Sign in to follow this  
Followers 0
Virgil

Rio Ave - Steaua 2-2 (1-0)

33 posts in this topic

Mai este si varianta in care facem egal la Alborg, danezii fac egal in Portugalia, iar noi pierdem cu Kiev acasa. Si acolo ne calificam datorita acestui punct. Insa si asta e o varianta ipotetica. :)

alt scenariu in care punctul conteaza:

- egal la aalborg, noi pierdem cu Dinamo Kiev, aalborg face egal la rio ave = Steaua 8 puncte, aalborg 8 puncte. daca nu luam punctul de azi am fi avut doar 7 si am fi fost in spate.

cu alte cuvinte ne da posibilitatea sa pierdem cu Dinamo Kiev daca aalborg nu bate la portughezi (evident scenariul este pentru un egal al nostru la aalborg).

un lucru elocvent in privinta calitatii lotului este acela ca azi am facut o singura schimbare. asta spune enorm.

si sincer si schimbarea aia mai bine nu o faceam, bourceanu intrand foarte slab, ca si cu Dinamo. agresiv in sensul rau al cuvantului, hent, faulturi etc.

Filip tocmai ce i-a facut vant lui Latovlevici (aka marea vedeta necunoscuta) din primul 11. Bravo mai Filipe, meriti toate laudele din lume pentru ultimele 2 meciuri. Cand iti respecti meseria, respecti jocul si adversarii, nu are cum sa nu ai success. Sincere felicitari!

Speram a joace mai bine in Danemarca. Cum Prepelita si Szukala sunt suspendati, cu siguranta ca va fi folosit in teren din primul minut. Nu stiu de asemenea absenta lui Lukas cat de bine ar putea fi suplinita! Sa nu uitam ca va fi un meci "care-pe-care", in care va trebui sa jucam la capacitate maxima!

Aalborg are meci in deplasare cu liderul detasat de la ei, Midjyland, in etapa dinaintea meciului cu noi.

Noi avem meci acasa cu FC Brasov dar intre timp vor fi cele 2 meciuri ale nationalelor cand iarasi o sa avem o gramada de jucatori convocati, deci un mare minus.

De notat ca imediat dupa meciul din Danemarca avem o deplasare grea, la Botosani.

eu personal nu voi fi extrem de dezamagit daca vom rata primavara europeana. echipa si stilul de joc chiar nu cred ca pot pune in pericol nici un nume mai maricel peste care putem da acolo. tot ce m-ar bucura ar fi sa mai castigam cat mai multe puncte pt coeficient in meciurile care au ramas.

singura sansa sa se schimbe ceva in privita fortei echipei pe plan european o vad sa vina niste jucatori seriosi. un mijlocas stanga, un fundas dreapta (desi inca odata spun ca mi se pare ca i se face o nedreptate lui Rapa), inca un atacant masiv de careu (bokila, toto tamuz), o rezerva pt mijlocasul dreapta etc.

Edited by France98

Filip tocmai ce i-a facut vant lui Latovlevici (aka marea vedeta necunoscuta) din primul 11. Bravo mai Filipe, meriti toate laudele din lume pentru ultimele 2 meciuri. Cand iti respecti meseria, respecti jocul si adversarii, nu are cum sa nu ai success. Sincere felicitari!

As vrea sa cred ca Filip si-a gasit loculin echipa, insa imi e teama ca evolutia lui din aceasta seara poate fi catalogata mai degraba ca un "accident fericit", decat o constanta, in genul celei de la Varsovia de anul trecut.

In ceea ce priveste meciul cu Dinamo, mie sincer mi s-a parut unul din cei mai slabi oameni ai nostri. Nu stiu unde era la faza cand, dupa respingerea lui Arla, Matei a reluat peste bara din unghi. In fine, partea buna e ca avem concurenta pe post, "fundasul stanga" fiind una din marile probleme ale Stelei in acest sezon.

As vrea sa cred ca Filip si-a gasit loculin echipa, insa imi e teama ca evolutia lui din aceasta seara poate fi catalogata mai degraba ca un "accident fericit", decat o constanta, in genul celei de la Varsovia de anul trecut.

In ceea ce priveste meciul cu Dinamo, mie sincer mi s-a parut unul din cei mai slabi oameni ai nostri. Nu stiu unde era la faza cand, dupa respingerea lui Arla, Matei a reluat peste bara din unghi. In fine, partea buna e ca avem concurenta pe post, "fundasul stanga" fiind una din marile probleme ale Stelei in acest sezon.

Pana sa fie accidentat de retardul ala de Mihai Costea, Filip jucase MAGISTRAL cu Ajax si a dat o dubla frumoasa cu Gaz Metan Medias si ne-a salvat un punct. (da, mult iubitul vostru - al comentatorilor de pe forum- Reghecampf avea si el meciurile sale mai putin reusite).

Lui Filip i s-a creat pe nedrept o imagine proasta dupa meciul cu Rapid cand a marcat Panco italiano vero. Atunci, a fost greseala comuna a lui Filip si Szukala, dar na, polonezul fiind unul dintre favoritii fanilor, toata lumea a sarit pe Filip (inclusiv domnul Emerich Ienei). Normal ca dupa o accidentare de 6 luni a avut nevoie de ceva timp Filip sa isi revina. Sa nu uitam ca Alex Chipciu avea burtica de gravida in luna 9a cand s-a intors dupa accidentare ;)

Filip e un jucator care nu iese in evidenta dar macar nu te enerveaza precum Tanase sau Chipciu care o fac foarte des.

Chipciu a inceput bine sezonul dar de la un timp iar s-a plafonat. Individualist, pase gresite, incearca sa dribleze intrand in adversari etc.

Iar Tanase azi pe langa vreo 4-5 faze care le-a irosit sutand el de la distanta pana la primul gol nu cred ca i-a pasat niciodata lui Filip la invaluire !! 60 de minute mereu l-a ignorat.

Filip cand e de centrat centreaza cand e de dat o pasa nu greseste etc. Un jucator util. Nu pot uita nici acum deposedarea la Ivica Vrdoljak din meciul de la Varsovia care a creat golul 2.

Slovan Bratislava, un adversar care putea fi intalnit in play offul CL dupa 4 meciuri in grupele europa league are 0 goluri marcate si 14 primite. :)

Sign in to follow this  
Followers 0