***alex***

Filme

2,217 posts in this topic

X-files varza? :death:

Uita-te acum la el, si-o sa vezi cum nostalgia se transforma in dezamagire. Si eu aveam impresia ca-i un serial extraordinar, asta pana cand am inceput sa-l revad.

Nu merge chiar asa. Contextul intotdeauna e important; altfel nu am putea sa ne uitam cu placere la filmele mute pe principiul: "filmele cu sunet sunt net superioare". Faptul ca avem acum o inflatie de seriale SF/paranormal nu inseamna ca pot sa uit locul seriei X-Files in aceasta categorie. Si sa stii ca ma uit inca la unele episoade ("When darkness falls" e preferatul meu).

Contextul e intotdeauna important. Esti interesat de istorie, pai acolo contextul e everything: nu merge sa te uiti la trecut cu ochelarii celui din prezent...

"When darkness falls" e preferatul meu

Ha, cu insectele descoperite intre inelele de crestere ale unui copac taiat. Acel verde fosforescent egal magic si misterios al filmelor din '70, '80, numai ca X Files e filmat in '90.

Episodul meu preferat e "Never Again", din seria 4, cand Scully isi tatueaza un Uroboros la baza coloanei. In afara de faptul ca e cel mai sexual episod din tot serialul, e acolo o tensiune palpabila, m-a facut sa fiu vag si de scurta durata interesat de ocultismul ezoteric, pentru ca in aceeasi perioada citeam Pendulul lui Foucault (pe care tocmai il recitesc, acum, cand revad X Files, si-asta-i o coincidenta de care chiar in momerntul asta imi dau seama) care-i plin de de-astea, si acolo Casaubon povesteste despre sarutul initiatic in sezut al templierilor, menit sa trezeasca sarpele Kundalini, care-i un Uroboros imbuclat.

Ha, cu insectele descoperite intre inelele de crestere ale unui copac taiat. Acel verde fosforescent egal magic si misterios al filmelor din '70, '80, numai ca X Files e filmat in '90.

Episodul meu preferat e "Never Again", din seria 4, cand Scully isi tatueaza un Uroboros la baza coloanei. In afara de faptul ca e cel mai sexual episod din tot serialul, e acolo o tensiune palpabila, m-a facut sa fiu vag si de scurta durata interesat de ocultismul ezoteric, pentru ca in aceeasi perioada citeam Pendulul lui Foucault (pe care tocmai il recitesc, acum, cand revad X Files, si-asta-i o coincidenta de care chiar in momerntul asta imi dau seama) care-i plin de de-astea, si acolo Casaubon povesteste despre sarutul initiatic in sezut al templierilor, menit sa trezeasca sarpele Kundalini, care-i un Uroboros imbuclat.

Nu am putut urmari X-files. Pe langa faptul ca stiam de Scully pentru ca era poza cu ea fake nuda in primele puzzeluri erotice pe calculator :D, ma simteam ca si cum as fi auzit incontinuu un zgomot de fond apasator - cand m-am hotarat sa vad cum e.

P.S.

Si-au venit baietii cu marfa buna pe Litoral?

Edited by Stanici

Prima serie din Elementary s-a terminat previzibil, cel putin siretlicul de final s-a vazut de la o posta. Per total serialul e spumos, are unele momente haioase, nu e pierdere de timp.

Da Vinci's Demons e prea fantasy pentru mine, ma asteptam la cu totul altceva cand am inceput sa ma uit. Da Vinci e enervant. Ma uit in continuare, mai mult ca n-am la ce dar si pentru ca arata tate.

Hannibal e foarte bun, e un slow paced dark, Hannibal are carisma cacalau, e portretizat excelent de Mads Mikkelsen, tipul din Valhalla Rising, un alt slow paced dark care-mi place foarte mult.

The Following a inceput sa ma sece in ultimele episoade din S1, James Purefoy nu e absolut deloc credibil, cred ca daca facea schimb de roluri cu Kevin Bacon serialul ar fi aratat mult mai bine. Imi place mult personajul Emma si cam atat.

Cred ca o sa incerc The Village, un englezesc despre un sat sau ceva, o sa termin Vikings si-o sa ma apuc de S3 din Game of Thrones si The Borgias.

The Following a inceput sa ma sece in ultimele episoade din S1, James Purefoy nu e absolut deloc credibil.

Mie dimpotriva mi se pare foarte bun Purefoy, poate si pentru ca mi-a placut mult in Rome. Kevin Bacon mi se pare fals. Exact pe dos.

The Following chiar a devenit enervant pe final. Parca prea supereroi erau toti sectantii aia. Mai da-o dracului de treaba ca nu poate nimeni sa faca pe jmenaru' chiar asa de bine, chiar tot timpul.

Sincer sa fiu, mi-a placut. M-am uitat. Dar nu vad asta ca serial cu mai mult de 1 sezon. Nu stiu ce vor mai face in sezonul 2. Poate doar o continuare a enervarii publicului. Pana la urma se dovedeste ca toata tara il urma pe Purefoy si de fapt Kevin Bacon era singurul care nu facea parte din club.

The Following a fost prea laudat si prea s-a vorbit despre el dar mie mi s-a parut ca nu a prea dat satisfactie. Doar a omorat multe personaje. Si le-a omorat tot cu o secunda inainte sa ajunga eroii sa le salveze. Asta a fost partea care m-a enervat pe mine.

Purefoy e un super actor. Si si-a jucat rolul dementului foarte bine. Dar nu vad sa il ajute serialul asta cu ceva in cariera sa. Poate doar financiar. Cred ca mai bine nu se baga in proiectul asta, mai bine lasa resentimentele acasa si accepta sau cerea un rol in Game of Thrones. Sunt acolo cateva personaje care i s-ar fi potrivit perfect. Ca ar fi jucat un singur sezon sau mai multe, ar fi dat lovitura.

Eu unul sunt optimist de felul meu. Astept sa vad ce pregatesc cei care fac the Following pentru sezonul urmator. Poate ca nu am dreptate si poate ca ne vor surprinde.

Cei care fac Supernatural au reusit sa ridice din nou serialul la un nivel inalt, dupa ce in ultimele sezoane se cam lasase. Poate reusesc si astia cu The Following.

Tocmai am vazut Enemy at the gates. Un film a carui actiune se petrece in al doilea razboi mondial ce il are ca personaj principal pe Vasili Zaitsev (unul dintre cei mai mari lunetisti din istoria URSS). Tinand cont de propaganda pe care comunistii rusi o faceau in acea vreme cu siguranta nu trebuie sa credem tot ce ni se prezinta in acest film dar merita vizionat.

Gasiti mai multe aici despre Zaitsev : http://www.descopera.ro/cultura/4925376-va...ea-purta-luneta

Acum am vazut filmul "United", referitor la accidentul aviatic din 58. E bun, pare insa low budget. Insa pentru cei care nu stiu povestea se merita sa-l vizionati.

Daca nu l-ai vazut incearca si "The Damned United"...desi e vorba de Unitii din Leeds, e o interesanta poveste a fotbalului englez.

Il bag maine.

Foarte bun "The Damned United". Daca mai stiti filme de genu' bagati aici. :D

Foarte bun "The Damned United". Daca mai stiti filme de genu' bagati aici. :D

Chiar vorbeam des cu Alexandru H ca regizorii ar putea face zeci de asemenea filme despre fotbalul britanic...foarte multe asemenea povesti. Ar fi superb sa se faca un film despre Jock Stein - Celtic Glazgow...

In acest gen..."The Game of their lives"...despre celebrul meci de la Cupa Mondiala din 1950 cand englezii au pierdut cu amatorii americani 0-1. In Anglia a doua zi in ziar, s-a crezut ca e o greseala de tiparire...0-1, in loc de 10-1.

Apoi, un film nemtesc "Das Wunder von Bern" despre miracolul reusit de nemti in finala Cupei Mondiale din 1954 cand de la 0-2 in minutul 8 au reusit sa bata cu 3-1 marea nationala maghiara a lui Puskas. In grupe, ungurii le administrasera nemtilor un scurt 8-3!

Daca nu le-ati vazut inca, ar mai fi "Goal" desi acolo e fictiune. Si ar mai fi si cele despre suporteri si huligani (astea inspirate din viata reala) gen "The Football Factory", "Green Street Hooligans" sau "Cass"...toate foarte bune daca va place genul.

In genul unor povesti reale din sport, desi nu despre fotbal, ci despre sporturi americane ar fi "Glory Road" despre basket (cel mai important meci din basketul de colegii) si "Invincible" (2006) despre fotbal american - Philadelphia Eagles si un mare fan care ajunge sa joace pentru ei la 30 de ani! Bag mana in foc pentru ambele ca sunt extraordinare!

"Friday Night Lights" din 2004 (nu serialul cu acelasi nume din 2006) despre o poveste superba din 1988 din fotbalul american de colegii.

Si unul despre hockey, despre miracolul de la Lake Placid, cand o echipa adunata a americanilor a reusit sa bata la jocurile olimpice din 1980 cea mai puternica nationala a ultimelor decenii, cea a Uniunii Sovietice "Miracle"!

Edited by Lorimer

Mai pentru copii ar fi "Will" (2011) despre un mic orfan, fan Liverpool care pleaca de nebun de la un orfelinat din Anglia sa vada finala de la Istanbul si "Sixty Six" (2006) despre un mititel evreu englez care-si doreste din tot sufletul ca Anglia sa nu ajunga in finala Cupei Mondiale din 1966 pentru ca exact in acea zi el isi sarbatorea Bar Mitzvahul....finalul e total neasteptat! :)

Eu o sa fiu plictisitor si o sa recomand un film sarbesc din 2010, Montevideo, God Bless You! E vorba despre fotbal, si inca o perioada extraordinara, aceea a inceputurilor fotbalului si anume echipa nationala a Iugoslaviei, pregatita sa mearga, impreuna cu alte 3 tari europene (Romania, Belgia si Franta) la primul campionat mondial, cel din Uruguay. Mie mi-a placut, poate altora nu le va place.

La filme despre sport, recomand cam tot ce e despre baseball. E un sport infiorator de plictisitor dar se preteaza filmelor intr-un mod extraordinar.

Iar bag Oz, cred ca a treia oara daca numar vizionarea de pe Pro TV. Iubesc serialul asta.

La filme despre sport, recomand cam tot ce e despre baseball. E un sport infiorator de plictisitor dar se preteaza filmelor intr-un mod extraordinar.

Moneyball

Trouble with the Curve

42

Edited by vlad

Alte filme pe care vi le recomand:

The Place Beyond the Pines : cu Ryan Gosling, Bradley Cooper. Nu stiu care dintre cei doi a fost rolul principal. Ca sa nu se supere niciunul , acest rol a fost impartit in mod egal :). Stiu ca am vorbit despre Ryan Gosling mai cu scepticism in legatura cu perfomantele sale pe micul ecran dar omul face un rol bun in aceasta drama. In concluzie mai merita o sansa. Mai apar pe durata intregului film de data aceasta Eva Mendes si Ray Liotta cu vesnicul rol de ofiter de politie corupt, buhait , nescrupulos s.a.m.d. Genul de personaj care-i vine manusa.

Dead Man Down - din punctul meu de vedere mai slab decat primul. Prestatie in nota obisnuita rebelului Collin Farrell. Dezamagirea mea a fost finalul ceea ce a tras in jos filmul. Dar asta-i doar parerea mea.

Edited by vlad

Actorul american James Gandolfini, interpretul rolului principal in serialul "Clanul Soprano", a murit, in timp ce se afla in Italia. In varsta de 51 de ani, interpretul personajului Tony Soprano a suferit un atac de cord. (stirili protivi).

Am ramas socat cand am vazut vestea. Clanul Soprano e serialul meu favorit, pe care l-am vazut de 3 ori, iar James Gandolfini a avut o interpretare extraordinara. In cinstea sa, azi ma apuc pentru a 4-a oara de el. Sa se odihneasca in pace!

Edited by rtj

Din pacate oamenii din toate categoriile sociale au o problema in a intelege la cate riscuri se expun cand sunt supra-ponderali.

Dumnezeu sa-l ierte!

Edited by Lorimer