Sign in to follow this  
Followers 0
Empyro

Raul Rusescu revine in Ghencea !

11 posts in this topic

"UPDATE 13:30 Steaua a reusit un nou transfer de marca, dupa imprumuturile lui Paul Papp si Alexandru Bourceanu. Conform Digi Sport, Raul Rusescu si-a dat astazi acordul sa revina in tricoul campioanei, sub forma de imprumut pentru un an.

Conform sursei citate, ultimele negocieri s-au purtat luni dimineata, iar golgheterul Romaniei din sezonul 2012-2013 a acceptat conditiile trupei din Ghencea. Rusescu va juca pana in vara, iar campioana ii va suporta o parte din salariul incasat la Sevilla, cifrat la aproximativ 450.000 de euro." - prosport

Raul Rusescu ! Raul Rusescu ! Raul Rusescu aleeee !

"UPDATE 13:30 Steaua a reusit un nou transfer de marca, dupa imprumuturile lui Paul Papp si Alexandru Bourceanu. Conform Digi Sport, Raul Rusescu si-a dat astazi acordul sa revina in tricoul campioanei, sub forma de imprumut pentru un an.

Conform sursei citate, ultimele negocieri s-au purtat luni dimineata, iar golgheterul Romaniei din sezonul 2012-2013 a acceptat conditiile trupei din Ghencea. Rusescu va juca pana in vara, iar campioana ii va suporta o parte din salariul incasat la Sevilla, cifrat la aproximativ 450.000 de euro." - prosport

Raul Rusescu ! Raul Rusescu ! Raul Rusescu aleeee !

Ma bucur sincer !

Sincer nu cred ca va da acelasi randament ca in perioada Laurentiu Reghecampf/Thomas Neubert.Sper sa ma insel, desi jocul echipei cu Galca antrenor nu are absolut nici un orizont...

Ma bucur mult pt el. Nu ai cum sa nu te bucuri pt jucatori care vin cu sufletul deschis la noi. Dar fotbalistic vorbind cred ca era nevoie mult mai mare de un varf de careu masiv de genul Bokila.

Nici eu nu cred ca va fi acelasi lucru. Mi se pare foarte ciudata repatrierea asta. Nu stiu cat mai au de oferit oamenii astia pentru clubul de la care au plecat/au vrut sa plece.

Probabil Steaua si tot ce inseamna Steaua ar putea fi un motivant suficient de puternic mai ales pentru Bourceanu si Rusescu. Mai e si aspectul de concurenta ca factor pozitiv, odata cu venirea lui Rusescu. Intr-adevar, optiunile se diversifica pe aceste posturi, insa trebuie completate si de un joc coerent si eficient in primul rand.

Radem, glumim, dar daca ii aducem imprumut pe Chiriches si Tatarusanu care nu joaca nici ei la echipele lor, refacem mai mult sau mai putin echipa cu care am castigat doua titluri consecutive. Sunt foarte curios ce o sa se intample dupa ultimele mutari.

Din cate am inteles, maine ar fi ultima zi in care se trimit listele pentru grupele din Europa, deci de aici vine graba pe ultima suta de metri. Personal, consider ca jucatorii au venit prea tarziu si oricat de familiarizati ar fi cu Steaua, tot au nevoie de acomodare cu noul sistem al lui Galca.

intr-adevar neobisnuit pt Steaua sa repatrieze jucatori. cel putin in ultimii 16-17 ani de cand ma uit constant la fotbal nu cred ca au existat astfel de repatrieri decat f rar. poate Vladoiu, Belodedici, Ilie Dumitrescu (cam toti la final de cariera). Dar sa nu il uitam pe maestrul Lacatus care s-a intors acasa si a continuat sa scrie istorie la fel cum facuse si pana la plecare.

E oficial:

"Luni 01 Sep 2014 13:52

FC Steaua Bucuresti anunta ca a ajuns la un acord cu FC Sevilla pentru imprumutul lui Raul Rusescu, atacant care va evolua in Ghencea pana la finalul acestui sezon.

Clubul nostru ii doreste golgeterului Ligii 1 din sezonul 2012-2013, care a contribuit decisiv la cucerirea titlului cu numarul 24 al Stelei sa aiba parte de cel putin acelasi succes in tricoul ros-albastru si in acest an!

Raul Rusescu s-a transferat in Ghencea in vara anului 2011, de la Unirea Urziceni, echipa cu care devenise campion al Romaniei in 2009, iar principalul sau obiectiv a fost acela de a cuceri titlul 24 cu Steaua si de a deveni golgeterul echipei. Dupa ce in primul sezon a reusit sa inscrie de 13 ori in campionat (31 de partide) si de 2 ori in UEFA Europa League (9 partide), cel ce a purtat tricoul cu numarul 24 a explodat in sezonul 2012-2013, reusind sa marcheze de 21 de ori in campionat (34 de partide) si de 5 ori in UEFA Europa League (13 partide). Astfel, bilantul lui Raul la Steaua a fost de 65 de meciuri si 34 de goluri in Liga 1, respectiv 21 de meciuri si 7 goluri in UEFA Europa League, cifre care l-au introdus pentru totdeauna in istoria de aur a clubului nostru, pe care l-a reprezentat cu succes si mandrie. Titlul de golgeter al Ligii 1 si castigarea campionatului in sezonul 2012-2013 au reprezentat incununarea muncii extraordinare depuse de atacantul de 26 de ani originar din Ramnicu Valcea. De asemenea, acesta a fost desemnat "Jucatorul Anului 2012" de catre Gazeta Sporturilor, conform celei mai vechi anchete de profil din Romania."

Sursa: FC Steaua

Welcome back!

Edited by xray

Rusescu e fericit ca a revenit la clubul care i-a oferit atatea satisfactii.

Iata dovada:

ruse-interior%20(3).jpg

Sac!

Desi pare, NU este "cioba reincalzita".

Bourceanu si Raul au nevoie de Steaua sa demonstreze turcilor si spaniolilor, cum si Steaua are nevoie mare de ei.

A fost o mutare "smart" facuta de Steaua, pentru ca a adus low cost 2 jucatori foarte buni, care nu mai necesita perioada de adaptare si si-a oferit ragaz pentru a cauta(si gasi) in continuare oameni potriviti pe acele posturi pentru perspectiva. Idem imprumutul lui Papp, cu optiune de cumparare. Ok, chiar low cost nu este, ca au salarii mari, dar nici nu a dat milioane pe ei. Dimpotriva, pentru unii a luat.

Astfel a reusit sa aduca 9 jucatori cu numai 1,5 mil :

Arlauskis - gratis

Pham-Huy Tien - 5.000 de euro

Tosca - 400.000 de euro (achitati in iarnă)

Luchin - 200.000 de euro

Breeveld - 500.000 de euro

Lemnaru - 400.000 de euro

Papp - gratis, imprumutat un an

Bourceanu - gratis, imprumutat un an

Rusescu - gratis, imprumutat un an

Din care 7 pot fi oricand titulari!

Normal, nu este suficient. Steaua trebuie sa aduca acum sau in iarna inlocuitori pentru imprumutati si sa-i formeze.

Niciodata nu a contat in fotbal cati bani bagi, ci pe cine anume transferi si cat de util este apoi in rezultate si performanta! Sunt "n" exemple la Steaua cand a aruncat cu banii pe tzepe.

De exemplu, primul 11 al Astrei care a eliminat Lyonul a costat vreo 700.000 euro:

Lung jr gratis

Morais 200.000

Oros gratis

Ben youssef gratis

Laban gratis

Yahaya gratisDde amorim 100.000

Budescu gratis

Enache 100.000

Bukari 100.000

....

Nu cred ca Papp, Bourceanu(era accidentat) si Rusescu ar fi influentat rezultatul din play off.

Calificarea s-a pierdut 50% la Bucuresti, cand trebuia sa fie 2(3)-0 si restul in bara si la 11 m. Daca bara aia era gol, nu mai marcau aia 3 goluri nici cu Hamza dopat. Regrete tardive ... CL e istorie!

Edited by xray

Nu cred ca Papp, Bourceanu(era accidentat) si Rusescu ar fi influentat rezultatul din play off.

Normal ca nu ! Steaua si fara Breeveld era peste Ludogorets. Problema o stim, dar nu mai insist asupra ei. Bine ca s-a miscat ceva, fie ele ciorbe "reincalzite", desi ma indoiesc ca asa se va pune problema.

Dupa mine Bourceanu - Sanmartean ar trebui sa fie un cuplu de vis, vom vedea ce si cum...

Mutari beton! Rusescu da cel putin 20 de goluri, iar Bourceanu o sa faca ordine in vestiar. Avem lot de sferturile EL. Antrenorul sa speram c-o sa se imbunatateasca.