Sign in to follow this  
Followers 0
Virgil

CSMS Iasi-Steaua 0-1 (0-0)

15 posts in this topic

Marti, 28 octombrie 2014, ora 20:30, pe stadionul Emil Alexandrescu din Iasi:

CSMS - Steaua

Meci transmis de Pro TV

La doar doua zile dupa macelul la care au fost supusi in Noul Kosovo (Tg Mures), Steaua trebuie sa dispute meciul de Cupa cu CSMS.

Fara atacantii calcati in picioare sub privirile ingaduitoare ale arbitrului de etnie maghiara, Stelei ii va fi greu sa finalizeze eventualele ocazii de gol.

Iancu e nefolosibil ca urmare a operatiei de menisc pe care a suferit-o. Lemnaru ar fi putut acum sa rezolve problema, dar Galca s-a grabit sa-l expedieze de unde a venit. Pacat, mare pacat.

De aceea spun ca Steaua poate pierde al doilea meci consecutiv, desi Iasiul nu e cine stie ce mare echipa, numai ca in aceste conditii echipa galben-ros-albastra e vulnerabila.

Nu stiu cine va arbitra meciul, sper insa sa nu mai fie trimisi arbitri ostili Stelei.

In mod normal Steaua ar trebui sa se califice in sferturile competitiei. Va reusi oare?

Iar arbitri din Ardeal, dar intamplator sau nu de origine romana:

A: Fesnic Horatiu Mircea (Cluj-Napoca - Cluj)

A1: Artene Ovidiu (Vaslui - Vaslui)

A2: Timar Iulius-Radu (Marghita - Bihor)

R1: Omuț Marius (Oradea - Bihor)

Se pare ca Steaua se va baza pe jucatorii sai din linia a doua valorica. E o solutie bine gandita fiindca vineri Steaua va fi gazda rivalei de o viata, Dinamo Bucuresti.

Iar arbitri din Ardeal, dar intamplator sau nu de origine romana:

A: Fesnic Horatiu Mircea (Cluj-Napoca - Cluj)

A1: Artene Ovidiu (Vaslui - Vaslui)

A2: Timar Iulius-Radu (Marghita - Bihor)

R1: Omuț Marius (Oradea - Bihor)

Se pare ca Steaua se va baza pe jucatorii sai din linia a doua valorica. E o solutie bine gandita fiindca vineri Steaua va fi gazda rivalei de o viata, Dinamo Bucuresti.

De unde ii aduce federatia pe astia? sa-si dea demisia grecu ala care oricum nu sta prin tara.

Cum vom juca cu Dinamo fara atacanti ?

in sfarsit prind si eu un meci de-al Stelei pe stadion. fular-campionii:steag_cruce_invers:

Chiar ma bucur pentru tine :) Sa vezi un meci de-al Stelei pentru prima oara sau dupa mult timp pe stadion e ceva magic. Echipa asta are ceva special, ceva ce o face sa straluceasca in mocirla asta de Liga 1.

De unde ii aduce federatia pe astia? sa-si dea demisia grecu ala care oricum nu sta prin tara.

Cum vom juca cu Dinamo fara atacanti ?

Va fi un meci dificil cu cainii, poate cel mai dificil din ultimii 3 ani, de cand ii urcam pe garduri pe unde ii prindem. Sa speram ca se intoarce Alex Chipciu pana vineri.

Iasi - Steaua 0-0 (pauza). Numai Stanciu a pus cu adevarat in pericol poarta moldovenilor. Va fi destul de greu sa ne calificam cu echipa experimentala pe care a alcatuit-o (de nevoie) Galca.

Ce petarda e Mirhonica asta numai comentarii Anti-Steaua cine il mai tine la Pro TV??

Ce petarda e Mirhonica asta numai comentarii Anti-Steaua cine il mai tine la Pro TV??

Cum se face ca nu esti obisnuit cu dobitocul de Mironica? :)

Calificarea asta a picat foarte bine inaintea derby-ului:

- Dinamo a luat bataie si au jucat cu titularii

- Steaua a jucat cu rezervele deci avem titularii odihniti

- moralul este bun

Asadar avem toate sansele sa ii batem pe catei.

PS: ramane de vazut cum isi revin accidentatii, deoarece s-a vazut clar ca e jale fara varf.

Daca aveam un varf veritabil in locul juniorilor Vilceanu sau Macris faceam spectacol. Si asa carpita, echipa nu s-a miscat rau.

Gabi Matei ala nu pare fraier si as vrea sa vad ca i se mai dau sanse. Salut revenirea lui Bourceanu dar si evolutia lui Cojocaru.

Iasi - Steaua 0-1 (0-0), Stanciu a reusit golul calificarii in sferturi.

Cojocaru 5 - bun la cele mai multe centrari, a comis o eroare in debutul reprizei secunde de care Ciucur ar fi putut profita;

Rapa 5 - destule ezitari, a fost aproape de cartonasul rosu pe final;

Luchin 6 - joc sigur;

Filip 5 - cateva greseli de pasare, bine ca nu au stiut adeversarii sa le speculeze;

Tosca 6 - acceptabil;

Bourceanu 6 - a jucat mai mult din experienta, a fost util echipei;

Breeveld 4 - dezamagitor;

Neagu 5 - se vede lipsa meciurilor;

G.Matei 6 - mai bine decat ma asteptam, a fost prezent si la finalizare;

Stanciu 7 - periculos in prima parte, a decis jocul gratie insistentei din minutul 89;

Valceanu 4 - pierdut intre fundasii centrali adversi;

Macris - a jucat prea putin, practic a debutat la Steaua.

Tactica total gresita, am fi aratat mult mai bine cu pustiul ala Marcis din primul minut decat cu Valceanu varf impins , ca fals n-a fost. Daca tot ai atacant de 1.50 in atac, la ce dracu mai joci cu centrari inalte ? In fine, e inutil de dezbatut aceste amanunte, stilul de joc al lui Galca ramane un mister pentru mine, cat si pentru logica. Noroc mare cu Stanciu, sa speram ca va continua cu aceeasi ambitie de acum incolo. Gabi Matei a aratat bine si el, la fel ca si Cojocaru. Pacat ca se recurge la ei doar in cazuri extreme, de asta am si aratat ca 11 straini in partida asta.

Steaua a pasat frumos si daca ar fi avut macar unul dintre cei doi accidentati (Rusescu sau Keseru) in teren, golul ar fi fost marcat cu mult inainte.

Iesenii mi-au placut prin agresivitatea lor pozitiva. Asta numesc eu agresivitate in litera si spiritul regulamentului de fotbal, nu ceea ce vrea sa insinueze Ndoye.

Felicitari pentru o victorie la care nu m-am asteptat.

Victorie la limita dupa o prima repriza cu un usor avantaj al nostru ca joc dar cu o a doua repriza care a apartinut total iesenilor.

Este foarte important ca dupa un astfel de meci in conditii speciale am reusit sa castigam.

Totusi desi am suferit grav pot spune ca ne-am descurcat onorabil. am facut acum repede un calcul si ne-au lipsit 13 jucatori (am inclus cei accidentati + cei menajati). oricare din astia 14 jucatori sunt in momentul de fata optiuni inaintea celor care au intrat astazi.

Pentru derby sunt vesti bune la Keseru si pare-se Chipciu. O problema ar putea fi reprezentata si de o absenta a lui Lato. Tosca mi se pare extrem de nesigur si de necopt pt un astfel de meci (Parvulescu care de altfel e f slab si el, va fi suspendat si cu Dinamo).

Hai sa facem tot posibilul si sa mergem vineri la meci si sa umplem stadionul. Nu prea a avut parte Galca deloc de un stadion plin anul asta. Nu e cel mai meserias antrenor dar omul se dedica total deci sa il respectam si sa facem o atmosfera care sa ajute echipa si automat pe el sa castige primul lui derby.

Edited by France98

Daca aveam un varf veritabil in locul juniorilor Vilceanu sau Macris faceam spectacol. Si asa carpita, echipa nu s-a miscat rau.

Gabi Matei ala nu pare fraier si as vrea sa vad ca i se mai dau sanse. Salut revenirea lui Bourceanu dar si evolutia lui Cojocaru.

Macris a fost mai prezent in joc in 10 minute decat Valceanu in 80. Nu stiu daca a fost cea mai buna idee introducerea lui Valceanu ca varf impins. E un jucator interesant, dar nu e varf impins. Cred ca are 1,65 inaltime, maxim.

Sign in to follow this  
Followers 0