Sign in to follow this  
Followers 0
Virgil

Drag mi-au fost pe lume,calu' sur si femeia lata-n...coate.

2 posts in this topic

Meciul de la Erevan al echipei noastre reprezentative,nu a semanat nici pe departe cu bancurile care se faceau în legatura cu postul de radio din capitala Armeniei.

Adica a fost un meci slab.

Dar pe undeva tot a fost o legatura.Unii au râs.

De noi.

In fine.Pe undeva problema e scuzabila.Am avut nici mai mult nici mai putin de 15 accidentati.

In trei zile de întrunire Puiu nu avea cum sa închege o echipa.Cel putin asa se scuza el.

Armenii,orice s-ar spune au jucatori talentati.Si un antrenor francez care a sesizat ca daca stau mult la constructie nu au nici o sansa.Si în repriza a doua a ignorat propriul mijloc si a jucat cu mingi lungi,trimise din zona defensiva direct atacului.

La care Puiu a raspuns dând din coate.Ceea ce e sinonim cu "nu am nici cea mai vaga idee de ceeea ce ar trebui sa fac".

Acum sa gândim totusi putin.Stam numai în cei 15 fotbalisti accidentati si fara ei fotbalul românesc ar trebui sa renunte la competitie pentru a nu se face de rusine?Sau nu e în stare Puiu sa faca dintr-o plasa de mere,pere,gutui,caise(asa cum mi s-a parut ca ar fi aratat echipa noastra),un melanj bun la gust?Daca nu stie,sa-i lase pe altii.Pentru ca daca adauga în cantitate adecvata zaharul(priceperea) ar fi fost mai competitivi.Cum le-o fi spus sa joace?Ce le-o fi zis înainte de meci,în afara de arhicunoscutele îndemnuri:hai Goiane ca te spun lui soacra-ta;Neaga sa joci cum trebuie ca altfel iar îl dau în judecata pe Gigi,etc ?

Orice le-ar fi spus s-a vazut clar ca i-a fost teama,si ca teama asta s-a transmis si jucatorilor.Pentru ca altfel ar fi dat mai mult si mai cu folos din coate.Ar fi alergat mai mult.

E adevarat ca femeia lata-n coate din titlu,nu are nici o legatura cu datul din coate,dar rimeaza cu calul sur.Si mi s-a parut amuzant.

Pacat ca Iordanescu nu prea mai rimeaza cu echipa nationala.Si nici nu vrea sa priceapa acest lucru.

Sau pricepe si vrea sa-si ispaseasca pacatele,dându-ne ocazia sa-i zicem de... sa-l trecem Dunarea.

Lucru care în nici un caz nu ma amuza.

Cum iti explici ca doar doi jucatori au luat note de trecere si alea fortate, iar restul o apa si un pamant!?

Am ajuns sa avem emotii sa nu cumva sa pierdem cu armenii, ne-am dus dracu'! Adio campionat mondial.