Sign in to follow this  
Followers 0
Virgil

ASA Tg Mures - Steaua 1-0 (0-0)

29 posts in this topic

Duminica, 26 octombrie 2014, de la ora 20:00, pe stadionul Transil din Tg Mures:

ASA Tg Mures - Steaua

Meci transmis de Digi Sport.

Meci greu pentru Steaua. Dupa anteriorul meci, mai putin reusit, Galca si elevii sai trebuie sa gaseasca o cale sigura pentru a nu mai fi dominati categoric. Asa cum s-a intamplat pe finalul jocului cu Rio Ave.

Sigur ca ASA nu are calitatile lui Rio Ave, dar e o echipa aflata pe val, aflandu-se pe locul 6, la egalitate de puncte cu Dinamo si Astra si cu 1 singur punct in spatele locului 3, Petrolul.

Antrenorul Pustai are la dispozitie un lot in care se afla multi jucatori cu nume, care au mai evoluat in Liga 1 si la alte echipe, ca:

Eduard Stancioiu, Sepsi Laslo, Marius Constantin, Adrian Salagean, Ousman Ndoye, Gabriel Muresan, Ioan Hora, Claudiu Voiculet, Claudiu Bumba, Ianis Zicu, Dorin Goga, Mircea Axente, Sergiu Pacurar.

Jucatori cu experienta care pot inclina balanta in favoarea lor.

Steaua este insa Steaua. Ea poate obtine victoria chiar si atunci cand adversarii joaca mai bine. Gratie unei aparari bune, a unui portar de exceptie si nu in ultimul rand a unor jucatori care marcheaza nu numai din pozitii ideale.

Sper ca Steaua sa bata, dar nu exclud egalul si poate infrangerea. Sa ne asteptam asadar la un meci echilibrat si foarte disputat. Arbitrul va avea ultimul cuvant in stabilirea invingatoarei.

Desi nu s-au comunicat brigazile de arbitri pentru meciurile de duminica, ceva imi spune ca va arbitra Istvan Kovacs, un arbitru din zona Ardealului.

Asta ne-ar mai lipsi. un arbitru partizan marilor echipe din Transilvania. Cum ar fi CFR-ul. Vom trai si vom vedea daca el va fi si aliatul ASA-ei.

S-auzim de bine!

Trebuie sa avem mare atentie cu aceasta echipa!

Au foarte multi jucatori cu experienta in lot si daca nu ma insel au batut-o atat pe Astra cat si pe Dinamo (nu ca ar avea cine stie ce echipa...), asa ca au prins curaj si ca orice echipa mica din provincie, sufera de sindromul Steaua.

Ce inseamna asta? Pai toate echipele astea mici au 2 obiective importante cand promoveaza in Liga I:

1. Sa nu retrogradeze.

2. Sa bata Steaua.

Ma apuca toti dracii cand observ mentalitatea asta.

Din cand in cand ma mai uit pe alte meciuri din Liga I intre echipe de la jumatatea clasamentului. Concluzia: cand joaca intre ele sunt delasatori toti jucatorii, o zici de parca abia asteapta sa treaca timpul. Ba da' cand joaca cu Steaua, taranii dracu` se activeaza si dau totul pe teren, alearga de parca ar depinde viata lor de meciul contra Stelei.

Am mai zis-o acum cateva saptamani si o mai zic o data: daca echipele astea mici de la noi ar juca in orice meci la fel de bine ca atunci cand joaca impotriva Stelei, am avea cel mai puternic campionat din Estul Europei.

Edited by eMagic

Asa este emagic ...

Din pacate pentru toate echipele din Liga 1 CEL MAI IMPORTANT MECI al sezonului este meciul cu Steaua .

Apoi urmeaza meciurile cu dinamu si eventual celelalte 1 sau 2 contracandidate ele noastre la titlu .....

Este mentalitatea romaneasca tipica . Cum si Steaua se infierbanta la maxim in meciurile cu echipe puternice gen Ajax, Chelsea, RM etc ....

Chiajna 1 -1 CFR Cluj

Hai ca e bine. Daca batem azi ne distantam la 5 puncte de ei.

Edited by eMagic

Asa cum anticipam meciul va fi arbitrat de Istvan Kovacs, ajutat la cele doua tuse de:

A1: Nagy Miclos Istvan (Cluj-Napoca - Cluj)

A2: Cerei Alexandru (Cluj-Napoca - Cluj)

R1: Haidiner Denis (Hunedoara - Hunedoara)

Asadar ne putem astepta la bete in roate puse Stelei, respectiv cartonase galbene si eliminari, penaltyuri inexistente in favoarea Tirgu Muresului si alte minunatii.

Mai ales ca CFR a pierdut la Chiajna si punctele trebuie recuperate cumva.

Cine face delegarile astea,e clar un meci de tot rahatu(scuze e expresie) dar de fiecare data cand ne-a arbitrat sta au fost probleme :)

Nu am avut nicio ocazie clara in prima repriza, cu toate ca am avut 63% posesie.

Ce dracu vom face in a 2-a repriza, in conditiile in care nu mai avem schimbari la dispozitie si nici atacant veritabil in teren?

O sa plimbam mingea ca fraierii in propria jumatate, iar taranii de la ASA Tg Mures vor astepta sa gresim.

Targu Mures - Steaua 0-0 (pauza); Keseru, Latovlevici si Rusescu au iesit accidentati (primul si al treilea au ajund la spital). GALCA a ramas fara schimbari din minutul 27.

Arlauskis 6 - a jucat bine, in linii mari;

Papp 6 -util, a incercat sa urce in ofensiva;

Varela 6 - bun, ca de obicei;

Szukala 6 - inca un meci solid;

Latovlevici 5 - pacat de accidentare;

Prepelita 6 - util;

Filip 5 - departe de pretentiile Stelei;

Stanciu 5 - destul de slab;

Tanase 5 - a alergat mult, dar a legat putine actiuni;

Sanmartean 5 - fara realizari notabile;

Keseru - a iesit accidentat;

Rusescu - n-a jucat nici doua minute; victima intrarii primite a lui Muresan;

Parvulescu 5 - discret;

Breeveld 6 - acceptabil.

Istvan Kovacs a permis jocul la rupere al celor din Targu Mures. In aceste conditii, Steaua nu cred ca se poate impune. Altfel, trebuie sa numaram accidentatii in perspectiva derby-ului cu Dinamo. Iar peste nici 48 de ore Steaua joaca la Iasi, in optimile cupei.

Edited by eMagic

Un arbitraj jenibil, cel putin 2 jucatori(Muresan si N'Doye) de la ASA Tg.Mures trebuiau eliminati.

Atacanti 0+Tanase/Stanciu in ofensiva+ Sanmartean slabut=in cel mai bun caz 0-0 desi probabil se va termina 1-0...

L.E. E clar ce se vrea de la meciul asta, nici nu prea are rost sa ne mai uitam la circul asta.

Edited by Kapetan0s

Era clar de la delegarea mizeriei de bozgor kovacs ca o sa ne macelareasca. Doar joaca o echipa din zona lui, nu ? CFR se pare ca a inceput manevra.

Mda, portarul lor nici n-a atins mingea cand l-a pus in cap pe Tanase, dar in schimb a simulat Dodel.

Hai totusi sa ne uitam, sa vedem cam cat de departe e dispus sa mearga don' arbitru.

MVP-ul meciului Istvan Kovacs, eu zic sa ii dam fluierul de aur la finalul sezonului :naughty: .

Furt mai mare ca asta n-am mai vazut de mult, dar nu ma astept sa vad reactii potrivite in presa sau la TV si nici nu ma astept ca ASA targu mures sa fie depunctata si kovac amendat si scos din brigada de arbitri. Steaua ar trebui sa faca scandal mare dupa meciul asta atat oficialii cat si jucatorii.

Prost rau arbitrul, dar si Galma il ajunge din urma.

Targu Mures- Steaua 1-0 (0-0). Elevii lui Galca n-au jucat prea bine, dar fara contributia arbitrului Kovacs gazdele nu ar fi invins. Sa vedem ce pierderi avem, pe langa cele trei puncte.

Altfel, in stilul caracteristic, CFR Cluj a intrat in lupta pentru titlu.

cum poate un arbitru sa trinteasca munca unor jucatori.....si m.....ii astia de la tg-mures sa joace fotbal nu greco-romane,ca noi tre sa mai avem cu cine juca si in europa-league....da cu macelari deastia ne ducem de ripa. Pacat,ma oftic de mor da io pe arbitru asta daca-l mai vad pe teren il impusc sa mor io. hooooooooooooooooooooo,rusine arbitre..du-te'n......

asa hotie nu am vazut in viata mea, fututi **** ***** de bozgor infect, profita de faptul ca nu vede aproape nimeni meciurile la TV, CFR iar vor sa ia un campionat cu japca, norocul nostru ca sunt pulbere ca echipa

Edited by Georgik_Steaua

Ehe baieti si ne mai miram cand auzim ca Szukala/Arlauskis nu isi prelungesc contractul , ce interes ar avea sa ramana in mocirla de Liga I ?

din punct de vedere tactic m-as fi asteptat ca galca sa il bage pe szukala sau papp inca de prin minutul 60-70 varf de atac. aia era singura sansa sa contam.

din pacate pe langa furtul arbitrului am jucat si slab. dar aici sunt cauze extrem de obiective, cum ar fi faptul ca din minutul 25 ne-au lipsit 5 jucatori, toti jucatori de mare valoare (cei 3 accidentati + chipciu + popa). e greu cand iti lipsesc 5 jucatori iar pe banca ai jucatori mediocri precum breeveld, stanciu, parvulescu (e vina lui pt gol, apararea iesise la offside dar el nu a iesit), filip......

valorea slaba a rezervelor ne poate pune in pericol obiectivele in aceasta a doua jumatate a sezonului. :((

Furt mai mare ca asta n-am mai vazut de mult, dar nu ma astept sa vad reactii potrivite in presa sau la TV si nici nu ma astept ca ASA targu mures sa fie depunctata si kovac amendat si scos din brigada de arbitri. Steaua ar trebui sa faca scandal mare dupa meciul asta atat oficialii cat si jucatorii.

Daca gresea un arbitru in favoarea Stelei si dadea Steaua gol dupa vreo mica impingere sau vreun offside la milimetru sau ceva interpretabil, sarea tot alaiul cu gura, ca vezi domne' asa castiga Steaua campionate. Acum, sa vedem cine si ce mai spune. Penibil si de neacceptat acest arbitraj si acest arbitru.

Nu prea sunt multe de spus dupa un asemenea meci, insa Galca chiar mi-a pus capac la finalul meciului, jucatorii nostri vociferau si erau in pragul unui scandal, ba mai mult, a ajuns maimuta aia sa dea in noi, al nostru tehnician se plimba agale ca pe bulevard, cu mainile in buzunar si o fata senina. Jur ca l-as fi pocnit daca eram prin preajma.

Ma uitam la meci si nu imi venea sa cred...rosul lui Parvulescu a pus capac...nu pot sa cred ca mai exista asemenea arbitrii

Se vede ca nu prea mai avem conducere. Daca a ajuns si Tg Mure sa isi aduca arbitrul de casa la meciul cu noi si sa ne toace in asa fel e grav.

Nu infrangerea ma deranjeaza cat accidentarile si acel cartonas rosu incasat de Parvulescu. Sper sa ne revina cat mai multi titulari vineri seara. In cupa ar trebui sa mai menajam din oameni, se vede treaba ca s-a acumulat si oboseala. Pacat ca am pierdut in acest fel, e o seara trista. Am multi prieteni care s-au dus la meci si au platit si 100 de lei pe bilet ca sa vada o asa hotie.

Insa o noua victorie in fata cainilor ma va face sa trec peste esecul din aceasta seara. Peste arbitraj nu pot sa trec si cred ca ar trebui sa constituie un semnal de alarma in privinta acestui sezon.

Sign in to follow this  
Followers 0