***alex***

Filme

2,217 posts in this topic

"Vikings" e mai bun decat ma asteptam...cate episoade va avea, stie cineva?

Cum vi se pare "Robin Hood" din 2010, filmul lui Ridley Scott?

"Vikings" e mai bun decat ma asteptam...cate episoade va avea, stie cineva?

9 episoade primul sezon. Sau asa ceva.

Cu un sezon 2 de 10 episoade. Sper sa nu ma insel.

Robin Hood mi-a placut.

Am cautat sa aflu ce seriale istorice au mai facut cei de la History...am gasit o miniserie din 3 parti de cate doua ore fiecare "Hatfields & Mc Coys" cu Kevin Costner.

Si eu sper ca Ridley Scott sa mai faca un film istoric.

Edited by Lorimer

"Hatfields & Mc Coys" cu Kevin Costner.

Mie mi-a placut miniseria, e despre o dihonie istorica de lunga durata intre doua familii americane. Filmat in Romania.

Si eu sper ca Ridley Scott sa mai faca un film istoric.

Un alt film istoric in regia lui Ridley Scott si tot cu Russel Crowe in rol principal este "A Good Year". Actiunea se intampla undeva in Franta si se intampla intr-un cadru feeric.

Mie mi-a placut miniseria, e despre o dihonie istorica de lunga durata intre doua familii americane. Filmat in Romania.

Pai cand am vazut capitele alea si felul in care aratau locurile, direct la sat de deal-munte de la noi din tara m-am dus cu mintea. Fara sa stiu ca e la noi filmat.

Ma bucur ca au revenit la moda filmele istorice. Eu unul nu m-as supara, sincer, daca ar face oamenii iar filme despre primul sau al doilea razboi mondial sau despre antichitate, epoca medievala, etc.

Tin minte ca in anii 90 ma uitam numai la filme istorice facute prin anii 60, 70, poate chiar si mai repede. Marea Evadare, Dirty Dozen, Spartacus, Tunurile din Navarone si altele. Ma gandesc ca in ziua de azi, cu toate efectele astea speciale la dispozitie, ar reusi oamenii sa faca filme de sa te dea pe spate. Bine, in perioada aia erau si actorii, parca, potriviti pentru rolurile alea. Gregory Peck, Anthony Quinn, Steve McQueen(ehehehe), Charlens Bronson, Yul Brynner,Kirk Douglas, Ernest Borgnine, multi si mari, foarte mari.

Eu zic ca dupa 2000 a cam fost o explozie de filme istorie incepand cu "Gladiator", dar parca subiectele alese sunt aceleasi. De ex., desi multi l-au criticat, pentru mine "Kingdom of Heaven" de Ridley Scott este o capodopera. Si asta deoarece are un subiect mai dificil si mai putin tratat de regizori. La fel si "Agora"...

Stiu de cativa ani ca se lucreaza la un film cu Hanibal, cu Vim Diesel in rol principal....dar, iar subiectul in mare este Roma antica... Stiti cumva daca mai sunt altele in proiect?

A aparut azi un serial "Da Vinci's Demons", despre Da Vinci.

Yul Brynner

Favoritul meu dintotdeauna. Cata carisma aveau actorii enumerati de tine. Putini, foarte putini in ziua de astazi se mai pot numi artisti.

A Good Year nu este film istoric dar este un film foarte relaxant de vazut cu mandra la un pahar de Coin Perdu. Ridley Scott poate face si filme pentru amorezi.

Ridley Scott va produce un serial numit Pompeii, un proiect mai vechi de-al lui Roman Polanski, despre eruptia vulcanica. De asemenea, Scott a facut si Labyrinth, o miniserie despre catari, am vazut cam o ora si-am renuntat, desi subiectul ma interesa, dar realizarea mi s-a parut indoielnica.

Nu e regizorul meu preferat, a facut filme bunicele, Alien, Blade Runner, Black Hawk Down, dar a facut si basini, G.I. Jane, Prometheus, Hannibal.

Ca chestii istorice mai puteti vedea de el 1492: Conquest of Paradise, cu Depardieu in rolul lui Cristobal Colon.

Favoritul meu dintotdeauna. Cata carisma aveau actorii enumerati de tine. Putini, foarte putini in ziua de astazi se mai pot numi artisti.

A Good Year nu este film istoric dar este un film foarte relaxant de vazut cu mandra la un pahar de Coin Perdu. Ridley Scott poate face si filme pentru amorezi.

Si nici macar nu i-am enumerat pe toti gigantii din acea vreme. Ma gandesc acum la Telly Savallas. Pai asta era the ultimate bad guy. Cel mai rau dintre cei mai rai. Tin minte ca in The Dirty Dozen a fost incredibil de infricosator. Poate si pentru ca am vazut filmul cand eram mai mic, intr-adevar. Juca rolul unui nebun. Pana atunci urmarisem si filme cu Dracula si altele dar tin minte ca in acel moment mi s-a parut cel mai infricosator tip rau dintre toti pe care i-am vazut.

Spartacus a avut o incheiere exceptionala. In caz ca nu ati vazut ultimul episod, nu o sa dau spoilere. Va recomand sa va uitati :)

In 2007, polonezii au facut un film "Katyn", despre masacrele sovieticilor. Ar trebui sa facem si noi unul despre cel de la Fantana Alba.

A aparut pilotul de la Zombieland, e mult mai prost decat filmul, si nici filmul nu-i cine stie ce, se vede ca-i facut la repezeala ca sa profite de succesul lui The Walking Dead.

N-am mai vazut un lung metraj bun cu zombie de la remake-ul lui Dawn of the Dead din 2004. Va aparea anul asta si World War Z, trailerul arata interesant dar nerealist.

N-am mai vazut un lung metraj bun cu zombie de la remake-ul lui Dawn of the Dead din 2004. Va aparea anul asta si World War Z, trailerul arata interesant dar nerealist.

Sa nu uitam de Evil Dead(2013) care chiar pare infricosator. Varianta veche mi-a bantuit toata copilaria, cred ca era cel mai cunoscut film horror in perioada casetelor VHS. Intre timp au aparut mai multe filme inspaimantatoare : Silent Hill, Carrie, Poveste de Cartier, The Godmother, Garcea si Oltenii, Politist Adjectiv s.a.

Evil Dead -1983:

Evil Dead-2013:

mult suspans, un film foarte bun.

bullshit american tipic, genul de film care il vezi pt ca nu ai altceva mai bun de facut.

Spartacus a avut o incheiere exceptionala. In caz ca nu ati vazut ultimul episod, nu o sa dau spoilere. Va recomand sa va uitati :)

Mda... din cauza acestei postari am stat pana la 5 AM... Da' te iert...bun finalul. Si tot din cauza ta m-am apucat si de Vikingi, mi-ai omorat somnul Adriane :P

Am inceput sa ma uit la X Files, joaca aia doi ca niste robotei. Pe la sfarsitul sezonului doi incepe sa se vada 'chemistria' dintre ei. Serialul in sine e varza, eu ma uit doar pentru ca am o obsesie nesanatoasa despre Anderson de cand ma stiu. Fie pentru ca Pisi aduce cu ea, fie ca invers.

Depinde daca le-ai vazut...ar fi seriile istorie dupa cartile lui Ken Follett "The Pillars of the Earth" (despre razboiul civil din Anglia sec. 12) si "World Without End" (Anglia din sec. 14).

Seria de 6 episoade "Ancient Rome The Rise anf Fall of an Empire".

The Borgias, The Tudors...

Mai exista o adaptare franceza dupa cartile lui Maurice Druon "Regii Blestemati" de prin 2005 parca, "Les Rois Maudits" (despre Franta sec. 14 si luptele regelui de fier contra teutonilor).

@ Ar fi superb daca s-ar ecraniza seriile istorice scrise de Bernard Cornwell...sigur nu ne-am plictisi.

Recomand Hornblower, o serie de filme din anii 90. O serie de 8-10 filme, nu serial. E despre un marinar britanic, Horatio Hornblower, care ajunge capitan. Actiunea are loc in timpul revolutiei Franceze si al lui Napoleon.

Am impresia ca a fost facut de HBO. S-ar putea sa nu mai tin minte. In orice caz e un film la care te poti uita cu toata familia, are actiune, drama, de toate si e si istoric.