Virgil

Helmuth Duckadam

135 posts in this topic

Helmuth e pus de forma ca presedinte , e total pe dinafara , afla din presa tot ce se intampla in club , nimeni nu ii cere sfatul , opinia , nimeni nu il baga seama...

In situatia asta , la ce plm mea mai stai baaaaaa in club ? Cum dreacu` face acest Cioban imputi de le ia mintile tuturor gloriilor , e incredibil , nu imi vine sa cred...

LA MUEEEEEEEEEEEEEEEEEE CIOBANEEEEEEEEE...

"Ce se va intampla cu stadionul Ghencea? E simplu. Va ramane o perioadă in paragina apoi vor fi bagate buldozerele care vor darama tot si probabil că se va construi un cartier de vile sau de blocuri.

Interesele sunt mari, pentru că acolo este un teren uriaș la preț foarte bun. În 5-6 ani vom vedea altceva in locul stadionului Ghencea", a spus Helmuth Duckadam

Ce a patit si Duckadam? :blink:

Ce a patit Duckadam?

L-a cumparat ciobanul cu totul, asta s-a intamplat ... poate unora li se pare incredibil cum unul ca el poate discuta la modul asta de situatia stadionului din Ghencea, dar pana la urma el este o fosta glorie, actualmente angajat al ciobanului, al carei interesele le apara, iar printre interesele acestuia nu se numara si soarta Stadionului Ghencea ...

Din pacate, in ziua de azi totul s-a transformat intr-o afacere ...

Trec zilnic pe Antiaeriana si cand vad ce cartier de vile au facut , numai pare imposibil sa se intample si asa ceva in locul stadionului :( .

Ce a patit si Duckadam? :blink:

Nimic, e in continuare penibil.

Ma deranjeaza ca toti se plang ca ciobanul e dat afara din Ghencea,dar nimeni dintre aceste slugi penibile nu spune ca daca ciobanul ar fi platit suma pe care chiar el a negociat-o cu Ministerul,nimeni nu l-ar fi dat afara...

Pai ce ar vrea acest pres(edinte )al Stelei daca seful sau nu a mai platit chiria de un an,sa-i aduca MAPN-ul flori? :ce_oameni:

Cred ca mai bine nu apara penalty-urile la Sevilla,decat sa fi zis asta...

M-a cam durut cand am citit declaratia domnului Duckadam. Dezamagitor, dar, intr-un final ... era de asteptat.

Si daca Duckadam va avea dreptate? O sa-i cereti public scuze pentru aceste vorbe? Cu ce drept il judecati voi? L-o fi cumparat Becali da, asta este, murea omu de foame, n-avea bani pentru probleme medicale, caci Statul si Armata l-au rasplatit cu un ARO pentru ce a facut atunci (chestia aia minora pentru care unii va rupeti mereu in figuri) ce sa faca? Nu trebuia sa aiba grija in primul rand de familia lui? Stiti voi cat a suferit omul asta in trecut? Sigur, e usor de zis ca Boloni are onoare cand e de fapt milionar in euro si isi permita oricand sa-l refuze pe Becali. Radoi mancal-ar tata s-a umplut de bani prin legaturi de neam si el idol, nu? De ce? Va zic eu repede de ce...ca pe Radoi l-ati prins jucand, in vreme ce de altii gen Duckadam sau Lacatus stiti din povesti majoritatea. Ar trebui sa va fie rusine sa vorbiti asa despre Duckadam si apoi sa va mai si numiti stelisti.

Nu trebuie sa fii asa acid , nu cred ca tocmai Duckadam trebuia sa spuna asta , cel putin s-o fi spus altfel...Nu cred ca prin asta l-am jignit pe Duckadam...

Sincer sa fiu am i-am strans acum vreo 2 luni mana marelui Duckadam si i-am transmis sa nu il mai lase pe memitza sa se ia de el.La care dansul a zis"Eeeeeh lasa-l" si de atunci mi-am schimbat parerea despre el ca om.Oricum ca sportiv am tot respectul cuvenit dar totusi prea se injoseste,este deja prea mult,nu stiu de unde pana unde ii canta in struna ciobanului atat...

Numai pentru ca ai facut ceva pentru Steaua nu iti da voie sa te stergi la fund cu ea. Am inteles ca becalii l-a ajutat(sa nu zic cumparat) pe Duckadam. E ok. Asta nu inseamna ca trebuie sa ii pupe fundul in fiecare interviu.

Si, pana la urma, donatiile facute de becalii nu au venit din bunatatea sufletului sau ci din dorinta de a-si asocia imaginea cu cea a unui sportiv de top,a unei legende, Duckadam. Asa cum a facut cu Lacatus, asa cum a dorit sa faca si cu Hagi.

E regretabil ca statul nu ii sustine pe acesti fosti sportivi si nu ii ajuta. Dar nu doar statul e obligat sa ii ajute. Si Steaua trebuie sa ii ajute.

Primesc acesti oameni vreun ajutor de la Steaua? Nu.

Au primit o renta viagera acum ceva vreme dar s-a dus si aia. Mi se pare ca aia a fost ideea lui Stoica sau a altui baiat de la marketingul Stelei, ca Gigi s-a laudat cu fapta respectiva in secunda 2. Dar de primit au primit doar cei de la Sevilla. Restul?

Pai omul si-a spus o parere...care e problema? Asta crede el ca se va-ntampla. De unde stii tu ca peste 5-6 ani cat a zis, nu va fi cum a spus el? Ce atata discutie cu stadionul. Armata putea cere cat dorea (ca oricum asa in paranteza Becali platea mai mult decat orice alta echipa) asta nu-nseamna ca Becali era obligat sa accepte. Nimeni nu e de vina...doua parti nu s-au inteles la bani si gata....asta e, e o afacere, n-ai ce face ca nu traim in 1988 ci in 2011. E trist pt suporteri, e dureros, dar asta e realitatea. Si ca sa judeci un om trebuie sa te pui in locul lui....ce ai face tu? Dar tu ai probabil intre 20-30 de ani si ori esti sustinut financiar de familie, ori te susti singur, dar nu cred ca ai inca si copii ca sa raspunzi nu doar de tine. Pe tine daca te chema Becali maine sa lucrezi pentru Steaua pentru 5000 euro pe luna, te duceai? Pai stiu ca o sa zici ca nu, ca sa nu-ti sara forumul in cap. Trebuie sa spui adevarul, trebuie sa spui ce gandesti ca e o viata virtuala aici, nu-ti ia nimeni capul....in cel mai rau caz iti pui forumul in cap si iei o vacanta. Eu recunosc ca daca as fi bine platit m-as duce. Si? Trebuie sa dau explicatii cui? In primul rand familiei mele, nu colegilor de forum, ca nu ei imi hranesc familia. Deh, Duckadam, ca sa revenim, era stramtorat...si din pacate numai Becali i-a intins o mana...il puteam noi ajuta financiar daca refuza?

Adriane...si de ce nu l-a ajutat clubul Steaua si inainte de 2003? Intre 90-2003? Da, asa e , macar au primit aia de la Sevilla...macar aia. Intre 90-2003 cine a primit ceva?

Edited by stockton

Duckadam poate sa isi exprime ce parere vrea el. Doar ca e cam urat cand el pupa in fund un om care isi bate joc de fostii lui colegi de echipa.

Pe Duckadam l-a ajutat becalii, ca are o imagine. Dar si-a aratat adevarata fata cu Sames, om care era platit cu 8 mil pe luna la grupele de copii si juniori si care a fost dat afara desi era grav bolnav.

becalii nu i-a intins o mana lui Duckadam. Becalii l-a cumparat. PUNCT.

Duckadam avea probleme, e de inteles. De aia nici nu il judeca nimeni.

Ca putea sa primeasca si el acelasi tratament ca Lacatus. Dar nu l-a primit.

Ca tara(adica aia de sus) nu isi ajuta poporul e deja ceva bine cunoscut. Nu avem ce face. Dar in momentul in care echipa a trecut la privat, lucrurile trebuiau sa se schimbe, sa fie la fel ca in afara, toti fostii stelisti sa primeasca pensie de la club. Dar nu s-a intamplat asa.

Numai pentru ca statul face o prostie, nu inseamna ca trebuie sa faci si tu.

Adriane , scuza-ma ca ma bag ca un supozitor , dar nu cred ca trebuie sa il tratam asa pe Helmuth Duckadam. De ce sa il batjocorim din cauza unui oier nebun , infect , needucat ? Din cauza lui s-au iscat si discutiile intre fani si tot din cauza unui retardat ca toate duc la el ne certam si noi aici pe forum. Ciobanul cand a vazut ca fanii il contesta a incercat sa bage zanzanie intre noi si a reusit , direct sau indirect. De la el pleaca toate scandalurile , toate premisele de prostie .

Sa nu uitam cine a fost , este si va fii Helmuth pentru istoria Stelei. Daca nu era el , nu cred ca am fii castigat acea finala.Unul dintre lucrurile cu care Steaua se identifica este acel trofeu al Europei , castigat datorita lui in proportie mare.

Una peste alta , raman la parerea mea. MOARTE CIOBANE ! Dupa , Steaua va fii intr-adevar libera.

Edited by bogdinho'

Chiar ca te bagi ca supozitoru'. Cine l-a batjocorit ma?

Sau acum e bataie de joc daca zici adevarul despre cineva?

Ca zic ca Duckadam s-a vandut, nu inseamna ca imi bat joc de el. Mai ales avand in vedere ca el chiar asta a facut.

Pai de ce s-a vandut ma Adriane omul ? Era somer , avea nevoie de o slujba pentru a intretine nevasta si copilul. Daca s-a ivit ca tocmai Oierul sa ii sara in cale , ce vina are el ?

Eu unul il respect pentru ce a facut la Sevilla si in plus el e un om calculat. Din pacate o victima noua de-a lui Becali . A fost adus la club doar ca sa mai domoleasca iuresul suporterilor in urma plecarii lui Piturca.

Dar el a venit la Steaua doar pentru ca avea nevoie de o slujba , iti garantez ca nu ar fii venit daca era pe la vreo alta echipa sau angajat pe undeva :)

Nu tata, nu s-a vandut ca nu privim Isus din Nazareth aici sau Mihai Viteazul. Aici e viata reala, care nu te asteapta cand ai necazuri. Toata lumea se vinde pentru bani daca e sa privim asa. Din pacate in lumea reala, nu aici pe forum unde duhneste numai a caractere deosebit de puternice, sunt anumite probleme pe care le poti rezolva NUMAI cu bani. Mergand pe aceeasi premisa inseamna ca toti care au lucrat la clubul Steaua din 2003 incoace s-au vandut. Si pana la urma tu nu esti nimeni incat sa-ti permiti sa-l judeci.

Normal ca Becali nu a facut asta cu inima buna...si ce-i pasa omului Duckadam de asta daca a primit ajutorul? O banca daca te ajuta cu un credit, o face ca ai ochi frumosi sau ca sa te jupoaie ulterior?

Bogdinho...te inseli, Steaua nu se identifica cu acel trofeu.

Asa e , ai dreptate. Mai e si traditia , istoria , suporterii in primul si in primul rand , dar cand cineva spune Steaua se gandeste la cea mai iubita echipa din Romania , dar si la castigatoare Cupei Campionilor Europeni in 1986.

Pentru bani Duckadam a preferat sa renunte la personalitate si s-a aliniat alaturi de Becali. Ce-i asa mare filosofie?

Daca aperi cateva penaltyuri nu inseamna ca ai mare caracter.

Edited by Ronnie

Bogdane, in trecut, in anii 30 sa zicem tinerii romani luptau in viata reala nu pe net si pentru anumite idealuri, pentru a face ceva pentru tara lor, erau intr-un partid politic sau in altul, aveau tupeu sa faca o revolta in strada etc. Futbolul era doar un simplu amuzament, nimeni nu se certa pentru asa ceva. Acum s-a ajuns din cauza unor impostori la ideea tamtita ca daca tii cu Steaua esti de fapt un om al Armatei desi n-ai facut nici o ora in viata de instructie militara. Sau ca daca esti rapidist esti tigan etc etc. Steaua e o echipa de fotbal, care ramane doar un sport pana la urma si fiecare vede acest sport in felul lui propriu...unul care n-are copii se duce, se bate cu rivalii, cu politia etc si plateste amenda....altul care are o viata totusi nu poate face asta, iar primul zice, ce fel de stelist esti ma tu? Ca ex. faptul ca stelistii sunt multi, ii face sa fie mereu divizati...eu sunt mai stelist ca sunt la Nord, eu sunt in asociatia X, eu am facut deplasari, eu am enspe mii de postari pe net....

Edited by stockton

Ai dreptate , dar pentru mine unul , Steaua inseamna totul si nu imi vine sa cred ca din cauza unui Cioban oparit si imputit ajungem noi fanii se ne balacarim intre noi.

A postat LRP la topic-ul cu Supercupa ceva foarte interesant si in acelasi timp 100 % adevarat. Ala e raspunul la toate intrebarile si parerile aiurea.

Ce glume bune pe aici. Da' ceilalti oameni carora le-a dat Gigi bani si care nu au sarit sa ii pupe picioarele ce sunt? Ca sunt si cativa din astia.

Viata reala ca viata reala. Sclavagismul nu mai exista. Ca ai probleme si ca te ajuta unu' cu bani(pentru operatie, Bogdinho, nu pentru nevasta si copil, ca Duckadam si familia....) nu inseamna ca trebuie sa fii sclavul lui si sa il lasi sa faca ce vrea cu tine.

Nu trebuie sa fii mare caracter ca sa faci asta. Doar barbat.

Ma , eu stiu un lucru , cine vine la Steaua o face pentru ceea ce e Steaua , nu pentru o zdreanta ca Ciobanul. Bine , in primul si primul rand poate pentru bani , dar in principiu pentru ceea ce inseamna Steaua in fotbalul mare.

Adriane , doar cand ai vreo operatie esti ajutat cu bani ? Dar daca nu ai ce sa dai de mancare copiilor tai ? Ce faci , ii lasi sa moara de foame ? Eu nu cred ca ai face asta.

Edited by bogdinho'

Iti spun eu ca o face in primul rand pentru bani. Apoi poate si ca o rampa de lansare pentru Europa Vestica, de ce nu.

Cum nu si pentru nevasta si copil cand il tine doar fictiv in functia aia si-l plateste lunar ca salariat. De cand a venit Stoica era clar ca Duckadam sta doar de tablou acolo. Si pana sa vina Stoica facea Argaseala toata treaba oricum. Sta pe Duckadam haina de presedinte cum sta pe mine una de popa. Poate sa zica si maine ca nu mai are nevoie de el, caci se pare ca nici macar ca imagine nu mai serveste, dar totusi il tine acolo.

Edited by stockton