Sign in to follow this  
Followers 0
xray

FC Steaua - Breaking news

279 posts in this topic

Steaua l-a transferat ieri pe Alexandru Iordănescu, fiul fostului selecționer, care va juca la echipa a doua a roș-albaștrilor. Iordănescu jr. a oferit un interviu in exclusivitate pentru Gazeta Sporturilor și a dezvăluit cum s-a transferat la Steaua fără ca tatăl lui să știe.

"A fost, in mod deosebit, o dorință a mea. Am avut mai multe probleme medicale in ultimul timp și m-am gândit că locul in care imi pot reveni e Steaua. Practic, am vrut să mă reîntorc acasă, aici mă simt excelent, imi pot relansa cariera. Tata nici nu a știut.

M-am dus eu direct la nea Gigi și i-am zis că vreau să vin la Steaua. Tata mă intrebase inainte, «vrei să te ajut, să vorbesc să-ți caut o echipă?». I-am zis că nu, că mă descurc singur.

Mai mult, după ce am vorbit cu nea Gigi, cu domnii Mihai Stoica, Argăseală, i-am și zis patronului Stelei să nu-i spună nimic tatălui meu. Am vrut eu așa, să fie o surpriză, dar s-a aflat totul", a spus Alexandru Iordănescu pentru Gazeta Sporturilor.

d3eeeff924344b28af896f3a45e68435.png

Edited by xray

Ne uităm la câini să bănuim ce o așteptă pe Ghencea. 

Invitată la emisiunea Tribuna 0, moderată de Ovidiu Ioanițoaia la Europa FM, ministrul tineretului și sportului, Elisabeta Lipă, a oferit detalii legate de modernizarea stadioanelor pentru EURO 2020.

Lipă a precizat că dinamoviștii nu vor avea o arenă nou, ci  se va renova  și modifica cea existentă.

"Va fi un stadion cu 25.000 de locuri, vă spun asta cu siguranță. Va fi modernizat stadionul existent, nu se va face altul. În următoarea perioadă veți afla exact in ce stadiu suntem cu documentația.

Stadioanele pentru EURO există, trebuie doar reabilitate și aduse la standardele corespunzătoare. Drumul este lung până ajungi să ai firme de construcții care să se bată pe aceste proiecte.

La stadionul «Dinamo», de exemplu, s-a făcut deja un studiu de prefezabilitate, dar la ora actuală lucrăm la documentație pentru că sunt lucrări la stadion făcute cu mulți ani in urmă și nefinalizate. Acum ar trebui să cerem asociere CS cu FC, avem proces pe rol... asta este", a afirmat Lipă la Tribuna 0.

Edited by xray

Zilele trecute, Ioan Andone a afirmat că Moke și-a dorit să meargă la Dinamo, inainte de a fi transferat de Steaua de la FC Voluntari. Antrenorul echipei din Ștefan cel Mare a mai declarat că Moke nu poate juca fundaș central, decât in situațiile de avarie. Jucătorul de 28 de ani susține contrariul. Moke spune că Dinamo l-a contactat prin intermediul lui Gnohere și susține că are mesaje in telefon prin care să-și demonstreze afirmațiile:

"Am vrut să vorbesc despre asta, pentru că am văzut că a zis antrenorul de la Dinamo că Gnohere a vorbit cu el de zece ori și că el m-a refuzat pe mine. Nu știu de ce a vorbit despre mine, dar a mințit și nu mi-a plăcut. Dinamo a vrut să intre in contact cu mine, el a vorbit cu Gnohere, l-a intrebat cât era clauza mea la Voluntari și i-am zis lui Gnohere. A fost așa de simplu. Nu am mai vorbit cu el până in ultima zi de august, când am semnat la Steaua. Am aici mesajul de la Dinamo (n.r. a arătat telefonul)

M-a sunat, mi-a dat mesaj și au vrut să discute cu mine, dar eu nu am răspuns. Am ajuns la clubul cel mai mare din România, jucăm mereu in Europa... Toată lumea știe.

Am ajuns la Steaua, nu am nimic cu Dinamo. Ei au vrut să vorbim, s-au interesat de situația mea. Nu e important cine a trimis mesajele. Important e că ceea ce a spus antrenorul lui Dinamo nu a fost corect. Nu am nicio problemă cu el, cu nimeni de acolo, dar a mințit
", a declarat Moke, potrivit DigiSport.

Breaking news

Clubul Sportiv al Armatei a anunțat printr-un comunicat de presă postat pe site-ul oficial că George Boroi nu mai este președintele clubului, după ce a fost trecut in rezervă, luni, in prezența secretarului general al MApN, Codrin Dumitru Munteanu.

"Ceremonia de trecere in rezervă a comandantului (președintelui) Clubului Sportiv al Armatei (CSA) STEAUA BUCUREȘTI, colonel George BOROI, a avut loc astăzi, 5 decembrie, la sediul CSA, in prezența secretarului general al MApN, Codrin Dumitru Munteanu.

Pentru asigurarea continuității conducerii, colonelul Cristian Stănel PETREA, locțiitor al comandantului, a fost imputernicit să asigure conducerea CSA STEAUA BUCUREȘTI pentru o perioadă de 6 luni, până la numirea noului președinte al clubului, conform legislației in vigoare".

1 person likes this

Marius Lacatus este noul antrenor al echipei de fotbal infiintata de CSA Steaua.Jenanta pozitia unui fost mare fotbalist.

Marius LĂ‚CĂ‚TUȘ a fost numit antrenor-coordonator (director-tehnic) al secției de fotbal a Clubului Sportiv al Armatei (CSA) Steaua București.

Contractul de colaborare perfectat in data de 12 decembrie prevede o strategie de dezvoltare integrată a acestei discipline sportive pe următorii cinci ani, care include inființarea unei echipe de fotbal la nivel de seniori și inscrierea acesteia in Liga a IV-a, incepând cu sezonul competițional 2017-2018.

Echipa va evolua sub numele Steaua București și sub sigla inregistrată la OSIM cu numărul 130904, atribuită definitiv CSA Steaua București prin Decizia Înaltei Curți de Casație și Justiție nr. 3425 din 3 decembrie 2014.

Obiectivele de performanță fixate pentru echipa ce va fi coordonată de Marius LĂ‚CĂ‚TUȘ sunt sincronizate cu planurile de modernizare a infrastructurii sportive “ baza de pregătire și stadionul de fotbal. Astfel, prin promovări succesive in ligile superioare, echipa de fotbal seniori a CSA ar urma să evolueze, incepând cu sezonul 2020-2021, in Liga Națională, pe noul stadion de fotbal din Ghencea.

Marius LĂ‚CĂ‚TUȘ este un fotbalist legendar al echipei de fotbal a clubului militar, pentru care a jucat timp de 13 sezoane, in perioadele 1983-1989 și 1993-2000, timp in care a cucerit Cupa Campionilor Europeni “ in 1986, SuperCupa Europei “ in 1987, 10 titluri de campion și șapte Cupe al României.

Noul director tehnic al secției de fotbal va fi prezentat de către conducerea CSA Steaua București, miercuri, 14 decembrie, in cadrul unui eveniment media organizat la sediul clubului, in Bulevardul Ghencea, nr. 35, sector 5, București, incepând cu ora 11.00.

Hagi INCHIDE discutiile cu Steaua pentru Marin si Benzar! De la Viitorul nu vor pleca jucatori decat in cazul unor oferte imposibil de refuzat, anunta Hagi.

"Ne construim o mentalitate, ne construim increderea. Suntem sus pentru ca meritam ata! E un an bun pentru noi, pentru tot clubul, trebuie sa sarbatorim! Am crescut zi de zi, suntem o echipa respectata, jucam fotbal bun si suntem apreciati. Dam jucatori, facem lucruri importante, ne e bine in momentul asta.

Mergem impreuna pana la capat, nu abandonam la jumatate de drum. Pana in vara ramanel cu totii. Nu cred ca putem sa ne gandim la foarte multe plecari, sa vedem cum vom face sa aratam mai bine din iarna incolo. Suntem pregatiti, avem linia a doua, a treia. Vom vedea, vom analiza ofertele, pe urma vedem", a spus Hagi la Digisport.

Transferul lui Nedelcu a picat!

Un figurant și piciul ăsta. Auzi la el, "garantat postul de titular"! :)) O fi prizat ceva prin cluburi, că e în plin sezon estival la Constanța.

O căciulă de bani pe transfer, leafă de 12-15 k € pe lună, plus 20k € primă de instalare, și el mai face nazuri? Până acum nu a demonstrat nimic cu care să rupă gura târgului. Viitorul a jucat execrabil în Play off după plecarea lui Răzvan Marin. Dacă nu erau "caprele" și arbitrii, care l-au "donat" cel puțin 11 puncte în Play off, Viitorul prindea tot locul 5 ca sezonul trecut, când după un sezon regulat bun, au clacat.

În afară de o soluție pentru regula U21 care să nu “strice” atacul cu “greii”, eu nu-l vedeam ca titular la Steaua. E sub Filip refăcut. Față de Pintilii ce mai vorbesc!

Și "Supremul Gură-spartă din Pipera" e un mare fraier cu ieșirile lui în presă când nu este cazul. L-a umflat pe puștiul ăsta până a făcut fâs pe el!

Se știe că în cursul zilei de joi, Becali a spus la Digi Sport ce prevedea contractul pe care Nedelcu urma să-l semneze: ”În primii doi ani va lua 12.000 de euro, apoi 13.000, 14.000 și în ultimul an 15.000. Plus 20.000 de euro la semnătură”. Tot atunci Becali a dezvăluit că mijlocaşul urma să aibă o clauză de reziliere de 30 de milioane de euro, sumă cu care se lăuda că-l va vinde peste 2 ani. Gură spartă! Așa a umflat tărâța în ciutan!

Dedicațiile mele:

Steaua, ATM-ul Ligii 1.
Fotografia postată de Steaua roș-albastră.

Special pentru Nedelcu
Fotografia postată de Steaua roș-albastră.

Sport.ro:
"Nedelcu a acceptat initial oferta Stelei, insa apoi s-a razgandit in ultima clipa. Mijlocasul spune ca s-a inteles in privinta banilor cu Becali si nu a fost interesat de postul pe care urma sa joace sub comanda lui Dica, insa in acest moment prefera sa joace in tara doar pentru campioana Viitorul. Nedelcu asteapta in continuare o oferta din strainatate.Nedelcu asteapta in continuare o oferta din strainatate.

"Le multumesc foarte mult pentru oferta facuta, dar am considerat ca este mai bine in momentul de fata sa raman la Viitorul.
Steaua e clar cea mai titrata echipa din Romania, dar pentru mine in momentul de fata este mai bine sa raman aici.
A fost decizia mea in plan personal, atat. Domnul Hagi m-a sfatuit sa iau cea mai buna decizie pentru mine, atat.

Ar fi foarte bine sa plec afara, daca as putea. Daca nu, la Viitorul este foarte bine.

E o onoare pentru mine sa fiu comparat cu Gica Popescu, le multumesc celor care vorbesc frumos de mine.
Postul pe care joc nu conteaza, nu am o preferinta intre mijlocas central si fundas.
Lucrurile pe plan financar se rezolvasera cu Steaua, dar decizia mea a fost sa raman la Viitorul"
, a spus Nedelcu pentru Pro TV."

Intervenție Tică Dănilescu la Digi Sport

• "Este greu de răspuns ce echipă este Steaua, FCSB sau CSA. Atunci când eu eram în club şi ne-am desprins de Armată, noi am devenit FC Steaua, societate non profit. Am avut o hotărâre de guvern în care stadionul ni s-a dat pe 20 de ani, eram tot acelaşi lucru, tot împreună cu clubul mamă, dar indicaţiile de la FIFA şi UEFA erau ca toate cluburile din Liga 1 să fie cluburi private, de asta ne-am despărţit atunci"

"Pe 9 aprilie 1998, FC Steaua s-a separat de clubul-mamă. 

Undeva între 12 februarie 1998 – 9 aprilie 1998, pe timpul mandatului de ministru MApN deţinut de Dudu Ionescu, Marcel Puşcaş este destituit, comandantul clubului, Cristian Gaţu, făcând oficiile: „Consiliu de conducere a hotărât – luând în considerare scandalul declanşat în presă pe tema formei de separare a secţiei de fotbal, de club – înlocuirea domnului Marcel Puşcaş din funcţia de preşedinte al Secţiei de fotbal” [...]

Şi tot Cristian Gaţu, principala mână armată a lui Viorel Păunescu, complicele fără de care nu s-ar fi făcut operaţiunea, anunţa că până, la începutul viitorului campionat, secţia de fotbal va deveni societate non-profit. A devenit peste doar mai puţin de o lună.

Ca preşedinte al Secţiei de Fotbal a clubului Steaua a fost instalat un măscărici care nu însemna nimic, mai puţin decât un om de paie: celebrul Tică Dănilescu se afla în această funcţie în momentul realizării separării, pe 9 aprilie 1998!"

A scris Filip Pindean  în articolul: Steaua - de la MApN la Becali (3) (link)

După desființarea secției de fotbal la CSA în 1998, Dănilescu a rămas fără obiectul muncii și a plecat la Dinamo ca director sportiv. "L-am sunat şi nu-mi răspunde. Tică e un profesionist pe care eu l-am adus la Dinamo in '97-'98. Tică discută cu o singură persoană din club. Cred că a vorbit cu cineva din patronat şi probabil că e a 50-a oară când a ţipat la el.?, a declarat Dinu în 2009, după ce Danilescu s-a certat cu cineva de la câini și a spus că pleacă.

Deci, omul e pe pustii cu decizia și ce a urmat apoi la CSA și FC Steaua..

Reamintesc că Gațu era șeful suprem, comandantul CSA în 1998 atunci când s-a făcut trecerea de la CSA la AFC. Ce zice Gațu despre cedarea Stelei la AFC? Vedeți în articolele de mai jos:

1) Articol: Cristian Gațu, comandant CSA (’97-’98) : „În ’98, Armata a cedat tot patrimoniul Stelei!”
http://www.fcsteaua.ro/Cristian-gatu-in-98-Armata-a-cedat-patrimoniul-Stelei/

„În 1998 am fost informați de FRF că trebuie să rupem legăturile cu MApN, pentru că FIFA și UEFA interziceau ca echipele să aparțină de un minister. Eu m-am ocupat de tot ceea ce a însemnat această rupere. Am înființat o organizație non-profit, AS FC Steaua București, iar MApN a cedat tot patrimoniul Stelei. Inclusiv folosirea pe durată nelimitată a stadionului. Președinte trebuia să fie Emerich Ienei, dar el a preferat să rămînă director tehnic la FRF. Astfel, l-am numit pe Viorel Păunescu, care era sponsor și apropiat de echipă.

Eu sînt dezamăgit de această situație. Steaua lui Gigi Becali este aceeași care a fost tot timpul. Este aceeași cu echipa care a cîștigat Cupa Campionilor. Nu știu ce se urmărește acum. În plus, Armata nu are bani pentru a susține echipa de fotbal”, a spus Cristian Gațu

2) Articol: GAŢU 70 | INTERVIU EVENIMENT
http://www.fcsteaua.ro/gatu-70-interviu-eveniment/
GAŢU 70: „Am preluat clubul Steaua ( N.R. între 1997-1998) pe minus 7 milioane de dolari şi într-un an l-am dus la minus 800.000 de dolari„

Dar dincolo de declarații sunt evidențe. CSA nu a deschis proces pentru a recupera clubul cedat în 1998.
Doar a deschis un proces de anulare a mărcii înregistrate în 2004 de FCSB! A fost un proces pe o proprietate intelectuală, nu pe proprietatea patrimonială cedată în 1998 la AFC și ajunsă în 2003 la SC FCSB SA!!

Edited by xray

FCSB = FC Steaua Bucuresti

De la Londra pentru FCSB: Protest al fanilor vicecampioanei veniți pentru meciul cu Lugano. Nu vor fi doar din Elveția sau Germania, sunt și câțiva fani veniți din Londra pentru acest meci. Sunt aceeași care au fost și la partida din turul 3 al UEFA Champions League cu Viktoria Plzen.

De această dată nu au venit doar cu fulare, ci și cu tricouri cu vechea siglă a formației. 
Pe fața tricourilor aveau scris mesajul FCSB = FC Steaua Bucuresti.

851167-22118936-1462953663753415-1841937

851166-22054471-1462953673753414-1263003

Sursa: gsp.ro

Edited by xray

:worthy: Chapeau bas, Gică!

Dincolo de episodul din sezonul trecut Steaua vs. Viitorul, Regele este o glorie a Stelei și un suflet mare. La finalul partidei Viitorul - CFR Cluj 1-0 (bun pentru Steaua!), Hagi a fost invitat de un copil la ziua sa de naștere.

m55ixINESZWcDvecX34c8w.png

- Domnul Hagi, pot să vă invit la ziua mea?, a întrebat puștiul, după ce s-a fotografiat alături de cel care cu șutul său a adus în 1987 Supercupa Europei în vitrina Stelei.

- Când este ziua ta?

- Pe 18 ianuarie, a replicat băiețelul.

- Pe 18 ianuarie suntem în cantonament, trebuie să vii în străinătate. Suntem în cantonament, atunci. Vedem, vedem, vorbim cu mami, vedem, i-a spus Hagi.

- La Medgidia, a insistat puștiul.

-Te chemăm noi în cantonament. Gogule (n.r. adresându-se unui membru din staff), du-te și transmite-i că-l chemăm în cantonament. Îl chemăm să vină cu noi. Spune-i, mă! Îl chemăm să vină unde suntem noi!, l-a asigurat Hagi.

Apoi Regele a cerut din nou celui din staff să ia acum legătura cu părinții copilului pentru datele necesare, astfel încât în ianuarie micuțul să ajungă alături de el.

Chapeau bas, Gică!

Video

Edited by xray

Din ciclul "Doar Dinamo București": cum să intri incercând să rupi o poartă... deschisă!:))))

După condiția "Vrem stadion fără pistă", aseară, când Regele a demolat Dinamo în Gropă cu 4-0, câinii s-au răzgândit și au lătrat cuprinși de turbare: "Vrem stadion fără poartă!"
O doleanță firească! Din cauza porții, câinilor li s-a blegit cucul până să ajungă la Negoiță să-i dea la mumu și au ajuns să pupe ei pulanul gaborilor.

Edited by xray

Pro TV și Pro X (sport.ro) se ușurează pe Rasvan Popescu – CNA! :)))))))
Indiferent ce spune ipochimenul, pentru ei FCSB e Steaua!!! Bravo lor!!!

m9kpNi-ORfe04ehIr6kgdg.png

Edited by xray