Sign in to follow this  
Followers 0
Virgil

Tudorel Stoica

54 posts in this topic

INTERVIU. Tudorel Stoica il critică dur pe MM: "Să tacă! Anunta hegemonia acu' 6 ani si n-am vazut nimic"

Tudorel Stoica (58 de ani) a jucat pentru Steaua 14 ani, intre 1975 și 1989

Tudorel Stoica laudă modul in care arată echipa actuala sustine că e diferență mare față de rivala Dinamo, insă il pune la zid pe Mihai Stoica: "E dramatic dacă a ajuns unul ca el să critice legendele din Ghencea".

- Domnule Stoica, de ce ati renuntat la viata petrecută in fotbal?

- Asa a fost destinul meu, să stau departe de fotbalul romanesc, si cred că e mai bine. Acum, in fotbalul de la noi sunt oameni mult mai priceputi, evident intre ghilimele. sunt unii care n-au avut nimic cu fotbalul, dar după revolutie s-au amestecat profesiile si drept dovada fotbalul nostru e intr-un declin valoric. Pai, in afară de Steaua, care practică un fotbal ce place cit de cit, restul echipelor sunt depășite de fenomenul asta.

- De ce n-ati vrut să ajungeti antrenor?

- M-a tentat să devin antrenor, dar viata mi-a demonstrat că-mi maninc sanatatea incercind să fac un lucru bun. Decit să mi se intimple ce li se intimplă acum tehnicienilor, cred că am luat decizia buna Nu contează cu cine am avut probleme. Nu e bine să dezgropi mortii. A trecut, asta e!

- Haideti să vorbim si de Steaua - Dinamo. Există un jucator ca Tudorel Stoica in fotbalul de acum?

- Nu vreau să fac eu comparatii despre fotbalistii de azi. Nu am fost o mare vedetă si nu pot să fac comparatii intre mine si cei actuali.

- Ati fost un jucator dur sau era altul mai rau in joc?

- Am fost foarte rau pe teren, nu-mi placea să pierd nici un meci. Chiar dacă nu am luat multe cartonase rosii, "galbene" am primit destule. Nu cred că am accidentat vreun adversar in cariera mea. Desi intram dur, o faceam la minge. Am jucat intr-o echipă extraordinara iar jocul m-a facut să nu mai fie nevoie de rautate. Preocuparea noastră era să jucam, să facem spectacol si să multumim spectatorii. Dacă nu eram noi, Steaua nu mai era cea mai iubită echipă din Romania!

"Metalul din anii '80 n-ar avea rival in Liga 1"

- Fotbalul de acum...

- Jucam un fotbal atunci... Fotbalul jucat de noi era spectaculos, combinativ, in viteza Nu ne gindeam la rezultat, ci doar să jucam si să-i facem pe cei care veneau la meciuri să plece fericiti. Jocul nostru de atunci se apropia de ce se joacă acum in Europa. Dacă ne nășteam mai tirziu cu 20 de ani, ce faceam...!

- Steaua - Dinamo cum o să fie?

- Steaua de acum domină campionatul. Joacă spectaculos, dar din pacate nu are adversar in Romania! Cind eram noi toată lumea avea niste loturi deosebite. Și in "B" erau formatii tari. Metalul Bucuresti de atunci, dacă ar juca acum in Liga 1, ar bate tot!

"Gigi să nu pățească la fel ca Borcea!"

- Poate cîștiga Steaua titlul?

- Era si momentul să-și gasească ritmul, lotul si chiar si antrenorul. E o atmosferă buna sper să tina Cei de la Steaua se consideră invingatori cu mult timp inainte, Gigi n-are adversari cu cine să joace, dar mi-e teamă să nu ramină cum a ramas Borcea cu Liga Campionilor. E mult prea devreme să te bucuri, iar diferenta de puncte nu mi se pare chiar asa de mare. Jocul, da!

- Duminică vă vedem pe stadion?

- Da, voi merge, dar nu cred că poate să fie un derby. E diferență mare intre Steaua si Dinamo la ora actuala Nu vad cum cei de la Dinamo ar putea să-i incurce pe stelisti.

"MM e deranjat de performantele noastre"

- E Steaua favorita

- De cind mă uit la televizor nu am vazut niciodată o diferență mai mare intre cele două rivale. Steaua joacă ceva, alearga pasează si cîștigă! Dinamo are un lot restrins de jucatori. Duminică vor cîștiga roș-albastrii, dar pină să ajungă să facă performante mari in Europa mai au de tras.

- Ce relatie mai aveti cu conducerea Stelei?

- Nu am nici o relatie cu actuala conducere! E foarte trist ce se intimplă acolo. MM se ia de colegii mei cind ar trebui să tacă din gură! S-a luat de Duckadam si l-a certat că a zis ceva de Tatarusanu. Helmuth e o legendă vie in fotbalul romanesc, altii il divinizeaza iar el il critică fară nici o justificare! Nu am cum să am o relatie cu unii oameni pe care-i deranjează performanta facută de noi. În plus, să nu uite ca datorită noua suporterii iubesc această echipă! Repet, să nu mai vorbească atita, că l-am auzit si prin 2006 cum anunta hegemonia Stelei si de atunci n-am mai vazut nimic notabil la acest club!

"Nu vom avea niciodată de cîștigat dacă vom schimba antrenorii de la o etapă la alta, asta trebuie să inteleagă patronii din Liga 1" (Tudorel Stoica)

"Joc fotbal de cel putin două ori pe saptamina miercurea si vinerea. N-am pus deloc pe mine, mă mentin ca Piturcă" (Tudorel Stoica)

30 de derby-uri Steaua - Dinamo, in toate competitiile, are jucate T. Stoica, fiind liderul all-time al roș-albastrilor, alaturi de Lacatuș

368 de meciuri a jucat T. Stoica pentru Steaua in Liga 1, fiind stelistul cu cele mai multe partide in clasamentul all-time

14 trofee a cucerit T. Stoica la Steaua, dintre care jumatate au fost titluri in Liga 1, dar si Cupa Campionilor Europeni si Supercupa Europei

As fi scris ceva de Mi.mi, insa mi-e frica sa nu ii scrie iar cineva de pe aici pe facebook sa inchida site-ul. Plus ca, in fond si la urma urmei, e unul dintre noi.

Cat despre interviu: asa ar trebui sa se comporte si sa vorbeasca un reprezentant al clubului. Bine, asta ar fi valabil in cazul unui club normal cu fani care pun normalitatea si profesionismul mai presus de orice, nu un club condus de o maimuta si lingaii ei si sustinut de traseisti si cocalari.

Oare cate din vedetele de azi o sa declare peste ani asa ceva?

- Nu vreau să fac eu comparatii despre fotbalistii de azi. Nu am fost o mare vedetă si nu pot să fac comparatii intre mine si cei actuali.
Edited by MoWeed

Tudorel Stoica ironizeaza gurile rele de la Steaua: Se spune ca suntem invidiosi pe performantele lor. Daca in ultimii 6 ani castigau mereu campionatul, era ceva 

Majoritatea jucatorilor Stelei care au contribuit la castigarea Cupei Campionilor au ramas in preajma fenomenului, dar altii nu, iar printre acestia se numara si capitanul echipei de la acea vreme, Tudorel Stoica. Capitanul 11³-lui care se impunea in urma cu 27 ani, la Sevilla, in fata Barcelonei pastreaza insa vie in inima glorioasa amintire a succesului ros-albastru din 7 mai 1986, neegalat de nicio echipa romaneasca.

Invitat la reintalnirea jucatorilor Stelei de la Brasov, fostul conducator de joc al militarilor va reimbraca tricoul ros-albastru pentru o partida demonstrativa care va readuce in teren o buna parte din formula ce s-a impus in finala Cupei Campionilor din 1986. Pe Ghencea, un astfel de meci ar avea o insemnatate mult mai mare, dar acest lucru pare sa devina imposibil dupa divergentele aparute recent intre Mihai Stoica si Emerich Jenei.

Da, merg la petrecerea de la Cheile Gradistei. Atunci s-a scris istoria fotbalului romanesc si a clubului Steaua si este pacat sa nu rememoram.

Din pacate, in Ghencea nu se mai poate organiza asa ceva. N-ati vazut ca se spune ca suntem invidiosi pe cei de acum si performantele lor, dar noi am facut performanta la cel mai inalt nivel. Daca in ultimii 6 ani castigau campionatul si anul asta nu il mai castigau se explica, dar asa, au castigat titlul dupa 6 ani, e si asta ceva , a declarat Tudorel Stoica, in emisiune a Executii in direct.

http://sptfm.ro/2013/05/07/exclusiv-tudore...natul-era-ceva/