Alessandro

FC Barcelona

1,109 posts in this topic

Daaa, si Manchester United este clar egala Osasunei.

Nu stii cantecul ala?

"Joaca Osasuna zici ca-i Man United..."

Diferenta de valoare e una...non-combatul e alta...aseara a fost bataie de joc, nu meci de fotbal. In Anglia poti juca cu unii de Liga a patra, poti sa-i bati si cu 12-0 dar tot opun o oarecare rezistenta (ca la rugby unde echipa condusa cu 100-0 tot lupta pentru onoare sa dea si ei un eseu)...arata si ei ca au venit pentru mai mult decat un schimb de tricou la final de meci.

Niste nenorociti domne. Niste nenorociti.

Pai cat tupeu sa ai, bah Guardiola, sa iti faci propria Liga unde sa joci doar cu echipe satelit si sa dictezi arbitrilor cum sa arbitreze?! Un nenorocit!

Saracii de la Real, ca sunt furati la greu. :-<

Saracu' Mourinho, de disperare i-a bagat degetele in ochi lui Tito Villanova. Asta a facut Barca din el, l-a transformat dintr-un gentleman intr-un huligan nenorocit.

Barcelona este cel mai mare rau care s-a abatut asupra pamantului. Mai mare ca evretii, masonii, comunismul, era glaciara si klingonienii la un loc.

Hai, da-o incolo, acum Barcelona n-ar avea valoare sa bata Osasuna la scor?

Asa, inseamna ca si cu Real a fost ceva in neregula cand le-a dat scor...Atat au putut cei din Pamplona, cel putin in meciul de ieri.

Am citit undeva ca s-au apucat multi experti, antrenori, sa analizeze Barcelona, au ajuns la concluzia ca n-ar fi cine stie ce de capul lor, nici Messi, Xavi sau Iniesta n-ar fi chiar asa buni. Stau si ma intreb, atunci de ce naiba nu le face nimeni fata, decat rareori, de ce nici o echipa ce joaca cu ei n-are posesie superioara? Nu-i asa ca e simplu sa dai din gura?

p.s. nu sunt fan Barcelona, simpatizez cu "albii", doar ca asta nu ma impiedica sa vad realitatea...

"In fiecare zi ma gandesc ca maine pot sa plec. Lucrez mai bine cand stiu ca am libertatea de a-mi decide viitorul. Exista riscul sa-ti pierzi pasiunea pentru ceea ce faci atunci cand semnezi un contract pe termen lung. Totul tine de pasiune. Cea mai mare bogatie pe care o poate avea cineva este sa faca doar ce-i place cu adevarat", a declarat Guardiola intr-un interviu intitulat "Conversatii despre viitor" acordat regizorului spaniol Fernando Trueba.

Guardiola isi prelungeste in fiecare an contractul cu Barcelona si nu le promite sefilor sai niciun trofeu. "Nu pot sa fac planuri pe sase luni sau un an. Cea mai frumoasa parte a meseriei mele este sa pregatesc un meci. Asta e minunat: sa visezi la ce se va intampla. E doar un joc, in ciuda faptului ca l-am pervertit. Fotbalul e o afacere si multa lume traieste din asta", a mai spus antrenorul Barcei.

Guardiola a dezvaluit o parte din filosofia care l-a ajutat sa devina cel mai titrat antrenor din istoria Barcelonei.

"Inca mai mai consider jucator. Sunt invidios pe jucatori, nu ma mai pot schimba alaturi de ei in vestiar"

"Pe jucatori trebuie sa ii seduci ca sa scoti maximul de la ei. Noi, antrenorii, suntem sub jucatori si nu peste ei cum se crede. Depindem de ei".

"Nu poti sa spui orice in fata grupului, nu poti sa-i corectezi mereu. Uneori se simt jigniti".

"Nu ai timp si nu ai viitor in sportul de performanta. Acum se intampla totul".

"N-am intalnit niciun jucator de top caruia sa nu ii placa ceea ce face".

"Am pierdut verbul a juca, dar jucam in fiecare zi. Nu exista exercitiu fara minge. Cand le arunc mingea, jucatorii innebunesc. E ca atunci cand arunci un os unui caine".

"When Messi doesn't score that becomes news. Imagine the level he has reached if that is the case" - Guardiola

Pacat ca nu am castigat contra celor de la Sevilla. Jocul a fost foarte bun , dar mingea nu a vrut sa intre in poarta ! Plus ghinion in final cand Messi a ratat un penalty.

Guardiola - "Nu am nimic de comentat despre ce a spus Zlatan, vreau doar să repet ce i-am spus atunci cind a plecat la AC Milan, să-i multumesc pentru ceea ce a facut cit a jucat aici si să ii doresc mult succes. Ibra a contribuit enorm la tot ce am realizat cit a fost la Barcelona. A jucat aproape toate meciurile, mai putin pe cele cu Stuttgart si cu Villareal si ne-a ajutat să cîștigam acel campionat si să ajungem in semifinalele Ligii Campionilor. Nu contează ce a spus, desi mi-aș dori să nu gindească asa".

Barcelona se va impune in acest sfert de finala;

0-2 la Madrid in seara asta,dubla Messi;

Barcelona se va impune in acest sfert de finala;

0-2 la Madrid in seara asta,dubla Messi;

N-ai fost departe.

Posesie: Real 27 % - Barca 73%.

Edited by ebonyc

N-ai fost departe.

Niciodata nu poate castiga Real cu acest gen de jucator. Ce cauta babuinul asta alaturi de Hierro, Redondo sau Guti in analele fotbalului madrilean?

Mai sunt care n-au ce cauta la Real, dar barem nu sunt nesimtiti ca Pepe...

Pana si Gravessen era mai galant. Pe vremea lui Raul, Helguera si Hierro ma uitam cu placere la Real desi tineam cu Barca.

Edited by ebonyc

acest "Jose" al fotbalului mondial ar trebui sa mai lase din prostia si ingamfarea de care da dovada inainte de fiecare meci impotriva Barcei si sa isi vada de pregatirea jocului; posesia ,da,asta e arma principala contra Madridului,daca nu le dai mingea si nu le lasi spatii,sunt zero;

Messi a fost imperial,iar batranii goleadori din aparare au aratat ca au valoare,in ciuda varstei adunate de 65 de ani; ocaziile au fost multe,scorul a fost prea bland,nu reflecta ce s-a intamplat on the pitch.

forza Barca.

* Pepe si Coentrao,niste frustrati,la fel ca si cel care ii indruma;

Edited by Mem0

Da' nici cu Busquets nu prea mi-e rusine :D

Meciul asta a simulat Busquets vreo faza? Nu intreb pentru ca sunt sigur ca nu a facut asta, atata tot ca nu tin minte.

Imi aduc aminte de o faza cu Pepe cand a pus piciorul langa al lui si a sarit Busquets de zici ca i s-a prabusit un avion pe gheata.

Busquets barem are talent, Pepe e prea din topor! :)

Nu poti compara simulatul cu calcatul. Busquets simuleaza des, dar nu calca oamenii in picioare.

Peste toate, asta e cea mai tare simulare:

Edited by ebonyc

Imi aduc aminte de o faza cu Pepe cand a pus piciorul langa al lui si a sarit Busquets de zici ca i s-a prabusit un avion pe gheata.

acolo a fost Fabregas,nu Busquets; sper sa nu ma insel,a fost o faza in tusa,la marginea careului madrilean,repriza a 2a;