***alex***

Real Madrid CF

1,862 posts in this topic

Sahin chiar e jucator. Un mijlocas defensiv cu un sut foarte bun si cu o pasa de geniu. El si cu Gotze au tinut dortmund-ul in picioare sezonul asta.

Real - Getafe 4-0 .

Ronaldo - 3 goluri .

Ronaldo a devenit cel mai bun marcator din istoria Spaniei.

Cel mai scump jucator din lume acumulează astfel 39 de goluri in acest sezon de Primera si ii depășeste pe legendarii Hugo Sanchez si Zarra, fiecare cu cate 38 de goluri inscrise intr-un sezon.

Make that 40 Cristiano Ronaldo & 101 Real Madrid.

Pana la 108 mai e...

Edited by *Alecs*

Si inca o data s-a vazut ce antrenor defensiv este Mourinho :no:

PS. FANTASTIC gestul jucatorilor la schimbarea lui Dudek !

Real - Almeria 8-1 .

Edited by red&blue_boy

LA Galaxy - Real Madrid 1-4

Golurile "galacticilor" au fost marcate de Jose Callejon ('31), Joselu ('40), Cristiano Ronaldo ('53) si Karim Benzema ('58), in timp ce pentru LA Galaxy a punctat Adam Cristman ('67).

La Real au evoluat in premieră trei dintre noile achizitii: francezul Raphaël Varane, spaniolul Jose Callejon si portughezul Fabio Coentrao.

Real - Barcelona 2-2, in prima mansa a Supercupei. Goluri: Ozil si Alonso,respectiv Villa si Messi.

Real - Barcelona 2-2, in prima mansa a Supercupei. Goluri: Ozil si Alonso,respectiv Villa si Messi.

Pacat Realu merita sa castige astazi seara...Sa speram ca miercuri o sa castige supercupa si sa le dea o lectie de fotbal alora de la Barcelona

Cine mai intelege fotbalul? Real Madrid a jucat ca niciodata, a distrus efectiv echipa experimentala trimisa in teren de Guardiola, a debordat de energie si vigoare si practic nu si-a lasat adversarii sa respire dar au terminat prima repriza in dezavantaj. In realitate, nimeni nu poate explica ce s-a intamplat, nici macar catalanii. Jucatorii Barcei au intrat la cabine cu zambetul pe buze. Nu au vazut mingea in primele 30 de minute dar clasa lui Villa si imprecizia lui Pepe et Khedira au facut KO un Real Madrid net superior.

Pep Guardiola si-a ras in barba. In primele minute ale partidei, era pregatit sa primeasca o lectie binemeritata pentru aroganta pe care si-a permis-o: cinci campioni mondiali pe banca de rezerve! De fapt, avea sa ofere din nou o lectie, de aceasta data de pragmatism si oportunism. Barcelona si-a propus sa nu piarda net acest meci, iar statistica indica superioritatea clara a adversarului din Capitala. Opt interventii salutare a avut Valdes, la care adaugam una la fel de decisiva a lui Mascherano. N-a fost sa fie Real Madrid a luptat asa cum trebuia sa o faca de mult. A atacat si a incercat sa profite de avantajul pregatirii fizice superioare. Totul parea a fi in regula, mai ales dupa ce Benzema l-a gasit pe Ozil pentru un 1-0 mai meritat ca niciodata. Cateva minute mai devreme, Valdes isi incepuse recitalul scotand incredibil lovitura de cap a lui Benzema. Barcelona ramane inexistenta. Iniesta nu conteaza, Messi pare un ilustru necunoscut, Thiago nu e Xavi, doar Alexis incearca sa conteze si sa impresioneze. Fara posesie, fara tiki taka, fara fundasi centrali, Barcelona rezista asediului. Si o face foarte bine, chiar daca Real preseaza. Madrilenii asteptau un nou gol, cand Villa devine Maravilla. Sut incredibil, Casillas fara replica si Barca marcheaza nu doar la primul sut pe poarta ci la una din putinele dati cand iese din propria jumatate.

Elevii lui Jose sunt pierduti. Khedira il deposedeaza pe Pepe, care aluneca, Messi profita si ne aduce aminte de ce reprezinta un cosmar pentru noi. Clasa argentinianului duce scorul la un 2-1 pe care Guardiola il savureaza dar nu si-l explica. Nici nu trebuie. Echipa sa conduce si atunci cand joace prost. Ce poate fi mai reusit decat sa joci execrabil dar sa conduci pe tabela de marcaj rivala de-o viata? Barca incepe mai bine repriza a doua si incearca sa puna presiune. Curios, cand catalanii incep sa conteze cu adevarat, iar Messi, Alexis si Thiago se distreaza cu jaloanele Marcelo sau Carvalho, vine golul Realului. Pepe scoate pe 16 m de unde Alonso inscrie cu un sut sec. Este 2-2 si Real se trezeste. Coentrao si Callejon intra pentru Khedira si Di Maria. Portughezul impresioneaza, alearga, pune osul si lupta absolut incredibil pentru orice balon. N-a gresit nicio pasa de la intrarea pe teren iar acest lucru ii da curaj. Benzema se joaca si trimite paralel cu poarta lui Valdes, apoi Cristiano rateaza de putin tinta. Tot Cristiano il evidentiaza pe acelasi remarcabil Victor Valdes, pentru ca Benzema sa reia din nou cu capul fara a-l putea invinge pe magicul portar catalan.

Doar Pedro mai conteaza la catalani intrat in locul lui Villa, in timp ce furia madrilena se napusteste asupra careului advers. Ozil trimite si el paralel cu poarta pentru ca Ronaldo sa fie din nou oprit de Valdes. Acelasi Valdes il opreste apoi prin fault pe portughez dar Vitienes nu acorda un penalty cuvenit. In contrapartida, cantabrianul nu vede faultul lui Marcelo la Pedro in careul celalalt, iar cei 80 de mii de fani merengue pleaca acasa din nou frustrati. De aceasta data echipa lor a jucat fotbal, a condus ostilitatile, a facut spectacol dar tot n-a castigat.

Real Madrid rateaza sansa sa invinga rivala de pe Camp Nou care evident are un nivel mult mai scazut de pregatire in acest moment. Chiar daca a dominat categoric, gruparea madrilena n-a reusit sa concretizeze decat doua din cele 9 mari ocazii create si merge acum pe Camp Nou cu sansa a doua. De partea cealalalta, Barcelona a obtinut probabil maxim. Fara fundasii centrali titulari, fara Xavi, Busquets si de ce nu, Cesc, gruparea catalana pleaca acasa cu un moral fantastic si cu jumatate din Supercupa. Peste cateva zile, Real Madrid si Barcelona se vor duela din nou. Pentru madrileni va fi insa mult mai greu. Dar poate atunci fotbalul va fi nedrept cu rivalii. Sau poate ca nu

realmadrid.footballclub.

O dubla mansa foarte buna facuta de Real Madrid. Consider ca in tur s-a pierdut trofeul, cand Barcelona a prestat un joc sters si practic din cele 2 sau 3 suturi pe poarta au reusit sa si inscrie. Real Madrid ar fi trebuit sa profite atunci de nenumaratele ocazii si sa castige meciul. Asa, plecand de la 2-2 pe Camp Nou, esti obligat sa ataci si sa te descoperi mai mult si stim cu totii ca asta e letal in fata Barcelonei. Cu toate acestea, Real Madrid s-a luptat de la egal la egal, a reusit sa revina de 2 ori (in total chiar de 3 ori), posesia din nou a fost foarte apropiata, la fel si ocaziile, suturile pe poarta sau cornerele.

Au fost doua meciuri in care in niciun moment nu s-a stiut exact in ce parte pleaca trofeul. Putina sansa si acesta ar fi fost castigat de Real Madrid.

Da, asa e, in tur a pierdut Real trofeul, nu stiu cand ii va mai prinde asa pe Barcelona.

Totusi, cel putin pentru moment, Barcelona e mai buna. Cel putin cand joaca cu "primul 11". La mijloc mai are de lucrat Mourinho, nu e la nivelul adversarilor, dar nu stiu daca cu jucatorii actuali poate mai mult.

O fi Barcelona buna, dar are si mult noroc. Cred ca aseara mai echitabil era un 2-2. Nu stiu daca in prelungiri rezistau fizic catalanii, dar un lucru e cert, Messi s-a intors din vacanta mai taran, a avut cateva iesiri in care a fost de nerecunoscut. Acum Supercupa a fost consumata, Barcelona a meritat trofeul.

O fi Barcelona buna, dar are si mult noroc. Cred ca aseara mai echitabil era un 2-2. Nu stiu daca in prelungiri rezistau fizic catalanii, dar un lucru e cert, Messi s-a intors din vacanta mai taran, a avut cateva iesiri in care a fost de nerecunoscut. Acum Supercupa a fost consumata, Barcelona a meritat trofeul.

Da, era echitabil 2-2 si pentru prelungirea placerii as fi vrut sa se intre in prelungiri. Cred ca tot Barca ar fi castigat. S-o fi intors Messi mai taran, dar cam toata echipa Realului joaca taraneste de cand a venit Mourinho. Desi nu sunt sustinator al Realului pot sa spun ca avea alt farmec pe vremuri. Cu Raul, Morientes, Redondo, Helguera sau R. Carlos parca era mai frumos.

Edited by ebonyc

La mijloc, cred ca odata cu revenirea lui Sahin va sari din schema Khedira si va da un plus ofensiv. In atac mi se pare ca Mourinho nu are atacantul pe care si-l doreste si pe care l-a avut atat la Chelsea, cat si la Inter. Pentru jocul pe care vor sa-l practice, Benzema e un pic cam lent si nu are explozie. Mie imi place mai mult Higuain, inscrisese pe banda rulanta in ultimele 2 sezoane si chiar in debutul sezonului trecut, dar de cand cu accidentarea aia parca nu mai e acelasi si nici Mourinho nu l-a mai folosit asa des.

N-a fost Messi mai taran, a fost tot el, sa nu uitam ca si in sezonul trecut pe Bernabeu a degajat o minge chiar de la linia autului fix in public. Mie mi s-a parut chiar fresh dupa vacanta relaxanta de la Copa America unde a facut figuratie.

Edited by *Alecs*

Desi nu sunt sustinator al Realului pot sa spun ca avea alt farmec pe vremuri. Cu Raul, Morientes, Redondo, Helguera sau R. Carlos parca era mai frumos.

Asta e clar, Realul nu o sa mai fie niciodata la fel ca in vremurile "galactice" oricati jucatori ar veni. Ronaldo nu e Figo, Khedira nu e Makelele, Benzema nu e Ronaldo, Marcelo nu e Roberto Carlos, Pepe nu e Helguera, Ozil nu e Raul, Alonso nu e Zidane, Carvalho nu e Hierro, Di Maria nu e Solari, Higuain nu e Morientes...

Asa e, Pepe , Ramos, Khedira si altii de la Real Madrid sunt niste gentlemani. Cel putin.

Nu am uitat, dar a spus Casillas ca Marceloa a intrat la minge, la faza din min 94 :))

Asa ca eu il cred, pe bun cuvant.

Marcelo a fost facut maimuta de catre spectatori pe toata durata reprizei a doua. N-a mai putut rabda si a ales sa se razbune in felul asta.

Asa se intampla cand il lasi nepedepsit pe Busquets pentru rasism. Lucrurile iau amploare.

Bienvenida a Primera, Cesc!

Edited by *Alecs*