Sign in to follow this  
Followers 0
xray

Sebastian Chitoșcă

1 post in this topic

Sebastian Gabriel CHITOȘCĂ‚, 23 de ani, 174 cm, născut la Piatra-Neamț în 02.10.1992, crescut și format la Ceahlăul, o poate ajuta pe Steaua ca mijlocaș ofensiv și defensiv. De-a lungul carierei de junior și senior a jucat doar la Ceahlăul (2002-16) și cota sa de transfer la data când a semnat cu Steaua (iunie 2015) era de 450.000 de euro. Poate juca pe mai multe posturi în linia de mijloc, atât pe flancuri, cât și pe centru. Este cel mai experimentat dintre cei 3 jucători de la Ceahlăul sosiți la Steaua.

La Ceahlăul a disputat 80 de meciuri în toate competițiile. În 4 sezoane de Liga 1(2011-15), are 66 de meciuri, două goluri și 5 assisturi. În sezonul 2015-16, a evoluat tot la Ceahlăul în 11 partide de Liga a 2-a. Primul său meci în Liga 1 a fost în septembrie 2011, un 0-0 pe teren propriu în fața Concordiei Chiajna. Are două prezențe la naționala U19.

2330-chitosca-sebastian.jpg

Istoric: Steaua și Ceahlăul s-au înțeles deja asupra sumei, 150.000 de euro, pentru trei jucători
Doru Popadiuc, Cătălin Ștefănescu și Sebastian Chitoșcă au semnat pe cîte 5 sezoane cu campioana! Ei vor cîștiga 5.000 de euro pe lună în primul sezon la Steaua, urmînd ca salariile să crească progresiv de la o stagiune la alta. Din iunie 2015- ian 2016 au fost lăsați să evolueze în Liga a 2-a la Ceahlăul.

Ceahlaul-1_size11.jpg

Doi dintre jucătorii luați de la Ceahlăul, Ștefănescu și Chitoșcă, sînt reprezentați de Anamaria Prodan și de avocatul Dan Idita. Nemțenii vor primi în conturi doar o treime din sumă, pentru că restul de 100.000 de euro reprezintă o datorie mai veche către roș-albaștri, în contul transferului lui Andrei Dumitraș. 

"Transferul la Steaua ar fi excepțional, trebuie să plec de aici pentru că nu mai sunt condiții. Nu mă refer doar la bani, nu mă refer la faptul că nu mi-am mai luat salariul de opt luni, ci la faptul că aici nu mai merge nimic normal, așa cum ar trebui să meargă", a explicat Chitoșcă, probabil cel mai talentat jucător de la Ceahlăul, pentru sursa citată.

Articole fcsteaua: 

În pregătirea de iarnă din 2016 a evoluat și s-a făcut remarcat în meciurile amicalele ale Stelei:

schimbare-marica.jpg?height=286&width=49

Edited by xray

Sign in to follow this  
Followers 0