farmecul lor de televiziunile de sport. Apoi, firul s-a rupt. Patronul acela falit si fanfaron a calcat cordonul prin care antrenorul alimenta o echipă altadată de legenda azi, ieri si, probabil, de-a pururea muribunda Lui Mititelu poti să-i spui orice, numai că n-are bani să nu-i zici. Nu-i asa că a inceput să vă placă Victor Piturca

Într-un fotbal dominat de porecle si de indivizi cu coloana vertebrală un pic mai tare decit hirtia de ziar, te-ai fi asteptat ca Piturcă s-o dea la pace cu Mititelu. Un fel de pupat Piata Independentii, made in Oltenia. 99 dintr-o sută ar fi facut asta. Ghinionul lui Mititelu, al o sutalea s-a numit Victor Piturca Omul a iesit cu fruntea si pieptul sus. A tras valul de pe fata unei echipe care agonizează de ani buni, dezvaluind lucruri incredibile. Despre echipa despre patron, despre jucatori. Se poartă la noi sintagma om de fotbal. Nu prea poate nimeni să spună exact ce inseamnă asta. De citeva zile, a aparut in Romania si un barbat de fotbal. Brunet, inalt, calm si al naibii de tare. S-ar putea să fie sansa sau ne-șansa fostei campioane a unei mari iubiri.

Daniel Nanu

"Cu tinerii pe care i-am adus la Steaua in vară trebuie să se aibă rabdare, deoarece rezultatele nu pot aparea imediat. Și in primul meu mandat la Steaua am adus câțiva jucatori tineri, am creat echipa cu care s-au facut performante câțiva ani mai tarziu, printre care si semifinala Cupei UEFA din 2006. Am vorbit cu Raduț inainte de plecarea pentru al doilea stagiu din Antalya si i-am transmis că trebuie să facă tot posibilul să impresioneze antrenorul ca să reusească să se impună in Ghencea", a spus Victor Piturca

Slabe sperante. La Steaua in ultimii ani s-au stricat destui tineri de perspectiva

Și in primul meu mandat la Steaua am adus câțiva jucatori tineri, am creat echipa cu care s-au facut performante câțiva ani mai tarziu, printre care si semifinala Cupei UEFA din 2006., a spus Victor Piturca

Da. Asa este. Asa cum si Halagian a facut-o pe aia din '86. Da' e la fel de posibil sa fi luat Steaua '86 CCE cu Halagian antrenor cum e posibil sa fi ajuns Steaua '06 cu Piturca in semifinalele C3. Opinia mea.

Edited by 1on

La Steaua si se are rabdare cu tinerii... :dry:

Da. Asa este. Asa cum si Halagian a facut-o pe aia din '86. Da' e la fel de posibil sa fi luat Steaua '86 CCE cu Halagian antrenor cum e posibil sa fi ajuns Steaua '06 cu Piturca in semifinalele C3. Opinia mea.

Exagerezi, dude!

Halagian a venit dupa un mandat lungutz al lui Jenei, a stat 3 luni, timp in care l-a adus pe Boloni si a incercat sa dea afara jucatori cu mare personalitate, gen Tudorel. Mai mult, la acea echipa munceau mai multi oameni, iar Ion Alecsandrescu si Valentin Ceausescu au o contributie imensa.

Piturca, in schimb, a adus 85% din lotul care a ajuns in semifinale, Piturca a facut ca acea echipa sa aiba coeziune. Da, Zenga a ridicat nivelul tactic al echipei, Oleg a descatusat-o intr-un mod fabulos, Olaroiu i-a ghidat pe baieti cat si cum a putut si el pana pe Riverside (dupa umilea mea parere, ochiu' de tactician al lui Olaroiu a facut sa batem in deplasarile de la Heerenveen si Sevilla; mai mult, trebuia sa invingem in Ghiuleshti, numa' ca ni s-a anulat un gol perfect regulamentar, plus ca apoi am jucat la trecerea timpului, permitandu-le alora sa vina peste noi. Ma rog...)

Vreau doar sa spun ca meritul lui Piturca este unul deloc de neglijat. Munca lui de 4 ani juma' (cam asa, parca) a fost esentiala, din punctul meu de vedere. Fie si pentru ca a izbutit sa-l tina pe Vierme departe de Marul Aurit, ceea ce a contat enorm la rezultatu' final.

Mai mult, Piturca era cam singurel, nu s-a bucurat de ajutorul unor personaje de talia lui nea Ion (merita spus si faptul ca Sfinxul a lucrat cu Piti o perioada destul de scurta, la inceptul anilor '90, numa' ca se credea atat de infailibil, incat nici nu a vrut sa auda de o colaborare cu nea Ion, in ciuda eforturilor repetate ale acestuia de a-i explica niste lucruri...) ori a lui Valentin Ceausescu. Ba mai mult, a mai fost si lucrat pe la spate de Cartonel. Bafta noastra imensa a fost ca autoritatea lui Piturca era deosebit de solida in fata Aluia, altfel...

Edited by Lari

Eu zic ca meritul echipei Steliste care a ajuns in semifinala UEFA a fost al lui Oleg Protasov :) Aduceti-va aminte ca spulberam echipe precum Lens sau Betis ( super echipe la aceea vreme 2005-2006 ) !

El a adus jocul spectaculos la Steaua , de atunci nu am mai vazut o Stea sclipitoare in atac :P

Edited by bogdinho'

"Dacă Mititelu nu-mi va da 12 milioane de euro, ci numai 7, merg la TAS. Patronii ăștia de fotbal trebuie să invete să respecte ce semnezeaza Antrenorii nu pot fi la nesfarsti bataia de joc a patronilor".

"Nu mă interesează spovedaniile lui Ciobanul, astea pentru mine nu au nicio importanță. Am intrerupt orice legatură cu Ciobanul de la povestea cu "Mita". Nu mă intereseaza nu am nevoie să-mi facă cineva avantaje. Nu am niciun regret, ce regrete să am? Eu nici nu trebuia să am vreo legatură cu genul asta de oameni. De vină sunt Giovanni, Victor pentru că am cunoscut oameni de genul asta. După aceea, este vina mea".

Eu nici nu trebuia să am vreo legatură cu genul asta de oameni.

Nea Piti, nu te mai da fecioara, ca nu-ti sade bine... Nu-i frumos sa amesteci bagabonteala cu moralitatea, fie ea exprimata prin regrete tarzii. Ce-a fost a fost, iar ce-o sa fie, o sa fie bine oricum. Lumea e proasta, se prinde greu, pricepe aiurea si in final uita totu'. Noi sa fim sanatosi !

Suporterii Stelei au un grad de inteligență mai ridicat, au trait multe meciuri mari. Ei nu pot fi pacaliti. Nu vor veni la Stadion dacă vine X sau Y. Sunt mult prea suparati

Cuvantul prietenie este o vrajeală de prost gust. Ce e aia 'prietenie' la fotbal? În fotbal există doar profesionalism. Eu nu pot să vorbesc despre Olaroiu, este problema lui, el stie mai bine ce are de facut.

Raduț trebuia să joace, pentru că jocul Stelei ar fi aratat cu totul altfel, mult mai bine. Dacă era folosit mai mul, el ar fi putut ajunge chiar in nationala dar unii oameni care au venit după mine in club au hotarat că el nu are loc in prima echipă a Stelei.

"Argentinianul n-ar avea absolut nici o sansă la Steaua. Prinde maximum două meciuri inainte ca patronul să-l distrugă la TV. L-ar face praf Gigi pe Messi!".

În fotbalul romanesc, antrenorul considerat a fi adeptul jucatorilor mici si tehnici este Victor Piturca La inceputul anilor 2000, pe cand se afla pe banca tehnică a Stelei, Piturcă a transferat sau a promovat la gruparea din Ghencea mai multi jucatori care nu impresionau la capitolul inaltime: Florentin Dumitru, Dumitru Mitriță, Pompiliu Stoica, Mihai Nesu, Stelian Carabaș sau Sorin Paraschiv. Din acest motiv, "roș-albastrii" erau deseori luati peste picior de rivali, care ii numeau pe Piturcă si pe jucatorii sai "Albă ca Zapada si cei 11 pitici".

Și presa l-a criticat, la timpul respectiv, pe Piturca intr-o perioadă in care Loti Bölöni cerea la natională mijlocasi de 1,85 metri. "Asta era o tampenie din partea unor rau-voitori. Pe mine mă interesează in primul rand calitățile tehnice ale unui jucator. Uitati-vă la Messi. Ce, e inalt? Cand il vezi cum arata ai crede că n-are nicio sansă pe teren, că adversarul il va azvarli peste panourile publicitare de la marginea gazonului. Asta nu-l impiedică insă să fie cel mai bun fotbalist din lume la ora actuală", a spus Victor Piturca pentru EVZ.

"FC Barcelona nu-i dă nicio sansă adversarului. Și eu, ca antrenor, sunt adeptul stilului de joc tehnic, bazat pe posesia mingii. Totusi, Steaua ˜86 juca mai rapid decat Barcelona de acum! Și noi aveam atunci un joc bazat pe posesia mingii, dar ajungeam mai repede la poarta adversa Asa am reusit noi, o echipă dintr-o tară comunista să câștigam Cupa Campionilor Europeni. La toate formatiile pe care le-am pregatit in cariera am incercat să imprim stilul de joc al Stelei de atunci", a mai afirmat fostul atacant din Ghencea.

AMINTIRI

În 1989, fostul selectioner a jucat si impotriva echipei AC Milan, caracterizată de Pep Guardiola ca fiind mai valoroasă decat Barcelona de acum. Trupa "diavolilor", condusă din teren de tripleta olandeză Gulit-Rijkaard- Van Basten si de pe banca tehnică de Arrigo Sacchi, i-a batut mar pe stelisti in finala Cupei Campionilor: scor 4-0.

"Milanezii aveau atunci o superechipa Înainte de a juca finala cu noi, ii batuseră in semifinale fară drept de apel, cu 5-0, pe cei de la Real Madrid. E greu de spus insă dacă Milanul de atunci era sau nu o echipă mai bună decat Barcelona de acum, pentru că vorbim de perioade diferite ale fotbalului", a mai zis Victor Piturca

EvZ

Tehnicianul Victor Piturcă iși incepe al treilea mandat la conducerea primei reprezentative după două experiente nefericite ca antrenor al echipelor Steaua si Universitatea Craiova, esecuri cauzate nu de performantele sportive, ci de relatiile tensionate cu patronii gruparilor respective.

Mandatul precedent al lui Piturcă la echipa natională a luat sfarsit la 9 aprilie 2009, cand selectionerul a fost demis in urma infrangerii suferite de Romania, scor 1-2, in fata Austriei, in preliminariile Cupei Mondiale din 2010, si inlocuit de Razvan Lucescu.

Timp de un an si trei luni, Piturcă nu a mai antrenat nicio echipa La mijlocul lunii iunie 2010, el a preluat Steaua ca manager general al clubului, in timp ce in acte antrenor principal era Eugen Neagoe. El nu a fost prezentat niciodată oficial ca antrenor al echipei patronate de Ciobanul si a inceput să-i pregatescă pe "roș-albastri" direct in turneul din Austria, efectuat vara trecuta

Piturcă a antrenat Steaua aproape două luni, dar a fost pe bancă la doar două meciuri oficiale, cu U Cluj si Universitatea Craiova, ambele câștigate cu scorul de 2-1. El a parasit echipa in 6 august 2010, cu o zi inaintea meciului cu FC Brasov, scor 1-1, din etapa a treia a campionatului trecut, partidă la care nu a fost prezent.

Victor Piturcă a parasit functia de manager general al clubului Steaua după neintelegeri avute cu finantatorul Ciobanul, privind contractul pe care urma să-l semneze. Piturcă a cerut garantii de mai multe milioane de euro, ce urmau a fi executate in cazul in care Ciobanul facea declaratii jignitoare la adresa jucatorilor sau suporterilor stelisti, fiind refuzat de patron.

La trei saptamani după plecarea sa din Ghencea, Piturcă a semnat un contract pe trei ani, tot de manager general, cu Universitatea Craiova, grupare patronată de Adrian Mititelu. El a antrenat la Craiova din etapa a VI-a pană in etapa a XVIII-a, reusind să scoată formatia din zona retrogradarii si să readucă publicul oltean la stadion.

Însă problemele financiare avute cu patronul Mititelu au facut ca Piturcă să plece si de la Universitatea Craiova. La jumatatea lunii ianuarie 2011, Mititelu i-a reziliat unilateral contractul tehnicianului, iar acesta s-a adresat FRF cerand despagubiri de 12 milioane de euro si primind o decizie favorabilă din partea comisiilor federatiei pentru 7 milioane de euro.

Victor Piturca 55 de ani, si-a inceput cariera de tehnician ca secund la Universitatea Craiova, in sezonul 1991-1992. În sezonul 1994-1995, el a devenit antrenorul principal al oltenilor, alaturi de care a reusit o clasare pe locul secund in Divizia A.

Doi ani mai tarziu, Piturcă a fost numit selectioner la nationala de tineret a Romaniei, pe care a condus-o la turneul final al Campionatului European, desfășurat la Bucuresti, in 1998.

În acelasi an, el a devenit antrenorul echipei de seniori a Romaniei si a reusit să o califice la Campionatul European din 2000, fară a suferi nicio infrangere in grupa preliminara Cu toate acestea, Piturcă a fost fortat să renunte la functia sa inaintea debutului turneului final gazduit de Belgia si Olanda, in urma unui scandal in care au mai fost implicati si fostii internationali Gheorghe Hagi si Gică Popescu, precum si impresarul Ioan Becali.

După perioada petrecută la echipa nationala Victor Piturcă a revenit la Steaua ca antrenor principal, in anul 1999, cucerind titlul de campion national in 2001. Tot in urma unui scandal, de această dată cu finantatorul Stelei, Ciobanul, Piturcă a parasit gruparea din Ghencea.

În 2004, a fost numit din nou selectioner al echipei nationale de fotbal a Romaniei, cu care a reusit calificarea la Campionatul European de fotbal din 2008 (la 8 ani de la ultima calificare a acesteia la un turneu final), după ce a condus nationala romană la prima sa victorie din istorie intr-un meci impotriva Olandei. La Euro-2008, Romania a terminat la egalitate meciurile din grupă cu Franta si Italia si a suferit o infrangere, in fata Olandei.

După o serie de rezultate slabe in partidele din cadrul preliminariilor pentru Campionatul Mondial din 2010, Victor Piturcă a fost demis de la echipa natională a Romaniei in aprilie 2009.

Acum, Piturcă a anuntat că s-a inteles cu presedintele FRF, Mircea Sandu, pentru a prelua pentru a treia oară conducerea tehnică a echipei nationale, aflată in plină campanie de calificare la Euro-2012. Romania nu se află intr-o situatie favorabilă in Grupa D a preliminariilor, din care mai fac parte formatiile Frantei, Bosniei-Hertegovina, Belarusului, Albaniei si Luxemburgului, ocupand locul patru, dar pastrează incă sanse de calificare cel putin in barajul pentru accederea la turneul final.

Nationala tricoloră mai are de disputat patru meciuri, cu Luxemburg (in deplasare, la 2 septembrie), cu Franta (acasa la 6 septembrie), cu Belarus (acasa 7 la octombrie) si cu Albania (in deplasare, la 11 octombrie). Cel putin trei victorii in aceste partide ar permite Romaniei prezenta in baraj, in functie totusi si de celelate rezultate ale grupei.

De numele lui Piturcă se leagă ultimele două calificari la turneele finale, cea de la Euro 2000 si cea de la Euro-2008.

Mediafax

Sa revina Cocis la nationala! Oldie but goldie! :X

Pe lingă obsesia cifrelor 666, regasite in numarul de la masină dar si in cel de la telefon, Piturcă (55 de ani) s-a impus ca un tip elegant, aducind mult mai mult cu un model decit cu un tip care a devenit de curind bunic.

Multi dintre apropiatii sai au fost de acord să recompună puzzle-ul misteriosului Piti. Cele mai inedite pentru un tip cu o alură de invidiat sunt cele culinare.

"Îi place mult bucataria olteneasca De multe ori o roagă pe mama sa să ii facă sarmale si piine in test. Pe care să i le trimită la Bucuresti cit incă sunt calde. Acelasi lucru manincă atunci cind merge la Craiova sau la Orodel", a povestit un amic al sau. Ce bea? "De regula detestă alcoolul si are o repulsie față de cei care miros a bautura Însa citeodata vrea un pahar cu zaibar curat, oltenesc", continuă dezvaluirile.

Un alt confident al Gazetei mută actiunea in luxoasele restaurante bucurestene, fie că sunt cele de la Intercontinental sau de la cazinouri: "Preferă fructele de mare sau pestele. Să stiti că nu e un gurmand, iți dă senzatia că manincă doar cit să poată functiona. Numai că are mare grijă la ce e pe masă", a explicat un alt apropiat al noului selectioner.

"Nu e un tip gurmand si nici pretentios. Însă regula de la care nu se abate e să nu manince seara. Atunci comandă doar fructe. Bea cafea, nimic spirtos si de patru ani s-a lasat de fumat" - prieten al lui Piturcă despre preferintele sale la masă

Un alt amic al lui Piti scoate in evidență aplecarea catre detaliu din punct de vedere vestimentar: "La fiecare schimbare de sezon face o excursie in Germania, să iși reinnoiască garderoba cu ultimele aparitii. De ce Germania si nu Milano, capitala modei? Are el magazinele preferate, unde se simte bine tratat".

Costumele purtate de Piturcă poartă etichete cu nume celebre: Ermenegildo Zegna, Baldesarini, Hugo Boss, iar pantofii, de regula Paciotti.

Limuzina germană pare preferata lui Piti, avind in vedere că si-a schimbat de două ori modelul de Mercedes in ultima vreme. Ultima achizitie, celebrul CL 500 cu numar de Stutgartt, care are 666 pe placa de inmatriculare. Cu toate acestea, noul selectioner este vazut mai des prin oraș cu Range Rover-ul Vogue. Și la ceasuri tine la firma Cel cu care apare cel mai des, uneori chiar si cind e imbracat in trening, este un Vacheron Constantin cu valoare actuală de piață de 21.000 de euro.

"Am doar două kilograme in plus față de momentul finalei Cupei Campionilor. Eu zic că e bine, la 1,85 metri, să am vreo 80 de kile, nu?" - Victor Piturca amuzindu-se pe seama siluetei sale

gsp

Edited by Lari

Nu stiu ce sa zic.. dar am impresia ca Piturca o sa faca o treaba buna cu jucatori slabi.

"Va fi foarte greu pentru Ilie Stan să reziste la Steaua. Știti si dumneavoastră care sunt conditiile acolo. El este dornic, dar il asteapta meciuri foarte grele. Nu stiu ce se va intampla dacă nu va câștiga in Israel si derby-ul cu Rapid. Stan are nevoie de timp, dar la Steaua e foarte dificil".

"Voi credeti că Ilie Stan de nebun i-a dus pe jucatori la munte? Pai, el a fost fotbalist si mergea mereu la Forban. Dacă simtea atunci că ii daunează lui ca jucator, acum mai urca la munte?"

"După ce a plecat de la Steaua, in vara lui 2010, am mai vorbit, insă la scurt timp după aceea, a fost un conflict intre el si Mihai Stoica. M-a sunat si mi-a zis să-l dau afară pe MM, i-am zis că nu-l dau si de atunci nici că mi-a mai raspuns la telefon. Mi-a si transmis prin Argaseală să nu-l mai caut că nu mai are ce discuta cu mine".