Virgil

Steaua - Aalborg BK 6-0 (0-0)

42 posts in this topic

Fantastica schimbarea lui Rapa cu Rusescu, ce a dus implicit la mutarea lui Prepelita fundas dreapta. Sincer, ma asteptam ca Galca sa il inlocuiasca pe Keseru cu Rusescu (clasica inlocuire post pe post a antrenorilor romani). Nu am inca incredere totala in Galca, dar pentru cum a gestionat la pauza meciul... jos palaria! Chapeau, maestre!

PS: mai usor cu mitraliatul antrenorului, baieti ;)

Meci slab de tot pana la faza penaltyului. Echipa e mult prea dependenta de Sanmartean.. Echipa arata interesant cu Rusescu si Keseru in atac, dar in felul asta il pierzi pe Chipciu care odata mutat in banda e inexistent(azi a fost inexistent si cat a jucat in centru- vb de primele 57 de min).

Sper ca intrarea lui Bourceanu desi mai e pana atunci, sa insemne intrarea unui jucator de calitate. Din pacate nici Prepe nici Breveeld nu par sa aiba acea calitate din mijlocul terenului.

Keseru nu prea rateaza ocaziile mari, ceea ce e extrem de bine. Dar nici nu e omul care sa iti dea goluri din nimic cum a fost Rusescu. Trebuie sa recunoastem ca are niste cifre formidabile la noi.

dpdv al spiritului jocului eu spun ca 11m a fost dar nu as fi dat si rosu. mingea nu parea in controlul clar al lui Keseru. si daca tot vorbim de asta eu nu pot uita faza din min 2-3 din prima repriza cand Varela cred ca ar fi meritat cartonas rosu(l-a agatat din pozitie de ultim aparator pe unul care scapa destul de periculos spre poarta). arbitrul nu a dat nici fault.

se putea schimba enorm meciul daca varela era eliminat. la fel de mult cum se putea schimba soarta noastra daca nu aveam acel ghinion sa picam cu bulgarii. Slovan Bratislava si Aalborg au pierdut azi cu 0-4 si 0-6. Ce bine era daca picam in play off cu una din astea 2 echipe.

Nu am inca incredere totala in Galca, dar pentru cum a gestionat la pauza meciul... jos palaria! Chapeau, maestre!

E opinia ta, demna de respectat. Pe mine un singur meci nu ma convinge cu nimic, cu atat mai mult cu cat valoarea lotului este ridicata, la fel cum a fost si inainte de revenirile lui Rusescu si Bourceanu. Toate criticile se bazeaza pe multiple observatii facute in cele 14 sau 15 meciuri disputate cu Galca ca antrenor principal.

PS: mai usor cu mitraliatul antrenorului, baieti ;)

In momentul in care jocul nu convinge, "vinovatul de serviciu" este antrenorul, regula de aur in toata lumea. Asa cum am spus si anterior, cu un astfel de lot trebuie sa "defilezi".

Dupa circa un sfert sau o treime de sezon scursa, cred ca orice persoana cu "scaun la cap" isi poate forma o opinie pertinenta. Sunt de-a dreptul curios cum ar fi stat lucrurile, daca vorbeam de alt antrenor in locul lui Galca (stelist si legenda a clubului), de exemplu Teja.

Cel mai probabil pana acum era facut praf la un factor de x2 sau x3.

@France98, nu compara merele cu perele. Una este Aalborg din grupele Europa League si alta ar fi fost echipa asta in preliminarii. Sa nu uitam totusi ca au lasat-o "acasa" pe D. Zagreb, echipa ce i-a rupt si pe Petrolul si pe Astra.

Cat priveste ghinionul, singurul admisibil a fost insusi returul cu bulgarii, nicidecum tragerea la sorti. Valoric, Steaua ramane mai buna decat Ludogorets, desi acestua din urna ne-au eliminat.

Mii de multumiri lui ARLA ..... Fara interventiile lui poate ca discutam despre altceva acum ...

Mie mi s-a parut ca echipa a jucat 4 - 3 - 3 prima repriza si poate de acolo au si iesit ocaziile alea pe centru ale danezilor ... Se vede ca pe centru in defensiva echipa nu prea stie sa joace in sistemul asta ...

In mandatul lui REGHE ne-o cam luam pe flancuri .... Rapa si Lato ar fi avut de lucru ...

In alta ordine de idei "spectacolul din tribune" ... cui trebuie sa-i multumim pentru el ? Poate vor intelege ca spectacol trebuie sa faca aia 22 din teren nu aia 200-300 cu petarde, torte, hieroglife si insemnuri .... Ce tragedie ca aia de la Barca/Real/Borusia/Bayern/United/Liverpool/Chelsea nu au si ei petarde/torte semne si insemne ...

Modelul nostru e Partizan /Hajduk/Legia .... astea mari echipe demne de urmat !!!

Cuvintele, ori cat de frumoase sau de critice ar fi, palesc in fata acestei victorii superbe, total neasteptata prin proportiile scorului.

Sa ne bucuram, asadar!

Victorie importanta si de moral prin proportiile scorului, care ne face favoriti la locul 2 in grupa. Este bine ca in celalalt meci al grupei s-a impus echipa mai valoroasa, pentru ca celor de la Rio sa "nu le vina idei".

Asa cum au subliniat multi useri anterior, jocul echipei din prima repriza a lasat de dorit, fapt pentru care principalul vinovat a fost de aceasta data Costel Gilca. Echipa n-a aratat viteza pe atac si n-a pus probleme la fazele fixe, lucruri care se regleaza la antrenament.

In continuare sustin ca milocasii inchizatori nu sunt suficient de buni pentru pretentiile Stelei, iar pe dreapta Rapa si-a aratat aseara limitele din plin.

Este drept ca Aalborg a eliminat-o pe Dinamo Zagreb, insa a si luat un 4-0 la Nicosia si in plus se afla pe locul 5 in campionat, fapt care arata ca totusi nu sunt de speriat.

La capitolul plusuri as spune ca in atac ne descurcam mai bine fata de meciurile din debutul preliminariilor cu Strogmogset si Aktobe. Mai apoi, de aceasta data am gestionat bine situatia de om in plus. Daca cu Aktobe am luat gol pe final de meci, acum ne-am impus la scor.

Ramane sa vedem ce vom face in urmatorul meci la Kiev.

In ceea ce priveste campionatul, dupa ce Petrolul s-a pus pe "economii" si a renuntat la Mutu si Mucescu, iar la Astra, de cand au constatat ca sunt neplatiti de 3 luni "grevistii" privesc admirativ cum adversarii le inscriu goluri (a se vedea meciurile de la Cluj si Zagreb) mi-e imposibil sa cred ca nu vom ierna pe locul 1 la diferenta linistitoare de urmaritoare.

Arla e portarul echipei, nu al stadionului.

Asa cum datoria lui e sa apere, si cea a atacantilor e sa inscrie. Degeaba apara el daca atacantii nu inscriu ... si invers! Daca toti isi fac datoria atunci echipa joaca eficient.

In concluzie, "norocul" Stelei a fost echipa Steaua!

Edited by xray

la fel de mult cum se putea schimba soarta noastra daca nu aveam acel ghinion sa picam cu bulgarii. Slovan Bratislava si Aalborg au pierdut azi cu 0-4 si 0-6. Ce bine era daca picam in play off cu una din astea 2 echipe.

Hai nu visa cai verzi pe pereti ca n-ai picat cu Real Madrid, ci cu o comuna din Bulgaria inspirata fotbalistic din fenomenul ceferist de la Cluj. Daca tu ca Steaua ai ajuns sa te temi de unii de care acum 3 ani n-auzise nimeni in afara de bulgari, chiar e nasol...nasol de tot.

Pai Salzburg in 95 era bunicica... fusese la un pas de calificare in sferturile CL 94-95. FC Bruges din 96 era de asemenea ceva... Standard din 2006 era peste bulgarii astia, ca de Galata din 2008 banuiesc ca n-are rost sa mai zic ceva. Ei bine, echipele astea au fost lasate acasa de Steaua ca sa intre in grupele CL. Si pe teren, cu victorii clare, nu la 11m. Si acum ajungi sa concluzionezi ca ai avut ghinion ca ai picat cu astia?

Ideea de CL inseamna o sansa. Sansa de a juca cu nume mari, de a arata ce stii in fata cui conteaza cu adevarat in marele fotbal, nu de a te ascunde dupa fuste si a spera sa pici cu cei mai slabi posibil. Ce sa cauti sa joci cu Liverpool sau Real daca speri sa eviti pe marea Lugogorets Razgrad?!....

Edited by J. Houlding

In alta ordine de idei "spectacolul din tribune" ... cui trebuie sa-i multumim pentru el ? Poate vor intelege ca spectacol trebuie sa faca aia 22 din teren nu aia 200-300 cu petarde, torte, hieroglife si insemnuri .... Ce tragedie ca aia de la Barca/Real/Borusia/Bayern/United/Liverpool/Chelsea nu au si ei petarde/torte semne si insemne ...

Modelul nostru e Partizan /Hajduk/Legia .... astea mari echipe demne de urmat !!!

Sa-i multumesti lu' UEFA pt spectacolul de aseara. Apoi, daca dai exemplele alea habar nu ai ce vb. esti ca un fel de vitto, bineinteles pastrand proportiile. Barca si Real nu sunt decat masini de facut bani. La fel ca ManUnited si Chelsea ...la ei demult fotbalul nu mai reprezinta pasiunea si fanatismul suporterilor. cand in stadion ai 50% de turisti preocupati de poze in loc de batut din palme sau cantat ...ala nu mai este fotbalul de care m-am indragostit. Ti-l dau tie si lui vitto calduros.

Legat de echipele nemtesti si Liverpool esti pe langa, mai informeaza-te si apoi incearca sa postezi din nou.

Spectacolul dintr-un meci de fotbal il fac atat jucatorii cat si suporterii. Bine, acum ca unii ca tine care inteleg sa "faca spectacol" cu camera foto sau rontaind niste pop corn ori lingand un hot dog este altceva.

traiesti intr-o societate de consum din care fotbalul este parte. Din pacate este din ce in ce mai prezent. Cand va fii peste tot veti regreta amarnic zilele in care condamnai "golanii" pt spectacolul lor si vei intelege ca nu ai fost si nu esti decat o marioneta a celor care se imbogatesc de pe urma ta.

dar pana atunci, NOI FACEM LEGEA PE STADIOANE SI TU / VOI VA SUPUNETI CA NISTE CATELUSI CUMINTI.

PS. Vezi ca Borussia se scrie cu doi de S dle consumator. Pacat ca nu consumi si fotbal pe langa floricele si carnati....

@ choli :

1. Multumesc , pentru corectura referitor la Borussia , m-am grabit la scris.

2. Stai linistit ca nu faci tu nici o lege pe nici un stadion .... de-aia sunt sectoare/peluze/stadioane inchise uneori , ca cei ca tine sa nu faca nici o lege ... Legea o face ala cu pulanu si statia ... Ala cu petarda si fumigena se amageste cand vine la stadion ca el e primadona ...

3. Nu am nimic cu "golanii" ... am ceva cu "golanii ... inteligenti" aia cu petarde/torte/semne si insemne interzise ....

4. In Anglia pentru torta esti imediat luat si judecatorul te invita la sectia de politie in fiecare zi cand este un meci in urmatoarele luni bune de zile ....

5. Referitor la masinile de facut bani ( Barca / Real si celelalte ) ele fac si show-ul si uneori cel mai bun fotbal ... Acolo nimeni nu se refuleaza cu aruncat petarde/torte .... ei sunt la un alt nivel , imposibil ca multi de pe aici sa-l intelegem ... chiar daca avem torta la indemana sa ne lumineze .... degeaba ... de unde nu e, nimeni nu poate cere nimic ...

Choli, cum putem evita efectele nocive ale societatii de consum, cum putem proceda astfel incat sa putem trai asa cum ne dorim?

Choli, cum putem evita efectele nocive ale societatii de consum, cum putem proceda astfel incat sa putem trai asa cum ne dorim?

Nu poti. Zarurile sunt aruncare, ne globalizam si ne "uniformizam".

Din pacate multi citesc si putini inteleg. Este o stare de fapt in ziua noastra. Adriane...raman la concluzia ca esti pe langa rau.daca tu crezi ca legea o fac maimutele imbracate in plastic....aia sunt doar niste primate analfabete ce au un singur scop: sa te constranga. Legile se fac in birourile UEFA si ale sponsorilor....tocmai ca cei ca tine sa primeze in fata celor ca mine. Una e cand merg eu in Ghencea si nu consum nimic si alta e cand mergi tu in mall arena si cheltui cate 20 de euro pe meci. UEFA pt asta militeaza...pt o societate de consum in care ei si sponsorii lor sa se imbogateasca. Fii fericit ca in maxim 10 ani "golanii" pe care ii condamni vor fii o amintire in Romania si atunci tu si cei ca tine veti fii fericiti ca aveti unde sparge banii. Celor ca mine nu ne vor ramane decat amintirile pe care le.am trait si le vom povestii nepotilor. Sunt amintiri de nepretuit din vremurile in care suporterii erau liberi sa cante si sa faca atmosfera pe care ei o simteau. Si vom incepe povestea cu " a fost odata un grup de prieteni...."

Dar pana atunci, pana cand soarele nostru va apune, vom fii mereu prezenti pentru echipa, culori, peluza si prieteni.

Din pacate multi citesc si putini inteleg. Este o stare de fapt in ziua noastra. Adriane...raman la concluzia ca esti pe langa rau.daca tu crezi ca legea o fac maimutele imbracate in plastic....aia sunt doar niste primate analfabete ce au un singur scop: sa te constranga. Legile se fac in birourile UEFA si ale sponsorilor....tocmai ca cei ca tine sa primeze in fata celor ca mine. Una e cand merg eu in Ghencea si nu consum nimic si alta e cand mergi tu in mall arena si cheltui cate 20 de euro pe meci. UEFA pt asta militeaza...pt o societate de consum in care ei si sponsorii lor sa se imbogateasca. Fii fericit ca in maxim 10 ani "golanii" pe care ii condamni vor fii o amintire in Romania si atunci tu si cei ca tine veti fii fericiti ca aveti unde sparge banii. Celor ca mine nu ne vor ramane decat amintirile pe care le.am trait si le vom povestii nepotilor. Sunt amintiri de nepretuit din vremurile in care suporterii erau liberi sa cante si sa faca atmosfera pe care ei o simteau. Si vom incepe povestea cu " a fost odata un grup de prieteni...."

Dar pana atunci, pana cand soarele nostru va apune, vom fii mereu prezenti pentru echipa, culori, peluza si prieteni.

Continuam disputa choli ...

1. prefer numita Mall Arena pentru ca e la 2 statii de casa mea.

2. merg la meci pe jos CCA 10/15 minute fac; si cu auto personal cand e de mers pe Ghencea.

3. urasc sa cheltui bani cand vin la meci ... de regula prefer sa stau in peluza inelul 1 deci biletele cele mai ieftine.

4. de regula inainte de a pleca cu baietii bem 1-2 beri ... uram pisoarca fara alcool de la stadion ... pe drum mai ne oprim pe ici colo si se mai consuma 1 bere .....

5. nu dam CCA 1,5 euro pe amaratul ala de pahar cu suc + apa de la stadion.... popcorn-ul este oribil ... cand, din cauza timpului uitam sa mancam luam ceva de la kaufland-ul de pe Pantelimon inainte sa ajungem la stadion .....

6. fluier, injur, dau ...ue la catei/tiganei/bozgorei si la tot ce se mai scandeaza ....ca de nu e ca la teatru ...

7. nu dau cu petarde, nu-mi cumpar steag / banner sau orice articol de felul asta ...

Lasa textele cu societatea de consum ... ca vine UEFA si spune veniti la stadioane , mancati popcorn si beti pisoarca si bagati bani la sponsori/ciobani/cluburi etc ...

Nu te opreste nimeni sa canti .... sa injuri .... sa te exprimi .... doar iti arata niste limite pe care nu ai voie sa le depasesti ... Daca ne duce capul depasim si limitele alea ... daca nu ... ne alegem cu stadioane suspendate si club penalizat si excluderi sau ce le-o mai trazni prin cap ...

Trezestete choli traim in anul 2014 !!!

Vremurile sunt in schimbare si trebuie sa ne adaptam la ele ... altfel ramanem neintelesi/inapoiati/salbatici .....

Daca nu gresesc, "tripla" lui Keseru e abia a doua reusita de un jucator alo Stelei in cupele europene. In afara actualului varf din team-ul lui Galca, trei goluri intr-un meci de cupa europeana a mai izbutit Marius Lacatus (in partida Steaua - iFK Goteborg 5-1 - mansa retur a sferturilor CCE, editia 1988-1989).