Sign in to follow this  
Followers 0
xray

Aymen Tahar

4 posts in this topic

tahar-interior.jpg

Aymen TAHAR “ 25 ani, mijlocas defensiv

Mijlocasul de origine algeriana nascut in Anglia a semnat un contract valabil pentru urmatoarele 4 sezoane (2015 - 2019) și va avea un salariu de 10.000 de euro pe lună. Steaua l-a transferat de la Gaz Metan pentru 100.000 de euro. Pe site-ul transfermarkt.de, Tahar e cotat la 650.000 de euro.

Aymen Tahar este un mijlocas central de origine algeriana, nascut pe 2 octombrie 1989, la Sheffield, in Anglia. Acesta si-a inceput cariera la juniorii lui Sheffield United, iar in 2009 a fost imprumutat la Ferencvaros. A trecut, in 2010, la Staveley Miners Welfare, dintr-o Liga zona din Anglia, iar in februarie 2012 a semnat cu Gaz Metan Medias. A strans, pana in aceasta vara, 95 de partide in tricoul celor de la Medias, pentru care a si inscris 5 goluri si a dat 3 pase de gol. La nivel de echipa nationala, a imbracat tricoul Algeriei SUB 20, pentru care a evoluat de 5 ori si a punctat 2 goluri.

Declaratii:

• Ar fi un vis pentru mine sa joc la Steaua, e cel mai mare club din Romania. Vreau sa merg acolo si sa joc in Champions League. Îmi amintesc de acea semifinală de Cupa UEFA, cu Middlesbrough. Eram tânăr și-mi amintesc că am văzut acel meci. A marcat, parcă, Maccarone. A fost un meci incredibil. Vin din Anglia și când intrebai despre fotbalul românesc toată lumea spunea Steaua. Era cea mai cunoscută echipă in străinătate, a declarat Tahar inainte a semna.
  • Steaua e cea mai mare echipă din România. Sunt foarte fericit, dar in același timp și foatret obosit. după această zi extenuantă pentru mine. Plec mâine (n.r. miercuri, 1 iulie) in Austria să mă alătur celorlalți jucători, să pregătim campionatul care urmează , a spus Tahar dupa ce a semnat.
Edited by xray

Cristi Dulca l-a antrenat pe algerianul Aymen Tahar la Gaz Metan timp de un an si jumatate. Acum selectioner al nationalei U21, Dulca a vorbit despre calitatile noului fotbalist al Stelei, acesta avand doar cuvinte de lauda. Dulca spune despre Tahar ca este unul dintre cei mai buni jucatori din Liga I, impresionand atat prin calitatile sale tehnice, cat si prin cele mentale.
Un fotbalist de echipa, Tahar poate juca si la inchidere, dar este si un creator si chiar un finalizator bun.

• Caracter: "L-am antrenat un an si jumatate si il cunosc foarte bine. Va spun doar atat: m-a determinat, prin felul lui de a fi, sa-l antrenez cu mare drag. Are un fel aparte de a fi profesionist suta la suta. E om de echipa, ar da totul pentru colegi, pentru antrenor, ceea ce nu la multi jucatori gasesti. Cand pierdeam cate un meci, era cel mai suparat, numai ca nu-i dadeau lacrimile, punea suflet in tot ce facea. N-am avut niciodata probleme cu el. Cand am traversat perioada aia grea si era vorba ca trebuie sa demisionez, el a iesit singur si a facut niste declaratii ca nu antrenorul joaca, ci jucatorii, ca ei sunt de vina. E un caracter formidabil."
  • Fotbalist: "Si e la fel de  bun si ca fotbalist. In primul rand, e util echipei. Face ambele faze, are ambele picioare, are liniste in joc, apare la finalizare, are pasa lunga, da bine la poarta si, extrem de important, cand are mingea e greu de deposedat. In plus, cauta mereu sa joace in fata, aproape niciodata in spate."
  • Post: "El poate juca fie la inchidere, fie mijlocas central ofensiv, fie in cuplu in fata apararii, intr-un 4-2-3-1. Extrem de cerebral si se plieaza pentru zona de mijloc, fiindca alearga multe, are vina, nu pierde usor dueluri, e un luptator." 
  • "Acum, sigur, nu trebuie sa va ganditi ca e fotbalistul perfect. Uite, daca e sa spun un defect e ca pare lant cateodata (...). Pe teren nu e insa chiar asa. Ma bucur pentru el si pentru acest transfer",a spus Cristi Dulca, actualul selectioner al nationalei U21.

Aymen Tahar contra Stelei

tahar.jpg?width=480

Edited by xray

tehnica buna, mult peste ce avem la ora actuala in mijlocul terenului.

destul de putin eficient pe faza defensiva calitatile sale sunt pe faza ofensiva, pase, driblinguri, liniste cu mingea la picior, deschide bine jocul in fata, inteligenta buna in joc.; la finalizare este cam slabut, nu apare f des.

dar cu toate astea personal cred ca momentan nu e chiar ce ne trebuie pt calificarea in Champions League, singura speranta ramane sa creasca in joc dar cred ca asta se poate intampla in timp;

Edited by France98

Aymen Tahar a fost imprumutat de Steaua la Boavista (ian 2016-iun 2016)

tahar.jpg?width=480

Aymen Tahar a semnat un contract cu clubul portughez Boavista până la finalul acestui sezon.

Venit de la Steaua sub formă de imprumut, algerianul in vârstă de 26 de ani a fost prezentat oficial la al doilea club din Porto. După ce clubul Steaua l-a transferat pe Tha'er Bawab, șansele lui Tahar de a juca regulat au devenit limitate.Cumpărat in vara lui 2015 de la Gaz Metan Mediaș, Tahar a jucat de 24 de ori pentru Steaua și a marcat două goluri. Boavista ocupă locul 17, penultimul, in clasamentul din Portugalia.

Comunicat:

Fotbal Club Steaua Bucuresti anunta ca jucatorul Aymen Tahar a fost cedat, sub forma de imprumut pana la sfarsitul sezonului, celor de la Boavista Futebol Clube, din prima Liga portugheza.

Marti 26 Ian 2016 22:24
Clubul nostru ii multumeste pentru contributia avuta la meciurile din acest sezon si ii ureaza mult succes la noua echipa!

Aymen Tahar este un mijlocas central de origine algeriana, nascut pe 2 octombrie 1989, la Sheffield, in Anglia. Acesta si-a inceput cariera la juniorii lui Sheffield United, iar in 2009 a fost imprumutat la Ferencvaros. A trecut, in 2010, la Staveley Miners Welfare, dintr-o Liga zona din Anglia, iar in februarie 2012 a semnat cu Gaz Metan Medias. A strans, pana in aceasta vara, 95 de partide in tricoul celor de la Medias, pentru care a si inscris 5 goluri si a dat 3 pase de gol. Pentru Steaua disputat 24 de partide, in care a inscris de doua ori. La nivel de echipa nationala, a imbracat tricoul Algeriei SUB 20, pentru care a evoluat de 5 ori si a punctat 2 goluri.
Edited by xray

Sign in to follow this  
Followers 0