Sign in to follow this  
Followers 0
Virgil

Grégory Victor Tadé

6 posts in this topic

Name in home country: Grégory Victor Tadé Date of birth: Sep 2, 1986 Place of birth: Nantes  50.png Age: 28 Height: 1,88 m Nationality: 50.png  France Position: Striker - Centre Forward Foot: right Player's agent: BBC Management GmbH Current club: 7769.png CFR Cluj In the team since: Jul 1, 2013 Contract until: 30.06.2016

Steaua a rezolvat problema atacantului in această dimineață (13.07.2015).Gregory Tade a fost principala țintă a Stelei, iar in cele din urmă oficialii campioanei au reușit să-l convingă să le accepte oferta. 

Francezul s-a ințeles cu roș-albaștrii.. În vîrstă de 28 de ani, Tade a fost golgheterul Ligii 1 in sezonul trecut, marcînd de 18 ori pentru CFR.

Deși e cotat la 1,7 milioane de euro de site-ul de specialitate transfermarkt, Steaua va plăti pentru Tade doar 500.000 de euro.

Atacantul va avea un salariu lunar de 20.000 de euro, plus un bonus la semnătură. Steaua și-a permis să dea acești bani după ce l-a trecut pe George Țucudean pe lista neagră, iar acesta va părăsi cel mai probabil echipa. 

Steaua cu Trencin: Cojocaru - Papp, Tamaș, Varela, Guilherme - Muniru, Neagu - Popa, Stanciu, Chipciu - Tade 

• Gregory Tade are 1,88 metri
  • a dat 20 de goluri pentru CFR Cluj in 49 de meciuri
  •  atacantul a mai evoluat pentru St. Johnstone, Inverness, Raith Rovers, Clyde, Stranraer și Forfar
Edited by Virgil
1 person likes this

Gregory Tade

-4748_size7.jpg

"Fotbal Club Steaua Bucuresti anunta transferul atacantului Grégory Tadé, provenit de la CFR Cluj, care a semnat un contract valabil pe trei sezoane.

Varful francez in varsta de 28 de ani va purta tricoul cu numarul 15 si a fost inclus pe lista UEFA pentru preliminariile UEFA Champions League.

Clubul nostru ii ureaza Bun Venit golgeterului Ligii 1 din sezonul trecut si sa aiba parte de cat mai multe reusite in tricoul ros-albastru!

Gregory Tade este un atacant francez, nascut pe 2 septembrie 1986 la Nantes. Acesta si-a inceput cariera la Orvault Sports, dupa care a trecut, pe rand, pe la mai multe cluburi din Scotia, cum ar fi Forfar Athletic, Stranraer, Clyde, Raith Rovers, Inverness Caledonian si St. Johnstone. Pe 1 iulie 2013 a semnat cu CFR Cluj, echipa pentru care a evoluat in 57 de meciuri si a inscris 23 de goluri, dintre care 18 in editia 2014-2015 a Ligii 1, in care a devenit golgeterul campionatului. Ultimul joc oficial in care Tade a evoluat inainte de a semna cu Steaua a fost cel de sambata, de la Ovidiu, cand a inscris o data in meciul Viitorul-CFR 2-2."

Sursă: site FC Steaua

"Sunt foarte bucuros pentru că negocierile au fost finalizate cu bine si voi juca in continuare la Steaua. Mă simt suficient de pregătit și pot juca și in meciul de marți dacă antrenorul crede că are nevoie de mine", a declarat Gregory Tade, după ce a semnat contractul cu Steaua.

Bine ai venit, Tade! Succes și multe goluri!

Edited by xray

Tade, golgheterul Ligii I in sezonul 2014-2015 cu 18 goluri 

CGVKIXSXIAA-okL.jpg

Gregory Tade a fost rechemat la prima echipă, după eșecul Stelei, 1-3 cu Voluntari. Atancatul are șanse mari să joace in turul semifinalei cu Dinamo din Cupa României și a oferit primele declarații de când se antrenează din nou sub comanda lui Laurențiu Reghecampf.

"Mă simt bine. Nu am jucat, dar am fost tot timpul la club. Era treaba mea să fiu profesionist, iar eu mi-am văzut de treabă. Sunt in formă, m-am antrenat zilnic, m-am purtat ca un profesionist.

Din păcate, nu am avut parte de aceeași pregătire pe care a avut-o restul echipei, dar imi place să cred că m-am antrenat destul de bine și singur și nu cred că mister ar accepta in echipă un jucător care nu este bine pregătit", a recunoscut vârful venit de la CFR.

Mircea Rednic a anunțat că Tade va fi cel mai periculos om al Stelei, in meciul din "Ștefan cel Mare", iar atacantul de 29 de ani i-a răspuns: "Îl respect mult pentru că el m-a adus in România. Dacă a zis asta, a avut el un motiv. Poate fi adevărat, nu pot să-l contrazic, dar vom vedea ce se va intâmpla după meci", a mai spus vârful de 29 de ani.

Scos din lot la cererea lui Gigi Becali, inaintea pauzei de iarnă, Gregory Tade a continuat să se pregătească separat de lotul condus de Laurențiu Reghecampf, iar acum a revenit tot la după dorința patronului.

"El face ce vrea. Dacă el a crezut că trebuie să mă intorc, m-am intors. El m-a cumpărat, el a avut incredere in mine, el este cel care ia deciziile. Nu am niciun mesaj pentru el, nu sunt supărat și sunt convins că ați văzut că eu nu m-am plâns din cauza acestei situații. Am fost profesionist. Acum m-am intors ca să mă asigur că echipa va juca bine. Atât, n-am niciun mesaj", a incheiat Tade.

• 6 goluri și 5 pase decisive și-a trecut in cont Tade in cele 29 de meciuri disputate in toate competițiile acestui sezon.

Multumim, Gregory Tade!

FC Steaua Bucuresti anunta ca a ajuns la un acord pentru rezilierea contractului cu Gregory Tade.

Astfel, atacantul francez a parasit clubul dupa un an de zile, perioada in care a evoluat in 37 de partide, a inscris 7 goluri si a oferit 5 pase de gol.

Clubul nostru ii multumeste pentru contributia avuta la rezultatele din sezonul trecut si ii ureaza sa aiba mult succes in continuare!

Gregory Tade este un atacant francez, nascut pe 2 septembrie 1986 la Nantes. Acesta si-a inceput cariera la Orvault Sports, dupa care a trecut, pe rand, pe la mai multe cluburi din Scotia, cum ar fi Forfar Athletic, Stranraer, Clyde, Raith Rovers, Inverness Caledonian si St. Johnstone. Pe 1 iulie 2013 a semnat cu CFR Cluj, echipa pentru care a evoluat in 57 de meciuri si a inscris 23 de goluri, dintre care 18 in editia 2014-2015 a Ligii 1, in care a devenit golgeterul campionatului. Ultimul joc oficial in care Tade a evoluat inainte de a semna cu Steaua a fost Viitorul-CFR 2-2, de la inceputul sezonului trecut.

Sign in to follow this  
Followers 0