Sign in to follow this  
Followers 0
Virgil

Transferul lui Hamza in impas

90 posts in this topic

Transferul atacantului tunisian Younes Hamza a intrat in impas dupa ce oferta inaintata de Steaua clubului bulgar Botev Plovdiv a fost considerata nesatisfacatore.

Velislav Vutov, antrenorul celor de la Botev Plovdiv, a declarat in presa de la sud de Dunare ca oferta Stelei pentru Hamza nu este multumitoare pentru club.

Botev ar fi solicitat pentru cedarea lui Hamza la Steaua suma de 400.000 de euro, insa cei de la Steaua sunt dispusi sa plateasca doar jumatate din acesti bani, informeaza site-ul bulgar Topsport.

Hamza, 28 ani, este considerat atacantul ideal pentru Steaua, echipa care aduce multe baloane in fata portilor adverse.

Ceea ce ma surprinde e ca pentru incapabilul de Nila, Gigi i-a platit lui Mititelu 1.400.000 de euro, iar randamentul lui la Steaua a fost zero.

Cum sa fii atat de carpanos incat sa nu dai 400.000 euro pe un fotbalist pe care l-ai vazut jucand si stii ca face.

Daca pana luni nu se face transferul, ultima zi impusa de UEFA, Hamza nu mai poate fi adus decat pentru a juca in campionat.

La fel fac si cu Breeweld de la Pandurii, jucator de care Steaua are stricta nevoie in perspectiva celor doua jocuri din play-off si poate a celor din grupele UEFA C.L.

Mi se pare suspecta aceasta zgarcenie atata timp cat Argaseala spunea cu putin in urma ca in conturile Stelei se afla 40.000.000 euro.

Sunt buni de batut!

Vinde ! Pleaca ! Mori ! Nu neaparat in aceasta ordine.

se pare ca hamza va semna cu ludogorets. sper sa nu fie adevarat, insa asa se intampla cand te crezi mai smecher si negociezi la sange. pentru cateva zeci de mii, maxim100-200.000, se pierde un jucator care probabil ar fi insemnat cel mai bun transfer al intregii campanii.

Intradevar ar fi prea frumos ca Hamza sa inscrie tur-retur si sa elimine Steaua,ciobanu chiar merita o astfel de lectie.

chiar daca l-am pierdut asta e, eu oricum nu am inteles ce mai trebuia luat Hamza cand avem 3 atacanti: Iancu, Keseru si Lemnaru si mai ales ca in sistemul folosit de galca cam toti 3 sunt rezerve.

Edited by aidf

chiar daca l-am pierdut asta e, eu oricum nu am inteles ce mai trebuia luat Hamza cand avem 3 atacanti: Iancu, Keseru si Lemnaru si mai ales ca in sistemul folosit de galca cam toti 3 sunt rezerve.

Nici eu nu inteleg de ce...oare pentru ca e mai bun decat toti astia 3 la un loc?!Iancu si Lemnaru sunt de umplutura, doar Keseru ce ar mai misca ceva prin meciurile din cupele europene.

Oricum nu mai ma mira nimic la o echipa cu patronul in parnaie.Sper ca ciobanu sa se bucure de cei 7,5 milioane de euro luati pe Gardos.

Edited by Kapetan0s

Daca imi zici ca Hamza e mai bun ca Keseru inseamna ca "te pricepi".

pana una alta daca ar veni ar fi frumos daca nu, Arlauskis - Lemnaru - Luchin - Breveld mi se pare o campanie de achizitii decenta avand in vedere cum altii urlau pe aici ca nu va veni nimeni.

Update: Hamza nu s-a inteles cu Ludogoret se pare ca aia vor sa blocheze transferul la Steaua.

Edited by aidf

L-am vazut eu pe Keseru ce joaca, poate-poate baga si el un gol dar rateaza cu lejeritate 4-5 ocazii pe meci.

Campanie de achizitii decenta zici, poate raportata la ceea ce transfera celelalte echipe din Liga 1.Eu nu vad niciun nume necunoscut pe lista aia, ciobanu a mers la sigur si a transferat jucatori deja trecuti prin campionatul nostru.

Trebuie sa recunosti ca Steaua e zero barat cand vine vorba de scouting,jucatori nu creste, iar pe langa toate astea cumpara numai mediocrii.

Edited by Kapetan0s

Pai Arlauskis a demonstrat ca nu e mediocru.

Breveld Lemnaru (sa fim seriosi nu poti sa-l judeci 5 minute) Luchin inca nu au jucat pentru Steaua...stii tu deja ca nu vor face fata si ca sunt mediocrii ? pai atunci chiar ca nu mai trebuie scouting te avem pe tine Mama Omida.

Nu vreau sa ne certam dar trebuie sa recunoastem ca un club precum Steaua a ajuns sa fie condus de niste amatori. Iti dau doar 2 exemple in ceea ce priveste scouting-ul FC Porto si Ajax. Cu bani putini au reusit sa se mentina la un nivel relativ ridicat si pe langa toate astea sa scoata profituri imense.

2013_4_16_21_47.jpg

947245_293121490823451_1926780426_n.jpg

Intradevar poate am eu pretentii prea mari avand in vedere ca traim intr-o tara in care conducatorii sunt niste amatori...ce asteptari sa mai am de la o echipa de fotbal ?:)

Edited by Kapetan0s

hamza are cifre excelente pt campionatul romanesc. cautati sa vedeti ce raport fenomenal are la meciuri/goluri. mi-as dori ca sa fie Keseru mai bun decat el, dar lucrurile nu par sa stea asa. si chiar daca e comparabil cu Keseru, Iancu este o gluma de jucator iar lemnaru e accidentat pana dupa 1 septembrie, deci ne poate ajuta de prin 20 septembrie.

daca va ajunge in bulgaria nu cred ca va juca prea mult in dubla cu noi. bulgarii au 2 atacanti f buni, quixada si bejznak.

Hamza face vizita medicala in Razgrad si va semna pe 3 ani cu Ludogoret. - jegsp

Oricum, mi se pare o prostie ce a facut Argaseala. Iei 7.5mil pe Gardos si nu mai plusezi tu cu 200.000 pentru Hamza? 500.000 eur pentru un jucator ca el sunt bani putini.

Edited by eMagic

UPDATE 15:50 » Tunisianul amină semnarea contractului cu Ludogoret asteptind o ofertă imbunatățită din partea Stelei

Circ made in Romania - Bulgaria, nu degeaba suntem ultimii in Europa.

UPDATE. 11 august, ora 15.30.

" Am discutat cu voi prima data sunt corect si astept o ultimă ofertă din partea voastra Pină atunci, nu semnez cu Ludogoreț, a trasmis Hamza Stelei.

Vali Argaseală urmează a inainta o ultimă ofertă catre jucator, imbunatățita față de cea initială de 15.000 de euro pe luna in conditiile in care Ludogoreț ii oferă tunisianului acelasi contract ca la Botev Plovdiv, de 25.000 de euro pe luna"

UPDATE. 11 august, ora 14.50.

În jurul prinzului, Hamza s-a intilnit si cu Valeriu Argaseala dar in acest moment este licitatie, Botev are intelegere cu ambele cluburi, alegerea finală urmind a fi a lui Hamza. Se intimplă exact ca si in momentul in care tunisianul a negociat semnarea contractului cu Botev, fluturind o ofertă scrisă din China pentru a obtine salariul dorit, de 25.000 de euro lunar, sustin bulgarii!

Sursa: http://www.fanatik.ro/cu-hamza-ne-inteles-...h.ONWHxSJK.dpuf

Edited by xray

Hai ca deja ma enerveaza subiectul asta, sper sa nu vina sa stea la castraveti acolo, sa-i scoatem din playoff sa isi dea cu oferta in cap.

Cat cancan se face pe treaba asta cu Hamza. Cate golaneli numai ca sa ciupa fiecare pe ultima suta de metri cate ceva. Daca puneau pret pe el, trebuia sa il transfere demult. Asa, au pretentia sa vina azi si saptamana viitoare sa-ti rezolve calificarea in grupe? Nu asa merg lucrurile. O fi bun, dar mi-e greu sa cred ca va fi decisiv pentru soarta Stelei inca de cand o sa semneze contractul, lucru care sa se intample neaparat astazi!

In alta ordine de idei, ce golani si bulgarii aia. Ar fi foarte interesant sa semneze cu ei pana la urma si sa joace si impotriva noastra :)) Desi ramane valabil argumentul de mai sus. Oricum, mult prea multa agitatie pentru subiectul asta.

Manevra lui Ludogorets, vine ca la carte. Cumperi jucatori ca sa nu-ti intaresti adversarul. Daca il voiau si ei l-ar fi cumparat pana acum. inteligenta strategie !

Si evident mult tam-tam pentru nimic. Piovaccari era cu o clasa peste el !

Edited by Empyro

Mi se pare destul de clara situatia, 99% sanse ca Hamza sa semneze cu Ludogorets avand in vedere ca ii ofera salariul superior.

Intradevar Piovaccari era un atacant decent pentru UCL/EL, din pacate nu aveau cum sa il tina la echipa atata timp cat plafonul salarial este de 120k € /an nu poti aduce pe cineva cu 700k € /an (iti dai seama ce scandal ar iesi in vestiar).

Nu m-ar mira sa ni-l fure Ludogorets, la noi se fac transferurile pe ultima suta de metrii. Oricum, orice jucator care ar veni ar avea nevoie de timp pana sa se integreze in echipa. Sper totusi sa ma contrazica Breveld, cu Sanmartean inca accidentat, mijlocul sufera tare mult.

Intradevar Piovaccari era un atacant decent pentru UCL/EL, din pacate nu aveau cum sa il tina la echipa atata timp cat plafonul salarial este de 120k € /an nu poti aduce pe cineva cu 700k € /an (iti dai seama ce scandal ar iesi in vestiar).

Corect ! Botev este in momentul de fata indiferenta de echipa cu care semneaza, probabil ofertele sunt similiare. Intr-o stire de ultima ora contraoferta Stelei este de 20.000 / luna. Salariu destul de mare pentru un jucator care s-a perindat doar prin Romania si Bulgaria.

Si cu ocazia asta, ti-ai explicat si de ce nu aduci la noi, jucatori de calibrul celor adusi de Porto sau Ajax, chiar pe sume mici de transfer. Keseru avea 0,5-0,6 mil EUR in Liga a doua franceza !

L.E. : "UPDATE 16:47 Campioana Romaniei s-a retras de la negocierile cu Hamza pentru ca "jucatorul nu a dat dovada de caracter". In plus, nici n-a mai raspuns la telefon. Sunt sanse mici ca tunisianul sa mai semneze cu Steaua. El are un termen pana diseara. Atacantul le-a spus duminica celor de la Steaua ca va semna cu echipa din Ghencea, chiar daca mai are o oferta de la Ludogoreţ. Sustinea ca Steaua are prioritate pentru ca a aratat ca e prima echipa care il doreste cu adevarat. Luni, el a cerut un salariu aproape dublu fată de cat se intelesesera partile. Stelistii sunt dezamagiti de tunisian."

Edited by Empyro

Intrebarea e daca au alternative pe felie la Hamza sau trebuie sa se duca Argaseala la puscarie ca sa-l intrebe pe Jiji ce casete cu jucatori a mai vizionat...

Edited by colonelu voiculescu

stati asa , poate nu il ia nici ludogorets poate e doar o tactica sa nu reusim sa il inregistram noi pt play off.

te pui cu bulgarii??

de vina sunt cei care au lasat ca negocierile sa se ajunga asa tarziu. trebuia luat de saptamana trecuta chiar daca inseamna un efort de 100-200.000 in plus.

Edited by France98

de vina sunt cei care au lasat ca negocierile sa se ajunga asa tarziu. trebuia luat de saptamana trecuta chiar daca inseamna un efort de 100-200.000 in plus.

S-au dat banii respectivi din moment ce Steaua a intrat in negocieri cu jucatorul. Daca s-ar fi facut demersuri mai consistente saptamana trecuta, sa fii convins ca si atunci ar fi intrat bulgarii pe fir. Se vede de la o posta ca e vorba de o tactica de a nu-ti lasa adversarul sa se intareasca.

Cat priveste salariile, mi-e greu sa cred ca Ludogorets ii ofera mai mult de 20.000 (suma care deja e mare pentru regiunea asta). Mai e ceva la mijloc...

Edited by Empyro