***alex***

Filme

2,217 posts in this topic

O veste buna pentru iubitorii serialului Vikings:

Serialul a fost reinnoit iar sezonul 2 va avea 10 episoade.

Si The Sopranos, The Wire, LOST sunt niste seriale foarte bune, in special primul. L-am vazut de vreo 3 ori si tot nu ma satur :))

La "Lost" am vazut primul sezon si imi placea o idee gen "Robinson Crusoe", dar cand a inceput sezonul 2 si am vazut dracovenia aia sub pamant, m-am lasat...

Haideti, cei care urmarim mai multe seriale, sa ne anuntam unul pe altul aici in ziua cand apar episoade noi. De cand s-a inchis ExtremeShare mi-e greu sa vad cand apar episoade noi, trebuie sa le caut manual.

Eu urmaresc:

30 Rock

Family Guy

Game of Thrones

Hannibal

Modern Family

Parks and Recreation

South Park

Spartacus

The Office

Vikings

Azi au aparut:

Vikings S01E06

Game of Thrones S03E02

Eu urmaresc in general seriale cu subiect istoric.

Spartacus

Vikings

Supernatural

Downton Abbey

Magic City

The Borgias

Person of Interes

Axl, iti recomand seria "John Adams" daca n-ai vazut-o. Mai am in memorie seria "The Kennedys" dar n-am vazut-o inca.

Incepuse o serie "Spies of Warsaw" destul de buna, dar s-a oprit brusc dupa doar doua episoade.

Din lista ta, as vrea sa m-apuc de "Game of Thrones".

Am vazut John Adams, subiecul nu ma pasioneaza dar Paul Giamatti e unul dintre preferatii mei. Am inceput si Magic City dar l-am abandonat dupa vreo 3 episoade. The Borgias l-am vazut intr-un weekend, ambele serii, fara pauza, e bun. Urmeaza sa apara a treia serie in curand.

Poti incerca Rome daca nu l-ai vazut, e extraordinar. Si tot cu subiect istoric The Pacific si Brothers in Arms, sau chiar si Deadwood sau The Tudors.

N-am vazut "Brother in Arms" si "Deadwood"....restul n-aveam cum sa le ratez :)

Mai urmaresc documentare istorice "Cold War" de 24 de episoade, "The Soviet Story", "Apocalypse - The Second WW" sau "Apocalypse - Hitler" etc... sunt interesat de asemenea subiecte.

Recomand The Following si Arrow. Primul e un film politist/thriller, despre un cult de criminali si conducatorul sau, un criminal in serie obsedat de Poe, cu James Purefoy(tipul rau) si Kevin Bacon(tipul bun). Arrow e cu supereroi, facut dupa un comic. E entertaining si te prinde. Pentru relaxare, pentru trecerea timpului, e perfect.

(Am incurcat Archer cu Arrow. Archer e un serial de desene animate, super amuzant, un fel de parodie la James Bond. Il recomand si asta.)

De asemenea, Elementary e un serial fantastic de bun. E cu Sherlock, insa Sherlock traieste in New York, in zilele noastre si e prieten cu Joan Watson(Lucy Liu) nu John Watson. Foarte inteligent facut, foarte amuzant, foarte interesant.

In rest cred ca ne uitam cam toti la aceleasi seriale. Si e normal sa fie asa pentru ca sunt seriale foarte bune. Din pacate la noi nu se prea dau. O prostie. Dau tot felul de rahaturi cu Las Fierbinti dar unul nu ar da niste bani pentru un Person of Interest.

Pentru comedii din alea care sa te faca sa faci pe tine de ras recomand: Community si Happy Endings.

Edited by Adrian

De The Following vroiam si eu sa ma apuc, auzisem lucruri bune. Din ala cu arcasul am vazut vreo 3 episoade si l-am lasat, ma scoate din sarite personajul principal.

La Elementary ma uit chiar acum, sunt la al doilea episod, dar nu m-a prins inca, mai ales ca nu-i super destept facut. Parca m-am cam saturat de seriale despre retarzi social - savanti profesional, gen House, orice cu Sherlock, Dexter, Monk, genul asta. Tot in ideea asta a aparut Hannibal, prequel la The Red Dragon si Silence of the Lambs, unde avem doi retarzi savanti si inclestarea lor. Sa vedem cum evolueaza, am vazut doar un episod si a fost ok.

De Revolution ce aveti de spus? N-am vazut niciun episod dar imi plac postapoc-urile.

a aparut Hannibal

Eu am sperat ieri ca e vorba despre cartaginez...deja pentru cateva secunde imi imaginam un nou "Spartacus" :))

Cand eram mic, am vazut la tvr doua seriale pe care as vrea sa le revad "The Chisholms" despre o calatorie a unei familii spre vestul salbatic si "Tanamera - The Lion of Singapore" despre al doilea razboi mondial in Asia...din pacate nu le pot gasi nicaieri. Spre ex. "La Piovra" se gaseste si chiar a fost superb sa-l vad cu ochii de acum...

pentru nostalgicii de varsta mea...

Edited by Lorimer

Eu am sperat ieri ca e vorba despre cartaginez...deja pentru cateva secunde imi imaginam un nou "Spartacus" :))

Am vazut recent niste documentare despre el si fratele lui si, deasemenea, mi-am imaginat descoperirea unor baligi fosilizate de elefant pe un platou din Alpi.

Revolution e serial de privit pentru a te relaxa, nu neaparat ca sa filozofezi sau sa te gandesti ce si cum. Unele personaje principale sunt absolut enervante. Ajungi sa iti doresti cu foarte multa pasiune ca ele sa moara. Si, evident, nu mor.

Per total mie imi place. Ca ma amuza, ma relaxeaza, pot sa imi pierd un pic vremea. Mai ales dupa o zi extrem de obositoare, ajungi acasa, dus, pat, dai drumul la serial si, daca adormi nu-i problema, daca nu adormi, la fel.

Am multi prieteni care se uita la seriale si incep sa filozofeze si sa discute nu stiu ce idei si scenarii, etc. Nu stiu de ce in ziua de azi nu se mai uita nimeni la un serial doar asa, pentru a te relaxa.

M-am apucat iar de Dallasul vechi. Iar in paralel ma uit la cel nou.

Ma gandisem si eu la un moment dat sa vad tot Dallasul, dar are 357 de episoade a cate 60 de minute, asta inseamna aproape 15 zile de vizionare non-stop sau cate un episod zilnic vreme de un an. In ciuda aparentelor n-am 15 zile de pierdut si nici cate o ora pe zi ca sa ma dedic proiectului. Unele lucruri nu se pot face, la altele trebuie sa renuntam.

Pentru relaxare ma uit la Spartacus sau seriale de comedie, cand vreau drama vreau ceva facut cu simt de raspundere.

Inca ma doare sufletul ca am petrecut 8 ore sa vad Shogun-ul.

Si eu m-am apucat de Dallasul vechi...oricum, acum le vezi mai pe sarite, mai rapid, nu va dura sigur 5 ani :))

Hai ma ca "Shogun" e capodopera...

Referitor la "Spartacus"...nu stiu de ce am tot sperat ca nu se va respecta adevarul istoric si vom avea alt deznodamant...

Pai daca a murit Crixus acuma tre' sa moara si Spartacus, nu?

Eu sunt curios daca la Spartacus o sa vedem "I am Spartacus" :D

Poate ca postul asta ar merge mai bine pe topicul de istorie, dar hai asa, decid mozii...am o curiozitate. La ecranizarea din 2004 "Spartacus", unul din oamenii lui, de asemenea fost gladiator, este David-evreul. Din cate stiu de la Alexandru H, evreii nu prea acceptau sa fie sclavi...preferau moartea.... in aceasta serie nu apare niciun evreu.

Personajul "Gannicus" era celt sau trac? Aici parca in ultimul episod am vazut ca e celt, in 2004 era trac.

Edited by Lorimer

Gannicus din serialul asta de acum e gal, deci celt. Eu asa stiu ca au zis in film, la un moment dat.

De doua saptamini a inceput difuzarea unui serial interesant( cel putin pina acum): Orphan Black. Se gaseste in fiecare duminica dimineata pe Filelist. Produs de BBC America. Clone, dar nu e stiintific( deocamdata), se bazeaza pe trairi de personaje.Cu Tatiana Maslany, care e o creatura foaaarte reusita :clap:

Hopa, Vinnie Jones e M. in Elementary. Suna promitator.

Haideti, cei care urmarim mai multe seriale, sa ne anuntam unul pe altul aici in ziua cand apar episoade noi. De cand s-a inchis ExtremeShare mi-e greu sa vad cand apar episoade noi, trebuie sa le caut manual.

Eu urmaresc:

30 Rock

Family Guy

Game of Thrones

Hannibal

Modern Family

Parks and Recreation

South Park

Spartacus

The Office

Vikings

Azi au aparut:

Vikings S01E06

Game of Thrones S03E02

Incearca site-ul asta ca sa fii la curent:

www.airdates.TV

Poti face request daca in liste nu este tot ceea ce te intereseaza.

Dupa In Bruges, Martin McDonagh mai scoate un film excelent, cu un umor negru sublim- Seven Psychopaths.

Episodul 7 din The Following se termina cu theme song-ul de la The Vikings, If I had a heart by Fever Ray. Episodul 17 din Elementary incepe cu theme song-ul de la Big Fat Gypsy Weddings, Bom Bom - Samp and the Womp.

Dupa In Bruges, Martin McDonagh mai scoate un film excelent, cu un umor negru sublim- Seven Psychopaths.

Nu-i la fel de bun ca In Bruges, care-i superb.

Greu mi-a fost sa vad Seven Psychopaths. Am reusit sa-l vad in 10 zile. Ma lua somnul dupa 10 minute.

Gangster Squad- cum il poti alege pe Ryan Gosling sa lupte cu maleficul Sean Penn ( cel care il interpreteaza pe sangerosul mafiot Mickey Cohen) ??? Nu puteau gasi pe altul? Unul mai fioros, cu fata mai brazdata, cu dintii mai galbeni, ceva in genul asta.

Mai bine ii distribuiau pe Steve Martin sau Jerry Lewis si tot ar fi inspirat putina teama pe micul ecran.

Doar pentru ca este votat cel mai sexy barbat dintre femei este un criteriu de distributie in filmele de actiune?

Ryan Gosling in roluri de dur? Ha....!

Eu sunt curios daca la Spartacus o sa vedem "I am Spartacus" :D

A fost deja acest moment, in episodul 7 din Blood and Sand.