Sign in to follow this  
Followers 0
Bogdan4Steaua

Walter Zenga

67 posts in this topic

Data nasterii: 20.04.1960

Locul nasterii: Milano

Nationalitate: italiana

Dupa ani buni de seceta pe plan european, venirea lui Walter Zenga pe banca Stelei ne-a adus din nou acolo unde ne era locul: printre cluburile puternice din Europa. Italianul are doua mari merite:

1. A alcatuit un nucleu puternic de jucatori

2. A reusit sa insufle jucatorilor mentalitatea de invingator intr-o maniera mai evidenta decat a predecesorilor sai

Cariera profesionala:

1978-1979 - Jucator(portar) la Salernitana

1979-1980 - Jucator(portar) la Savona

1980-1982 - Jucator(portar) la Sanbenedettese

1982-1994 - Jucator(portar) la Inter Milano

1994-1996 - Jucator(portar) la Sampdoria

1996-1997 - Jucator(portar) la Padova

1998-1999 - Jucator(portar)/antrenor la New England Revolution

A evoluat in 58 de partide pentru echipa nationala a Italiei.

In sezonul 2002-2003 antreneaza pe FC National,iar in sezonul 2004/2005 ajunge la Steaua, cu care a castigat campionatul si a ajuns in optimile de finala ale Cupei UEFA, dupa ce a eliminat detinatoarea trofeului, echipa spaniola Valencia.

In 2005/2006, a reusit event-ul cu Steaua Rosie Belgrad.

Putem afirma cu tarie ca Walter a ramas in inimile tuturor suporterilor stelisti.

Eu as zice ca mai degraba a ramas în memoria noastra.

Daca ne gandim insa ca printre suporteri sunt si multe reprezentante ale sexului frumos,atunci e posibil sa le fi ramas si în inima.

Si eu il consider pe Walter Zenga un mare antrenor.Cred ca nu venea el si ramanea Pitzi tot pentru locurile 3-4 ne-am lupta.Tare as vrea sa il mai vad pe Zenga pe la vreo emisiune de sport. Oricum parerea mea este ca, din pacate, presa l-a cam uitat. De mult nu am mai vazut vreun interviu cu el in prosport sau gsp.

Ce se mai aude de Zenga? Mai este la Gaziantepspor? Presa din Romania nu a mai scris in ultimul timp despre el...

Walter este in continuare antrenor la Gaziantep(locul 7 in Turcia in acest moment). Echipa a pierdut vineri in fata celor de la Fenerbahce(scor 1-4).

Zenga vrea in Scotia!

Italienii Zenga si Landi, care au antrenat si in Romania, au trimis CV-uri la gruparea Dunfermline, dorind sa preia conducerea tehnica a formatiei care ocupa ultimul loc in campionatul Scotiei.

Spt.ro

Sper sa vina inapoi Zenga... nici pe atunci nu jucam bine dar macar bateam cu 1-0 mereu!

Si daca nu Zenga, macar mama lui Protasov sa vina. Ca, cica ea e mai seriosa decat Oli, nu face glume la antrenamente. Asa se zice prin peluza.

Walter Zenga l-a sunat pe managerul Stelei, MM Stoica. Mihai Stoica a primit miercuri seara un telefon-surprizã, dupã o pauzã de aproape 4 luni în care nu și-au mai vorbit. Stoica se afla în birou cu Olãroiu, lucru pe care managerul i l-a transmis lui Zenga. Imediat dupã terminarea convorbirii, Walter l-a sunat și pe Olãroiu, cãruia i-a spus același lucru ca și lui MM: "Multã baftã în meciurile urmãtoare".

Zenga, antrenor la Al-Ain, a refuzat oferta lui Poli Timișoara și a declarat cã s-ar întoarce în România numai la Steaua și naționalã.

Sursa: stelisti.ro

Da, sa vina Zenga, ca asta e mare antrenor!

Fostul tehnician al ros-albastrilor, Walter Zenga era foarte fericit ieri seara dupa calificarea în finala Cupei Regelui cu echipa sa Al Ain. ?Am reusit sa mergem mai departe. Daca vom câstiga aceasta competitie vom putea participa direct în Liga Campionilor Asiei?, ne-a declarat italianul foarte bucuros. Zenga ne-a mai spus ca urmareste îndeaproape ce se întâmpla cu Steaua sI ca a vorbit cu MM sI Oli. ?I-am sunat sa îi încurajez. Un prieten suna când esti la greu nu când totul e bine. Nu i-am sunat ca sa revin la Steaua. Nu se pune problema. In tara am sa vin la sfârsitul lui mai pentru a-mi pregati nunta?, a precizat Walter Zenga.

Sursa: Prosport

Felicitari lui Zenga! Sunteti un om de onoare si care se respecta!

Pacat ca a uitat declaratile de dragoste pe care le-a facut suporterilor, cand acestea au fost la nunta lui si l-au sustinut, chiar daca tot fotbalul romanesc era impotriva lui.

Multumim Walter pentru tot ce ai facut la Steaua, dar sper sa retrogradezi cu Dinamo!

ESTI CEA MAI MARE JAVRA! O JIGODIE DE OM, nu meriti nici un scuipat din partea noastra!

Esti un ipocrit si jumatate, si sper ca la Dinamo sa fii fluierat din prima secunda!

Nu cred ca e el de vina, el a tot incercat sa vina la Steaua, dar ciobanu infect nu l-a bagat in seama.... eu inca mai am o farama de respect pentru el atata timp cat nu va scanda nimic urat la adresa Stelei.

Daca o va face, va fi mort definitiv pentru toata suflarea stelista!

Walter a facut greseala vietii lui. Ne-a tradat si pentru asta nu merita nici macar un cuvant de bine!

E cea mai proasta veste pe ziua de azi, efectiv mi-a trecut tot cheful de munca, de fumat, de baut!

Nici nu stiu ce sa fac, sa-l injur, sa-l respect ca pe un adevarat profesionist(?).

Inca sper sa nu fie adevarat, poate se intampla ceva, poate refuza pana la urma...

Ma perche, Walter?

Poate pana gaseste bilet de avion, se razgandeste si nu mai vine! :biggrin:

Walter a facut greseala vietii lui . Ne-a tradat si pentru asta nu merita nici macar un cuvant de bine

Dar asta nu inseamna ca trebuie injurat ca la usa cortului, asa cum faci tu. Din astea fac numai dinamovistii si cei care sunt prea josnici ca sa recunoasca meritele unui om.

Acestui om trebuie sa ii se multumeasca pentru tot ce a facut pentru Steaua si sa fie ignorat. Pentru ca el a refuzat dragostea noastra.

Il injur pentru ca am tinut prea mult la el. Si sa ne faca el asta? Cuvintele lui "in tara antrenez doar Steaua" dor acum mai tare ca oricand!

Sign in to follow this  
Followers 0