***alex***

Real Madrid CF

1,862 posts in this topic

Meci nebun aseara pe Benabeu intre Real si Valencia . Dupa multe ocazii , suturi in bara , scorul final a fost 0-0. Barca la 4 puncte si cu meci direct .

Real Madrid vs Valencia 0:0 MATCH HIGHLIGHTS de maidb7abc

Edited by gio_stgloria

Cred ca se impusca Mourinho daca pierde campionatul dupa ce a avut 10 puncte avans.

M-am uitat la meci , a fost magic Ronaldo aseara. Nu pot totusi sa nu remarc modul cocaleresc in care se bucura la goluri .In rest, fara el aseara era inca un egal pentru Real. A avut niste executii extraordinare.

M-am uitat la meci , a fost magic Ronaldo aseara. Nu pot totusi sa nu remarc modul cocaleresc in care se bucura la goluri .

Mda, asta remarcam si eu aseara, e de prost gust gestul cu trasul sortului in sus, cu aratatul piciorului...

Mda, asta remarcam si eu aseara, e de prost gust gestul cu trasul sortului in sus, cu aratatul piciorului...

Omul se iubeste mult si e si foarte increzut. Daca nu va invata sa-si cizeleze comportamentul va ajunge un jucator obisnuit peste cativa ani.

Majoritatea fotbalistilor si oamenii din fotbal sunt cocalari si prosti. Si majoritatea suporterilor de fotbal sunt la fel. E un sport de prosti si cocalari.

Pentru mine nu sunt o surprindere gesturile de cocalar ale lui Ronaldo. Mai surprins ramaneam daca facea Eminescu acest lucru dupa fiecare poezie.

Edited by Ronnie

Are 26-27 de ani, nu-i un geniu ( pe teren ) ca Messi, dar va ramane unul dintre mai buni marcatori din istorie. Probabil ca spre sfarsitul carierei va fi obisnuit, nu va fi precum Giggs, probabil!

Am vazut ca se bucura de cateva etape in modul acesta, dar tot la fel de adevarat este c-a tras niste suturi de generic in ultimele meciuri.

Eu am vazut ca 80-90% din loviturile libere recent executate de el s-au cam dus prin boscheti sau nu trec de zid, totusi iata ca un supergol face ca asta sa treaca nementionat iarasi.

Sunt curios daca Ozil sau alti posibili executanti de lovituri libere or fi frustrati pe tema asta?

Pe Bernabeu vine Gijon! :drunk:

Pana la urma, mai bine fotbalist si in comportament ca si C. Ronaldo, decat ca altii, care nici fotbalisti nu sunt, iar pe partea cealalta, poate mai rau ca el....

Magic si cocaleresc ? Nu prea merge, cred ca ar trebui sa renunti la una din variante. Ronaldo e magic iar bucuria golului e data de valoarea incontestabila pe care stie ca o are. Are un caracter puternic, stie ca astfel de manifestari ii aduc deopotriva si invidie dar si admiratie, mascata ce-i drept, insa golurile vorbesc pentru el.

Stima...

Magic in executii , cocalar ca personalitate.Eu zic ca merge :)

Inainte se lua lumea de Ronaldo ca da prea multe goluri din penalty. A avut si Messi recent serie doar din goluri din penalty, n-a mai zis nimeni nimic.

Apoi, ca nu inscrie din lovituri libere. A dat si din astea, gata, nu mai zicem nimic.

Cum sa ne mai luam noi de Ronaldo? Aaa, pai sa ne luam de modul cum se bucura la goluri.

Eu as mentiona alte lucuri dupa meciul de aseara:

-primul jucator din La Liga cu 20 de goluri in deplasare

-7 hattrick-uri in campionat

-a inscris ultimile sale 23 de penalty-uri

Nu m-ar mira daca in etapa urmatoare va lua un galben gratuit ca sa lipseasca in El Clasico.

tot cocalar ramane,ca de altfel toti portughezii de la Real,ma uitam la Coentrao ce gesturi facea,daca eram in tribune saream gardu si i rupea fata aia de meltean plin de cosuri.......poate de asta are Barca mai multi fani decat Real,nu i am vazut niciodata pe Messi,Xavi sau Iniesta facand ca maimutele astea portugheze......cred ca Real v a lua campionatul pt ca are un atac mai bun,oricum nu ma pasioneaza fotbalul spaniol,un fotbal unde nu se face marcaj si apararile sunt inexistente,tare as vrea sa i vad pe Messi si Ronaldo in italia la un meci cu Lecce sau Catania,oare aici mai inscriu 40 de goluri pe sezon?

Fiecare cu aprecierile lui , eu unul il respect mai mult pe Messi pentru modul in care isi face treaba. Nu e nevoie sa se dea in stamba , sa-si arate mai stiu eu ce parti ale corpului precum Ronaldo.

Dupa cum spuneam , am vazut meciul lui Real cu Atletico si Ronaldo chiar mi s-a parut fenomenal . In sfarsit i-a intrat tomahawk-ul , chiar de 2 ori as spune pentru ca si la al doilea gol a lovit la fel mingea. Cu toate astea mai are de lucrat pana sa-l intreaca pe Messi care da gol si in meciurile capitale.

Daca finala CL de anul asta va fi Barca - Real atunci Ronaldo&co vor avea ocazia sa-si spele toate "pacatele" din ultimii ani. Daca nu ,Ronaldo va ramane mereu in urma deja legendarului Messi, care cine stie ce va face la varsta de 27 de ani atunci cand in mod normal fotbalistii ajung la maturitate.

Nu sunt fan Barca sau Real , dar apreciez profesionalismul de la Barcelona care practica un joc ce nu ma atrage foarte mult , dar e al naibii de eficient.

Asta era cea mai mare problema in fotbalul mondial, cum se bucura Ronaldo dupa goluri... nu ar trebui cenzurat? ca doar supara oamenii ce platesc bilet pentru spectacolul fotbalistic. Sa i se dea interdictie ca ridica oamenii de prea multe ori pe meci in picioare de pe scaunul confortabil pentru care au platit, si le sare hot-dogul din mana, pai ce naiba :ce_oameni:

Edited by Daniel-Ionut

tare as vrea sa i vad pe Messi si Ronaldo in italia la un meci cu Lecce sau Catania,oare aici mai inscriu 40 de goluri pe sezon?

Eu as vrea sa-l vad mai mult pe Messi in Premier League daca inscrie peste 30 de goluri.

Important este ca nu au "ucis" si celelalte echipe.

Este foarte posibil ca actuala dominatie sa se bazeze si pe niste datorii pe masura, care nu pot fi sustenabile la infinit, daca nu se castiga trofee importante anual.

Se spune si este probabil adevarat, ca orice mare echipa are un ciclu de 3-4 ani, dupa care urmeaza o cadere si se creeaza un nou ciclu de performanta, desi intre cicluri nu exista o durata fixa.

In general marile echipe au avut cam 3-4 ani in care s-au mentinut la nivel foarte inalt, ma refer aici la finale de Champions League, sau precursoare sa Cupa Campionilor Europeni.

Exceptand Real Madrid care a castigat 5 finale consecutive, ce-i drept, la inceputul competitiei, in rest marile echipe ale Europei au jucat maxim 3 finale consecutive, enumerez aici : Benfica Lisabona 1961,'62,'63, (primele 2 castigate, ultimele 2 pierdute, a mai jucat finala si in '65 si '68), Internazionale Milano 1964, '65, '67 (primele 2 castigate, a 3-a pierduta), Ajax Amsterdam '1971,'72,'73 (toate castigate, Ajax a jucat si finala din 69, fiind invinsa de Milan), Bayern Munchen 1974,'75,'76 (toate castigate), AC Milan (aici am dubii daca sa impart perioada 89-95 in doua cicluri sau in 2 faze ale aceluias ciclu, in fine 5 finale '89,'90,'93,'94,'95, din care 3 castigate si 2 pierdute), Juventus Torino 1996,'97,'98 (doar prima finala castigata, urmatoarele 2 pierdute), Real Madrid 1998,2000,2002 (toate castigate), AC Milan 2003,2005,2007 (prima si ultima castigate), Manchester United 2008, 2009 si 2011 (prima castigata si ultimele 2 pierdute) si acum FC Barcelona 2006,2009,2011 (desi evident doar ultimele 2 fac parte din actualul ciclu, cea din 2006 fiind mai degraba din alta "era" a fotbalului).

Nu cred ca niste cluburi pot distruge fotbalul, ci pur si simplu il pot duce la un nou nivel, au mai existat momente cand au aparut echipe care erau cu mult in fata celorlalte din punct de vedere tactic si tehnic si oricat de banal ar parea, nici o echipa nu poate sfida legile evolutiei in cicluri de performanta.

Pur si simplu nu-mi place sa urmaresc o intrecere sportiva in care invingatorul este cunoscut dinainte. Atat si nimic mai mult.

Cate ipocrizii! Nu ne spui si noua cine castiga La Liga anul acesta? Eventual si-n urmatoarele sezoane. Si incearca sa nu mai folosesti cuvinte mari doar de dragul de a le folosi ca devii penibil.

Eu as vrea sa-l vad mai mult pe Messi in Premier League daca inscrie peste 30 de goluri.

Cu tot respectul meu care il am pentru Messi, e un jucator fabulos, dar la orice alta echipa inafara de Barcelona cu Xavi si Iniesta, este fix 0.

S-a dovedit a fi 0 la nationala Argentinei.

Cu tot respectul meu care il am pentru Messi, e un jucator fabulos, dar la orice alta echipa inafara de Barcelona cu Xavi si Iniesta, este fix 0.

S-a dovedit a fi 0 la nationala Argentinei.

Dar ce-ar fi Barca fara Messi te-ai gandit ?Iti spun eu , egaluri pe banda rulanta. Barca are nevoie de omul ala care dintr-un joc de pase monoton sa poata sa rupa ritmul. Si acela de cele mai multe ori e Messi. De ce Sanchez , Villa si toti atacantii de la Barca nu au atatea goluri cat Messi ? Degeaba va ascundeti dupa deget , Messi e un jucator mare , probabil va fi cel mai mare din istorie. Urmeaza campionatul mondial in 2014 si Argentina are o generatie foarte buna . Sunt multi jucatori tineri care peste 2 ani ajung la varsta maturizarii ca fotbalisti. Nu uitati mai ales ca turneul se desfasoara la ei pe continent.

Constat ca ura e mai mare decat a avea placerea sa vezi niste echipe frumoase jucand. Nici eu nu iubesc Realul actual, mi-au placut in trecut jucatori de la ei era altceva da nu o sa ma apuc acum sa scriu o mie de comentarii ca Messi, ca Barca fara Messi si tot asa. Bucurati-va fratilor de specatcolul fotbalistic si mai lasati trendul asta de "hater-i" ca nu-si are rostul.

Edited by gio_stgloria
Doar dezbatem :)

Cate ipocrizii! Nu ne spui si noua cine castiga La Liga anul acesta? Eventual si-n urmatoarele sezoane. Si incearca sa nu mai folosesti cuvinte mari doar de dragul de a le folosi ca devii penibil.

La mine te referi?

Unde vezi penibilul situatiei?

Unde vezi cuvintele mari?

Cine castiga La Liga anul acesta? Real sau Barcelona!

Cine castiga Liga Campionilor? Barcelona sau Real!

Cine castiga Supercupa Europei si Cupa Intercontinentala? Real sau Barcelona.

Unde vezi tu competitia? Totul se reduce la un meci Real - Barcelona!

Nu e chiar asa, boss. Tripleta Marcelo-Ramos-Pepe e absolut dezgustatoare. Pacat de niste jucatori precum Casillas, Kaka sau Higuain ca sunt bagati in aceeasi oala cu acesti cioplitori de lemne.

Sunt de acord cu tine pana la un punct, acela ca Ramos si Pepe nu prea se ocupa de fotbal cateodata, al doilea chiar de foarte multe ori. Da` eu nu-l vad pe Marcelo in trio-ul respectiv, poate pe Coentrao.

Cioplitori de lemne sunt pe la orice echipa, asa cum Messi, Xavi si Iniesta ii au colegi pe Pique si Busquets sau Mascherano.

Higuain si Marcelo sunt la Real Madrid de ani buni. Marcelo este un foarte bun fundas stanga si n-a colaborat doar o data pe faza de atac a Realului, din contra, face asta constant.

Sergio Ramos despre Mourinho: "I've talked about the coach several times before. He is very experienced and we're lucky to have him and learn from him on a daily basis. Many things have changed since he arrived, such as training methods and how we players perform. Numbers speak for themselves."

Mourinho despre Guardiola: "He's a smart guy and knows how to win games in the league as much as the Champions League. He knows exactly how to do it".