Virgil

Victor Piturca

73 posts in this topic

El chiar nu vede ca toata lumea il vrea plecat?

Ce se asteapta sa credem ca e normal sa avem 4 puncte dupa 5 meciuri(din care 3 acasa)?

El chiar nu vede ca toata lumea il vrea plecat?

Ce se asteapta sa credem ca e normal sa avem 4 puncte dupa 5 meciuri(din care 3 acasa)?

Nu.El se asteapta ca sa fie dat afara sa castiga 600k dolarei.

AM impresia la momentul asta i se rupe de nationala.

Chiar daca asta convine sau nu, meritele lui Piturca la Steaua pentru mine sunt evidente si trebuie recunoscute ca atare. El a modernizat clubul, fiind un reformator vizionar si curajos. A dus clubul intr-o noua era, tragand si ridicand astfel si fotbalul romanesc dupa el. Tristetea si lipsa de perspective si speranta din sfarsitul anilor 90, i-a adus lumina si directie cel numit Satana, prin tarie de caracter, hotarare si constientizarea solutiilor sale ca cele corecte, in dispretul si spre ciuda corului de contestatari din interiorul si din afara clubului.

Inertia tampa, remanenta a jafului generalizat din anii 90 si prizonieratul in interesele impresarilor Fecali, geambasi de oameni, a fost stopata de reformele lui Piti, plecand de la lupta de durata pentru desfiintare clauzelor de reziliere-o realitate nociva a epocii- pana la eforturile de a mentine jucatorii pe o perioada mai lunga de timp.

Astea erau marile mize atunci:pleaca jucatorii! Influenta fratilor Fecali era imensa, ei controlau fotbalul romanesc si lupta impotriva lor a reprezentat o lupta a binelui(reprezentat de cel numit Satana) impotriva raului reprezentat de proxenetii de fotbalisti.

Ca initiator al acestei calatorii initiatice, de transformare pe coordonate mai apropiate de profesionalismul european, pilduitoare si pentru restul fotbalului romanesc, Piti si-a castigat, pentru mine cel putin,ca antrenor-conducator un respect deosebit in ceea ce priveste aportul sau la istoria pozitiva a clubului Steaua.

Am pus intrebarea fiindca am vazut,si din ce-am mai vorbit cu unii,altii,e destul de apreciat.Nici mie nu-mi displace,sigur,dpdv comercial Piturca e o racitura,cam are probleme de comunicare.La nationala se plafonase,pana una alta e singurul antrenor care a mai calificat echipa la un turneu final,vorba lui Moskopole,a si inceput o treaba buna ok la Steaua,desi n-am fost de acord cu unele decizii de atunci.

Il poate face pe Becali sa stea deoparte in contextul actual?Este impacat cu fratii Becali?

Piturcă e atras la Steaua si de posibilitatea de a incasa procente din jucatorii vinduti de club

Antrenorul a avut si la precedentul mandat o cotă din fotbalistii pe care el i-a adus in Ghencea. Acum un an, i-a cerut si Craiovei aceeasi clauză

Gigi Becali il lasă pe Piturcă să-și aleagă jucatorii pe care ii vrea pentru sezonul urmator si-i oferă si procente din revinzarea acestora. Totul ca să-l convingă pe tehnicianul de 54 de ani să revină la Steaua. Piti ar deveni astfel un partener al clubului, cu care ar imparti sumele incasate din transferul jucatorilor in strainatate.

Are "ochi" pentru achizitii

De-a lungul mandatului precedent pe care l-a avut in Ghencea, fostul atacant a mizat pe patru oameni care au adus 11,5 milioane de euro! Suma acoperă bugetul echipei pe un an intreg! Radoi, Claudiu Raducanu si Nicolae Dică au fost cumparati la cererea lui Piti, care l-a si readus pe Ogararu de la Galati, unde era imprumutat. Ex-selectionerul avea procente din fiecare jucator in parte si aparea chiar si in actionariatul clubului.

Doar o afacere fară Piturcă

Ei patru au fost subiectele celor mai importante tranzactii facute de Steaua in ultimii ani. Singura afacere excelentă in care n-a fost implicat Piti a constituit-o aducerea lui Thereau. Francezul recomandat de MM Stoica si de Olaroiu a costat 700.000 de euro cind a venit de la Charleroi si a plecat, după doar 10 luni, pe 2,9 milioane de euro.

Cum a facut profit Steaua, ajutată de Piturcă

Fotbalistul Suma de achizitie Suma cu care a fost cedat

Radoi 150.000 euro 5 milioane euro

N. Dică 250.000 2 milioane

Cl. Raducanu 100.000 1,5 milioane

Ogararu gratis 3 milioane

Total 500.000 11,5 milioane

Numai dezastre in ultimii ani

Fotbalistul Suma de achizitie Suma cu care a fost cedat

Semedo 1 milion de euro gratis

Arthuro 700.000 gratis

Dayro Moreno 1,8 milioane 500.000

I. Rada 1 milion 300.000

Badoi 800.000 100.000

Neaga 800.000 gratis

Total 6,1 milioane 900.000

"Ani de zile venea cite unul si zicea: «Hai să-l luam p-ăla!». Iar eu, pac, aruncam cu banii! Dar gata, s-a terminat, nu mai fac asa niciodată!"

Gigi Becali, patron Steaua

1,2 milioane de euro a costat Andrei Cristea, cea mai scumpă achizitie pe care a facut-o Piturcă la Steaua. Atacantul a plecat apoi la Timisoara, la schimb cu Gigel Coman. Poli a mai platit 200.000 de euro

A vrut la fel si la Craiova

Piturcă i-a cerut procente din transferuri si lui Adrian Mititelu, acum un an, cind patronul Craiovei il curta. Mititelu era de acord să impartă cîștigul cu antrenorul, dar colaborarea lor a picat fiindcă seful Universității nu a fost in stare să cumpere jucatorii pe care ii cerea Piti. Unul dintre ei era bulgarul Jelev, fundaș central pe care după aceea l-a luat Steaua.

S-a plins că n-avea bani

Steaua a facut cele mai mari investitii in transferuri după despartirea de Piturca produsă in 2004. Becali a povestit că antrenorul a explicat astfel faptul că performantele echipei au fost mai bune după ce a plecat el: "Piti e suparat că a plecat din Ghencea huiduit de suporteri, in conditiile in care pe vremea aia nu existau banii pe care i-am cheltuit mai tirziu pe jucatori".

gsp

si, daca esti dragut, pune rogu-te un link cu interviul in care, citez, fostii lui colegi din Steaua sevillana spun ca Piturca a fost si este suporter al Craiovei. sau macar ala unde doar un coleg, in speta Boloni, spune treaba asta. doar ca sa nu ne trezim vorbind prostii :)

Ia ce declara Piturca in ianuarie 2007 pentru Gazeta de Sud, asta pentru a termina cu anumite discutii:

Ati jucat la mai multe echipe din Oltenia, Universitatea Craiova, Dinamo Slatina, Drobeta Turnu Severin, Pandurii Targu Jiu, FC Olt, dar ati jucat si multi ani la Steaua. Care dintre aceste echipe a ramas mai mult in sufletul dumneavoastra? Si de ce?

- De la fiecare dintre aceste echipe am ramas cu ceva in suflet. La Universitatea am facut primii pasi in fotbal, la Craiova am crescut si am debutat in fotbal in prima Liga, adica vreau sa spun ca Universitatea ramane echipa mea de suflet, fiind si oltean. Cu Steaua insa am obtinut performante fantastice, motiv pentru care, normal, si Steaua mi-a ramas in suflet.

Sursa

Nu cred ca e cazul sa punem la indoiala stelismul lui Piturca.

A gresit si el,toti gresim,dar nu trebuie impuscat sau pus in oala cu dusmanii Stelei.

Cea mai mare eroare a sa a fost ca l-a adus la Steaua pe Gigi.Dar sunt sigur ca a vrut binele Stelei,nu a stiut ce va ajunge in timp acest cioban infect.La fel ca noi toti,s-a lasat pacalit la inceput de cioban,sunt sigur ca astazi nu ar mai face aceiasi greseala...

Ia ce declara Piturca in ianuarie 2007 pentru Gazeta de Sud, asta pentru a termina cu anumite discutii:

perfect... zice ca Universitatea si Steaua i-au ramas in suflet. de unde rezulta ca nu-i stelist?

Ca sa va lamuresc:

Victor Piturca: "Sunt in primul rand suporterul Universitatii Craiova si in al doilea rand al Stelei"

Ca sa va lamuresc:

Victor Piturca: "Sunt in primul rand suporterul Universitatii Craiova si in al doilea rand al Stelei"

Asta da surpriza.

Ca sa va lamuresc:

Nu-l cred !!! :)

Mourinho a pus conditia ca nici un jucator să nu fie transferat fară el la Real. Vrea luptatori, nu tricouri, chiar dacă acestea se vand in milioane de exemplare.

Aceeasi pretentie o are Piturcă in Ghencea. Stoparea achizitiilor luxuriante, dar care nici macar nu prind echipa, vezi cazul lui Tall, e primul pas spre normalizarea clubului.

Adevarul e ca pentru a avea bani, Becali ar putea incepe prin a nu-i mai risipi. El vede in Piturcă un antrenor de criza nu neaparat ieftin, ci mai degrabă etanș in orgoliul sau de a demnostra că poate face performanță cu mijloace reduse. De aceea trage de el. Pentru că angajeaza inainte de orice, o ambitie. Angajează un tenician caruia ii place să descopere fotbalisti sau să parieze pe altii in pofida opiniei generale.

Piturcă nu vrea doar să cîștige, ci si să o facă pe mina lui. Să-i fie recunoscută victoria, chiar dacă pare că nu dă doi bani pe ce cred ceilalti despre el, blocindu-se mereu in comunicare si apoi mirindu-se, dezgustat, că nu e apreciat. Dar asta e altă discutie. În fapt, e cald cu fotbalistii, e drept cu ei si, cită vreme nu intră in zodia sunt-Singurul-care-Conteaza siguranta lui e factor de stabilitate la club. O alegere bună intr-o perioadă proasta Într-un fel, e definitia prieteniei.

Tolontan

Domnule Picurca nu ascultati pe nimeni ce spune,in fotbal trebuie sa va indepliniti tot ce ati visati pentru Steaua.Eu am mare incredere in dv. si sper ca Steaua in curind va fi la fel ca in anul 1986.

Piturcă a avut succes de fiecare dată in primul sezon, indiferent de formatia pe care a condus-o.

Printre performantele realizate de Piturcă imediat după ce a preluat echipele: titlul in Liga I, două turnee finale de Campionat European, plus unul de tineret, si o Cupă a Romaniei.

Pe lingă calitățile de antrenor, Victor Piturcă e si un talisman pentru echipele pe care le pregateste. Asta e valabil macar in primul sezon in care conduce formatiile respective. Piti a dat lovitura de fiecare dată in stagiunea de debut, fie că a fost vorba despre Craiova, Steaua ori echipa nationala

De pe 7, a luat titlul

La precedentul mandat avut pe banca Stelei, Piturcă i-a preluat pe roș-albastri in decembrie 1999. I-a gasit pe locul 7 si a izbutit să urce patru pozitii in retur, pină pe 3. În anul urmator a luat campionatul.

De trei ori Euro

Înainte să ajungă in Ghencea, tehnicianul obtinuse calificarea la Europeanul de tineret din 1998, singura performanță reusită de "nationala" U23 după Revolutie! Cind a trecut la lotul de seniori, Piti a cîștigat accesul la Euro 2000, dar a fost dat afară inaintea turneului final, din cauza unui conflict cu Hagi si cu Popescu. A revenit in functie in decembrie 2004, cind i-a luat pe "tricolori" intr-un moment in care calificarea la CM 2006 era compromisa La prima campanie pe care a inceput-o ca selectioner, fostul atacant al roș-albastrilor s-a calificat la Euro 2008.

2 trofee interne a cîștigat Piturcă in carieră: campionatul (in 2001) si Cupa Romaniei (1992), ambele cu Steaua.

2 turnee finale au bifat "tricolorii" in ultimii zece ani: Euro 2000 si Euro 2008. Ambele calificari au fost obtinute cu Piturcă pe banca

Cariera de antrenor a lui Piturcă:

Echipa Sezonul Rezultatul

Steaua 1991-1992 Locul 2 si Cupa

U Craiova 1994-1995 Locul 2

"Nationala" de tineret 1996-1998 Participare la Euro 1998

"Nationala" Romaniei 1998-1999 Calificare la Euro 2000

Steaua 2000 Locul 3

Steaua 2000-2001 Locul 1

Steaua 2001-2002 Locul 4

Steaua 2002-2003 Locul 2

Steaua 2003-2004 Locul 2

Bun si pentru Craiova

Piturcă a reusit un rezultat bun si in singurul sezon pe care l-a petrecut pe banca Universității Craiova. În 1994-1995, oltenii cu Piti antrenor au incheiat sezonul pe locul 2. Clasarea aceasta n-a mai fost depășită niciodata desi de atunci au trecut 15 ani!

Cupa din prima

Cea dintii experiență a lui Piturcă in calitate de antrenor al Stelei s-a produs in 1992, cind l-a avut secund pe Tudorel Stoica. Roș-albastrii au terminat campionatul pe locul 2, dar au cîștigat Cupa Romaniei, invingind-o in finală la penaltyuri pe Poli Timisoara.

gsp

Piturca s-a pisat pe Gigi la conferinta de presa. Ba da' ce le-a spus, parca le avea pregatite dinainte sa vina antrenor la Steaua. Pana acum il consideram satana, insa de acum e cel mai tare om din fotbal, ce sa mai... l-a facut pe oier cu ou si cu otet.

Piturca s-a simtit cumva vinovat pentru ca a contribuit la aducerea javrei la Steaua. Nu eram fan Piturca, dar acum mi-a castigat respectul mai mult ca oricare altul.

Victor Piturcă a declarat la "Contraatac", de la GSP TV, că a avut discutii cu Gigi Becali, care ar fi dorit să-l readucă la echipa insa nu l-a mai sunat a doua zi. Piturcă spune că ar fi avut aceleasi conditii dacă ar fi fost să se intoarcă

"Eu am vrut să lamuresc niste chestii. Am ramas putin surprins că loti Boloni a reusit intr-un fel să convingă mass-media de ce voiam eu să realizez la Steaua. Chiar dacă am stat in jur de o oră si jumatate cu presa de vorba nu s-a inteles foarte bine si nu s-a inteles nici care erau datele contractuale.

Proiectul meu era pe 3 ani, un proiect in care eu eram factorul principal, eu conduceam clubul 3 ani, fară nici o implicare, cu staff-ul meu, cu cel administrativ.

Cind semnam actele, domnul Ienei devenea presedintele si cu el, noi, timp de 3 ani de zile conduceam acest club. Să se inteleagă foarte bine lucrul asta.

Sigur ca pentru a realiza asta, aveam nevoie să semnez un contract ferm si niste garantii care ne permiteau să conducem in liniste

S-au speculat multe, mai ales după ce a vorbit Gigi, niste timpenii, că am cerut 20-30 de milioane. Eu am renuntat pentru că Gigi nu a vrut să semnam niste acte care imi confereau dreptul de a conduce profesionist 3 ani de zile.

Gigi, acum două zile, după conferinta mea, prin anumite persoane m-a contactat. Mi s-a transmis că Gigi imi oferă 500.000 de euro, i-am transmis că nu am nevoie de banii ăștia. Greseala mea a fost că nu am semnat acele acte de la inceput. După două luni a realizat că nu poate să taca nu poate oferi garantii si am renuntat.

Seara urma să ne vedem, mi-a dat telefon că vrea să vorbească cu mine, să jur pe icoană că nu spun nimanui. I-am zis să fie el atent, că eu nu am ce să spun, nu discut cu nimeni oricum.

Greseala mea e că am acceptat să vorbesc cu el, a incercat să-mi spună timp de o oră că trebuie să mă intorc, l-am lasat să vorbeasca L-am intrerupt cind a zis că după un an de zile mai vedem, un antrenor serios vrea un proiect pe o anumită durata minimum 3 ani. Nu am vrut să discut atunci, am zis că mă gindesc pină a doua zi. M-a sunat, mi-a zis că-mi mareste salariul, că nu stiu cit imi mai da tot in seara aia.

Eu am sunat un prieten comun care mă sunase si el de vreo 3 ori, pe la 11:30, m-a intrebat cind ne vedem, i-am zis că dacă vrea, să vină si cu Giovani Becali, să discutam. Cind mă vedeam cu el, atunci discutam revenirea, dar numai in conditiile mele, care nu se schimbau deloc. Dacă le accepta, poate mă intorceam, nu era nici un fel de problema nu mă daduse el afara

Nu m-a mai sunat, m-a sunat Virgil Becali pe la ora 15:00, să-mi spună că iși cere scuze Becali că nu m-a mai sunat să ne vedem, că l-a pus pe Ilie Dumitrescu.

Eu il stiu pe Gigi foarte bine, mă mai sunase un fost coleg de-ai mei, pe care il sunase Gigi să preia Steaua.

Știti ce am crezut cind am acceptat să mă vad cu el? Că vine să mă intrebe dacă să pună pe x sau pe y. Nu vad nici o problemă că m-am vazut cu el. Eu am fost cel vinovat, aici era o chestie de business, o afacere. Eu trebuia să pun lucrurile la punct de la inceput. Eu am facut echipa si cu bani putini. Eu muncesc de 4 luni de zile la acest proiect. S-a gindit să-și pună iar oamenii pe care să ii poată conduce, eu nu-l condamn, e problema lui.

Va fi extrem de grav că dacă se va intimpla ca in anii trecuti, va fi foarte greu pentru el să mai ramină la Steaua. Nu e in pericol ca patron, dar o să fie aceeasi atmosferă din ultimii ani, e riscul ca Steaua să nu mai fie echipa a suporterilor e ca si cind totul e zero, nu mai e nimic de spus.

Să fim seriosi, nu am fortat nici o mina am vrut doar să am garantia că 3 ani clubul va fi condus profesionist si de profesionisti. Eu il stiam, e recidivist, am vrut să tai din prima raul, altfel nu aveam nici o sansa dacă nu-l constringeam prin contract, să se abtină să mai facă aceleasi greseli.

Conveniseram să facem un contract scris, insă imaginati-vă că el nu era absolut nimic in acte. Eu trebuia să oblig clubul Steaua la niste daune, să le plateasca pină la urmă Gigi le platea, dar cum puteam să demonstrez eu că el trebuia să plateasca Am avut nevoie de timp de gindire, să gasesc solutii.

Am gasit-o inainte de cel de-al doilea stagiu de pregatire, i-am zis, dar m-a tot aminat, o saptamina doua apoi mi-a zis că e de acord, că vrea să fie linistit, să fiu si eu. Au trecut vreo două saptamini, a aparut la TV, eu nefiind multumit, analizind situatia cu staff-ul meu tehnic, am decis să parasim Steaua.

El nu putea fi exclus niciodata toate problemele importante le discutam cu el. Dacă voiam un jucator, m-aș fi consultat cu el, el dă banii, nu sunt absurd. Nu erau problemele astea. Mă interesa mult ca el să nu se implice, să aibă vechile obiceiuri, pe care le cunoaste toată lumea.

Nu a luat Zenga titlul, dacă mai raminea, nu stiu dacă mai lua titlu. A avut o mare contributie. Titlul l-a luat Țiti Dumitriu. NU mai era Zenga cind s-a luat.

Gigi vorbea cu mine si-l suna ba pe Lacatus ba pe nu mai stiu cine.

A zis Ilie Dumitrescu azi că cele mai bune conditii mi s-au oferit mie. De unde ideea asta? Cele mai bune conditii ar fi fost să am vreo 3-4 milioane de euro, au fost altii care au avut la dispozitie

Stoichiță n-a avut personalitate si nu a fost in stare să spună că jucatorul x nu pleacă de la echipa Exemplu cu Ghionea, jucator de nationala tu ii dai drumul cind nu ai fundas

Să nu-și imagineze cineva că se va schimba Gigi, ar fi bine să se schimbe, pentru că ar fi doar in folosul lui.

Poate va intelege intr-o zi ceva. Nu se va intimpla nimic bun la acest club, indiferent pe cine va aduce alaturi de club. Se va darima absolut tot", a spus Piturcă la GSP TV.

Victor Piturca a cistigat meciul de debut la Universitatea Craiova. Respect pentru un profesionist si un om de cuvant !

Ilie, ia si invata !

Piturca haiducul (Maria Andries)

Iată o intorsatură interesantă a lucrurilor! Pe vremea cind era selectioner, Piturcă ajunsese să-i exaspereze cu haiducii lui pină si pe cei mai optimisti dintre suporteri. Nationala umbla din stadion in stadion, in cautare de spectatori si namol terapeutic. Acum, numele lui e magnet pentru mase. A adus in Ghencea 25.000 de oameni. La Craiova - 20.000.

Ce s-a intimplat? Și-a scos charisma de la naftalina a probat-o si a constatat că-i vine bine, ca in tineretile cind marca pentru Steaua? Mai degraba explicatia vine din trecutul apropiat. Piturcă a capatat un halou de martir, la fel ca toti antrenorii care au incercat să treacă prin Ghencea cu fruntea sus. În citeva saptamini, a devenit un simbol al rezistentei profesionistilor in fata patronilor. Suporterii vad in el un fel de lider sindical fară sindicat: antrenorul care-și apară meseria. Dar, mai ales, vad un lider al opozitiei față de loja

Ceea ce face intorsatura de lucruri si mai interesantă e ca pină nu demult, lojele erau cele care stirneau isterii si simpatii colective. Finantatorii erau binefacatorii-vedeta haiducii la moda Pină la urma au facut ce-au stiut ei mai bine si au pierdut increderea multimii. Suporterii au inceput să-i aplaude pe antrenori. E un lucru bun. E un lucru normal. În sfirsit, privirile publicului virează de la oficial㝠spre banca tehnica Era si timpul să se plictisească de recitalurile barzilor-care-bagă-bani-in-echipa

Fanii olteni nici macar nu se intreabă dacă Piturcă este un antrenor bun si dacă da, cit de bun? Destul de bun incit să scoată Craiova din veselia actuala Nu e vorba aici de Piturcă-antrenorul, ci de Piturcă-personajul. Robin Hood-ul taciturn care ia fotbalul de la patroni si il imparte angajatilor lor.

Nu poti să le spui celor 20.000 de oameni că se pripesc dind buzna la stadion. Nu poti să le spui că Piturcă are experiență, are un stil eficient, uneori are si noroc, dar n-a dovedit un talent deosebit pentru miracole. De fapt, n-are rost să le spui, pentru că ei stiu deja asta. Dar nevoia de speranță lucrează cu materialul clientului si produce eroi chiar si din stofă impermeabilă de antieroi.

Drumul de la Piti, lasă-ne! la Piti, salvează-ne! e, de fapt, o scurtatură a mintii. Un scurtcircuit al memoriei. Fară să cîștige cupe, trofee, titluri, fară să pupe steaguri si puncte cu var, cel mai nepopular antrenor s-a transformat in cel mai popular dintre ei. Mai mult, a devenit el insusi o superstitie.

Nu e un paradox. E gindire magica Acolo unde normalitatea intirzie, infloreste misticismul. Inclusiv in fotbal. Dacă tot tindem să fim o tară de pelerini, de ce ne-ar mira că se fac pelerinaje in masă si la stadion?

Cu Piturcă la Craiova, ne aflam in plin basm, in plină baladă contemporana Din fericire, de data asta, in centrul povestii si al adoratiei se află cineva care stie fotbal.

Piturca despre MM: "E bine acolo unde e, functia de curva i se potriveste cel mai bine" :)

Imi place ca marii realizatori de emisiuni "sportive" au comentat spusele lui Piti,dar nu s-au prins nici o clipa ca sunt in aceiasi galeata cu MM,acesta fiindu-le coleg de breasla...

doamna asta cred ca e in transa, daca a tras pe nas ca mu(is)tu sau si-a injectat in vena e treaba ei.

Piturca a readus profesionalismul in Ghencea, de-aia a atras suporterii. la fel si la Craiova.

oare cat de tampit sa fii, ca ziarist, sa nu te bucuri ca se umple stadionul de suporteri?