Sign in to follow this  
Followers 0
Virgil

Steaua - Ceahlaul P. Neamt 0-1 (0-0)

33 posts in this topic

Ai mare dreptate,sper ca Galca sa isi dea seama pana nu e prea tarziu ca nu ai cum sa joci "tiki-taka" cu Neagu,Breeveld,Prepelita sau Filip.Nu a reusit Guardiola sa implementeze "tiki-taka" la Bayern Munchen si reuseste Galca la Steaua...hai sa fim realisti totusi.

Am fost un meci de cosmar, nu prin dramatism, ci prin desfasurarea lui si efectele produse. Steaua nu si-a creat ocazii, am mai vazut meciul asta de zeci de ori in ultimii 10-12 ani. Echipe care pandesc pe contraatac si apoi se aglomereaza si profita de inconsistenta Stelei din atac.

Pe langa frustrarea generata de un astfel de joc si adversar, m-a ingrijorat si faptul ca nu am avut prea multe de spus in meciul asta. Si ne-am mai ales si cu doua cartonase rosii. Sper ca perioada urmatoare sa fie de bun augur pentru Chipciu sa-si mai limpezeasca un pic mintea si sa ii iasa mai bine jocul in viitor, pentru ca a fost clar si aseara ca jocul avea o viteza in plus cand mingea era la el.

Sunt convins ca miercuri va fi altceva, dar meciul asta nu era de pierdut. Trei puncte, doi jucatori eliminati, portarul accidentat - prea mult dupa parerea mea.

Nu ma deranjeaza atat de tare infrangerea de aseara cat accidentarea lui Arlauskis si faptul ca Tanase tocmai acum nu e apt din punct de vedere fizic, cand ar trebui "sa puna osul" mai mult. Fara Arla, Chipciu si Tanase in teren la Sofia vom avea probleme.

Nu stiu daca Nita sau Cojocaru ar putea fi solutia de care avem nevoie intr-un meci decisiv de playoff.

Cum insa "in tot raul e si un bine", Steaua nu ne-a obisnuit in ultimii ani sa faca 2 meciuri proaste consecutiv. Asadar, dupa o infrangere acasa cu Ceahlaul sunt increzator ca baietii vor obtine calificarea la Sofia!

In plus, cand stii ca joci pe o prima de 150.000 de euro/ de jucator nici daca te numesti FCM Tg Mures sau Gaz Metan nu ai voie sa pierzi in Bulgaria la 2 goluri diferenta!

Explicatia pt rezultat si mai ales pentru joc e simpla : Steaua nu are lot . Daca menajezi 3-4 titulari , iar 2-3 din senatorii de drept joaca la alibi , nu poti sa bati pe nimeni - Tiki-taka cu pase de 2 metri fara sa deranjezi adversarul

Dupa cum spueam nu poti sa castigi un campionat daca pierzi punctele cu echipele mici,acum sa vad eu de unde le pun ei la loc la Giurgiu sau la Ploiesti ??

Si acum mai ridic un semn de intrebare,ce se intampla cand joci cu echipe gen Gaz Metan sau Botosani...care sunt destul de incomode...

Dupa cum spueam nu poti sa castigi un campionat daca pierzi punctele cu echipele mici,acum sa vad eu de unde le pun ei la loc la Giurgiu sau la Ploiesti ??

Si acum mai ridic un semn de intrebare,ce se intampla cand joci cu echipe gen Gaz Metan sau Botosani...care sunt destul de incomode...

Asta este viata,se mai intampla sa pierzi si cu echipe mici.

Sper ca Galca sa fi inteles ca nu e chiar atat de bine sa schimbi componenta echipei aproape la fiecare meci jucat (hai sa zicem ca inteleg sa "odihnesti" o parte din jucatorii de atac dar nu sa faci experimente cum te taie pe tine capu', nu mai esti la nationala de U17) si sper ca s-a convins intr-un final ca baietii astia:Neagu(cred ca a dat mai multe pase la adversari decat pase utile la coechipieri),Rapa(nici pana acum nu a invatat sa centreze),Tosca(spectator la majoritatea fazelor pe partea s-a,l-a intors Andrei Dumitras pe toate partile),Filip(parca mai misca ceva inainte de accidentare dar acum e sub-mediocru atat ofensiv cat si defensiv) nu au valoare de Liga 1 cu atat mai mult de UCL.

Pe de alta parte il inteleg, lotul este subtirel(sa nu zic subtire rau),ganditiva doar la cate plecari a avut Steaua in ultimul an si jumatate(Chiriches,Gardos,Bourceanu,Pintilii,Tatarusanu,Piovaccari,Raul Rusescu,Georgievski, in scurt timp urmeaza Latovlevici si posibil Tanase) mai pe scurt aproximativ 70% din echipa care a reusit sa faca performante in Europa League este ca si vanduta.

Anul acesta daca nu se investeste in aducerea unor fundasi laterali de calitate si a unui numar 9 valoros locul 2-3 scrie pe Steaua.

Asta este viata,se mai intampla sa pierzi si cu echipe mici.

Sper ca Galca sa fi inteles ca nu e chiar atat de bine sa schimbi componenta echipei aproape la fiecare meci jucat (hai sa zicem ca inteleg sa "odihnesti" o parte din jucatorii de atac dar nu sa faci experimente cum te taie pe tine capu', nu mai esti la nationala de U17) si sper ca s-a convins intr-un final ca baietii astia:Neagu(cred ca a dat mai multe pase la adversari decat pase utile la coechipieri),Rapa(nici pana acum nu a invatat sa centreze),Tosca(spectator la majoritatea fazelor pe partea s-a,l-a intors Andrei Dumitras pe toate partile),Filip(parca mai misca ceva inainte de accidentare dar acum e sub-mediocru atat ofensiv cat si defensiv) nu au valoare de Liga 1 cu atat mai mult de UCL.

Pe de alta parte il inteleg, lotul este subtirel(sa nu zic subtire rau),ganditiva doar la cate plecari a avut Steaua in ultimul an si jumatate(Chiriches,Gardos,Bourceanu,Pintilii,Tatarusanu,Piovaccari,Raul Rusescu,Georgievski, in scurt timp urmeaza Latovlevici si posibil Tanase) mai pe scurt aproximativ 70% din echipa care a reusit sa faca performante in Europa League este ca si vanduta.

Anul acesta daca nu se investeste in aducerea unor fundasi laterali de calitate si a unui numar 9 valoros locul 2-3 scrie pe Steaua.

Sa stii,inca 2-3 meciuri pierdute cu echipele mici si puncte ne luate la contracandidate...s-a terminat campionatatul,gandeste-te ca la Cluj cu CFR a castigat din noroc,ala parca trebuia sa fie un semnal de trezire....

Sign in to follow this  
Followers 0