Sign in to follow this  
Followers 0
dmb

Stefan Sames

16 posts in this topic

Am fost coleg cu Sames . Prin el intram toata clasa la meciurile Stelei.Erea un om deosebit.Desi in vremea aceea capitanul nationalei, nu avea nici un pic de aere de vedeta.Era unul dintre colegi.Si era de o generozitate dezarmanta.Stiu ca multi profitau si ii cereau masina (nu tin mine sa nu o fi dat cuiva)iar el era nevoit sa se reintoarca acasa cu taxiul...

Stefan Sames a fost la vremea lui unul dintre cei mai buni jucatori ai Stelei.A jucat 274 de meciuri in tricoul ros-albastru in 10 editii de campionat,situându-se pe locul 5 intr-un top al jucatorilor cu cele mai multe prezente la clubul militar.

Fane Sames a strans 49 de prezente la echipa nationala,fiind la egalitate cu Miodrag Belodedici si Gino Iorgulescu in clasamentul selectiilor nationale editat de FRF,corespunzator locurilor 31 - 33.Desi fundas central,Fane,a marcat pentru echipa României,3 goluri.

In anul 1979,a fost desemnat jucatorul anului în România.

Este nascut în anul 1951.

Virgil, exista date daca mai are treaba cu fotbalul? Personal nu am mai auzit de o buna bucata de vreme de el.

Cred ca e antrenor la juniorii Stelei. Cel putin un timp a fost si nu cred ca a renuntat.

Observ cu mahnire ca nimeni de pe acest site nu se arata indignat de modul cum a fost tratat Stefan Sames de catre conducerea Stelei. Unul dintre cei mai importanti fotbalisti din istorie a fost atacat intr-un mod josnic si nici un stelist nu se arata deranjat. Tin sa mentionez ca nici macar o data in 10 ani cat m-am antrenat sub comanda lui nu l-am vazut sa bea vreun strop de alcool inaintea antrenamentelor si nici nu am vazut vreun plic cu bani la noi investiar.

Conducerea clubului avea bineinteles dreptul sa analizeze activitatea de 14 ani a dansului si sa purceada la inlocuirea acestuia daca rezultatele erau gasite a fi nesatisfacatoare. Insa este impardonabil modul cum au ales sa se desparta de acesta aruncand cu noroi intr-unul din jucatorii legendari ai Stelei pentru a-si justifica actiunile.

Pentru mine, simplu fapt ca au tinut sa inventeze astfel de mizerii este suficient pentru a pune la indoiala decizia de demitere a acestuia; ca sa nu mai vorbesc de persoana care i-a luat locul, persoana a carei singura legatura cu clubul Steaua este numele Becali

Ce stiti voi! Becali a facut scoala de antrenori de la Coverciano si este antrenor emerit! Sunt singur ca va scoate numai valori! :wink:

Dragos, nu stiu daca e chiar asa... Am facut si eu fotbal cateva luni sub comanda lui Sames si tin minte ca l-am vazut o data putin ametit (nu beat, dar bause!) la antrenament. Despre bani, nu pot sa spun nimic. Dar am motive sa ma indoiesc de calitatile lui de antrenor, mai ales ca nu cred ca au iesit mari fotbalisti din grupele sale si nici campionate la nivel de juniori nu prea luau (83 si 84, la ele ma refer).

sunt vecin cu Stefan Sames de 20 de ani. mi se pare ciutat ce spui, sincer nu l-am vazut niciodata beat, sau macar ametit. e un om deosebit

Sameș a fost cel mai bun, mai elegant si mai autentic stoper roman pe care l-am vazut vreodata A debutat in fotbalul mare la Universitatea Craiova, cu care a ratat, la golaveraj (le-a lipsit un gol!), titlul din 1973, in favoarea lui Dinamo. A fost apoi subiectul unui schimb de jucatori uluitor, in ecuatie intrand si Costică Ștefanescu, de la Steaua. Ambii au ajuns liderii noii lor echipe, apoi au alcatuit, ani buni, cuplul de fundasi centrali ai echipei nationale ai carei capitani au fost, cand unul, cand celalalt.

Sameș avea forta unui Pujol, eleganta lui Chivu si jocul aerian al lui Magic Johnson, doar că folosea capul si nu mainile, dacă intelegeti ce vreau să spun. În natională l-a debutat Valentin Stanescu, in aprilie 1973, intr-un 0-2 la Kiev, cu URSS. Sameș a tinut atunci la Blohin, marea vedetă a sovieticilor, pentru care au marcat Onisenko si moldoveanul de la Chisinau, Muntean. Hai să vă spun si echipa debutului lui Sames cu precizarea că in paranteze am trecut echipa de club: Raducanu (Rapid) “ L. Satmareanu (Steaua) “ Pescaru (Steagul Rosu Brasov), Sameș (U Craiova), Deleanu (Dinamo) “ Dumitru (Steaua), Anca (U Cluj), Radu Nunweiller (Dinamo) “ Troi (FC Argeș), Dumitrache (Dinamo), Lucescu (Dinamo). Au mai jucat Remus Vlad (FC Argeș), Beldeanu (FCM Resita), Viorel Muresan (U Cluj) si Marcu (U Craiova).

Sameș a strans 49 de selectii si a marcat de 3 ori pentru nationala facand meciul carierei in 29 aprilie 1981, pe Wembley, 0-0 cu Anglia in preliminariile CM din Spania. A fost the best in conditiile in care Anglia ataca prin Robson, Brooking, Trevor Francis si Woodcock, printre cei mai buni atacanti ai Europei.

De acest meci se leagă si povestea de azi. În 1983, lui Sameș i s-a aratat usa la Steaua. O soră avusese fireasca inspiratie de a ramane in RFG si, cum Ștefan era militar, devenise incompatibil cu clubul MApN. A ajuns la Rapid si, la un antrenament cu echipa de tineret (era suspendat pentru cumul de cartonase), s-a oprit din fuleu, lasandu-i pe ceilalti, niste pusti, să alerge. Atunci cineva i-a strigat să alerge, de undeva din tribuna Sames vexat, s-a intors in directia omului si i-a zis: Alo! Eu sunt Ștefan Sameș si l-am tinut acum 2 ani pe Francis, pe Wembley! Tu cine esti? Eu sunt Costea si am jucat cu Baratky, Auer si Ionică Bogdan la Rapid, contra Venusului si Ripensiei! Atunci Sameș s-a dus si i-a strans mana batranului, asa, ca de la legendă la legenda Dacă intelegeti ce vreau să spun!

P.S. Ca să vedeti ce perioadă a acoperit la natională, să vă spun că Sameș a jucat ultima oară in noiembrie '82, 1-4 cu RDG, chemat fiind de Mircea Lucescu intr-o echipă cu debutantii Coraș si Duckadam, cu Rednic, Andone, Klein, Gabor sau Gino Iorgulescu Pregateau meciul cu Italia de la Florenta, din 4.12.1982 (azi se fac fix 28 de ani!), un 0-0 precum cel de pe Wembley, de altadată

Marius Mitran

sames.jpg

Edited by Lari

fularsteaua2 ......Stefan Sames......daca toti romanii ar fi ca el.....toti am fi o familie, toti am fi iubiti, toti am fi apreciati, toti am fi modesti, toti am fi modele pentru ceilalti, toti am fi ca unul, toti am fi ca o singura inima ce bate in mii de piepturi, am fi tot ce isi doreste Dumnezeu pe Pamant.............Stefan Sames..... Stefan Sames.........Stefan Sames..... :steag_sah_mic:

Ștefan Sameș, stoperul anilor '70, s-a dus la Ceruri

Era bolnav de ceva vreme. Nu mai avea mult pană să implinească 60 ani. Cu el, destinul n-a mai avut rabdare. Azi-noapte, nu mult după miezul nopții, Ștefan Sameș s-a stins.

Nascut la 14 octombrie 1951, in comuna ilfoveană Dobroești (vecină Bucureștiului), Sameș s-a apucat de fotbal in 1965, la centrul juvenil al Stelei. Cum militarii chiar aveau, pe atunci, echipa nu ca azi, era greu să prindă rapid lotul de baza Așa ca in 1971, se transferă la Universitatea Craiova.

În 28 noiembrie același an, debutează in prima divizie, la Ploiești, 1-1 cu Petrolul. La cea care va deveni Craiova Maxima se impune, intr-o primă mare echipă a Științei, cu Oblemenco, Deselnicu, Mitică Marcu, Țaralunga Niță, Strambeanu, Badin, Balan, Velea. Echipă care in 1973 pierde titlul in conjuncturi nemaivazute: egalitate la puncte cu Dinamo, dar golaveraj mai slab cu un singur gol! Inutil de precizat că dinamoviștii au câștigat titlul grație unui blat cu CFR Cluj (cum se leagă toate!) și profitand de o nenorocită infrangere a Craiovei la Arad.

Sameș debutează in națională la 18 aprilie 1973, intr-un amical cu URSS, 0-2 la Kiev. Atat de mult crescuse in joc, incat Steaua l-a vrut inapoi. Și, pentru a-l recupera, l-a dat la schimb, Baniei, pe Costică Ștefanescu, un alt produs al centrului stelist care nu se putea impune la gruparea roș-albastra La cumpana anilor '70-'80, cuplul de fundași centrali al naționalei va fi Sameș “ Ștefanescu. Cei doi vor fi și capitani ai reprezentativei.

La Steaua va face parte dintr-o generație de excepție, fiind capitanul acelei echipe. Cu Vasile Iordache, Vigu, Tudorel Stoica, Liță Dumitru, Puiu Iordanescu, Troi, Costică Zamfir, Marcel Raducanu, Viorel Nastase. Cucerește două titluri naționale, in 1976 și 1978, și două Cupe ale Romaniei, in 1976 și 1979.

Cu aceștia, plus alți fotbaliști mari, gen Dobrin, Dinu, Rică Raducanu, Nunweiller VI, Mircea Lucescu, Dudu Georgescu, Bölöni, Balaci, Ștefanescu și Camataru, a fost coleg și la naționala Ratează insă toate calificarile posibile, insă pe atunci mergeau doar 16 la Mondiale și patru sau opt la Europene. Nu ca in ziua de azi, cand ajung acolo toți fraierii.

continuare la http://www.regelefotbal.ro/legende/Stefan-...a-dus-la-ceruri

Cum arata Stefan Sames in urma cu doi ani:

Sames.jpg

Cum arata Stefan Sames in urma cu doi ani:

Si...

12sames.jpg

Nu mai e nimic de spus... odihneasca-se in pace !

Becali spune că va vinde doar pe zeci de milioane si că nu va mai accepta plecarile pe "maruntis". Steaua sufera insă exact la capitolul copii si juniori, sector de unde iși trag resursele pană si marile echipe.

Politica Stelei a fost desfiintată de un fost mare stelist. Ștefan Sameș s-a stins cu gandul la fosta lui echipa Legenda Stelei a fost extrem de dezamagit de modul in care s-au purtat cu el Argaseală si ceilalti oameni ai lui Becali.

Sotia fostului fundaș povesteste in ProSport că Sameș a fost foarte afectat de modul in care stelistii s-au dispensat de el: "Bine că mai au doar cinci grupe si se antrenează pe unde apucă", spune Lorena Sames

Dintre toti oamenii lui Becali, Sameș a fost insă cel mai afectat de atitudinea lui Duckadam. "Sami, cand il vedea la televizor, vorbea singur. Nu intelegea cum un fotbalist ca Duckadam a acceptat să lucreze cu oamenii ăștia. Cand a venit la Steaua i-a spus sotului meu că el nu decide la club, că e pe o pozitie de imagine. Sami l-a intrebat apoi: «Pai, ce esti, ma tu? Maimuță?», povesteste Lorena Sameș in ProSport

Morala: Pactul cu Diavolul e Pact cu Diavolul si atat. Fara scuze, fara explicatii, fara nuante. Doar consecinte si capete intoarse, ca atunci cand trece garda. Si, fireste, plata.