Sign in to follow this  
Followers 0
Virgil

Steaua - Ludogorets 1-0 (0-0)

78 posts in this topic

Intre timp Piovaccari a semnat cu nou promovata din Primera Division Eibar. Argasealaaaaa, cum era aia cu: "Negociem aducerea lui Piovaccari sau a lui Rusescu". Lasa tatii vraeala, ca ne obosesti!!!

Parerea mea e ca nu avem nevoie de atacant, aveam nevoie de mijlocas defensiv si fundas dreapta, a fost adus Breeveld, care mi se pare foarte bun si Luchin, aici speram la Matel, dar suntem acoperiti, acum mai trebuie un fundas central care sa accepte sa fie rezerva si gata.

Varf chiar nu are rost, din moment ce acolo pot juca Keseru, Chipciu, Iancu si Lemnaru.

De Piovaccari s-a zis in presa ca nu prezinta interes, parca Galca a spus, ca doar pe Bokila si l-ar dori.

Edited by Georgik_Steaua

pana la urma nici cu ludogorets nu e nimic deosebit ca nu am putut concura financiar. intotdeauna echipele de top din bulgaria au fost putin peste noi la salarii.

trebuie tinut cont ca in Romania taxele pt salarii sunt de 70%. sa platesti un salariu de 300.000 trebuie sa dai inca 200 taxe. habar nu am cum e in bulgaria sau alte tari

Din cate stiu eu averea patronului lui Ludogorets Kiril Domuschiev e evaluata la aprox. 600-700 mil euro, deci cam jumatate din cea a lui Ioan Niculae de la Astra. In plus, bulgarii nu au intrat nici o data in Liga, neprimind "infuzii de capital" consistente din partea UEFA, pe cand Steaua a intrat in Liga de 4 ori in ultimii 8 ani.

Mai mult, Steaua a vandut jucatori de 20 de milioane de euro in ultimul an si jumatate, ceea ce nu se poate spune despre Ludogorets.

Asadar mi se pare f mult spus ca nu putem concura financiar cu ei, cand, daca acest club ar fi fost condus normal si sanatos, ar fi trebuit sa fim peste ei la toate capitolele.

Acuma ca patronul de acolo nu si-a vandut vedetele, ba a mai si investit 5 milioane de euro in aceasta vara in achizitii de jucatori, pe cand Jijinho nu mai stie pe cine sa mai vanda inainte/in timpul/dupa calificarea in grupe asta e deja alta poveste :)

@Myrypy

Proiecte ca Ludogorets s-au mai vazut in 3-4 ani va disparea, dar vad ca iti place sa vorbesti asa aiurea, la cata tensiune si stres am pentru meciul asta sunt foarte aproape sa-ti trag niste injuraturi.

nu poti sa ii dai lui hamza 250.000 in timp ce gardos avea 180.000, chipciu avea sau inca mai are 120.000 si asa mai departe. si asa multi din echipa noastra vor "la mai bine" ar fi fost total nedrept sa il aduci pe hamza pe 250.000 + bonusuri in timp ce popa cred ca nici 120.000 nu are .

eu sunt de acord cu politica clubului de a stabili plafoane salariale corecte cu realitatea din campionatul romanesc. priviti in ce situatie au ajuns celelalte cluburi din Romania care acum 2-3 ani aruncau cu banii fara sa aiba o baza solida.

sunt perioade si perioade in viata oamenilor. bulgarul e la inceput si are un entuziasm mare.

si la Steaua au fost veri in care s-au bagat si mai mult de 5 milioane doar pe transferuri si asta chiar in perioadele in care banii din cl erau cam nici un sfert din cat sunt acum. si nici atunci nu vanduse pe nimeni desi probabil ca oferte au fost.

in 2008/2009 Steaua a catigat 6.8 milioane din Champions League.

in 2007/2008 Steaua a castigat 7.8 milioane

in 2006/2007 Steaua a castigat 8.3 mil

2009/2010 din europa league 1.5 milioane

2010/2011 europa league 3.5

2011/2012 europa league 3.1

2012/2013 europa league 4.3

datele sunt luate de pe siteul UEFA. la sumele de mai sus se adauga banii de bilete care in vreo 2-3 sezoane au fost destul de multi.

Edited by France98

Acuma ca patronul de acolo nu si-a vandut vedetele, ba a mai si investit 5 milioane de euro in aceasta vara in achizitii de jucatori, pe cand Jijinho nu mai stie pe cine sa mai vanda inainte/in timpul/dupa calificarea in grupe asta e deja alta poveste :)

Te rog nu dezinforma !

In echipa din Razgrad nu s-au investit sume atat de consistente in transferuri. In fapt, media lor este de 2 mil / sezon.

'11-'12 : 1,06 Mill.

'12-'13 : 1,80 Mill.

'13-'14 : 1,90 Mill.

'14-'15 : 2,50 Mill.

In afara acestei chestii, incasarile din transferuri sunt zero, plecandu-le liberi de contract nu mai putin de 35 de jucatori din 2011 si pana in prezent. Sunt curios totusi ce se va intampla daca rateaza Champions League ?

nu se va intampla nimic. au un patron care din ce stiu poate sustine din propriul buzunar bugetul de aprox 10 mil ai echipei. de vandut nu au vandut pe nimeni pentru ca nu prea au avut oferte.

Te rog nu dezinforma !

In echipa din Razgrad nu s-au investit sume atat de consistente in transferuri. In fapt, media lor este de 2 mil / sezon.

'11-'12 : 1,06 Mill.

'12-'13 : 1,80 Mill.

'13-'14 : 1,90 Mill.

'14-'15 : 2,50 Mill.

In afara acestei chestii, incasarile din transferuri sunt zero, plecandu-le liberi de contract nu mai putin de 35 de jucatori din 2011 si pana in prezent. Sunt curios totusi ce se va intampla daca rateaza Champions League ?

http://www.prosport.ro/fotbal-extern/Liga-...feruri-13077243

"Sumele cheltuite pentru transferurile lui Preslav Petrov, Alexander Vassilev si Wanderson Cristaldo Farias nu au fost facute publice, insă site-ul de specialitate transfermarkt.de estimează că Ludogoreț a cheltuit in total 5,25 de milioane de euro pe transferuri".

Nici eu nu am dat informatia "de la mine" sau fiindca asa "imi place mie". Asa ca te rog nu ma mai acuza de "dezinformare" :)

nu se va intampla nimic. au un patron care din ce stiu poate sustine din propriul buzunar bugetul de aprox 10 mil ai echipei. de vandut nu au vandut pe nimeni pentru ca nu prea au avut oferte.

Toate au o limita. Si Bucsaru a tinut o echipa din propriul buzunar si Porumboiu si multi altii. Ultimul astfel de proiect la sud de Dunare a dat chix (n.r. Botev Plovdiv).

"Sumele cheltuite pentru transferurile lui Preslav Petrov, Alexander Vassilev si Wanderson Cristaldo Farias nu au fost facute publice, insă site-ul de specialitate transfermarkt.de estimează că Ludogoreț a cheltuit in total 5,25 de milioane de euro pe transferuri".

Nici eu nu am dat informatia "de la mine" sau fiindca asa "imi place mie". Asa ca te rog nu ma mai acuza de "dezinformare" :)

Informatia este gresita. Site-ul de specialitate, de unde am luat eu datele, estimeaza transferurile la 2,5 mil. EUR.

transfer.jpg

Unde : "Sum" = suma de transfer si "Total sum arrivals" = valoarea de piata estimata.

Edited by Empyro

Informatia este gresita. Site-ul de specialitate, de unde am luat eu datele, estimeaza transferurile la 2,5 mil. EUR.

transfer.jpg

Unde : "Sum" = suma de transfer si "Total sum arrivals" = valoarea de piata estimata.

Achizitii Ludogoreț in vara lui 2014

Brian Angulo - 1,5 milioane de euro (de la Granada)

Anicet - 0,5 milioane de euro (de la Botev Plovdiv)

Hamza - 0,5 milioane de euro (de la Botev Plovdiv)

Sumele cheltuite pentru transferurile lui Preslav Petrov, Alexander Vassilev si Wanderson Cristaldo Farias nu au fost facute publice, insă site-ul de specialitate transfermarkt.de estimează că Ludogoreț a cheltuit in total 5,25 de milioane de euro pe transferuri.

Eu am luat informatia din Prosport asa cum am gasit-o. Am vrut doar sa subliniez anterior ca "nu am dat-o de la mine". Ca ziaristii de acolo au precizat sume gresite, este problema lor. Nu contest ca datele prezentate de tine nu ar fi cele corespunzatoare

Sumele cheltuite pentru transferurile lui Preslav Petrov, Alexander Vassilev si Wanderson Cristaldo Farias nu au fost facute publice, insă site-ul de specialitate transfermarkt.de estimează că Ludogoreț a cheltuit in total 5,25 de milioane de euro pe transferuri.

Au facut-o de oaie si s-au prezentat cu suma de piata totala estimata. Pe transfermarkt transferurile acestor jucatori nici nu apar, motivele sunt lesne de inteles, fiindca :

- Alexander Vasilev - este un jucator de 19 ani care a sosit de la Kaliakra Kavarna o echipa din divizia secunda bulgara, pe o suma infima cel mai probabil.

- Preeslav Petrov - are tot 19 ani si a sosit de la Vidima-Rakovski o echipa din Liga a 3-a.

Acesti doi jucatori au fost adusi probabil in cazul eventualei calificari in UCL pentru a indeplini conditiile de Youth League.

- Wanderson - A venit din Brazilia de la Portuguesa si avea o valoare de piata de 150.000 EUR la data transferului.

Pot aprecia un maxim de 0,5 mil. EUR (si asta fiind generos) cheltuiti pe acesti trei jucatori.

Astea au fost aprecierile legate de fotbalul de la sud de Dunare. Nu umbla cainii cu covrigi in coada nici pe-acolo. Insa, fata de ceea ce se intampla la noi de doi ani, la ei exista o oarecare constanta si stabilitate. Probabil n-au avut oferte pentru acei jucatori, dar nu asta e relevant.

Ludogorets domina competitiile interne intr-o maniera autoritara si platesc salarii foarte mari. Am stat si le-am urmarit niste rezumate din sezonul asta si din precedentul si imi par o echipa foarte bine inchegata si foarte inzestrata d.p.d.v tehnic. Atacul (in special pe contre) este punctul lor forte, iar apararea punctul mai slab. Maine va fi un meci dificil si in perspectiva se poate spune ca in aceasta dubla-mansa sansele sunt 50-50, indiferent de experienta superioara a Stelei, caci au si bulgarii atuurile lor (omogenitate, valoare, etc.).

Sper sa reusim sa ne calificam, in primul rand pentru acea notorietate pe care am descris-o cu alta ocazie si in al doilea rand si in special in fata acestor "castravetari" (mai mult sau mai putin) aroganti, dar si ambitiosi.

Edited by Empyro

Una peste alta, cu sau fara transferuri si calcule legate de cine baga mai multi bani si de ce, meciul ramane dificil. Ambele echipe sunt intr-un moment bun, dar asta nu garanteaza nimic, nici macar spectacolul din timpul meciului.

O sa fie probabil destule goluri, e o tensiune alimentata puternica de media si de evenimentele recente legate de aceasta dubla. Iar tensiunea asta se poate transforma intr-o agresivitate pozitiva si putem profita de avantajul terenului propriu astazi.

Sa speram ca rezultatul o sa fie incurajator pentru mansa secunda. Si, pana la urma, daca si astia au ajuns sa fie sperietoare pentru noi in ideea unei confruntari tur-retur... Trebuie sa fim un pic mai increzatori, macar din ratiuni de blazon.

Edited by RaducuS

E un meci dificil , presiunea e una mare , la fel ca si miza . Sa speram ca nu primim gol , si ca marcam 1-2 goluri pentru a ne usura mecium retur. O deschidere rapida de scor , in favoarea noastra ar fi necesara, ne-ar face meciul mai usor.

P.S : Greu mai trec orele , pana la meci . FORTA Steaua !!! HAI BAIETI !!

Meciul poate fi incomod, dar Steaua va castiga. Pentru cine nu a aflat pana acum, Steaua e Steaua!

La inceput eram cam suparat ca am picat cu astia cand puteam sa dam peste Maribor, Slovan, Malmo...dar acuma cand e ziua meciului am ajuns la concluzia ca e mai bine ca am picat cu cei mai buni, emotia si tensiunea se simte deja in mine, daca castigam va fi un sentiment extraordinar.

Edited by aidf

Costelinho face ce face si se ambitioneaza cu experimentele esuate ale lui Reghecampf.

11-le de start conform presei arata cam asa : Arlauskis - Rapa Szukala, Varela, Latovlevici - Prepeliță, Breeveld - Popa, Stanciu, Sanmartean - Chipciu.

Keseru ia din nou loc pe banca si asta contrar calitatilor (nicidecum luandu-ne dupa ultimul meci) sale care il recomanda ca varf.

In mod sigur dupa minutul 60, Keseru il va schimba pe Stanciu. Poate mai devreme daca Stanciu nu va da randament. Sa vedem cine il schimba pe Sanmartean. Poate Pirvulescu.

Eram destul de optimist la tragerea la sorti, insa vanzarea lui Gardos, tevatura cu Hamza, accidentarea lui Tanase si netitularizarea lui Keseru mi-au rapit un pic din entuziasm. Sper ca echipa va fructifica avantajul terenului propriu si va castiga in acesta seara, chiar daca formula de start nu este cea mai fericita!

Eram destul de optimist la tragerea la sorti, insa vanzarea lui Gardos, tevatura cu Hamza, accidentarea lui Tanase si netitularizarea lui Keseru mi-au rapit un pic din entuziasm. Sper ca echipa va fructifica avantajul terenului propriu si va castiga in acesta seara, chiar daca formula de start nu este cea mai fericita!

+ jocul defensiv lamentabil. Sincer nu prea vad sa scape Steaua fara gol acasa.

+ jocul defensiv lamentabil. Sincer nu prea vad sa scape Steaua fara gol acasa.

Am suferit pe contre si cu Pandurii si cu Aktobe si cu CSU si cu amaratii de sub pod. Bulgarii stapanesc foarte bine ofensiva. Pentru noi cheia este la mijloc, daca vom recupera rapid si vom forta, adversarii vor ceda sub presiune, daca ii vom lasa pe ei sa atace pozitional ori ne vom angrena intr-un joc pe contre, n-avem cum sa nu luam cel putin o boaba.

Sa vedem cum se va descurca acest cuplu inedit si "ne-rodat" de inchizatori : Breeveld - Prepelita

O alta oportunitate pentru noi ar fi si fazele fixe...

Edited by Empyro

Taranoii bulgari urlau sus si tare ca nu l-au vrut pe Hamza ca sa puna bete in roate Stelei, ca nu il trec pe lista UEFA, ca au alte obiective cu el si acum vad ca e titular! In fine, poate e mai bine asa, Bezjak mi se pare mai bun ca el. In plus langa Moti nu joaca fundasul central titular. Va fi o paine buna de mancat si acolo.

Mda. Pacat, mare pacat de penalti, bulgarii erau debusolati. Niciun jucator nu ataca poarta, aceeasi problema ca si pe vremea lui Reghe cu Chipciu varf.

Breeveld a comis-o de cateva ori cu pase simple, probabil e apasat de incarcatura meciului. Sanmartean a jucat foarte bine, din pacate a tinut de cateva ori prea mult de minge.

Chipciu a incasat galbenul si nu joaca la Sofia ; n-am inteles de ce tocmai el trebuia sa faca acea deposedare.

Stanciu a fost inexistent, iar Popa se transforma pe zi ce trece in Banel...

De salutat daruirea intregii echipe !

Edited by Empyro

Pacat ca Sanmartean e anulat aruncat in banda stanga, neinspirat Galca la faza asta.

Chipciu a cam cazut psihic dupa ratarea careului.

0-0 HT. Nu e un rezultat rau deocamdata, dar se putea mai mult. Din pacate, Chipciu nu s-a dovedit a fi liderul pe care il asteptam in teren. A tras slab la penalty si in faza urmatoare a luat galbenul care ii aduce suspendarea in retur. Galbenul luat ma deranjeaza mai tare decat ratarea de la 11 m.

Deocamdata, Sinmartean tine mijlocul, insa dupa ce va obosi vor fi probleme. Mi-e teama ca ratarea penaltyului sa nu fie decisva. Important e ca macar sa nu luam gol si sa plecam in bulgaria cu cel putin 0-0 care ar fi un scor bun de calificare.

Din pacate, sistemul cu varf fals ne obliga la foarte multe pase pentru a ajunge in pozitii de finalizare, in care caz de pierdere a balonului riscam sa punem echipa oaspete in pozitii favorabile de contraatac.

Am sesizat o cadere in jocul nostru dupa ratarea penaltyului, sa speram ca dupa pauza baietii vor reveni cu mai mult aplomb.

Sign in to follow this  
Followers 0