***alex***

Filme

2,217 posts in this topic

Primele episoade din sezonul 3 TWD nu m-au dezamagit, sper sa continue asa.

Ma uit la Parks and Recreation, e foarte haios, a la The Office in vremurile bune.

Am vazut Hung, toate cele trei serii. Mi-a placut mult personajul Tanya, imi aduce aminte de o amica.

A vazut careva The Cabin in the Woods? Se zice ca ar revolutiona genul horror, gen ce pe mine ma lasa rece. Merita vazut?

The Cabin in the Woods

Mda, l-am vazut, e ok-ish.

Edited by axl

A vazut careva The Cabin in the Woods? Se zice ca ar revolutiona genul horror, gen ce pe mine ma lasa rece. Merita vazut?

Mda, l-am vazut, e ok-ish.

Ultima parte a filmului a fost o mascarada. Am avut impresia ca au plecat scenaristul, regizorul, toata lumea , mai putin actorii , la masa de pranz si ca i-a uitat Dumnezeu pe acolo. Sau s-or fi imbatat si cand s-au intors au incurcat scenariul. Ceva s-a intamplat.

In schimb mi-a placut Lawless. Il indragesti pe Tom Hardy, nelegiuitul intelept dar cand vezi cum aratau in realitate ( o simpla cautare pe google) fratii Bondurant te cam gandesti ca exagereaza si scenaristii astia cu umanizarea unor infractori. E ca si cum peste cativa ani s-ar turna un film despre Sile si Nutu Camataru cu Brad Pitt si George Clooney. Adica un fel de Camataru's Fourteen. Nu-i veti indragi pe Sile si Nutu prezentati altfel?!

Edited by terente

Am vazut aseara Resident Evil Retribution, foarte reusit, la fel ca si precedentele

Am vazut aseara Resident Evil Retribution, foarte reusit, la fel ca si precedentele

Parerea mea si am citit ca si majoriatatea gandeste apropiat: este cel mai prost din toata seria. Dar gusturile nu se discuta .

este cel mai prost din toata seria.

E cam la fel de prost ca doiul.

Cloud Atlas. Bine filmat, idee buna, dar ma asteptam la mai mult. Ma asteptam sa ma puna sa gindesc, nu doar sa fiu atent cind se schimba povestea. Altminteri, n-am sesizat "gauri" in cenariu. Am vazut si The Dark Knight Rises( evident, acasa). Tras de par in mod salbatic, iar ultimele floricele sunt penibile. Nu contest ca Nolan a facut cele mai bune Batmanuri, dar in ultimul a intins prea mult coarda din dorinta de a avea cit mai mult dramatism.

A vazut cineva The Hobbit?

Da, l-am vazut eu. Mi s-au parut mult mai epice filmele din seria Lord of the Rings. Nu pot spune ca este un film prost, se bazeaza mai mult pe caterinca ( dwarfii sunt in centrul atentiei, deci iti dai seama ) si mai putin pe batalii de proportii apocaliptice, dar totusi parca asteptam altceva de la un film atat de intens mediatizat. Sper ca urmatoarele doua filme din serie sa schimbe ceva si sa te tina "in priza" pe tot parcursul lor.

Stiu ca gusturile nu se discuta, Zenden, insa nu ai dreptate daca spui ca filmul nu e epic doar pentru ca nu are batalii epice.

In primul rand, nu stiu cati oameni au citit CARTEA! Ca e doar o carte. Pentru Stapanul Inelelor, fiecare film a avut o carte. Deci in cazul ala au bagat batalii apocaliptice pentru ca povestea le dadea batalii apocaliptice.

Imi plac si mie scenele alea, nu zic nu, insa atunci cand ai la dispozitie o singura carte pentru 3 filme, e greu sa gasesti lupte epice chiar peste tot.

Mie mi-a placut. Mi-au placut mai ales peisajele. Superbe! Stateam si ma uitam la munti si vai in loc sa ma uit la personaje. Location scoutul care s-a ocupat de asta ar trebui sa primeasca o statuie.

Povestea e frumoasa si eu ma bucur ca au ales sa o spuna in 3 filme. Pot povesti mai multe.

Iar cei care imi vor spune ca au facut 3 filme pentru a face bani, da, si? Asta e ocupatia lor. Fac filme ca sa traiasca. Daca vor sa traiasca foarte, foarte, foarte bine, fac filme foarte, foarte, foarte bune. Daca nu, fac niste filme ok la care sa treaca direct pe dvd. Eu unul inca nu am intalnit eroi care sa aleaga sa faca mai putini bani daca pot face mai multi.

Eu unul recomand filmul. E foarte bine facut, dupa o poveste foarte frumoasa, pentru copii(intelegeti asta, ca daca erau pentru toate filmele, apareau si scene in care hobbitii faceau sex) si isi merita banii.

Macar ca astia nu si-au bagat picioarele si nu s-au apucat sa distruga personaje, asa cum au facut baietii astia cu Bond. Auzi ca Bond blond! :chair:

Si cica mai incolo vor un Bond negru... :wall:

@Adrian Nu am zis ca filmul nu mi-a placut atat de tare pentru ca nu au fost batalii epice. Dar pur si simplu filmele din seria LOTR ma tineau mai tensionat, ma asteptam din secunda in secunda sa se intample ceva neasteptat. Peisajele au fost superbe ce-i drept, si era normal, e un film care te duce intr-o alta lume, dar senzatia asta a fost amplificata de faptul ca a fost in 3D, altfel nu stiu daca te bucurai la fel de mult de ele. Sunt si eu curios cum vor scoate 9 ore de material dintr-o singura carte.

Se vor concentra mai mult pe personaje, cred. Lumea trebuie sa inteleaga ca filmele astea nu sunt creatia lui Tolkien. Sunt punctul de vedere al lui Jackson pus peste creatia lui Tolkien. Baza e aceeasi dar apar lucruri noi care reusesc sa te tina in priza. Si sunt sigur ca in urmatoarele filme vor baga introduce aceste lucruri.

Mie mi-au placut multe personajele. Lasandu-i la o parte pe veteranii Ian McKellan si Christopher Lee, care sunt mari, mari, mari, mari de tot, mi-a placut mult modul in care Richard Armitage i-a dat viata lui Thorin. Thorin din film e diferit de Thorin din carte. De asemenea, lui Martin Freeman i s-a potrivit de minune rolul lui Bilbo. A jucat perfect. Exact cum m-as astepta sa fie un hobbit :)

Abia astept sa intre in scena Benedict Cumberbatch. El joaca rolul dragonului.Sunt sigur ca va avea o contributie importanta.

Pentru cei care nu stiu, Benedict Cumberbatch si Martin Freeman joaca rolurile lui Sherlock si Watson in serialul Sherlock: http://www.imdb.com/title/tt1475582/

Il recomand tuturor celor interesati de genul asta de seriale. Serialul i-a propulsat pe amandoi.

Serialul i-a propulsat pe amandoi.

Mmmmmmmnu. Freeman e celebru din The Office (2001). Si The Hitchhiker's Guide to the Galaxy (2005).

Si din Ali G In Da House (2002). Da' asta nu inseamna ca alea l-au propulsat intr-o mega productie ca The Hobbit.Sau poate gresesc eu. Daca sunt unii care considera The Office(un serial) si The Hitchhiker's Guide to the Galaxy la acelasi nivel cu The Hobbit, sa explice. Eu sunt dispus sa ascult.

In rest, stiu ca sunt centrul universului pentru unii de aici si ca acesti unii simt nevoia sa comenteze tot ce scriu eu. Nu ma dreanjeaza. Mai ales daca acesti unii vin si argumenteaza ceea ce zic.

In schimb, daca comenteaza doar ca sa comenteze, eu cred ca ar trebui sanctionati.

Sunt sigur ca ei sunt constienti de reperCURsiunile faptelor lor. Asa-i, Axl?

Desigur, pustiu'. The Office UK a fost REVOLUTIONAR pentru industria sitcomurilor. A revitalizat o industrie daca nu muribunda macar suferinda. Si nu ma refer numai la The Office US. Formatul in sine, de fals documentar a dat posibilitatea actorului de a reactiona direct cu privitorul, si de aici noi posibilitati de glume. Si formatul in sine a fost preluat cu succes de alte seriale reusite, vezi Modern Family sau Parks and Rec, ca sa nu mai zic de Extras sau Life's Too Short.

Stii ca exista un The Office german si unul francez?

Freeman a interpretat unul dintre cele 3 roluri principale din The Office. Avem in vedere ca nu s-a remarcat cu nimic inainte de The Office si ca dupa The Office a primit o multitudine de roluri, printre care si Dr. Watson in Sherlock. La sfarsitul primei serii din Sherlock (trei episoade!) si INAINTE de inceperea filmarii celeilalte serii atat el cat si Cumberbatch primesc roluri in The Hobbit. Sa deducem aici ca a primit rolul datorita faprului ca Sherlock l-a propulsat?

Pe de alta parte The Hitchhiker's Guide to the Galaxy e facut, la fel ca The Hobbit, tot dupa o carte indragita. Ca nu a avut acelasi succes ca, sa zicem, LOTR, e altceva, dar a avut un succes moderat, conform bugetului, si lumea stie de existenta lui. Si, sa fim sobri, destul de putina lumea stia de existenta cartilor LOTR pana sa apara filmul. Eu le-am citit dupa ce a aparut filmul si, daca si tu le-ai citit, ai minti daca ai spune-o ca ai facut-o inainte.

Concluzionand, nu Sherlock l-a propulsat pe Freeman, The Office a facut-o.

Alte rautati de-ale tale nu merita bagate in seama.

Edited by axl

Deci un rol de acum 10 ani l-a propulsat fix in the Hobbit. Esti foarte inteligent, Axl. FOARTE INTELIGENT!

Probabil ca l-a observat Jackson acum 10 ani si s-a gandit: "Bai, daca fac vreodata The Hobbit, e clar ca pe baiatul asta il iau ca Bilbo."

Tu citesti ce postezi?

Am inteles ca tu nu prea esti prieten cu limba romana. ReperCURsiunile mi-au zis asta. Da' pune frate mana pe un dictionar inainte sa postezi aici.

PROPULSÁ, propulsez, vb. I. Tranz. A imprima unui obiect (de obicei unui vehicul) o mișcare de inaintare (cu ajutorul unui propulsor). â'¦ P. ext. A proiecta (6) departe, cu violență; a impinge, a arunca. “ Din fr. propulser, lat. propulsare.

Adica l-a impins inainte imediat, cu forta, direct acolo sus. Daca rolul din the office l-a impins catre roluri mai mari, atunci a facut-o cam lent. Nu crezi?

La sfarsitul primei serii din Sherlock (trei episoade!) si INAINTE de inceperea filmarii celeilalte serii atat el cat si Cumberbatch primesc roluri in The Hobbit. Sa deducem aici ca a primit rolul datorita faprului ca Sherlock l-a propulsat?

Uite cum iti dai singur palme. Mie chiar imi place cand te tot faci de rusine.

Deci recunosti ca dupa Sherlock a primit rolul. DUPA SHERLOCK! HMMMMMMMM!!! DUPA SHERLOCK! Nu dupa The Office.

Cei care nu au urmarit Sherlock vor fi surprinsi probabil auzind ca au fost doar 3 episoade in primul sezon.

Fiecare sezon are cate 3 episoade. Pentru ca fiecare episod e de fapt un film de o ora jumate.

Deci, practic, Martin Freeman a jucat rolul unui exceptional Watson in 3 filme Sherlock inainte sa ajunga in the Hobbit. Si nu e coincidenta ca a ajuns acolo alaturi de costarul sau din Sherlock. La fel cum nu e coincidenta faptul ca Benedict Cumberbatch va juca in noul Star Trek. Omul e un actor exceptional. Oamenii il vor aprecia, trebuie doar sa-l urmareasca.

The office, in care Freeman a jucat alaturi de Ricky Gervais si Mackenzie Crook, sunt sigur ca a avut un rol important in a-l face cunoscut. Ca doar i-a facut cunoscuti si pe ceilalti 2. Eu n-am auzit de ei inainte, deci...

Dar de la a-i face cunoscuti la a-i propulsa e cale lunga. Hai sa nu ne bagam in discutie doar de dragul de a vorbi. Ok, axl?

@Adrian si Catalin, nu va certati si aici! plz,plz,plz!!!

Mai bine spuneti-mi si mie care-i diferenta intre 40 si 24 de cadre/secunda. Citeam ca este incomod dar ochiul se poate adapta dupa ceva timp. Se simte o mare diferenta de calitate?

Si inca una pentru Adrian. Daniel Craig mi se pare cel mai bun Bond din toata seria. El a inceput pe scena teatrului inainte sa apara pe pelicula. Probabil ca aici se observa si clasa.

Si nici Sean Connery nu era brunet get-beget.

Adriane, chiar ai un caracter indoielnic. Orice detaliu insignifiant e transformat de tine intr-o cruciada mistica. Ce rahat s-a intamplat aici?

Tu ai spus ca MF a fost propulsat de Sherlock, eu am spus ca The Office l-a facut celebru. Si cum s-a ajuns la scandal? E vina mea? Am tocat eu fiecare fraza a ta? Am intors intelesul spuselor tale? Te-am jignit eu in vreun fel?

Chiar crezi ca o chestie atat de mica, atat de obscura merita toata diatriba asta facuta de tine? Eu ti-am raspuns cu date, fapte si nume. Tu mi-ai raspuns cu jigniri, insinuari si rautati. Vad eu situatia gresit? Care e adevarul?

@Terente

Craig, sau creatorul lui Craig a readus francizei Bond violenta bruta pe care o pierduse (sau pe care n-a avut-o niciodata). Adu-ti aminte de Bond-ul lui Connery, ca tot l-ai pomenit, ce fel de agent secret era? Pasarici si gadget-uri, atat. Pe cand Bond-ul lui Craig mai rupe, ici colo, cate-un ligament.

Scuze ! Am vrut sa spun 48 de cadre.

@Axl, de aceea mi-au placut ultimele 3 filme din Bond. Pare mai pamantenesc totusi. Chiar daca exagereaza cu unele cascadorii. Dar il vad si eu pe Bond facand cate-o grimasa cand se loveste in cot. Mai vad o vanataie pe fata , o zgarietura pe spate sau o camasa rupta. Si nu in ultimul rand, murdar dupa o bataie.

Intrebare: Am vazut pe afise HFR 3d si Imax 3d pentru Hobitul . Cum sa aleg sa vad filmul?

Repet, cum este cu 48 de cadre pe secunda????

Edited by terente

Hai sa mai torn si eu gaz pe foc...cel mai bun Bond cred ca a fot Timothy Dalton. Foarte "dark" fata de toti ceilalti :)

@Adrian

Pe de alta parte nu vad de ce, daca am dreptate, sa te las pe tine sa ai ultimul cuvant.

Extras de imdb, in legatura cu primul episod din prima serie din Sherlock:

Details

Country: UK

Language: English

Release Date: 24 October 2010

Extras din wikipedia:

In October 2010, Freeman revealed that he had been approached by the producers to play Bilbo in the films, but was forced to turn it down because of scheduling conflicts with the BBC television series Sherlock - dupa ceva timp se razgandeste si accepta.

Conform celor de mai sus Sherlock nu a avut nicio legatura cu castingul pentru The Hobbit. Ba din contra.

Ma axl, tu ce imdb ai acolo langa mare?

Am intrat si eu un pic acolo, m-am uitat la episoare si, spre surprinderea mea, am vazut ca primul episod a fost difuzat pe data de 25 Iulie 2010.

http://www.imdb.com/title/tt1475582/episodes?season=1

Verifica si singur. Nu trebuie sa ma crezi pe cuvant. Dupa cum probabil ai observat, eu chiar nu te cred pe tine pe cuvant. DELOC DELOC DELOC!!!

Deci conform celor de mai sus ce?!

Cat despre subiectul Bond, lumea trebuie sa inteleaga ca el nu numai ca e spion dar e si un ASASIN pe deasupra. Ii plac pistoalele foarte mici nu pentru ca ar incerca sa compenseze pentru penisul sau mult prea mare. Ci pentru ca e mai usor sa le ascunzi, sa nu te vada lumea. Fazele alea in care el se bate pe strada fara nici cea mai mica grija, cand el descarca incarcatoare intregi printre pietoni, etc., astea nu-s prea caracteristice lui bond.

Evident ca si mie imi plac scenele cu bataie :D

Nu o sa neg asta. As fi cel mai mare nasol daca as face-o.

Si mi-au placut si filmele. Doar ca nu mi-au placut anumite detalii pe care nu am inteles de ce le-au schimbat.

1. Parul blond. Traim in era CGI. Era chiar asa greu sa-i vopseasca parul? Daca merg mai departe cu faza discutata in ultima vreme, cum ca vor sa faca un Bond negru, e de rahat totul rau de tot.

2. M - femeie. Nu am fost de acord cu treaba asta inca de la inceput.

Personajul M, in carte, e un tip destul de interesant. Daca te preocupa personajele, ajunge sa iti placa batranul ala. Desi poate ca in toata povestea rolul sau nu e chiar asa mare.

M-am bucurat mult cand am vazut ca Ralph Fiennes o sa fie viitorul M. I se potriveste perfect.

3. Un lucru fain la Bond e faptul ca lui ii place viata. Ii place sa traiasca, ii place sa manance bine, sa bea bine si sa .... bine :D

Mi-a parut rau ca in ultimele filme nu am mai vazut aceasta pofta de viata in personaj. L-au facut mult prea intunecat. Cateodata aveam impresia ca e emo, sinucigas. Ori el nu e asa. El supravietuieste si scapa din cele mai imposibile situatii de multe ori fix pentru ca ii place viata asa mult. Asta cred ca e o trasatura foarte importanta a personajului. Nu trebuie indepartata.

p.s. Ben Whishaw e perfect pentru rolul lui cu. Sper ca in urmatoarele filme sa il vedem mai mult.

Edited by Adrian

Sa ne lamurim atunci:

Eu asta am vazut.

Untitled2.jpg

Dupa ce ai postat tu am am verificat.

Untitled.jpg

Intradevar premiera din UK a fost mai devreme. Asta nu demonstreaza absolut nimic. Nu-mi spune ca Peter Jackson se trezeste la 4 dimineata sa urmareasca primul episod al unui serial aparent obscur despre, soc, nu s-a mai facut pana acum, Sherlock Holmes, si, alt soc, un Sherlock contemporan, si e asa de impresionat de calitatile lui MF ca-i propune rolul lui Bilbo. Sau poate l-a vazut mai tarziu, pe vplay. Sa fim seriosi. Decizia era luata deja, Sherlock nu a facut decat sa amane parte din filmarile pentru The Hobbit, dupa cum se poate vedea si in interviul asta:

http://herocomplex.latimes.com/2011/08/23/...-bilbo-baggins/

Sa nu se inteleaga gresit, Sherlock e un serial foarte bun.