Sign in to follow this  
Followers 0
Lochi

FC Steaua in litigiu cu CS al Armatei, pentru palmares si emblema

180 posts in this topic

Gigi Becali a pierdut definitiv marca Steaua. Decizia este irevocabilă. Duckadam: "Nu am ce comenta, nu știu detalii"

Instanța supremă a anulat, miercuri, printr-o decizie irevocabilă, marca Steaua București inregistrată de clubul de fotbal al lui Gigi Becali, in procesul intentat acestuia de Clubul Sportiv al Armatei.

Înalta Curte de Casație și Justiție (ICCJ) a anulat, prin decizia de miercuri, marca Steaua București inregistrată sub nr. 061735 in 29 ianuarie 2004 de SC Fotbal Club Steaua București SA.

Clubul de fotbal deținut de Gigi Becali a fost acționat in instanță in 2011 de Clubul Sportiv al Armatei "Steaua" București, care a cerut anularea mărcii inregistrate de cel dintâi.

Tribunalul București a respins această cerere, in 17 aprilie 2012, decizie menținută de Curtea de Apel București, in 20 decembrie 2013.

ICCJ a pronunțat miercuri o decizie finală in acest proces, dând câștig de cauză Clubului Sportiv al Armatei. Acesta a fost reprezentat de firma de avocatură Milcev Burbea, specializată in litigii pe proprietate intelectuală.

Printre pârâții din dosar a fost și producătorul de vinuri SC Ostrovit SA. Instanța supremă a decis și anularea contractului de licență incheiat de această societate cu clubul de fotbal, in 2011, pentru folosirea mărcii Steaua pe eticheta unor produse.

http://www.prosport.ro/fotbal-intern/Liga-1/breaking-news-Gigi-becali-a-pierdut-definitiv-marca-Steaua-decizia-este-irevocabila-Duckadam-nu-am-ce-comenta-nu-stiu-detalii-13699790

1 person likes this

Pana la urma, tot nu am inteles nici din diacutiile de aici, nici din presa un lucru : CE SE VA INTAMPLA CU PALMARESUL SI CULORILE Stelei ?!

Intr-o cu totul alta ordine de idei, Feeeeecali sa dea banii furati inapoi clubului si el sa putrezeasca acolo unde ii e locul.

Treaba e destul de simpla, in ciuda faptului ca reprezinta in sine o lovitura de imagine. In mod surprinzator, pe langa articolele explozive "cacate" peste noapte si fara vreo baza reala, pe Gazeta gasesti si unele obiective si documentate cum este cel al lui Tolontan :  

"Becali e un autocrat retrograd. Bine. Insa statul de drept are obligatii fata de el care nu s-au terminat cu prabusirea in puscarie. Iar principala functie a statului de drept in economie este apararea proprietatii.

Brandul Steaua si sigla sunt, prin decizia Inaltei Curti, proprietatea Armatei. Societatea, echipa si palmaresul sportiv sunt proprietatea lui Gigi Becali. Nimeni, in afara instantelor sportive si legale, nu poate hotari, pe baza de hei-rup, altceva. Legea care l-a incatusat e legea care ii apara drepturile de patron.

S-a stirnit un soi de febrilitate de ultima ora, hai sa-i luam Steaua lui Gigi, ii dau cu papucii in bot, precum statuii clatinate a lui Saddam, si cei care il curtau cind era in libertate." - Tolontan via GSP/ blog http://www.tolo.ro/2014/12/04/ingrijorare-la-kremlin-Armata-romana-il-vrea-pe-rusescu/

Articol propagandistic, in linie cu prostiile debitate de fratiorii liberi si de tartorul lor, Talpan.

Numele echipei e in continuare Steaua.

Nu e nicio lovitura din moment ce decizia ICCJ s-a luat deja in decembrie. Si oricum mai e un proces distinct...

Talpan continua seria declaratiilor in care da de pamant cu numele Stelei, confundand-o cu chilotii pe care i le cumpara nevasta.

Sincer, deja nu ma mai pot enerva cand citesc sau aud declaratiile lui Talpan.

El o tine pe a lui, cu despagubirile, deoarece BEEcali a facut mult profit din club. Dar oare el a uitat cum a ajuns clubul la berbec ?

1 person likes this

Eu in locul lui Becalu as face o aroganta :

1 --- as schimba numele  de Steaua la echipa .... as pune orice altceva ... Star, Speranta, Simfonia , Stralucirea  .....

2 --- as schimba si culorile putin .... alta cromatica ...

3 --- as pastra numele de Fotbal Club Steaua Bucuresti la societate ( Ceva cum era acum vreo 10 ani --- Mobifon cu CONNEX si Mobirom cu DIALOG )

Dar as face schema asta dupa procesul de realizare a evaluarii marciii ... Sa vedem .....

I-as da lui TALPAN posibilitatea sa traga el cu neamul si toata gasca lui putina activitate de mare organizator .... sa vedem cine da milionu pe sigla lui aia cu Steaua .... cine e asa mare organizator sa faca bani imediat cu cel mai cel brand al Romaniei sportive .... unde sunt aia mari dendrologi care fac marketing si pot conduce un club cum e condus Steaua BASCHET sau Steaua RUGBY ....

Sa-l vad pe LECCE si pe Balint .... cum se dau ei de jurati ca or sa moara brandul cu ei in post de preoti ....

Apoi dupa vreo 2-3 ani de marete realizari am vedea care este valoareaaaaa brandului si a siglei .... si am vedea daca mai are vreo valoare pozitiva ....

O sa ma distrez atunci cand berbecalu o va cumpara cu 100 de oi ... sau 100 kg de lana ... :) legal frumos ..... cu poze ....

Sau poate chiar se va gasi cineva care sa ridice Steaua si sa merite aprecierea .....

Goooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooool STEAUAAAAAAAAAAA

Edited by ADRIAN0808
1 person likes this

Cum am scris in "Bomba cu al 12-lea ceas", nu cred ca va participa la licitatie, cu riscul de a mai veni la meciuri doar ... stewarzi. Plecarea din Ghencea, fortata de CSA, este un pas.

Demersul la ICCJ cu recursul in anulare era o cale de atac pe care doar a bifat-o de pe lista. Nu cred ca si-a pus sperante in ea. Spera ceva in procesul care va incepe pe18 Iunie 2015.

http://tmb.ro/index.php/dosare_ecris?id_dosar=300000000625770

Cu sigla sau fara sigla din 2004, Steaua va merge inainte! Nu pentru ca o spun eu. Cu exceptia lui Tudorel Stoica si Belodedici, aproape toatele fostele glorii steliste considera urmasa Stelei '86 aceasta echipa (Nea Imi, Iordanescu, Lacatus, Duckadam, Boloni, Petrescu, Hagi, Dumitrescu etc.).

PS

Ce scrie Fanatik " Anunț OFICIAL! Dinamoviștii pot cumpăra sigla Stelei la licitație!"

Se va face un caiet de sarcini și in funcție de acest caiet la licitație se poate prezenta orice club. Dacă vor indeplini condițiile pot fi și dinamoviști. Cei de la Steaua trebuie să ințeleagă. Nimic nu este gratis, dacă vor să folosească brand-ul trebuie să plătească, susține juristu MApN, Florin Talpan.

Sursa: http://www.fanatik.ro/anuntul-care-da-fiori-stelistilor-ce-aroganta-pot-face-dinamovistii-457617

Edited by xray

Asta cu dinamovisti o anticipasem eu intr-un post parca pe forumul asta, chiar in decembrie, dupa ce CSA a castigat procesul. Nu m-as mira ca dinamovistii sa incerce sa ne dea o asemenea lovitura, dar sansele sunt extrem de mici sa si reuseasca.

Ma rog, ar trebui ca sigla sa ajunga iar la actuala echipa, si sa fie liniste - pentru ca de asta e cel mai mare nevoie, inaintea sfarsitului furtunos de campionat.

Se va face un caiet de sarcini și in funcție de acest caiet la licitație se poate prezenta orice club. Dacă vor indeplini condițiile pot fi și dinamoviști.Cei de la Steaua trebuie să ințeleagă. Nimic nu este gratis, dacă vor să folosească brand-ul trebuie să plătească, susține juristu MApN, Florin Talpan.

Cum? Eroul peluzelor, nea Talpan, biruitorul de la Marasesti si ICCJ, ne spune ca ar vinde marca oricui, chiar si dinamovistilor, daca ies lovelele? Unde sunt comunicatele ce ataca asemenea declaratii, luarile de pozitie, protestele? Unde sunt stelistii liberi?

Priviti-va eroul, imbecililor! Un individ ce nu are nimic in comun cu Steaua... L-ati pupat in fund atata... si pentru ce? Ca sa va arate cat le pasa celor de la minister de acest club. Sper ca Savulescu, Badea sau cineva din zona aia sa-si faca un bine si sa cumpere sigla aia. Sa ii dea foc galeria dinamovistilor in centrul terenului de pe Stefan cel Mare, ca poate atunci veti realiza raul pe care l-ati facut.

Vorba unui dezaxat liber: "Prefer sa nu mai vad niciodata echipa de fotbal a Stelei jucand decat sa o vad din nou la puscarias."

Si ce ai vrea ma? Sa o dea pe moca? Marca va fi vanduta unui investitor potent.Oricine e mai bun decat ciobanul. VPM!

Sunt un "antibecalian" convins, dar cati oameni potenti sunt in Romania? Si cati dintre ei ar investi fara sa spele ceva lovele? La ora actuala potent in Romania, din punct de vedere a investitiilor intr-o echipa de orice fel, ... Am vrut sa continuu dar nu mi-a venit nici un nume ... Situatia e destul de delicata. 

Oricum declaratiile lui Talpan sunt de forma. Inaintea unei asa zise "licitatii" trebuie crescut pretul in orice fel, chiar artificial.

Cum? Eroul peluzelor, nea Talpan, biruitorul de la Marasesti si ICCJ, ne spune ca ar vinde marca oricui, chiar si dinamovistilor, daca ies lovelele? Unde sunt comunicatele ce ataca asemenea declaratii, luarile de pozitie, protestele? Unde sunt stelistii liberi?

Priviti-va eroul, imbecililor! Un individ ce nu are nimic in comun cu Steaua... L-ati pupat in fund atata... si pentru ce? Ca sa va arate cat le pasa celor de la minister de acest club. Sper ca Savulescu, Badea sau cineva din zona aia sa-si faca un bine si sa cumpere sigla aia. Sa ii dea foc galeria dinamovistilor in centrul terenului de pe Stefan cel Mare, ca poate atunci veti realiza raul pe care l-ati facut.

Vorba unui dezaxat liber: "Prefer sa nu mai vad niciodata echipa de fotbal a Stelei jucand decat sa o vad din nou la puscarias."

jet moldovean spurcat!

Du-te si plangi, te rog. Asteapta ba nimicule sa vezi ce se intampla, nu mai comenta intr-una, zici ca esti pocnit. Viata e plictisitoare in Bacau, este? Ia uite ce repede se gaseste unu sa dea bani sa arunce stema la gunoi, dar cand e vorba sa se gaseasca un investitor, nu e ba.. e criza.. pe vremurie astea grele doar nea Gigi ce se mai indura. Voi n-aveti creier? Cum sa dea cineva cateva milioane de euro, sa faca o aroganta. Tare curios sunt cu cine ma cert ca sunteti prea de tot, gospodari obositi care ati dat de net.

Edited by mq_messi
1 person likes this

DIGISPORT, 27 Aprilie 2015, 19:36:

"Florin Talpan a spus, intr-o intervenție telefonică găzduită de emisiunea Fotbal Club de la Digi Sport, că nu se ajungea aici dacă actuala echipă finanțată de către Gigi Becali avea actele puse la punct(sic!), dar și că este convins că cei de la Steaua sunt interesați in continuare pentru a folosi sigla.

Va fi o licitație, dar abia după ce se va fixa un preț. Poate participa oricine va indeplini condițiile cerute de noi in caietul de sarcini. Respectiva persoană trebuie să aibă capacitatea pentru a duce mai departe echipa de fotbal. Sigla este un bun al statului și va fi licențiată in urma unui contract. Decizia este la nivelul Ministerului Apărării, dar vom găsi soluții, tradiția va continua, fotbalul de la Steaua nu va muri, a spus Talpan, care a lăsat astfel să se ințeleagă că dacă Gigi Becali nu va dori să liciteze, cineva tot va intra până la urmă in posesia mărcii.

Totuși, Talpan crede că cei de la FC Steaua sunt de fapt interesați de acest subiect.

Și ei sunt foarte interesați, pentru că au investit foarte mulți bani pentru acest proces, au plătit o mare firmă de avocatură pentru a contesta decizia. Nu se ajungea aici dacă cei de la Steaua aveau actele in regulă(sic!). Această marcă este un drept de proprietate, este recunoscută internațional. Dacă nu este un bun al lor, trebuie să plătească. Oricum, sunt sigur că CS Steaua va găsi soluții, tradiția va continua, fotbalul de la Steaua nu va muri, a conchis Talpan"

Concluzii

Talpan admite ca:

- E vorba de o sigla pe care vrea sa o inchirieze in fotbal(ca stadionul), cum a făcut-o deja și in comert să o pună pe sticle, cani etc.

- CSA nu ar fi căștigat sigla aia "dacă cei de la Steaua(adică FCSB) aveau actele in regulă".  Păi, cum, musiu Talpan? S-a câstigat pe scăpări in acte(chichițe avocățesti), nu pe adevăr și dreptate?  Apoi ... hotărăște-te, că ne confuzezi "adevaratii"! Ori mai e Steaua, ori nu e Steaua pt că nu are sigla aia!?  

La fel o scalzi, cu fundul in 2 luntre, și cu: ba e o siglă când o inchiriezi, ba marcă recunoscută internaționlă când o promovezi, dâdu-i conotații ancestrale unei sigle desenate in 2004.

Edited by xray
1 person likes this

@ENder si @mq_messi

Si care sunt mai exact contributiile voastre de oameni destepti de aveti neobrazarea sa pretindeti ca ceilalti sa taca din gura? Singura voastra calitate pe acest forum e de "injuratori" de serviciu. Nu aveti putinta sa duceti un dialog, capacitatea de a va "lovi" interlocutorii cu argumente si nici forta mentala de a iesi din stadiul de tarani inarmati cu furci. Oamenii decenti nu se duc pe forumurile echipelor "inamice" ca sa se certe cu fanii adversarelor - nu simt nevoia sa-si arate muschiul virtual de anonim. Ce cautati voi pe aici e scandal si nimic mai mult; echipa de fotbal oricum nu veti avea nici de la anul, asa ca probabil va veti folosi in continuare contul de pe fcsteaua pentru a-i balacari pe cei care nu-l pupa in fund pe Talpan.

Daca moderatorii si-ar mai face treaba (si vorbesc atat de choli cat si de arsenal), s-ar opri potopul asta de sudalmi pe care mapn-istii tin neaparat sa-l reverse asupra userilor normali.

@ENder si @mq_messi

Daca moderatorii si-ar mai face treaba (si vorbesc atat de choli cat si de arsenal), s-ar opri potopul asta de sudalmi pe care mapn-istii tin neaparat sa-l reverse asupra userilor normali.

asupra celor 4-5 useri "normali"... ca sa fim exacti, ca mai multi nu sunteti :)

si contrele sunt relativ usor de inteles atat timp cat tineti sa va impuneti parerea si spamati tot site-ul cu niste argumente de tot rasul.

auzi descoperire epocala de la Bacau... cica la o licitatie publica se poate prezenta oricine :)) dar uiti sa zici ca pana la castigat e cale lunga si de obicei doar cei care se pot inscrie in cursa au o sansa si in primul rand trebuie sa aiba interesul si mijloacele sa o faca... deci mai lasati discutiile despre dinamovisti sau Avantul Prabusirea

Edited by joseph

asupra celor 4-5 useri "normali"... ca sa fim exacti, ca mai multi nu sunteti :)

si contrele sunt relativ usor de inteles atat timp cat tineti sa va impuneti parerea si spamati tot site-ul cu niste argumente de tot rasul. 

auzi descoperire epocala de la Bacau... cica la o licitatie publica se poate prezanta oricine, dar de castigat o pot castiga de obicei doar cei care se pot inscrie in cursa si care au interesul si mijloacele sa o faca.

Spune mai bine ca nu le intelegeti. E mai simplu si corespunde realitatii. Probabil daca argumentul ar fi inclus si niste "ba pe-a ma-tii", ati fi fost perfect familiarizati cu conceptele folosite.

auzi descoperire epocala de la Bacau... cica la o licitatie publica se poate prezenta oricine :)) dar uiti sa zici ca pana la castigat e cale lunga si de 

Si voi sunteti mai multi, sa inteleg. Ideea e cam asa, argumentele criticate de voi raman valide, in momentul in care din partea voastra nu vine nimic. Eseurile voastre de a demantela argumentele aduse de unii, s-au rezumat la catalogari si etichetari, iar in cazurile de mai sus injurii si jigniri. Iti lansez si acum invitatia la o dezbatere, facem un topic separat si discutam "argumentat". Dar, atentie cand spui ca un argument sau un rationament "e de tot rasul" nu inseamna ca l-ai combatut. 

Cat priveste descoperirile epocale din provincie, sunt la fel de importante ca cele din Bucuresti si alea din Bacau si alea din Alba Iulia/Cluj, Brasov, Negresti-Oas. Problema ta e delictul de opinie si atunci trantesti frumos eticheta (provincial) asa cum iti convine tie, in ciuda faptului ca majoritatea liber-cugetatorilor (prietenii de pe fb) sunt tot din provincie sau din diaspora. 

Si voi sunteti mai multi, sa inteleg. Ideea e cam asa, argumentele criticate de voi raman valide, in momentul in care din partea voastra nu vine nimic. Eseurile voastre de a demantela argumentele aduse de unii, s-au rezumat la catalogari si etichetari, iar in cazurile de mai sus injurii si jigniri. Iti lansez si acum invitatia la o dezbatere, facem un topic separat si discutam "argumentat". Dar, atentie cand spui ca un argument sau un rationament "e de tot rasul" nu inseamna ca l-ai combatut. 

Cat priveste descoperirile epocale din provincie, sunt la fel de importante ca cele din Bucuresti si alea din Bacau si alea din Alba Iulia/Cluj, Brasov, Negresti-Oas. Problema ta e delictul de opinie si atunci trantesti frumos eticheta (provincial) asa cum iti convine tie, in ciuda faptului ca majoritatea liber-cugetatorilor (prietenii de pe fb) sunt tot din provincie sau din diaspora. 

pai aici este diferenta majora. eu nu incerc sa va conving de nimic si nici nu am apelat la injuraturi sau atacuri la persoana pe post de argumente. pe de alta parte, cand faceti "greseli intentionate", imi permit sa va mai trag de maneca sau sa va dau peste nas... dupa caz.

iar cu tine nu am ce discuta. este doar o pierdere de vreme si credeam ca te-ai dus la plimbare cand ti-am demonstrat cu argumente solide ca habar n-ai despre ce vorbesti, ba chiar ca nici macar nu te obosesti sa verifici ceea ce spui sau pe cine ataci. trebuie sa-ti dau iar link-uri ca sa scap de tine?

cat despre provinciali... majoritatea prietenilor mei se incadreaza in categoria asta, deci nu era nici vorba despre un atac. am vrut doar sa fie clar la cine ma refer cu povestea asta...

Edited by joseph

Pai hai sa-i luam pe toti la mana:

1. bacau aka Alexandru h. -> pentru el suporterii din peluza au aceeasi importanta ca simpatizantii din fotoliu din cine stie ce colt al tarii (cred ca e la fel pt Empyro, dar nu sunt sigur)

2. vitto -> indeamna doar la consumerism si proslavirea conducerii fara de care s-ar fi dus totu' pe ****.

3. xray -> se bucura la iuresurile jandarmiilor - in perioada aia eram inca in Bucuresti si-n peluza si le traiam live: am vazut pusti batuti, fete calcate-n picioare si asta de mai multe ori. dar de, animalele din peluza au provocat!

Ce discutie sa avem cand logica mea e tot timpul insultata de postari kilometrice care n-au niciun sens?!?