Sign in to follow this  
Followers 0
xray

Steaua - Astra 3-0!

12 posts in this topic

Miercuri, 18 februarie, de la ora 19:00, Steaua va disputa primul meci oficial din 2015. Campioana si liderul la zi al campionatului se va duela pe teren propriu cu Astra, in semifinalele Cupei Ligii Adeplast. Partida va fi transmisa in direct la TV de Digi Sport 1, Look TV si Dolce Sport.

După ce a pierdut finala Cupei României și Supercupa din 2014 in fața Astrei, pe Arena Națională, Steaua a decis să schimbe locul de disputare al următorului duel cu giurgiuvenii. Astfel, Steaua va găzdui meciul tur cu Astra din semifinalele Cupei Ligii României pe stadionul din Ghencea, unde Gâlcă și elevii săi speră să aibă mai mult noroc. Precedentele două eșecuri in fața Astrei au venit in urma loviturilor de departajare, atât in Cupă, cât și in Supercupă!

"Nu cred că vom mai ajunge iar la penalty-uri", a declarat recent pentru Digi Sport fundașul Iasmin Latovlevici, care speră că Steaua va intrerupe seria negativă in fața Astrei.

Steaua nu a mai invins Astra de patru meciuri, toate acestea incheindu-se cu remize. A fost 1-1 in campionat, pe 21 decembrie 2013, 0-0 in finala Cupei României, din nou 1-1 in Supercupa României și 0-0 in ultima dispută din Liga 1, pe 28 septembrie 2014. Ultimul succes al Stelei: 3-1 pe Arena Națională, in campionat, pe 18 decembrie 2013.
Meciul a fost programat pe stadionul Ghencea, unde șefii Stelei mizează pe o asistență cât mai numeroasă.

Prețurile biletelor pentru meciul Steaua - Astra
Peluze - 5 lei
Tribuna a II-a - 10 lei
Tribuna I - 15 lei
Tribuna 0 - 30 lei

Forza Steaua!

Update
Echipe de start

Steaua:
Arlauskis - Papp, Luchin, Varela, Toșca - Prepeliță (Rusescu 46), Breeveld - Ad. Popa (Bourceanu 69), Chipciu, Tănase - Țucudean (Neagu 76)

Astra:
Lung jr. - Rus, Oros, Ben Youssef, J. Morais - Laban, Seto (William 46), Florescu - Enache, Alibec (Fatai 12), Budescu (Yahaya 56)

Spectatori: 4180

Edited by xray

Nimeni la meci!

3 people like this

Unde ar fi norocul!  ;)

:hooray:

Referitor la meci,  ce a declarat Alexandru Chipciu la Digi:

"E mult spus o revanșă, pentru că nu am pierdut. Eu așa am simțit. Nu le-am pierdut pe teren, e o loterie la penalty-uri și putea să câștige oricine. Astra e o echipă bună, și dacă nu jucam cu o echipă atât de bună, tot era greu să spui că vom lua o opțiune serioasă." 

Șeptarul Stelei consideră că Laurențiu Reghecampf nu va reveni in viitorul apropiat pe banca trupei din Ghencea și indeamnă la respect pentru munca lui Costel Gâlcă:
"Suntem pe primul loc, la o diferență mare de puncte. Mister (n.r. - Laurețiu Reghecampf) nu cred că ar lua acum in considerare o variantă să se intoarcă la Steaua. Nu ar fi corect să fie o presiune mediatică la adresa lui Costel Gâlcă. Ne dorim să jucăm cu echipe puternice, nu ne dorim să slăbească acest campionat, doar ca să il luăm noi.", a spus Chipciu. 

Chipciu a confirmat interesul lui Dinamo Kiev, insă recunoaște că deocamdată formația din Ucraina nu a făcut o ofertă oficială pentru realizarea transferului: 
"A existat un interes de la Dinamo Kiev, au cerut informații despre mine. O ofertă nu știu că s-a făcut. Eu nu vreau să păcălesc Steaua, să stau să iau banii pe lună, ca și cum ar fi ultimul meu contract. Îmi doresc să plec in străinătate ca să progresez, iar dacă nu voi pleca, inseamnă că nu am avut valoarea necesară."
:worthy:  fularsteaua2

PS
Korado, iar statistica din returul 2013-2014 si turul asta, 2014-2015 pe Ghencea. O sa vezi ca parca s-a disputat sub semnul "Nimeni la meci", fara sa mai ceara nimeni.
Sigla a venit ca un alt alibi pentru a justifica absenteismul inregistrat deja de aproape un an, nu ca ar genera vreo cotitura dramatica in prezenta la meciurile de  pe Ghencea.
Deci nu ar mai surprinde pe nimeni un stadion aproape gol, pentru ca nu ar fi o exceptie ci o stare devenita regula.
652300-2.jpg
Edited by xray

4.500 de spectatori :)))))))))))))
poate ati vrut sa spuneti: 200 in peluza 1 + 10 in peluza 2 + 1000 la tribuna 2 + 500 la tribuna 1 + 20 in sectorul oaspetilor = 1730 de fecesebisti..rotunjim la 2000 .
ati dublat numarul?:)))))))))

In jur de 1500 probabil. Chiar si asa, cu sau fara scandalul siglei, media de acasa este foarte, foarte scazuta. 8. Steaua București 3673.

1) 4180 de spectatori a fost cifra comunicata oficial de crainicul stadionului din monitorizarea electronica si spusa pe post de comentatorii DigiSport si apoi scrisa in presa.

2) Referitor la fcsb-isti, pe tabela scria Fotbal Club Steaua Bucuresti:

Screenshot_4.jpg

Edited by xray
1 person likes this

pai scria asa ca "Steaua Bucuresti" nu are voie sa scrie :D ai citit aici?

http://www.prosport.ro/fotbal-intern/Liga-1/exclusiv-prosport-a-intrat-in-posesia-motivarii-inaltei-curti-de-casatie-si-justitie-privind-marca-Steaua-unde-a-ramas-palmaresul-13852044

te pup pa pa!! :)))

PS legat de suporteri, sistemul electronic nu functioneaza, prin urmare este doar o manipulare a conducerii (sau doar in cazul in care argatu nu a numarat el personal pe toata lumea)

Edited by choli

Te-as sfatui sa ai rabdare. Vezi ca in citatele oficiale din motivare, nu scrie absolut nimic referitor la nume si cu atat mai putin o sa vezi ceva referitor la palmares. Asteapta-te zilele astea sa apara si articole cu opinii contrare in presa. Practic cei de la Prosport nu au oferit nicio informatie in plus fata de ceea ce stiam cu totii deja.

Gresesti!

Oficial, la FRF, LPF si UEFA, niciodata nu s-a numit doar "Steaua Bucuresti", ci prescurtat FC Steaua Bucuresti sau intreg Fotbal Club Steaua Bucuresti

1 person likes this

http://www.prosport.ro/fotbal-intern/Liga-1/exclusiv-prosport-a-intrat-in-posesia-motivarii-inaltei-curti-de-casatie-si-justitie-privind-marca-Steaua-unde-a-ramas-palmaresul-13852044

te pup pa pa!! :)))

PS legat de suporteri, sistemul electronic nu functioneaza, prin urmare este doar o manipulare a conducerii (sau doar in cazul in care argatu nu a numarat el personal pe toata lumea)

Numarul de suporteri il afiseaza dupa numarul de bilete vandute nu dupa cate tichete au fost validate la intrare in stadion,eu cred ca din cei 4100 au pus la socoteala si fortele de oridine si staff-ul si jucatorii si angajatii armatei de la club si cei care conduc linia lu' 41.

korado, pe tine de ce te fute grija legat de citi oameni sunt la meci? Am inteles, esti un moralist, esti pielea p cu aroma de capsuni si nu te mai duci la fotbal; atunci vezi-ti drq de caricatura de viata pe care-o ai si nu mai comenta despre subiectul asta. Am vrea si noi, non-ultrasii hau-hau, sa avem un spatiu nepoluat de imbecili ca tine si asemenea ta

Sign in to follow this  
Followers 0