Sign in to follow this  
Followers 0
Lochi

FC Steaua in litigiu cu CS al Armatei, pentru palmares si emblema

181 posts in this topic

Prostia cu palmaresul circula exclusiv prin fratie. Nu a cerut nimeni palmaresul, nu cedeaza nimeni palmaresul, si asta pentru ca nu ai ce ceda. Palmaresul nu e transmisibil, e doar expresia continuitatii unei echipe.

In cel mai rau caz pentru el, Becali va trebui sa umple niste buzunare si totul va ramane neschimbat.

Dar cine stie, poate ca vine Ilie Nastase cu investitori de la Paris, cumpara Steaua Libera si-l numesc pe Marcel Raducanu antrenor :))

Edited by J. Houlding

Site-ul oficial al Stelei si Argaseala spun una, OSIM si Armata alta. Pe cine sa credem?

Alta chestie: nu ati observat ca in ultimele luni au aparut din ce in ce mai multe stiri false la adresa Stelei? Ba ca Adi Popa ii da bani lu` Reghe sa joace, ba ca Iancu a fost mort de beat prin Centrul Vechi cand el era de fapt in cantonament, ca Alex Chipciu a facut nu stiu ce, si asa mai departe.

Eu unul m-am cam saturat de titluri mincinoase menite sa atraga vizitatori pe site, care sa fie dezmintite ulterior pe site-ul oficial de catre club.

Edited by eMagic

De fapt chestia cu Armata este fals bagata in fata.

In fond e vorba de statul roman, care in loc sa ajute sportul il capuseaza la sange din toate pozitiile, cum a declarat insusi ex-seful ANAF-ului, Bodu. Si nu numai sportul, orice initiativa privata.

De exemplu, din 2015, vor sa introduca o lege prin care societatile comerciale vor plati impozit pe terenuri si cladiri de 5 ori mai mare decat persoanele fizice. Daca ai un SRL mic si ai sediul social acasa, atunci pe spatiul alocat firmei vei plati de 5 ori impozit mai mare decat pe restul.

Parcarea din fata casei eu o platesc la primarie de peste 3 ori mai scump(aprox 6 mil vechi/an, fata de 1,5 mil cat plateste o persoana fizica), RCA-ul 2 de ori mai scump, la acelasi model si valoare a masinii etc.

De fapt, in loc sa mareasca impozitul pe profit(sa fie gradual functie de valoare, nu fix), statul se lauda ca e doar 16%, dar te beleste cu sute de taxe, chit ca ai sau nu ai profit. Bani care se duc in majoritatea lor in buzunarele celor care detin puterea.

Edited by xray

Ii vor lua cel mult numele si emblema, echipa e a lui si poate sa continue sub alt nume, eventual apropiat.

Sunt curios la ce le foloseste acest demers celor care l-au initiat. La prima vedere, sa faca doar zarva. Nu se aleg cu nimic altceva. Poate doar cu o FC Steaua Bucuresti in ultima Liga a LPF. Puteau sa fiinteze si sub CS Steaua. Diferenta e evidenta.

Argaseala nu a mintit. In prezent marca este inregistrata cu toate clasificarile si "scadenta" in 2024. S-a publicat in BOPI, atat lunar, cat si in buletinul pe volume. Gasiti informatiile pe site-ul OSIM.

COmaCF9.jpg

Speta e complexa, dar in definitiv s-ar putea sa fie vorba de o "stire senzationala" cacata de presa pentru rating, iar cei de la OSIM sa fi considerat ca sunt doua lucruri distincte, CSA neactivand si neavand nici macar posibilitatea de a activa in fotbal.

Situatia va fi lamurita in justitie. Cu toate acestea nu pot sa nu remarc faptul ca presa a dezinformat, sustinand ca SC Steaua Bucuresti SA nu a depus cerere de prelungire a marcii inregistrate.

**** presei romane !

Edited by Empyro

Virgil, nu se poate lua numele "FC Steaua Bucuresti".

Numai logo(sigla) si asta numai pentru ca a expirat termenul de protectie de 10 ani, nu ca urmare a unui act juridic de "retrocedare". Juridic s-a incercat in 2011 si nu s-a putut.

Acum s-a ajuns la situatia asta, fie ca a fost mai iute de mana CSA si Argaseala a dormit pe el, fie ca au bulibasit cei de la OSIM (daca e adevarat ca FC Steaua a facut demersul de prelungire la timp).

In orice situatie va fi iar o detinere de 10 ani, dupa care logo-ul iar expira(nu mai este protejat).

Dupa 10 ani il poate inregistra la OSIM si Oana Zavoranu, ca tot o vad acum la TV. :)

Xray, Argaseala s-a miscat cum trebuie, adica la expirarea marcii. Chiar si daca nu ar fi fost asa, tot ar fi ramas cu preemptiunea (prioritatea la prelungire), ca beneficiar anterior.

Ce mi s-a parut ciudat este faptul ca OSIM a acceptat inregistrarea a doua marci (situatie care fusese admisa si anterior CSA si FCSB) similare, dar de aceasta data sub acelasi logo. Posibil sa fi considerat ca interesele nu se suprapun, dar asta vom afla dupa decizia instantelor.

In momentul de fata pe marca inregistrata de SC FC Steaua Bucuresti SA figureaza o actiune in anulare, probabil ceruta de reprezentantii CSA, care doresc sa-si protejeze marca lor.

Atentie, vorbim de doua marci inregistrate aflate intr-un presupus conflict de interese, situatie care va fi solutionata de justitie. Nu exista nicio interdictie de a folosi vreunul din elementele marcii, pana nu va fi rezolvat litigiul.

Edited by Empyro

FC Steaua Bucuresti doreste sa-i informeze pe suporterii echipei noastre si sa lamureasca problema legata de marca inregistrata la OSIM (Oficiul de Stat pentru Inventii si Marci).

Pe data de 29 ianuarie 2004, FC Steaua Bucuresti a inregistrat cererea de marca, aceasta fiind aprobata si valabila pana la data de 28 ianuarie 2014.

Pe 6 ianuarie 2014, in conformitate cu prevederile legale, FC Steaua Bucuresti a solicitat prelungirea valabilitatii marcii. Aprobarea din partea OSIM a fost publicata in BOPI (Biroul Oficial de Proprietate Industriala) pe data de 28 februarie, iar perioada de valabilitate a marcii a fost extinsa pana la data de 29 ianuarie 2024.

Astfel, in acest moment, in conformitate cu legislatia in vigoare, marca apartine in exclusivitate SC FC Steaua Bucuresti SA si consideram ca orice speculatii pe aceasta tema sunt de prisos!

Deci marca echipei e asigurata. La preluarea echipei de la Paunescu, in acea mare sedinta, Becali a facut o intelegere scrisa cu generalii Stelei de atunci, pentru ca la Becali sa ramana si palmaresul si logoul. In schimbul unei sume de bani relativ mare. Acum ce mai vor astia? Si de ce?

Edited by Virgil

Titlul este gresit. Litigiul nu are legatura cu palmaresul sau culorile. Am mai spus chestia asta.

Virgil, nu se poate lua numele "FC Steaua Bucuresti".

Numai logo(sigla) si asta numai pentru ca a expirat termenul de protectie de 10 ani, nu ca urmare a unui act juridic de "retrocedare". Juridic s-a incercat in 2011 si nu s-a putut.

Acum s-a ajuns la situatia asta, fie ca a fost mai iute de mana CSA si Argaseala a dormit pe el, fie ca au bulibasit cei de la OSIM (daca e adevarat ca FC Steaua a facut demersul de prelungire la timp).

In orice situatie va fi iar o detinere de 10 ani, dupa care logo-ul iar expira(nu mai este protejat).

Dupa 10 ani il poate inregistra la OSIM si Oana Zavoranu, ca tot o vad acum la TV. :)

Ai grija ce scrii! In articolul de pe prima pagina ai postat ca marca revine CSA Steaua. Marca = numele echipei. Unde n-ai inteles? Si ma rog de ce ai fost asa de entuziasmat ca s-a facut dreptate?

Nu s-a facut! Fii mai retinut in titlurile pe care catadicsesti sa le produci, altfel intoarcem tot forumul asta cu dosul in sus!

Edited by Virgil

Ai grija ce scrii! In articolul de pe prima pagina ai postat ca marca revine CSA Steaua. Marca = numele echipei. Unde n-ai inteles? Si ma rog de ce ai fost asa de entuziasmat ca s-a facut dreptate?

Nu s-a facut! Fii mai retinut in titlurile pe care catadicsesti sa le produci, altfel intoarcem tot forumul asta cu dosul in sus!

Imi bat gura de aseara cu schimbarea articolului de prima pagina si tot degeaba... Zici ca e semnal de lupta si nu articol de informare a unei situatii (mai ales ca e evident ca entuziasmul initial e complet nefondat).

@ xray

Scuze, nu tu ai redactat si ai postat acel articol. Am vrut sa schimb macar titlul, dar l-as supara pe autor. Si nu-mi permit.

Articolul de care vorbesti "S-a facut dreptate: emblema si numele s-au intors la Armata" l-a scris si postat Azzido, nu eu!!!

Puteai lamuri asta prin PM, la "Redactie" sau vedeai si singur ca ai acces, nu sa "catacdisesti" dojeni neintemeiate aici pe forum!!!

Edited by xray

Empyro, iti raspund tie, dar e valabil pentru toti care au interpretat ca tine.

- In primul rand nu este o cearta, mai ales cu Virgil. A fost o lipsa de comunicare, regretabila, care se va regla colegial.

- In al doilea rand tu acum ai sarit rau calul, dincolo de bunele intentii!! Exista o limita in toate si "n" moduri civilizate si cai de a comunica(exact ca la Virgil) cu mine. Mai ales in cazul tau!

Edited by xray

Acest demers idiot si santajist al celor de la MApN ma scoate din minti! Sper ca "capetele luminate" (cacofonie voita si inevitabila in acest caz) din Armata sa lase vrajeala asta cu obtinerea marcii FC Steaua deoparte si sa se concentreze pe activitatea de la CSA si pe sectiile de acolo unde, la sporturi de echipa, n-am mai obtinut un titlu national de 3-4 ani!

Un individ foarte, foarte bolnav si grav perturbat la mansarda.

Daca discutia de pe skype nu a fost concludenta, avea ocazia sa ne cunoasca mai bine pe o parte din noi cu ocazia meciului de la Cluj.

Un individ foarte, foarte bolnav si grav perturbat la mansarda.

Daca discutia de pe skype nu a fost concludenta, avea ocazia sa ne cunoasca mai bine pe o parte din noi cu ocazia meciului de la Cluj.

Cind eu am spus ca toti talibanii aia sunt deranjati la mansarda mi-a sarit in cap arsenal1266.

Apropo de talibani, n-ar trebui banata definitiv ultima lor iscoada infiltrata pe-aici, hharald? nefericitul a recunoscut singur ca transmite mesaje fratiei, iar postari on-topic nu are.

Pe mine ma amuza ca vine administratorul site-ului si baga pe prima pagina un articol care zici ca a fost scris de insusi Adrian. Apoi vine un fondator al AISS-ului si, aparent, cu o anumita relatie mai personala cu Adrian, care ne ameninta cu eliminarea comentariilor de la articole, probabil deranjat ca nu au intrat toti in jocul Fratiei.

Iar baietii au tupeul sa posteze ca site-ul e controlat de becalisti? Pai mie mi se pare ca e mai mult controlat de unii care au simtit mirosul potential al unor fonduri nebecaliste si incearca, cu manusi sau cu tinte de otel, sa duca site-ul din nou in tabara Fratiei.

Aveam o parere mai buna despre mintea lui Adita dar vad ca m-am inselat. Oamenii au dat-o de-a binelea in paranoia. Noroc cu Vladyk ca mai apar si postari echilibrate, dar ce sa faca saracul in jurul atator fanatici?

Moldovene, poate adminul chiar a luat de buna stirea, la fel ca si majoritatea de pe aici si astfel s-a declansat o dezinformare in lant si poate ulterior n-a mai avut timp/chef sa intre sa remedieze.

Doi la mana, ii dai prea mare importanta rudei lui Adrian si sunt convins ca nici Azzido / George Stan nu vor da curs invitatiei cu interzicerea comentarilor sau alte sf-uri.

Ceea ce ma frapeaza pe mine e vadita ta ingrijorare in legatura cu viitorul site-ului, cand nici acum 2-3 luni declarai sus si tare ca te doare in cot de site si ai mai si pus bete in roate anumitor personaje. Esti un ipocrit si jumatate!

Moldovene, poate adminul chiar a luat de buna stirea, la fel ca si majoritatea de pe aici si astfel s-a declansat o dezinformare in lant si poate ulterior n-a mai avut timp/chef sa intre sa remedieze.

Doi la mana, ii dai prea mare importanta rudei lui Adrian si sunt convins ca nici Azzido / George Stan nu vor da curs invitatiei cu interzicerea comentarilor sau alte sf-uri.

Ceea ce ma frapeaza pe mine e vadita ta ingrijorare in legatura cu viitorul site-ului, cand nici acum 2-3 luni declarai sus si tare ca te doare in cot de site si ai mai si pus bete in roate anumitor personaje. Esti un ipocrit si jumatate!

Banatene, nu stiu unde ai observat vadita mea ingrijorare in legatura cu viitorul site-ului. Asta se intampla cand citesti pe diagonala si nu observi ca postarea se leaga exclusiv de Adita si restul. Ca adminul chiar a luat de buna stirea nu ma mira; dumneata ai fost la un moment dat redactor-sef sau ce branza ma-sii titlu iti dadusera astia... e normal ca nu aveti capacitatea de a evita manipularile evidente. Din punctul asta de vedere, sunteti leit Adita: el era un fervent cititor si telespectator de presa sportiva iar toate umezelile de doi bani ale redactorilor pe sport erau diseminate pe forumul asta de ziceai ca da raportul Becali/Dragomir/Sandu zilnic GSP-ului.

Nu stiu ce bete in roate am pus; ar fi insemnat sa ma intereseze barfa de doi lei pe care o faceati pe forumul intern. Read my lips: nu ma intereseaza site-ul decat in conditiile in care imi da acces liber sa-mi scriu prostiile. La fel cum nu ma intereseaza stelismul asta revolutionar decat daca am posibilitatea sa urmaresc in liniste meciurile Stelei, fara fanatisme a la Adita, banateni frustrati, canadieni betivi sau ultrasi violenti.

Problema grava este ca un tip echilibrat si deschis dialogului precum Piece of Mind este numit "ruda lui Adrian".

Este bine ca se stie acum ca baietasul Karatist a avut aici pile, ca parca prea ne intrebam toti de unde avea atata tupeu.

E inofensiv saracu' dar nu se lasa. Alaturi de locotenentul MoWeed au imprastiat peste toti minciuni, ca sa-si largeasca grupul. Una dintre ele era ca adminul siteului este platit personal de catre Becali.

Nu e cazul sa te legi de Alexandru H, mai ales ca si tu ai declarat in dese randuri ca te-ai saturat si una si alta si apareai doar ocazional.

Hai sa-i multumim mai bine cu totii celui care a reusit cu adevarat sa ne uneasca pentru o scurta perioada ca sa dam afara Fratia Musulmana de pe acest site...Empyro, un nou thanks!

Sa nu fiu inteles gresit, nu sunt de acord cu banarea fratiorilor. Problema se pune ca la butoane sa nu mai ajunga in veci vreun fratior.

@Edmond... Lasa-l pe Harald ca e doar un mesager care nu se remarca in rest cu nimic... Ultima oara a uitat sa-l anunte pe Aditza ca baietii vor veni la locul de intalnire de la Cluj...intra ei fratiorii oricum si citesc, n-ai grija.

Hai, sa ne fie de bine, ca iar a batut echipa cu care fratiorii nu se identifica :) Ei pot sa tina acum linistiti cu ASA din Tg Mures mai ales ca tot urla ca ei tin cu Armata in primul rand.

Edited by J. Houlding