***alex***

Filme

2,217 posts in this topic

Da Ninja Assasin mi-a placut si mie , adica nu aratau cutitul deasupra capului si dupa ala taiat jos arata tot cum il taia , si in slow motion.

ieri si azi:

Legion si Ninja Assassin (mi-a placut cum taiau oamenii :D misto filmul )

Ti-a placut Ninja Assasin pt ca te visai in pielea agentului Mika :)

Cat despre Legion ...

Ti-a placut Ninja Assasin pt ca te visai in pielea agentului Mika :)

Cat despre Legion ...

Lool, nu! Mi-a placut cum erau taiati oamenii :D

Legion nu e cine stie ce, nu m-a impresionat cu nimic :)

Ninja Assassin - conform pleonasmului din titlu filmul a fost de toata jena.

Ninja Assassin - conform pleonasmului din titlu filmul a fost de toata jena.

@Catalin,

Nu ai vazut Ninja (http://www.imdb.com/title/tt1182921/ ).

Nici eu nu am putut sa-l vad pana la sfarsit. Nu am rezistat.

Pentru a nu spune ca exista asemanari intre cele 2 filme, scenaristii (daca or fi existat) s-au gandit sa faca totul pe dos. :)

La asta vreau si eu sa ma duc duminica.Am auzit ca e bun.

E excelent. Suspans si rasturnari de situatie fara sa arunci in aer orase intregi si captivant fara vacute siliconate puse in film doar ca aiba cine sa se dezbrace.

@Catalin,

Nu ai vazut Ninja

O, dar am vazut si Ninja. Ca in orice productie de gen omul alb e superior omului galben exact in domeniul in care omul galben exceleaza. De ce? Pentru ca omul alb (si in special omul alb american) are inima.

Ninja assassin...CRAP!!!Ca veni vorba de Edge of darkness mie mi-a placut,ca si Lazarus Project.alta panarama mi se pare The book ef Eli,in care am ghicit ca e biblia de la bun inceput si n-am inteles cum o carte de povesti ar putea salva lumea :hmmm:

Am ras cu lacrimi la Ninja Assasin . Buna comedia !

Cred ca doar mie mi-a placut Ninja Assasin de pe tot forumu :))

n-am inteles cum o carte de povesti ar putea salva lumea :hmmm:

Uita-te putin in jur... Tot ceea ce se intampla in lume e dupa biblie.

Ideea e bunicica, e luata din Last Blood, un comic, dar realizarea lasa de dorit. Nu m-a impresionat cu nimic.

Van Wilder The Freshan...comedie gen American pie , destul de buna.

Alice In the Wonderland vreau sa vad la cinema.L-a vazut cineva ? Cum e ?

Ca orice roman ce se respecta, imediat dupa ce am aflat cine a castigat Oscarul cel mare, am piratat filmul "The Hurt Locker" si l-am vazut cu o punga de seminte si-o bere in fata televizorului. Ce pot sa spun, este un film exceptional! Merita pe deplin premiul de cel mai bun film. Mult peste Avatar.

Ca orice roman ce se respecta, imediat dupa ce am aflat cine a castigat Oscarul cel mare, am piratat filmul "The Hurt Locker" si l-am vazut cu o punga de seminte si-o bere in fata televizorului. Ce pot sa spun, este un film exceptional! Merita pe deplin premiul de cel mai bun film. Mult peste Avatar.

Am vazut acest film de 1 an (asa ca nu te respecti ca roman :)).Nu inteleg de ce nu l-ai vazut la teveu duminica seara. Nu stiam despre ce vorbeste lumea si m-am lamurit de curand. Tot americanii astia! Ei miezul din pisda..... Si pentru a nu urma gloata ,au hotarat criticii ca filmul este peste Avatar (ca tot ai amintit de asta).

Este sub Black Hawk Down.

Acum fara suparare Ronnie ,daca ai vazut Avatar tot piratat , normal este ca Avatar sa fie si sub Garcea si oltenii. Nu am zis ca Avatar are vreun scenariu de Oscar dar merita vazut in conditii normale intr-o sala de cinema, in format 3D. Puteti cauta pe google un link despre cum se poate confectiona o pereche de ochelari pentru 3D. Au aparut pe net o gramada de filme 3d(inclusiv Avatar) pe care le puteti vedea si din fotoliu de acasa.

Revenind la Hurt Locker ,acelasi cliseu rasuflat tipic americanesc . Americanii se lupta din rasputeri cu nenorocitii de teroristi peste tot in lume. S-a batut si Bruce Willis in Die Hard (ma mir ca a ratat Oscarul pentru filmele alea :) )

Imi aduc aminte premiile de acum cativa ani cand Tom Hanks a luat primul premiu pentru rolul din Philadelphia (un rol meritat dealtfel). A urmat rolul din Forrest Gump care poate a surprins ceva lume, pentru ca juca rolul unui retardat mintal care venise din Razboiul din Vietnam (tot soldatul american). Si pentru ca tacamul sa fie complet a fost nominalizat in anul urmator pentru rolul din Apollo13. Mergandu-se pe criteriul de nationalism "americanesc" toata lumea il dadea castigator tot pe Tom. Surprinzator, a pierdut. Au vrut probabil sa faca o aroganta "marca Gigi" criticii care nu l-au desemnat castigator pe Hanks.

Intre timp au fost atentatele din 11 septembrie si americanii s-au unit de la mic la mare impotriva terorismului. Si criticii s-au gandit sa combata terorismul in modul lor.

Anul acesta era mai mult decat previzibil ca va castiga The Hurt Locker. De acum incolo ,orice film care are scenariu bazat pe lupta dintre bine si rau (adica americani si restul lumii) va fi castigator al Premiului Oscar. Anul trecut ,din cauza crizei ,s-a facut o exceptie. Era mare nevoie de taiteii(bani)asiaticilor, la Hollywood. Exceptia s-a numit "Vagabondul milionar".

Si acum lasand Avatarul la o parte, dintre The Hurt Locker si Inglorious Basterds ( amandoua nominalizate la Oscar) al doilea chiar a produs rumoare .

Nu inteleg de ce nu ai facut comparatie intre cele doua?

Dead Man Running si Malice in Wonderland ambele cu Danny Dyer

@vlad clar mai bun Inglorious Basterds insa nu mai era de actualitate faza cu americanii salvatorii Europei,acum au urcat din nou la nivelul de salvatorii planetei.parerea mea ca filmele 3D sunt mai mult pentru cei care se pricep la partea tehnica de realizare a filmelor,care intr-adevar vor sa afle ceva.in rest, Avatar o poveste banala,ceva gen Titanic in varianta sf.plus ca The Hurt Locker a fost realizat de o femeie,prima parca care a reusit sa ia Oscar din aceasta ipostaza deci mai are un plus la capitolul "vai ce induiosator!".

Oscarurile astea,ca si multe altele de dinainte,au fost exercitiul perfect de snobie al asa zisei academie de film americane. Hurt Locker merita doar premiul pentru editare(film editing) insa nu si la sonor(sound editing si sound mixing). Ce sa mai zic de best director sau best movie,adevarate glume. Si cum naiba a luat original screenplay cand asta a fost INCA un film despre razboiul din irak.Nu am avut favorite insa inglorious basterds sau district 9 meritau clar premii ca sa nu mai zic de alte filme,mult mai bune ca hurt locker. Politica domina din nou oscarurile si filmul acesta a castigat pentru ca a fost despre irak intr-un moment in care majoritatea americanilor nu mai stiu ce cauta ei acolo.

Duduia asta a luat best director din cauza tematicii filmului in aceste vremuri tulburi pentru masina de propaganda americana si pentru ca e femeie(dupa primul presedinte negru mai trebuia un breakthrough,ca sa nu mai zic de telenevola intre cei doi fosti soti). Comparati munca sa din acest film cu ce a facut cameron ca sa nu mai zic de tarantino.

Ce inseamna pana la urma un film de oscar? Pentru mine inseamna un film care sa ajunga clasic(sau macar pe aproape),la care vrei sa te mai uiti inca o data si inca o data,care sa aiba scene memorabile,personaje pe care sa le tii minte,de care sa te atasezi etc. Sa fie un film de nota 9 sau 10. Hurt Locker un 7,maxim 8.

M-am uitat la hurt locker fara mari asteptari si am fost chiar putin dezamagit. Acest film se vrea o descriere reala despre frica de a fi in irak a soldatului american de rand,unde toti vor sa te omoare(pai ce ai vrea atunci cand esti Armata INVADATOARE) si a genistului care dezamorseaza bombe si este dependent de asta. Filmul esuaza pe mai toate planurile,mai putin la editare,care a fost intr-adevar foarte reusita,si poate la sunet,care a punctat destul de bine sonor momentele tari ale filmului. La realism e praf,nu sunt vorbele mele ci cele ale veteranilor din irak si cei ce fac parte din acele bomb squads. Si nu sunt greseli micute ci gafe mari de tot,greseala mare pentru un film care se vrea realist. Am auzit o mare gogomanie,cum ca filmul e neutru adica nu e pro-razboi irak nici contra,ci doar arata suferinta soldatilor. Vrajeala,nu poti sa ai un film despre razboiul din irak si sa te pretinzi impartial,cand toti americanii din film sufera(ba chiar sunt eroi nu,caci dezamorseaza bombele puse de irakieni) si toti irakienii sunt rai care vor sa-i omoare. E o copilarie sa crezi ca poti prezenta un asemenea razboi intr-un mod obiectiv mai ales cand ai aceste elemente prezente in film.

Si ajungem la deranjul meu principal cu acest film,personajul principal. De ce ar trebui sa ne pese de el? Este un genist foarte bun,care face pe cowboy-ul(chiar isi pune colegii,care incearca sa-l apere,in pericol de mai multe ori) si care are o adevarata dependenta de adrenalina,apropierea de moarte facandu-l sa se simta in viata. Practic,tot filmul ne prezinta acest baiat care dezamorseaza bombe,se gandeste la familia sa,mai merge sa mai dezamorseze o bomba,sta cu colegii sai de vorba si cam atat. Singurul moment care mi-a placut cu adevarat a fost discutia cu baiatul sau in care spunea ca atunci cand,pe masura ce cresti,iti plac din ce in ce mai putine lucruri si alea care raman placute sunt cu adevarat special. A fost singurul moment in care m-am identificat cat de cat cu personajul(si atunci cand negrul vorbea de frica de moarte). Si la sfarsitul filmului ne arata ca nu a invatat nimic,plecand din nou in misiune,de data asta cu delta company. De ce ar trebui sa-mi pese de un drogat(cu ghilimele de rigoare),care isi pune colegii in pericol in mod constient(chiar daca salveaza si multe vieti),care se simte in viata doar cand e aproape de moarte si care nici nu invata nimic din toate astea(nu incearca sa scape de dependenta chiar daca are copil de crescut,desi il inteleg cumva pentru ca a fost o casatorie fortata,datorita faptului ca o lasase pe aia insarcinata). Personajul nu evoluaza deloc,la sfarsitul filmului e la fel ca la inceput. As intelege sa faci un film din tragismul unui personaj,insa drama un genist care face parte dintr-o Armata invadatoare,dependent de adrenalina nu e un studiu de caz bun,dupa parerea mea.

Sa ne intelegem,nici Avatar nu a fost cine stie ce. Dar de la avatar mai ramai cu efectele,mai ales daca l-ai vazut la cinema cu tehnologia aferenta. Chiar daca scenariul este PATETIC,este o experienta si a adus foarte multi oameni la cinema(incasari de 2 miliarde). Am vazut vreo 6 din filmele nominalizate la oscar in 3 zile si hurt locker si avatar au fost undeva la coada preferintelor mele.

Filme mai bune ca Hurt Locker sau Avatar,chiar mult mai bune,au fost Inglorious basterds si District 9,care au avut si efecte,si actiune si un scenariu bun cu o poveste interesanta.

Ca sa iei oscar nu trebuie sa ai un scenariu interesant,original,sau sa ai cojones incat sa realizezi filmul cum vrei tu,nu cum vor altii. Daca ai un film cu ceva actiune,violenta sau daca e sci-fi nu prea vei lua premiu(premiile mari,nu alea de specialitate). In schimb daca faci jocurile politice,joci retarzi,poponari si tot asa ai toate sansele la oscar.

E clar ca la oscar nu prea au sanse filmele bune cu ceva actiune pentru ca automat sunt mai putin inteligente in ochii snobilor. In schimb daca stai sa caracterizezi un personaj un film intreg(si o caracterizare proasta pe deasupra) si bagi si putina propaganda,atunci filmul tau va fi vazut ca oscar material.

Chiar am auzit o imbecilitate de la un om pe care il credeam destept,ctp,care a spus ca cel ce va castiga oscarul anul asta(hurt locker sau avatar) va stabili noua directie,daca se va merge pe realism(desi hurt locker a prezentat un realism de doi bani) si emotia umana(si aici a stat slabut) sau pe efecte speciale(cum e cazu lui avatar). Auzi ce tampenie,de parca daca ar fi castigat avatar,toate studiourile ar fi inceput sa bage cacalau de ban in efecte la urmatoarele filme lansate(va amintesc ca avatar a cheltuit 500 de milioane pe efecte speciale si doar hype-ul despre tehnologie a facut ca acesta sa incaseze 2 miliarde si sa-si recupereze investitia).

Nu mai va uitati la oscaruri pentru a vedea valoarea anumitor filme. Uitati-va la cat mai multe genuri de filme si treceti prin filtrul propriu filmele la care va uitati. Daca nu v-au amuzat,intristat,daca nu vi s-au imprimat in memorie cu ceva,atunci au fost filme mediocre sau slabe.

@vlad

Am vazut Avatar la cinema, in format 3D. Inglorious Basterds nu l-am vazut, voi incerca, daca am timp, sa ma uit si la el in zilele urmatoare. The Hurt Locker insa mi s-a parut destul de bun. Nu exceptional, cum am afirmat prima oara :)