Sign in to follow this  
Followers 0
Bogdan4Steaua

Walter Zenga

67 posts in this topic

@Bodanelu

Am vazut si eu asta in carpeta. Nu pot sa spun decat ca Jiji ar fi in stare de asa ceva, sa-l ia gura pe dinainte. Dar totusi, nu stiu cum de le-a venit aceasta idee actionarilor...

Nici eu nu cred ce scrie in Gazeta. Prea fantezist. Acum ei incearca sa compenseze faptul ca ieri le-a furat stirea Prosport, pentru ca la ei pe prima pagina aparea ca antrenor la Dinamo Andone!

Daca e sa ma iau dupa ce scrie in GSP... vinovat e tot ciobanul...

Normal ca el e de vina... pentru ca a zis ca nu are nevoie de Zenga si ca are o nevasta nu stiu cum...

Demisia! Demisia!

Mai degraba Borcea la Steaua decat Zenga.

Sper sa vina inapoi Zenga... nici pe atunci nu jucam bine dar macar bateam cu 1-0 mereu!

Lasa-l pe Zenga, 1-0 mereu!

Edited by Bogdan4Steaua

Ce zice Zenga de la Catania:

"Sper ca Steaua sã câștige titlul, sunt convins cã are forța sã revinã. Dacã steliștii vor lua titlul, voi fi foarte mulțumit. Totuși, dacã Steaua nu va izbuti sã obținã primul loc, sper ca mãcar Unirea Urziceni ei sã reușeascã. MM Stoica si Dan Petrescu fac treaba buna acolo".

Ce-i, Walterash, te gadila niste amintiri? Daca te-ar fi gadilat si niste inteligenta la timpul potrivit...

În weekend, noua sa grupare, Palermo, a învins cu 2-0 pe Juventus, înregistrând cel mai mare succes în acest sezon în Serie A. Walter confirmã, pentru EVZ, cã Gigi Becali și Cristi Borcea sunt douã personaje cu care este foarte greu sã lucrezi

. Antrenorul explicã și de ce n-a reușit Nicolae Dicã sã se impunã la Catania.

„Dicã a crezut cã a venit și are asigurat locul de titular, doar pentru cã ne cunoșteam. S-a convins cã nu e așa. Apoi s-a supãrat pe mine. Ce sã-i fac? S-a supãrat tocmai pe mine, dupã ce i-am forțat pe cei de la Catania sã-l cumpere. Nu știu ce face prin Grecia

. Uite, Goian e jucãtor care are cap. A recunoscut cã e greu sã se acomodeze în Serie A. Nu e ușor sã joci împotriva unui Trezeguet, de exemplu. El va reuși aici, sunt sigur”, ne-a declarat Zenga.

NÃRAVURILE „SHAKIREI”

„Mi-a zis sã bag al treilea vârf cu Urziceni”

EVZ: Se poate spune cã fotbalul românesc a fost o trambulinã pentru tine, pentru a ajunge sã antrenezi în Italia

. Mai ești la curent cu ce se întâmplã în Liga lui Miticã?

Walter Zenga: Tot timpul voi fi la curent cu ceea ce se petrece în România, fiindcã este a doua mea casã. Am trãit clipe minunate acolo.

La Steaua sunt probleme, la Dinamo la fel, sunt echipe pe care le-ai antrenat...

Am fost foarte onorat cã am trecut pe acolo. M-au ajutat enorm experiențele acelea. ªi cea de la Dinamo mi-a fost utilã. A însemnat ceva, chiar dacã am stat doar vreo douã luni în ªtefan cel Mare. Am fost dat afarã în 2007, dupã ce am pierdut un derby cu Steaua în Ghencea. Am avut o ședințã cu Nicolae Badea, Cristi Borcea și Vasile Turcu. Le-am zis sã vorbim a doua zi, la rece. N-au vrut sã audã de sugestia mea, așa cã a trebuit sã plec. Pânã la urmã, n-am avut de ales, nu puteam sã stau acolo când toți erau împotriva mea. Asta e viața de antrenor. Azi ești, mâine ești dat afarã.

Borcea este acuzat cã face echipa la Dinamo și cã impune fiecãrui antrenor anumiți jucãtori, în funcție de intere sele personale. Cum a fost în cazul tãu?

M-am certat tot timpul cu Borcea pe tema jucãtorilor, cât am stat la Dinamo! Încerca sã se impunã... La un meci cu Unirea Urziceni, când jucam noi cu un om în plus, mi-a zis sã bag al treilea vârf. N-am vrut. Ne-am certat rãu de tot dupã episodul acela.

„Italianul ãsta e nebun rãu!”

Erai totuși cãlit în 2007, mai ales dupã experiența de la Steaua?

Când eram la Steaua, înaintea meciului-retur cu ÞSKA Sofia, Gigi Becali a venit la vestiare. Era un meci important. Dacã ne calificam, intram în grupele UEFA. Nu mi-a impus nimic, voia doar sã-i mobilizeze pe bãieți. Am mers în grupe și meciul ãla (2-2, la Sofia, 2-1, în tur, la București - n.r. ) a fost extraordinar pentru mine. Steaua a reușit atunci ceva formidabil. De mult nu mai reușise o echipã româneascã sã treacã de primele tururi în Europa. Chiar și pe urmã, echipa a mers în Ligã, dar partidele din retur s-au jucat acasã. Atunci ne-am calificat mai departe dupã un joc din deplasare. Plus cã a fost acel meci fantastic cu Valencia, de neegalat.

Becali a promis atunci o primã de 100.000 de euro de jucãtor, în cazul calificãrii. Apoi n-a mai plãtit decât o micã parte.

Crezi cã mai conta

asta? Pentru mine a însemnat enorm cã am bãut un pahar cu vin roșu cu Traian Bãsescu și cã am stat de vorbã cu dânsul.

Þi-a cerut Becali sã folosești un jucãtor anume?

Nu, dar la meciul cu Beșiktaș, tot în sezonul de care îți povesteam, l-am titularizat pe Ciocoiu. A luat foc. A urlat, a spart, a fãcut urât, nu se mai înțelegea nimeni cu el. Zicea: „Italianul ãsta e nebun rãu!”. Apoi, Ciocoiu a dat gol. Un timp m-a lãsat în pace, dupã care l-a dat afarã pe Ciocoiu.

De ce este rãu acum la Steaua?

Pentru cã acolo nu mai e un om ca Meme Stoica. El era un tampon între vestiar și patron. Meme reușea sã-l tempereze pe Gigi. Þin la Steaua. Scandalurile vor face rãu echipei. Dacã eram în locul lui Gigi, nu-l dãdeam niciodatã afarã pe Bergodi.

Cum comentezi reușita antrenorilor italieni în România?

Avem o școalã bunã de antrenori, dar ne ajutã și apropierea dintre popoare. Sunt foarte supãrat din alt motiv: Mircea Rãdulescu. Cine e el în fotbal? De ce i-a jignit pe antrenorii italieni, spunând cã au venit în România ca sã se lanseze? E nedrept. Apreciez antrenorii români. Dar, în meseria asta, existã multã invidie și rãutate.

Visul tãu rãmâne Inter Milano?

N-am stat acolo decât 26 de ani (râde). Acum, Inter are cel mai bun antrenor din lumea asta, Mourinho. Sper cã va veni și vremea mea.

EvZ

"MM s-a facut alb cand i-am spus că joc cu Ciocoiu, nici nu i-a dat lui Gigi foaia de joc cu echipa. Cand l-a vazut pe teren a spus "Ce face Ciocoiu pe teren?", dar după meci m-a laudat. Dacă am un lot de 24 de fotbalisti, atunci ii folosesc pe toti. Mă deranja că spunea despre un jucator că e slab, atunci antrenorul pierde din autoritate in fata jucatorilor. Patronul bagă bani, are intotdeauna dreptate, dar nu trebuie să vorbească la televizor. După 27 de etape, Gigi m-a dat afara mi-a stricat si cununia civila Am trecut peste tot, peste noroaie, zapadă cu Villareal si m-a dat afară", a declarat Zenga la Sport.ro.

Walter Zenga a fost un antrenor bun si un sufletist.., a stiut sa fie aproape de jucatori si ca om.. Forza Steaua!

Edited by sorin111

Una din primele victime ale managementului ciobanesc!

Fostul tehnician al echipelor Steaua si Dinamo, Walter Zenga, a declarat pentru Rai Sport că este convins că ajunge să fie antrenorul formatiei Internazionale Milano, la care a activat 12 ani ca jucator, informează tuttomercatoweb.com.

"Într-o zi o voi antrena pe Inter, stiu asta. Mă bazez pe personalitatea mea, pe forta pe care o am si pe capacitatea de a ajnuge unde doresc. Evident că pană in prezent nu a existat această oportunitate. Am 52 de ani biologici, dar la nivel de antrenor este ca si cum aș avea 42. Știu că mai devreme sau mai tarziu va veni momentul meu. Din fotbalul italian imi lipsesc rutina zilnică din vestiar, discutiile cu conducatorii, dar si conflictele", a spus Zenga.

Walter Zenga, in prezent tehnicianul echipei Al Nasr din Emiratele Arabe Unite, a antrenat formatia Steaua in perioada 2004-2005 si pe Dinamo in 2007. El a mai pregatit in Romania echipa FC National, in perioada 2002-2003.

Ca jucător la Internazionale Milano, el a câștigat campionatul Italiei in 1989, Supercupa Italiei in acelasi an si de două ori Cupa UEFA, in 1991 si 1994.

Sursa

Una din primele victime ale managementului ciobanesc!

Fostul tehnician al echipelor Steaua si Dinamo, Walter Zenga, a declarat pentru Rai Sport că este convins că ajunge să fie antrenorul formatiei Internazionale Milano, la care a activat 12 ani ca jucator, informează tuttomercatoweb.com.

"Într-o zi o voi antrena pe Inter, stiu asta. Mă bazez pe personalitatea mea, pe forta pe care o am si pe capacitatea de a ajnuge unde doresc. Evident că pană in prezent nu a existat această oportunitate. Am 52 de ani biologici, dar la nivel de antrenor este ca si cum aș avea 42. Știu că mai devreme sau mai tarziu va veni momentul meu. Din fotbalul italian imi lipsesc rutina zilnică din vestiar, discutiile cu conducatorii, dar si conflictele", a spus Zenga.

Walter Zenga, in prezent tehnicianul echipei Al Nasr din Emiratele Arabe Unite, a antrenat formatia Steaua in perioada 2004-2005 si pe Dinamo in 2007. El a mai pregatit in Romania echipa FC National, in perioada 2002-2003.

Ca jucător la Internazionale Milano, el a câștigat campionatul Italiei in 1989, Supercupa Italiei in acelasi an si de două ori Cupa UEFA, in 1991 si 1994.

Sursa

Mare pacat ca nu a stat mai mult ..

Ti-a cerut Becali sa folosesti un jucator anume?

Nu, dar la meciul cu Besiktas, tot in sezonul de care iti povesteam, l-am titularizat pe Ciocoiu. A luat foc. A urlat, a spart, a facut urat, nu se mai intelegea nimeni cu el. Zicea: Italianul asta e nebun rau!. Apoi, Ciocoiu a dat gol. Un timp m-a lasat in pace, dupa care l-a dat afara pe Ciocoiu.

Sign in to follow this  
Followers 0