Sign in to follow this  
Followers 0
Virgil

Dynamo Kiev - Steaua 3-1 (1-0)

45 posts in this topic

Cat trebuie sa ma uit la aceasta gluma de fotbalist care e Dodel? Nu face absolut nimic pe teren.

Pur si simplu nu inteleg de ce este bagat in echipa! Cum a intrat el, cum n-am mai jucat nimic.

pentru mine tanase e mai antipatic decat imi era Lovin.Nici nu ma asteptam la ceva de la el ca niciodata n-a putut in meciuri d'astea.Tanase si Iancu 2 maini moarte.Fundasii laterali au fost depasiti mereu si ei, doar in centru ce am mai miscat...E prea putin...

Ori sunt eu prea obisnuit cu Premier League si Bundesliga, ori noi romanii (ca natie) suntem prosti in anumite momente ale jocului.

Indiferent ca vorbim de Steaua, Dinamo, Otelul Galati, CSMS Iasi sau Echipa Nationala...noi ne OPRIM DIN JOC cand consideram NOI ca ar trebui sa fie fault/ceva in favoarea noastra!!!! NU TE OPRESTI PANA NU FLUIERA ARBITRUL! Asta a facut Sanmartean la ultimul gol, si-a lasat omul sa se duca spre careu, iar cei de la Dinamo au fost 3 vs 2.

In fine, acum e cat se poate de clar ca echipa ucraineana va castiga grupa. Consider ca totusi ca avem prima sansa la obtinerea locului secund.

Mergem inainte.

Dinamo Kiev - Steaua 3-1 (1-0), infrangere fara dubii a stelistilor.

Arlauskis 6 - cateva interventii foarte bune, fara vina la goluri;

Papp 4 - depasit net de Lens, se vede ca reprezinta o improvizatie ca fundas dreapta;

Szukala 4 - cel mai slab meci din sezon;

Varela 6 - decent;

Latovlevici 5 - ceva mai bine ca in ultimele meciuri, dar ... tot rau;

Prepelita 5 - sufocat de mijlocasii centrali ai adversarului;

Sanmartean 5 - cateva actiuni bune, pase de efect si, desigur, randament f.f. slab in defensiva; in opinia mea, trebuie sa joace ceva mai sus;

Tanase 5 - retinut dupa o lunga absenta;

Iancu 4 - slab, a ratat o mare sansa la finele primei reprize;

Chipciu 5 - sub asteptari;

Keseru 5 - efort mare, realizari putine;

Stanciu 4 - f.f. slab;

Rusescu 7 - gol plus inca un sut foarte bun - totul in CCA. 10 minute. Sa notam ca Raul Rusescu a marcat pentru a zecea oara in cupele europene in tricoul Stelei.

Nu puteau sa joace cu aceeasi ambitie prezenta in ultimele 3 minute + prelungiri inca din startul partidei ?

De ce dadeam atatea pase in spate pe sus ca sa-i punem pe contraatac?

De ce unii jucatori nu au abecedarul fotbalului? Preluari ca din coltul mesei, lovirea mingii cu capul complet aiurea, lasa mingea sa cada in loc sa incerce sa o ia macar din drop, numai chipciu si sanmartean dribleaza si scot adversari din joc restul evita adversarul prin pase in spate sau in lateral.

Tanase si Keseru n-au facut nimic la fel stanciu si Iancu, papp, latovlevici si szukala ne-au dat emotii doar Sanmartean, Chipciu, Arlauskis si Varela au jucat.

Stiu ca arbitrul a tras cu ei, dar asta nu justifica faptul ca tu, jucator profesionist de fotbal te opresti si astepti sa-ti dea fault in loc sa joci mingea pana cand auzi fluierul. Da a fost hent clar dar de ce nu te-ai bagat la minge sa o iei tu Prepelita sau care a fost pe acolo de a stat degeaba, la fel si faza cu papp n-auzi fluierul joci.

Nu exista agresivitate si determinare in randul echipei. Nu mai tin minte cine de aici a zis, dar avea dreptate ca astia au nevoie de psihologi, mai ales Stanciu.

Imaginati-va cum s-ar fi terminat un meci cu Liverpool, Bayern, Chelsea, samd .... Mai crede cineva ca ratarea calificarii in Sampons Lig e mare paguba (pentru noi, suporterii) ?

Am sperat ca echipa se va autodepasi ca in 2006 si va face un meci bun, insa de acesta data asteptarile mi-au fost inselate.

Nu e dramatic, ne-a invins o echipa mai buna si sansele de calificare raman intacte dupa acest meci, insa este o partida care ne arata foarte clar "la cat e ceasul" in ceea ce priveste distanta dintre o echipa care practica un fotbal rezonabil si noi.

Greselile individuale facute de Papp, Sinmartean sau Tanase, forma slaba a lui Lato si tracul de care dau dovada Iancu si Stanciu pe langa lipsa de forma/valoare a acestora, au facut ca in acesta seara Steaua sa nu aiba vreo sansa in a putea obtine un rezultat pozitiv.

Sigur ca din nou vor fi multi care ii vor pune in cap exclusiv lui Galca, insa este limpede indiferent cine statea azi pe banca Papp (cea mai buna solutie momentan pentru postul de fundas dreapta) nu poate marca un jucator de talia lui Lens, ori Sinmartean nu il poate bloca pe Yarlolenko. Oricat de bine ar evolua in centru Arla, Varela sau Szukala, nu pot acoperi gaurile valorice de pe benzi si cele ale mijlocasilor la inchidere, asa cum s-a vazut si la Sofia.

Per total insa, jocul echipei e cu o viteza in minus fata de perioada Reghe, asta e clar. Nu stiu daca antrenorul, preparatorul, vitaminizantele, mentalitatea facea diferenta, dar scaderea in joc fata de ultimii doi ani e vizibila si suparatoare pentru noi toti.

Sigur ca dupa o astfel de evolutie nu mai are rost sa ne punem problema ce am fi facut in Champions League.

Cum in tot raul este si un bine, nu ne ramane decat sa speram ca Dinamo Kiev va fi calificata inainte de ultimul joc in grupa si va veni cu rezervele la Bucuresti, intr-un meci care pentru noi s-ar putea sa fie decisiv.

Pana atunci, avem nevoie de minim 4 puncte din dubla cu Rio Ave, un adversar accesibil. Nu ne ramane decat sa speram ca mentalitatea si atitudinea jucatorilor va fi alta decat cea arata in aceasta seara.

Imaginati-va cum s-ar fi terminat un meci cu Liverpool, Bayern, Chelsea, samd .... Mai crede cineva ca ratarea calificarii in Sampons Lig e mare paguba (pentru noi, suporterii) ?

Hai sa nu dramatizam si sa ne bocim "micimea" imaginara. 3-1 e scor scos de arbitru!

Ai vazut ce a facut Ludogorets cu Liverpool, Real Madrid ... ? Mai mult, Basel a batut Liverpool.

PS

Daca nu stii, Steaua a jucat cu echipele alea mentionate de tine! Si in CL si in EL! Pe Ghencea, Bayern a avut bulan cand a batut cu 1-0, iar pe National Arena Chelsea a luat bataie (in EL).

Edited by xray

Bre, noi una peste alta am pierdut elegant astazi, gratie unui antrenor de zile mari. Daca extrapolam putem intr-adevar sa ne gandim si la (pseudo)-managementul acestui club, dar indubitatbil problema e pe banca tehnica.

Imi doresc ca "profesionstii" (aia care-l contestau) sa-i ridice acum ode lui Reghe. Dar, sa nu uitam fata de sezoanele trecute golul dintre banca tehnica si teren ;).

Zmeii astrali, mielusei cu Red Bull Salzburg ... E greu dupa un "derby"cu Steaua sa mai stai in ghete cu doar 3 zile pauza. Si Steaua s-a resimtit ...

Jocul si stilul pe care Galca incearca sa il impuna la Steaua este unul asemanator cu al Barcelonei sau al lui Salzburg daca ati vazut Astra - Salzburg care tocmai s-a incheiat .

Stilul asta merge doar la echipe unde ai jucatori cu o tehnica incredibila. Si nu unul doi, ci minim 5-6.

Cand intalnesti un adversar bun nu ai nici o sansa cu jocul asta. Pentru ca echipa e construita pt posesie, pt atac dar in realitate tu nu castigi dueluri, gresesti f multe pase asa ca nu ai mingea. Cand nu avem mingea este clar ca suferim rau de tot.

Deci pe langa problema de lot, care este una reala, nu ai o rezerva pt mijlocas dreapta/stanga (ai doar jucatori care joaca peste tot si nicaieri - Stanciu, Iancu chiar si Chipciu), nu ai un atacant masiv de careu, nu ai un fundas dreapta, de fapt il ai pe Rapa care mie mi s-a parut scos pe nedrept din echipa, dar pe langa asta eu spun ca exista si o problema de tactica.

Ce joaca Steaua este frumos dar total ineficient in meciurile de cupe europene atunci cand intalnesti echipe mai puternice decat ale tale. Pai daca intalneam Bayern sau Dortmund oare Costel tot asa juca? Sa avem noi mingea :))

Cu atat mai mult se vede problema asta la meciurile din deplasare, acasa te mai lasa adversarii sa joci, dar sa te duci la Dinamo Kiev si sa joci cu Sanmartean inchizator, adica sa vrei sa ataci tu, sa ai tu posesia este destul de greu sa poti realiza.. Aici as adauga ca am avut probleme in absolut toate deplasarile de cupe europene sezonul asta. Stromgodset, Aktobe, Ludogorets si acum Dinamo Kiev cam toate ne-au domiat pe alocuri copios la ele acasa.

Dar cu toate astea sa nu se inteleaga ca il contest pe Costel. Este un om de o calitate umana iesita din comun, sincer mi-ar fi rusine sa spun ca e slab ca sa plece ca nu stiu ce. Poate este si explicabila problema de mai sus prin prisma faptului ca este prima echipa unde isi pune in practica ideile.

Pe langa asta ar mai fi de mentionat si atitudinea unor jucatori. Sa fim seriosi nu am scos noi de-a lungul vremii Ajax, Galatasaray, Betis si asa mai departe datorita valorii superioare.In multe momente am scos rezultate bune pe o combinatie de valoare dublata cu o motivatie, ambitie, autodepasire. Astazi nu am vazut de la jucatori acea atitudine pe care eram obisnuiti sa o vedem la meciurile din cupele europene. Asta e trist.

Iancu si Stanciu la 20, respectiv 21 de ani au atins varful carierei. Peste 4-5 ani ii vad cel mult lustruind banca pe la Chiajna.

Hai poate că-s prea dur cu Stanciu, dar Iancu... Acum pe bune, cine l-a adus la Steaua si cu ce ganduri? omul asta e jucator de pluton in Liga I, n-are joc aerian cu care să fie periculos la fazele fixe, n-are viteză cu care să-și depășească adversarul, e egoist in joc incercand să inscrie din pozitii imposibile in loc să paseze. În afară de o tehnică decentă si un sut de la distanță relativ bun nimic nu-l recomandă pentru a fi in lotul unei echipe de prima parte a clasamentuli intern, daramite la Steaua.

Virgilèeeeeeeeeee ti.a placut tanase?????

Nu. Dar tot vedeta ramane. :tomato:

Jocul si stilul pe care Galca incearca sa il impuna la Steaua este unul asemanator cu al Barcelonei sau al lui Salzburg daca ati vazut Astra - Salzburg care tocmai s-a incheiat .

Stilul asta merge doar la echipe unde ai jucatori cu o tehnica incredibila. Si nu unul doi, ci minim 5-6.

Cand intalnesti un adversar bun nu ai nici o sansa cu jocul asta. Pentru ca echipa e construita pt posesie, pt atac dar in realitate tu nu castigi dueluri, gresesti f multe pase asa ca nu ai mingea. Cand nu avem mingea este clar ca suferim rau de tot.

Deci pe langa problema de lot, care este una reala, nu ai o rezerva pt mijlocas dreapta/stanga (ai doar jucatori care joaca peste tot si nicaieri - Stanciu, Iancu chiar si Chipciu), nu ai un atacant masiv de careu, nu ai un fundas dreapta, de fapt il ai pe Rapa care mie mi s-a parut scos pe nedrept din echipa, dar pe langa asta eu spun ca exista si o problema de tactica.

Ce joaca Steaua este frumos dar total ineficient in meciurile de cupe europene atunci cand intalnesti echipe mai puternice decat ale tale. Pai daca intalneam Bayern sau Dortmund oare Costel tot asa juca? Sa avem noi mingea :))

Cu atat mai mult se vede problema asta la meciurile din deplasare, acasa te mai lasa adversarii sa joci, dar sa te duci la Dinamo Kiev si sa joci cu Sanmartean inchizator, adica sa vrei sa ataci tu, sa ai tu posesia este destul de greu sa poti realiza.. Aici as adauga ca am avut probleme in absolut toate deplasarile de cupe europene sezonul asta. Stromgodset, Aktobe, Ludogorets si acum Dinamo Kiev cam toate ne-au domiat pe alocuri copios la ele acasa.

Dar cu toate astea sa nu se inteleaga ca il contest pe Costel. Este un om de o calitate umana iesita din comun, sincer mi-ar fi rusine sa spun ca e slab ca sa plece ca nu stiu ce. Poate este si explicabila problema de mai sus prin prisma faptului ca este prima echipa unde isi pune in practica ideile.

Pe langa asta ar mai fi de mentionat si atitudinea unor jucatori. Sa fim seriosi nu am scos noi de-a lungul vremii Ajax, Galatasaray, Betis si asa mai departe datorita valorii superioare.In multe momente am scos rezultate bune pe o combinatie de valoare dublata cu o motivatie, ambitie, autodepasire. Astazi nu am vazut de la jucatori acea atitudine pe care eram obisnuiti sa o vedem la meciurile din cupele europene. Asta e trist.

Omule, cu ce te ajuta calitatea umana daca esti fix petarda in meserie ? Toata lumea stie sa atace, mai greu e sa te aperi organizat, cam ce vezi la Mourinho/Simeone. Galca n-are nici o treaba cu antrenoratul, dovada sunt pozitiile jucatorilor cand nu au mingea, cam de fiecare data cand se pierde mingea sunt 65-70% sanse ca adversarul sa aibe ocazie de gol. Suntem o echipa lunga si fara agresivitate. Rezultatul e chiar bun, m-asteptam la un dezastru complet avand in vedere cum ne prezentam, atat fizic cat si tactic. Poate Mister sa stea si 5 ani aici, la fel de 'talentat' o sa fie in meseria asta.

Toata lumea stie sa atace, mai greu e sa te aperi organizat, cam ce vezi la Mourinho/Simeone.

Cred ca era mai ok pentru toti daca il comparai pe Galca cu Sorin Cartu (vezi "Autobaza lui Cartu"), decat cu Jose sau Diego. :))

Apropo, dupa meciul cu Astra mi-a explicat cineva de ce a declarat Costel ca "datorita accidentarii lui Rusescu au scapat astralii pe contraatac", ca el facea un triunghi cu mijlocasii centrali, ca nu stiu ce. Degeaba.

Aseara dupa ce a intrat el, facea pressing cu Keseru si cu inca 1-2 jucatori de la noi, iar adversarul inteligent ce crezi ca a facut? Cu o pasa la mijlocul terenului i-a scos pe toti 4 din joc de au scapat pe un contraatac fulger si era sa primim gol.

Eu unul consider ca Rusescu poa` sa faca parte si din paralelipiped dreptunghic, tot nu poti "da vina" pe un ATACANT cand e vorba de FAZA DE APARARE la ~16-35m de poarta noastra.

Edited by eMagic

Cred ca era mai ok pentru toti daca il comparai pe Galca cu Sorin Cartu (vezi "Autobaza lui Cartu"), decat cu Jose sau Diego. :))

Apropo, dupa meciul cu Astra mi-a explicat cineva de ce a declarat Costel ca "datorita accidentarii lui Rusescu au scapat astralii pe contraatac", ca el facea un triunghi cu mijlocasii centrali, ca nu stiu ce. Degeaba.

Aseara dupa ce a intrat el, facea pressing cu Keseru si cu inca 1-2 jucatori de la noi, iar adversarul inteligent ce crezi ca a facut? Cu o pasa la mijlocul terenului i-a scos pe toti 4 din joc de au scapat pe un contraatac fulger si era sa primim gol.

Eu unul consider ca Rusescu poa` sa faca parte si din paralelipiped dreptunghic, tot nu poti "da vina" pe un ATACANT cand e vorba de FAZA DE APARARE la ~16-35m de poarta noastra.

Nici nu m-am uitat la meci, nici la cel al lui Astra, eram sigur ca ambele vor manca bataie, mi-era de noi sa n-o luam prea tare. Nu-l compar cu S. Cartu, pentru ca omul ala are multa experienta in Liga 1 incomparabila cu Galca. Cu oricine l-as compara cred ca as jigni, am vazut si ce a declarat dupa meci .. chiar de toata jena, jucatorii , arbitrul, el n-a gresit cu nimic. Cand Argaseala a declarat ca lui Galca ii e greu cu subiectul si predicatul, trebuia sa-l cred pe cuvant si sa nu mai am sperante fotbalistice.

Citez :

Am jucat mult prea direct pe tranziția noastră ofensiva Trebuia să jucam mai simplu, să scoatem mingea din zona cu presiune.

Ei au ieșit de multe ori pe contraatac, atacuri rapide, și-au creat ocazii, dar cred că rezultatul este prea dur pentru ceea ce s-a intamplat pe teren, nu reflectă realitatea. Sper să nu mai avem arbitraje precum cel de acum!

Tranzitia in ofensiva e gresita la noi si nu cea in defensiva LOL. Jocul simplu inseamna multe pase pe metrul patrat, jocul direct este mai dificil ?

Sa inchei tot cu un citat, e al unui fan stelist care practic a spus tot ce vroiam sa spun dar in cateva cuvinte : "Echipa asta Galca, joaca exact dupa chipul si asemanarea ta, incoerenta, fara curaj, fara idei si fara incredere!"

nu inteleg de ce spuneti ca rezultatul nu reflecta ce s-a intamplat pe teren?Ba da frate, reflecta!Si ce arbitraj?Bun au fost 1-2 erori.Sa zicem ca cea mai mare la acel hent, dar rezultatul este just.Asta a fost diferenta dintre noi si d. Kiev.Multe greseli, cand am avut ocazii nu le-am speculat.Ei jucatori mai scumpi si mai buni.Cu salarii de milioane de euro pe an.Despre ce vorbim?!

@ Maximo

E parerea ta si trebuie respectata sau luata ca atare. Respecta si tu sau ia ca atare opiniile celorlalti. Pentru ca fiecare cerne prin sita sa si opineaza in functie de propriile cunostinte, simpatii si nu in ultimul rand de starea sa emotionala din momentul exprimarii punctului de vedere.

Sign in to follow this  
Followers 0