Virgil

Steaua - Aalborg BK 6-0 (0-0)

42 posts in this topic

50065.png UEFA EUROPA LEAGUE 54186.png

Joi, 18 septembrie 2014, de la ora 22:05, pe Arena Nationala:

Steaua - Aalborg

Meciul va fi transmis in direct de Digi Sport 1.

De la bun inceput trebuie spus ca, Comisia de Control, Etica si Disciplina a UEFA a decis in ultima sedinta, ca partida Steaua - Aalborg BK, din prima etapa a grupei J din UEFA Europa League, sa se dispute cu portile inchise, in urma comportamentului rasist al unei parti a suporterilor nostri la meciul retur cu Ludogorets Razgrad, in play-off-ul UEFA Champions League.

Echipa daneza, campioana en titre in Danemarca, a pierdut calificarea in grupele Champions League, in urma play-offului tur-retur, impotriva echipei cipriote Apoel. 1-1 acasa si 0-4 in deplasare.

Rezultatul din tur pare ok, dar cel din retur este dezastruos. De aceea cred ca in acest prim meci cu Aalborg, Steaua trebuie sa apese la maximum pedala fazelor ofensive terminate cu gol.

Daca ros-albastrii vor reusi un joc spectacolos, asa cum au reusit contra Gazului Metan, va fi perfect. Victoria va fi a noastra.

Anul trecut Aalborg cocheta numai cu primele locuri in clasament. In prezent, dupa 6 etape disputate, se afla pe locul 7 din 12 echipe, cu o victorie, patru egaluri si un esec, golaveraj pozitiv 7-6.

Ceva s-a intamplat la aceasta echipa. Poate ca le-a plecat antrenorul (apropo la Reghe), poate ca au plecat cei mai buni jucatori (vezi la noi Pintilii), poate ca s-au culcat pe o ureche...

Cele 3 puncte ale victoriei pe care Steaua trebuie sa le obtina sunt foarte importante. De aceea cred ca meciul trebuie tratat cu foarte mare seriozitate.

Steaua a dovedit ca e in forma si ca formula inedita de echipa de aseara din meciul cu Medias, poate fi cea mai potrivita.

A lipsit Tanase, care e posibil sa revina in acest meci. A lipsit si Varela, care a jucat in echipa tarii sale in Cupa Africii. Pana joi insa va fi apt de joc.

Fotbalul de club danez nu este peste fotbalul romanesc. Nici macar la egalitate. Este motivul pentru care alaturi de toti stelistii sper la o victorie.

Sa fie! Bucuresti, Steaua Bucuresti!

Edited by Virgil

Meciul dintre Steaua si formatia daneză Aalborg, programat joi seara pe Arena Nationala in prima etapă a grupelor Ligii Europa, va fi arbitrat de o brigadă din Rusia, cu Vladislav Bezborodov la centru, informează UEFA.com.

Bezborodov va fi ajutat la cele două linii de Nikolai Golubev si Maksim Gavrilin. Asistenti suplimentari vor fi Serghei Ivanov si Mihail Vilkov, iar arbitru de rezervă Valeri Dancenko.

bezborodov_sevilla_freiburg_1.jpg

Edited by Virgil

Danezii de la Aalborg au vrut ca meciul de la Bucuresti sa se joace cu spectatori. In acest sens au trimis la UEFA o scrisoare, dar au fost refuzati.

Frumos gestul lor.

Danezii de la Aalborg au vrut ca meciul de la Bucuresti sa se joace cu spectatori. In acest sens au trimis la UEFA o scrisoare, dar au fost refuzati.

Frumos gestul lor.

N-ai citit tot articolul din gsp; danezii au vrut ca galeria lor sa fie primita pe stadion :))

N-ai citit tot articolul din gsp; danezii au vrut ca galeria lor sa fie primita pe stadion :))

Din pacate galeria noastra lipseste...se mai aude cate ceva de la SUD....

Din pacate galeria noastra lipseste...se mai aude cate ceva de la SUD....

Exagerezi. Sezonul asta si Nordul a fost la inaltime, parerea mea.

Exagerezierezi. Sezonul asta si Nordul a fost la inaltime, parerea mea.

Chiar pot spune ca la ultimele 3 meciuri s-a prezentat admirabil atat vocal, cat și vestimentar!

In mod normal, Steaua trebuie sa se impuna. Iar Galca trebuie sa ceara prime daca trece de grupe, nu azi. pentru ca dupa ce s-a intamplat la Sofia, numai atunci se mai sterge frustrarea. O simpla victorie azi, este o obligatie a echipei dupa respectivul esec. Atat, si nimic mai mult.

Danezii au avut ocaziile mai mari. Iar in celalalt meci al grupei Dinamo Kiev conduce cu 2-0 la pauza.

Scor mincinos. N-am crezut ca mai prindem un antrenor mai varza decat Laca. In orice caz, meciul ramane dubios.

Scor mincinos. N-am crezut ca mai prindem un antrenor mai varza decat Laca. In orice caz, meciul ramane dubios.

De acord. Aalborg a cazut psihic dupa golul 2, acolo unde Keseru a cam simulat. Cel putin mie asa mi s-a parut.

Sa nu uitam totusi ca ei au avut cateva ocazii URIASE + o bara cand scorul era 0 - 0. Daca ne dadeau aia un gol in prima repriza, noi eram cei care cadeam psihic.

In fine, 3 puncte pretioase, un scor frumos pentru statistica dar nu trebuie sa ne precipitam deoarece Dinamo Kiev are 3-0 in min '87 in Portugalia. Nu cred ca ucrainienii vor rata 4-5 ocazii atat de mari la ei acasa.

Forzza Steaua!

Edited by eMagic

Nu, Keseru nu a simulat. Decizie corecta. Chiar daca scorul arata altceva , e normal in definitiv gratie lipsei de experienta a danezilor si a a faptului ca au evoluat cu un om in minus.

Nu cred ca am vazut in viata mea un meci ca cel din seara asta, o echipa sa rateze 4-5 ocazii IMENSE si apoi sa primeasca 6 goluri.

Arlauskis e omul meciului...

O victorie foarte norocoasa si chiar imi pare rau ca atingem o borna ca asta cu Galca pe banca. Felicitari echipei, si in principal lui Sanmartean, jocul n-are logica fara el.

Nu, Keseru nu a simulat. Decizie corecta.

Nu a simulat? In prima faza a fost atins usor dar a sarit peste portar, iar atunci cand era in aer se vede extrem de clar cum isi lasa piciorul inapoi, de parca l-ar fi tras cineva de sireturi.

Uita-te de 10 ori la reluari daca e nevoie man, uita-te cu atentie si ai sa vezi ca am dreptate.

Ai video la minutul '56, aici ca sa te convingi: http://www.digisport.ro/Sport/FOTBAL/Compe...septembrie+2014

Edited by eMagic

O victorie si atat. E grupa, se joaca pe puncte, nu e dubla mansa. O vorba veche zice ca mai bine mai bati de 6 ori cu 1-0 decat o data cu 6-0. Deci, nu e loc de prea mult entuziasm, ci trebuie totul luat cu rabdare de la capat.

@EMagic, portarul a intrat imprudent ca orice portar dupa ce a gafat, cum a facut si bulgarul ala alaltaieri, numai ca Keseru a simulat apoi caderea. Dar, contact a fost si este 11m.

Edited by J. Houlding

O victorie foarte norocoasa si chiar imi pare rau ca atingem o borna ca asta cu Galca pe banca. Felicitari echipei, si in principal lui Sanmartean, jocul n-are logica fara el.

Sincer nici nu vreau sa ma gandesc cum ar arata jocul echipei fara Sanmartean :no: .

Edited by Kapetan0s

Sincer nici nu vreau sa ma gandesc cum ar arata jocul echipei fara Sanmartean :no: .

Bucura-te, bai ............

Vreau sa te vad o data bucurindu-te la o victorie a Stelei, ............

//Asa te bucuri tu cand castiga Steaua? Insultand alti useri pe forum? Ti-as fi foarte recunoscator daca ai vorbi civilizat.

Edited by eMagic

.

Stai calm ca ma voi bucura dupa ce voi vedea rezultatul cu Dinamo Kiev. Daca echipa joaca la fel defensiv ca in prima repriza tare mie ca ia 2-3 boabe lejer...

Tu ai vazut meciu?Iti inspira incredere defensiva echipei?Nu ai vazut ca fundasii/mijlocasii nostri erau jaloane pentru Aalborg? Ne faceau aia din 3 pase...

Si ai grija cu limbajul ca eu nu ti-am adresat nicio injurie.

Edited by Kapetan0s

Cu dinam0 nu ar intra atatea in campionat :))

Oricum felicitari echipei...un joc slab in prima repriza dar e bine ca a iesit asa,totul e sa invatam ceva din meciul asta si sa numai repetam greselile astea cu pietrolu.

FORZZA Steaua !

Felicitari, lui emagic pentru felul in care a moderat situatia de mai sus. Da, Keseru a cazut frumos, dar tipic pentru un atacant si cum a zis si J. Houlding, ai contact ai penalti.

In alta ordine de idei, in momentul in care ai doi atacanti autentici pe teren, pot rezulta usor astfel de scoruri. N-am cuvinte de lauda vizavi de simtul portii pe care il au acesti doi jucatori (Keseru si Rusescu). Calitatile lui Rusescu s-au vazut totodata si la penaltiul transformat, penalti executat cu mult sange rece !

In rest, iertati-ma ca o spun, in ciuda scorului (scor datorat calitatilor individuale ale celor doi atacanti), Steaua nu a jucat deloc grozav, pentru a n-spe mia oara in acest sezon.

Edited by Empyro

Felicitari, lui emagic pentru felul in care a moderat situatia de mai sus. Da, Keseru a cazut frumos, dar tipic pentru un atacant si cum a zis si J. Houlding, ai contact ai penalti.

In alta ordine de idei, in momentul in care ai doi atacanti autentici pe teren, pot rezulta usor astfel de scoruri. N-am cuvinte de lauda vizavi de simtul portii pe care il au acesti doi jucatori (Keseru si Rusescu). Calitatile lui Rusescu s-au vazut totodata si la penaltiul transformat, penalti executat cu mult sange rece !

In rest, iertati-ma ca o spun, in ciuda scorului (scor datorat calitatilor individuale ale celor doi atacanti), Steaua nu a jucat deloc grozav, pentru a n-spe mia oara in acest sezon.

Mosule, o intrebare : Ai sesizat cumva ca ambii mijlocasi centrali ai nostri au aceleasi sarcini ?

O victorie extrem de norocoasa. Daca le-ar fi intrat in poarta ocaziile alea in care au fost singuri cu arlauskis ar fi fost un scor asemanator, dar in favoarea danezilor. Apararea e vraiste.

Eu tot nu l-as lauda pe Keseru. Pana sa marcheze golurile a ratat vreo 3 ocazii mari si i-a pus pe contraatac prin pase imprecise. Daca vrem sa avem o sansa de a scoate un rezultat pozitiv cu Dinamo Kiev n-avem voie sa ratam atatea ocazii si nu ne permitem procentajul mare de pase gresite.

As vrea sa-l vad pe valceanu mai mult, preferabil in locul lui popa.

Mosule, o intrebare : Ai sesizat cumva ca ambii mijlocasi centrali ai nostri au aceleasi sarcini ?

Pai...nici nu stiu ce sa mai zic, exista sarcini pentru centrali ? Acest nenic (Costel Galca) este echivalentul lui Hagi ca antrenor. Nu ma intereseaza ce se intampla pe faza ofensiva, nu ma intereseaza sa vad 6-0 cu Aalborg (scor relativ mincinos) sau Pandurii ( idem) si dominare totala in anumite momente de joc. O echipa matura (atentie, nu mare !) te taxeaza si te mananca in defensiva.

Nu vreau sa mai aud scuza lotului (teza pe care am tot auzit-o), lot care din punctul meu de vedere este la fel de bun (daca nu mai bun) ca cel din 2012-2013.

Avem probleme fratilor si acestea sunt pe banca tehnica. Nu era Reghe vreun tactician stralucit, dar cu siguranta Galca este un tactician zero. Un antrenor ideal pentru noi ar fi o combinatie intre modestia (publica) a lui Costel si simtul, respectiv psiho-pedagogia lui Reghecampf.

In materie de tactici si defensiva cred ca nimeni nu poate contesta abilitatile lui Olaroiu sau Zenga, insa sa-i ceri si pe ei intr-un astfel de amalgam deja e prea mult...

Edited by Empyro

Da, e o regula cam perversa, dar e regula. Adica, atacantul trebuie doar sa ciupeasca putin mingea inainte de contactul iminent cu portarul si apoi nu conteaza daca a dat-o tare si se ducea oricum in out de poarta... e contact, e penalty.

Apoi, e de remarcat ca avem doi atacanti pur-sange, un dreptaci si un stangaci.

@Maou... Galca a spus ca are ca filosofie fotbalistica, posesia prelungita. Ori asta o ai cu jucatori tehnici la mijloc, dar nu numai...ai nevoie si de fundasi tehnici care sa urce bine cu mingea ori cu pasa ori la picior, fara bubuiala, si de atacanti la fel de tehnici ca sa creezi superioritate cu posesia progresiva. Ori, intr-un astfel de sistem, observatia respectiva, corecta de altfel, poate sa fie trecuta cu vederea. Problema se pune in faptul ca este mult de construit si ai nevoie sa pastrezi profilul de jucatori. Adica, daca la anu' il pierzi iar pe Rusescu, aduci unul de acelasi profil, nu unul stil pivot, ca asa n-ai facut nimic.

Edited by J. Houlding